Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Παιδιά εγώ που είμαι άσχετος από κουζίνα και θέλω να εντυπωσιάσω μια όμορφη κοπελιά με τις μαγειρικές μου ικανότητες ( :dance:) πείτε μου καμία εύκολη συνταγή να δοκιμάσω να της φτιάξω

Link to comment
Share on other sites

αυγά βραστά 

Ευκολη είπε ρε. Αυτά δυσκολεύουν και τους καλύτερους chef για να γίνουν όπως πρέπει.

 

 

@karamelakiS, Μιας και είναι καλοκαίρι φτιάξε μια δροσερή μακαρονάδα. Αν θες συνταγή πες μου 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πήγα προχθες στο Butcher's burger στο Χαλάνδρι.

Αρκετά καλό αλλά το θεωρώ σχετικά ακριβό.

Πολύ καλό homemade ψωμάκι που όμως επειδή είναι σκληρότερο από τα συνηθισμένα για burger σε δυσκολεύει στο να το φάς όπως τρώνε ένα burger (όχι με μαχαιροπήρουνο).

Πήρα burger από μοσχάρι και ήταν πολύ καλό σε σχέση με τα περισσότερα αλλά ένας από την παρέα που πήρε βουβάλι λέει πως ήταν καλύτερο (δοκίμασε και μοσχάρι από την κοπέλα του).

Επειδή το Σάββατο είχα πάει Kozi's είχα να κάνω άμεση σύγκριση.

Kozi's > Butcher's από εμένα.

 

@karmen1983, δώσε συνταγή δημόσια. Θέλουμε κι εμείς!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μη σας τρομάζουν τα υλικά βγαίνει απίστευτα νόστιμη :p

 

 

Μερικά φιλέτα από αντζούγιες φιλοκομμένα (βάλω 5-6 σε μισό πακέτο μακαρόνια). Απο μακαρόνια προτιμάω ή πένες ή φιογκάκια.

Λίγο απο το λάδι των ψαριών

Λίγο ελαιόλαδο

Ντοματάκια κομμένα στα τέσσερα

Μία σκελίδα σκόρδο ψιλοκομμένη και χωρίς τη πράσινη ρίζα για να μη μυρίζει

Λίγο αρακά

τριμμένη παρμεζάνα

Ψιλοκομμένα φρέσκα μανιτάρια

αλάτι 

πιπέρι

 

 

Ανακατευουμε καλά και περιμένουμε οι ντομάτες να βγάλουν το ζουμί τους. Βάζουμε στο φούρνο μικροκυμάτων για 1 λεπτό απλά να ζεσταθούν λίγο.

Παίρνουμε μία κουταλιά μεγάλη απο το νερό που βράσανε τα μακαρόνια και το βάζουμε μέσα στα ωμά λαχανικά.

Στραγγίζουμε τα μακαρόνια και τα ρίχνουμε μέσα.

Απο πάνω κατα το σερβίρισμα έξτρα παρμεζάνα και έχεις μία ωραία "pasta primavera" 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μία σκελίδα σκόρδο ψιλοκομμένη και χωρίς τη πράσινη ρίζα για να μη μυρίζει

Έτσι !!! :T:

Όχι που ορισμένοι έχουν εξοβελίσει το σκόρδο από τη κουζίνα! ! ! :p

Link to comment
Share on other sites

"pasta primavera" 
 

 

και μιας και είδα ότι το ετοιμάζεις για κοπέλα. Το παραπάνω το λες και εντυπώσιάζει :hehe:

 

Κατα δεύτερον. Κάνε και για φινάλε μία πανακότα. Ελαφρύ, ωραίο και δε θέλει τρομερή δεξιοτεχνία όπως ούτε και η μακαρονάδα που σου είπα.

 

Για πιο εντυπωσιακό αποτέλεσμα σέρβιρέ την σε κολονάτο ποτήρι αν έχεις. Αντε καλή τύχη :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Καλή βγήκε μπορώ να πω. Την είχα βάλει από το βράδυ για μαρινάρισμα μέσα σε λάδι-κρασί-αλάτι-πιπέρι-ρίγανη. Δεν ξέρω αν αυτό είναι καλύτερο να γίνεται από το βράδυ ή πριν ψηθεί (αφού ξεπαγώσει).

