Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Παίδες έχετε καμία πρόταση για τηγάνι με μεταλλικό χερούλι; Το θέλω για να τελειώνω φαγητά στο φούρνο χωρίς να αλλάζω σκεύος. Φυσικά αντικολλητικό ψάχνω :)

 

Είχα πάρει 2 τηγάνια από ΙΚΕA πριν 6-7 χρόνια και λειτουργούν μια χαρά.

Αν και τα θεωρούσα λίγο της πλάκας, ούτε μία γρατσουνιά δεν έχουν στον πάτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακομα δε πηρα τηγανι μιας και ολα πηγαν στραβα χθες και σημερα.

Περιμενω παρεα σπιτι οποτε μπηκα στη κουζινα. Πρωτη πρωτη βγηκε μια τυρόπιτα που δειχνει να πετυχε. Για συνεχεια εχει παϊδάκια και σουβλακια. Παω να αναψω καρβουνα :)

post-33144-0-79501200-1434740849_thumb.jpost-33144-0-13206100-1434740876_thumb.j

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Από το σ/κ.. χταποδάκι (μυτιληνιό) και καλαμάρι (σαρωνικού) στα κάρβουνα, καλαμαράκια τηγανητά και καλαμάρι γεμιστό με ντομάτα και φέτα. Συνοδεύομενα φυσικά από τσιπουράκι.

nKb2mvL.jpg

 

IYU6XKf.jpg

 

WGp1gCD.jpg

 

mgcSKuL.jpg

Το καλύτερο πράγμα!!Και με κέρδισες με το τσίπουρο! Υπάρχει κάποια συμβουλή για ψήσιμο στα κάρβουνα του καλαμαριού και του χταποδιού για να βγει μαλακό;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ περιμένω την ώρα που θα σου περάσει τελείως το δόντι να δώ τι θα ... ανεβάσεις, εμμμ !! κατεβάσεις θέλω να πω! :hehe:

Για την ώρα, καλή χώνευση και κυρίως ... Π Ε Ρ Α Σ Τ Ι Κ Α ! ! ! !!  :D

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

....καλα να παθω που αφήνω ανοιχτό το κινητό...με ξύπνησε φίλος από την άλλη άκρη του κόσμου, που ξέρει ότι δεν κοιμάμαι νωρίς, αλλά έπεσε έξω.

 

 

Λοιπόν...σε επιστροφή από το Κυριακάτικο μπάνιο (ο θεός να το κάνει) με πήγε φίλος σε μαγαζί στο Κορωπί, επί της Βάρης-Κορωπίου.

 

Το μαγαζί λέγεται "Τεφαρίκι" και ήδη πριν ξεκινήσουμε, έτρεχαν τα σάλια των υπόλοιπων που είχαν ξαναπάει.

 

Είπα να κάνω τo cheat, μιας και η εβδομάδα πήγε αρκετά καλά από διατροφή/γυμναστική.

 

 

Μιας και το στομάχι είχε φτάσει στην πλάτη μέχρι να φτάσουμε, έχω φωτό μόνο από τα κυρίως.

 

Τα πρώτα ήταν ένα Ταλαγάνι με ντομάτα/πιπεριά στο φούρνο, μια πατάτες (φρέσκιες) και μια μερίδα μπιφτεκάκια (6 στον αριθμό) πάνω σε μια πίτα με ντομάτα ψητή και κρεμμύδι.

 

Τα μπιφτεκάκια ήταν μεγέθους κουραμπιέ, οπότε είναι σαν ορεκτικό.

 

2 Burger πρόλαβα να βγάλω και στο βάθος φαίνονται και τα 2 "μπιφτεκάκια της ντροπής", που φαγώθηκαν μετά των λήψεων (click to enlarge)

 

 

Mos Burger (Classic Burger)

 

 

Mos%20Burger-Tefariki-th_zpskea2ropp.jpg

 

 

 

 

Πολ Burger ( όχι του @pol77, με 2 φιλετάκια ψητό κοτόπουλο, προφανώς από το Pollo στα ιταλικά (ή από σύντμηση του "Πουλερικό" ?)  )

 

 

Pol%20Burger-Tefariki-th_zpsgjq0qmjz.jpg

 

 

Γενικά, πολύ ευχαριστημένος, το μπιφτέκι, αν και λίγο πικάντικο, ήταν ζουμερότατο (με ρώτησαν και για το πώς το θέλω) και αρκετά μεγάλο.

 

Το να το φάω κανονικά (καπακωμένο μονοκόματο, και όχι με μαχαιροπήρουνο στο πιάτο) ήταν άθλος.

 

 

 

 

Έκαστο Burger 12€ αν θυμάμαι καλά, αλλά ήταν πάρα πολύ καλό. Και τα ψωμάκια ζεστά (όχι όπως σε άλλο που πήγα σε προηγούμενες σελίδες).

 

Σέρβις άριστο (είχε σύνολο 4 τραπέζια κατειλλημένα πλην του δικού μας, καμια 25αριά άτομα) και κέρασμα γλυκάκι Μούς λευκή & σοκολάτας.