 

eq3w.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

η μασέλα έπεσε κάτω βλέπω :p

 

Συμβουλή για επόμενη φορά. Για να  μη σου "διπλώνει" όπως έκανε τώρα, βάλε το μαχαίρι εκεί που δίπλωσε τώρα και κόψε το παχάκι σε 2-3 σημεία. Ετσι θα μείνει φλατ και θα ψηθεί παντού το ίδιο ;)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

και μιας και είπα τη συνταγή την έκανα κιολας. Ξέχασα να πω ότι βάζουμε φρέσκο μαϊντανό αλλά και βασιλικό

Επίσης, γεμιστό κοτόπουλο με φασόλια, λουκάνικο, λιαστες ντοματες, αλατοπιπερα, κρεμμύδι και ο ζωμός του είναι απο κρασί και λεμόνι

Για τέλος σοκολατένια κεϊκ με λίγο πιπεράκι επάνω και να πάει να πνιγεί η μαυρίλα των ημερών :p

 

 

post-33144-0-80292800-1436381646_thumb.j

post-33144-0-32894400-1436381650_thumb.jpost-33144-0-68115500-1436381651_thumb.j

post-33144-0-84674800-1436381648_thumb.jpost-33144-0-42733800-1436381653_thumb.j

 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Έ ώρα είναι να βαφτίσεις και τα "ναυτάκια''.... θαλασσινά! !  :hehe:

 

Όσο για τη μακαρονάδα ( :T: ), ζηλεύω μεν, αλλά -τουλάχιστον σήμερα- δεν "υποφέρω",

γιατί κι εγώ μακαρονάδα με τόνο είχα και τις έδωσα και κατάλαβε ! :D

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

 

 

και μιας και είδα ότι το ετοιμάζεις για κοπέλα. Το παραπάνω το λες και εντυπώσιάζει :hehe:

 

Κατα δεύτερον. Κάνε και για φινάλε μία πανακότα. Ελαφρύ, ωραίο και δε θέλει τρομερή δεξιοτεχνία όπως ούτε και η μακαρονάδα που σου είπα.

 

Για πιο εντυπωσιακό αποτέλεσμα σέρβιρέ την σε κολονάτο ποτήρι αν έχεις. Αντε καλή τύχη :D

 

 

Σ ευχαριστώ πολύ! Θα την δοκιμάσω αύριο βράδυ ( ;)) και θα σας πω! Ελπίζω να την πετύχω. Αλλιώς έχουμε ένα πολύ καλό delivery το οποίο και θα τιμήσω!  :innocent:  Πανακότα πως τη φτιάχνουμε;;;

Link to comment
Share on other sites

500ml κρέμα γάλακτος

100ml γάλα

2 κουταλιες της σούπας ζάχαρη αν τη θες πιο γλυκια βάλε παραπανω

Αρωμα (βανίλια/λικερ κλπ ότι σου αρεσει)

 

Τα ζεσταίνεις σε μία κατσαρόλα και μόλις βράσουν τα αποσύρεις. Σε παγωμένο νερό έχεις 3-4 φύλλα ζελατίνης και τα ρίχνεις μέσα αφού τα στραγγίσεις απο το νερό.

 

Περνάς το μείγμα απο ένα σουρωτήρι για να μην περάσει κάτι που δεν έχει διαλυθεί και σερβίρεις σε ποτήρια/μπολ ή ότι έχεις. Βάζεις στο ψυγείο.

 

Απο πάνω όταν πας να το σερβίρεις μπορείς να βάλεις σιρόπι κάποιου φρουτου, σοκολάτα, τρίμμα σοκολάτας ή ότι τραβάει η όρεξή σου. Και φλόύδα κάποιου εσπεριδοειδούς για εφέ είναι ευπρόσδεκτη όπως και η καραμέλα και η μέντα κλπ

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.