 

 

Διάβασα και κριτικές αφού πήγα, κάτι για "αρνητικό το ότι ρωτήσαμε την κυρία που μάζεψε τα πιάτα τί είναι το λαρδί και δεν ήξερε να μας απαντήσει" ή "τα μπιφτέκια ήταν ωμά, όταν τα έκοβες ήταν ρόζ" ή "δεν είναι καν ταβέρνα, είναι μια καντίνα/παράπηγμα με τραπεζάκια έξω" και διάφορα άλλα, αλλά τα διαβάζω βερεσέ...

 

Επίσης στα σκουπίδια πετάω και τα σχόλια "μαζεύει απέξω ακριβά αυτοκίνητα" και "πελάτες με porsche και prada" και κάτι άλλες κομπλεξικιές @@ που γράφει ο κάθε τυχαίος ιντερνετικός υποπήθικος γευσιγνώστης.

 

Όλοι το ίδιο στομάχι έχουμε, τα λεφτά δεν κάνουν κάποιον ειδήμονα στο φαγητό, ίσα ίσα ,ξέρω άτομα που τους πιάνουν το ποπουδάκι παντού,

 

επειδή θέλουν να λένε ότι πληρώνουν ακριβά το φαγητό τους.

 

 

 

Ναι, οι τιμές του είναι τσιμπημένες αλλά το κρέας και το ψήσιμο είναι άριστα. Βαρυστομάχιασμα μηδέν και όποιος δεν θέλει να φάει ζουμερά μπιφτέκια ας τα ζητήσει καλοψημένα (εμένα τουλάχιστον με ρώτησαν, ίσως την πάτησαν με άλλους πελάτες και το εφάρμοσαν στην πορεία ).

 

Τα μπριζολάκια που επίσης πήρε κάποιος από την παρέα και μου έδωσε ένα κομμάτι, άριστα στο ψήσιμο....μαλακά και έυγευστα. Μόνη σημείωση το ότι είχε σχετικά λίγες πατάτες σαν πιάτο.

 

Όμως και φρέσκιες και όχι τίγκα στο λάδι.

 

 

Η συγκεκριμένη δική μου εμπειρία ήταν πολύ καλή. Θα περάσω και μια δεύτερη φορά για να επαληθεύσω.

 

 

Αυτά....πάω να ετοιμαστώ για να κάψω τις θερμίδες στο βουνό....

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

wtf dude το "classic burger" εχει 15 ευρώ.... 4 ευρώ οι πατάτες

 

Όταν το αμερικάνικο burger στα McDonald's έχει 12.4€, τότε τα 15€ που έχει στο Burger Joint είναι λίγα.

Επίσης μη συγκρίνεις τιμές ανάμεσα σε άλλα κράτη ή την Ελλάδα. Εδώ μιλάμε για τιμές Νορβηγίας. Είναι λίγο τσιμπημένες, λογικό,

αλλά μιλάμε για το καλύτερο burger στην πόλη, στην πιο εμπορική περιοχή του Όσλο.

Link to comment
Share on other sites

Όταν το αμερικάνικο burger στα McDonald's έχει 12.4€, τότε τα 15€ που έχει στο Burger Joint είναι λίγα.

Επίσης μη συγκρίνεις τιμές ανάμεσα σε άλλα κράτη ή την Ελλάδα. Εδώ μιλάμε για τιμές Νορβηγίας. Είναι λίγο τσιμπημένες, λογικό,

αλλά μιλάμε για το καλύτερο burger στην πόλη, στην πιο εμπορική περιοχή του Όσλο.

 

όταν φτάνεις να πουλάς το μουφο burger των Mc στα 12.4€ αντιλαμβάνεσαι πόσο παράλλογα ακριβή είναι η χώρα. Δεν είναι λίγο τσιμπιμένες απλά. that said, it looked good!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι να είπα ποτέ πως η Νορβηγία είναι φθηνή. Το Όσλο συγκεκριμένα θεωρείται από τις ακριβότερες πόλεις του κόσμου.

Ον ενάδερ νόουτ...

 

Δεν είπες πως θα ανέβεις να τα πούμε και από κοντά, αν και είμαι Ελλάδα αυτές τις μέρες. Περαστικός ή θα μείνεις; Σάββατο γυρίζω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχετε καμία πρόταση για τηγάνι με μεταλλικό χερούλι; Το θέλω για να τελειώνω φαγητά στο φούρνο χωρίς να αλλάζω σκεύος. Φυσικά αντικολλητικό ψάχνω :)

Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα άμα καταλήξεις κάπου και το πάρεις περιμένω εντυπώσεις.

Επιχείρησα προχτές να κάνω καλτσόνε για πρώτη φορά καλό μου βγήκε

post-32692-0-09616900-1434993829_thumb.j

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είχα κάτι υπογλυκαιμίες και επειδή έκλεινε η κρεπερί (πριν 5 λεπτά), πήρα το παρακάτω θεριό κι έλεγα να φάω μισό τώρα και μισό για πρωινό.. 

Αλλά επειδή δεν κάνει να τρώμε βαρύ πρωινό κ προσέχω κ τη διατροφή μου, την εξαφάνισα 5 λεπτά απ'όταν μπήκε σπίτι! :sarcastic:

Να σημειωθεί στα πρακτικά πως ήραν nutella/ανανάς κι ήταν ΤΙΓΚΑ στον ανανά  :wub:

 

 

HmWhMre.jpg

Έγινε επεξεργασία από Delijohn
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.