Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

καπως ετσι

 

post-60900-0-40684500-1436448255.jpg

 

:hehe: :hehe:  :rofl:

 

Δεν εχω δοκιμασει τη συνταγη, αλλα να κατι προχειρο (φαινεται ωραιο) https://www.sintagespareas.gr/sintages/panakota-me-sauce-karamelas.html

 

Η Αγαπη θα ξερει σιγουρα καλυτερα ομως :D

 

Εδιτ: ΜΕ προλαβε :p

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ! Θα την δοκιμάσω αύριο βράδυ ( ;)) και θα σας πω! Ελπίζω να την πετύχω. Αλλιώς έχουμε ένα πολύ καλό delivery το οποίο και θα τιμήσω!  :innocent:  Πανακότα πως τη φτιάχνουμε;;;

 

Τι τα θες τα μαγειρέματα; Γιατί δεν προσπαθείς να την εντυπωσιάσεις με τις ικανότητες σου στο delivery;  :p

Link to comment
Share on other sites

@felix ah6G0iR.jpg

 

εκλεισε το BBQs   οποτε μετα απο αρκετες φολες ( home burger - food spot 69 - street burger ) κατεληξα  στο burger college !

 

το μπιφτεκι ητανε σκετος (και γευστικος) κιμας ουτε μπαχαρικα ουτε χαζομαρες μεσα. 

 

το σαντουιτς το αφησα  για αργοτερα, αλλα ενα nugget που δοκιμασα  μου φανηκε αρκετα καλο. 

 

αμα βρεθεις ποτε Nεο Kοσμο κανε μια βολτα :D

 

 

Καλό θα ήταν να μάθεις τι σημαίνει HAPPY BOOSTER στην βιομηχανία κρεάτων .... :D:p

 

Κατά τα άλλα για να ψηθεί ένα μπιφτέκι σκέτο στην πλάκα θέλει 35-40% λίπος.

 

Τα μπεργκεράδικα χρησιμοποιούν κιμά Δ διαλογής  από καρδιές ζώων κ.λ.π.

 

Τις περισσότερες φορές στα μπεργκεράδικα φτάνει ο κιμάς που είδη έχει χαλάσει  (ταγκισμένο λίπος κ.λ.π.)

 

Το καλό είναι πως σε ότι αφορά το κρέας, αν η θερμοκρασία ανέβει πάνω από 70C στον πυρήνα στο ψήσιμο , παύεις να έχεις θέματα δηλητηρίασης.

 

Καλή όρεξη .... :D

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@DJD δε ξέρω αν είναι χειροποίητη. Αν είναι πάντως, εγώ καθώς την έφτιαχνα θα έτρωγα το μέρος απο τα πουράκια που εξέχει :p

Ναι την έφτιαξε η γυναίκα, εγώ 3 maltesers έβαλα πάνω κι αυτό στραβά το έκανα :p Τρία πακέτα πουράκια χρειάστηκαν, πέντε είχα πάρει, ήξερα ότι θα "εξαφανιστούν" μερικά :hehe:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Τι πουράκια είναι αυτά; Πρώτη φορά τα βλέπω :p

 

Επίσης κάπου είχε πάρει το μάτι μου μια σελίδα στο facebook με απίστευτες εμφανισιακά (λογικά και γευστικά) τούρτες, αν τη βρω θα την ποσταρω μιας και φαίνεται να το κατέχει η γυναίκα σου ή να της αρέσει ;) -> Εδώ είσαι https://www.facebook.com/pages/Art-n-Taste-by-Christina-Tembriotou/395585550524478?sk=photos_stream

 

Έγινε επεξεργασία από UltraB
Link to comment
Share on other sites

Τι πουράκια είναι αυτά; Πρώτη φορά τα βλέπω :p

 

Επίσης κάπου είχε πάρει το μάτι μου μια σελίδα στο facebook με απίστευτες εμφανισιακά (λογικά και γευστικά) τούρτες, αν τη βρω θα την ποσταρω μιας και φαίνεται να το κατέχει η γυναίκα σου ή να της αρέσει ;) -> Εδώ είσαι https://www.facebook.com/pages/Art-n-Taste-by-Christina-Tembriotou/395585550524478?sk=photos_stream

Τα πουράκια είναι πολωνικά, εδώ δεν έχουμε παπαδοπούλου δυστυχώς που είναι μακράν καλύτερα.

 

Να σου πω την αλήθεια αυτές με τις ζαχαρόπαστες που ναι σαν λάστιχο δε μαρέσουν καθολου σαν γεύση άσχετα αν εμφανισιακά είναι τέλειες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα πουράκια είναι πολωνικά, εδώ δεν έχουμε παπαδοπούλου δυστυχώς που είναι μακράν καλύτερα.

 

Να σου πω την αλήθεια αυτές με τις ζαχαρόπαστες που ναι σαν λάστιχο δε μαρέσουν καθολου σαν γεύση άσχετα αν εμφανισιακά είναι τέλειες.

Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν έχω γευτεί ανάλογη τούρτα οπότε δεν εκφέρω γνώμη για την γεύση τους. Πάντα αναρωτιόμουν όμψ; τι υλικό είναι αυτό ώστε να πετυχαίνουν τέτοιο αποτέλεσμα.

 

Κλασσικές λοιπόν, σταθερή αξία

Link to comment
Share on other sites

DJ α) να σου ζήσει, με υγεία και καλότυχη β)είσαι κίνδυνος θάνατος ειδικά με θαλασσινά. Μαζέψου λίγο, είμαστε μεγάλοι άνθρωποι

 

Γκρουντάκο θαμπς ντάουν για το μπεργκεράδικο, θα με θυμηθείς. Μείνε σε nonna edda αν κι άνοιξε άλλο μαγαζί προς γλυφάδα νομίζω και ουσιαστικά το δικό μας το τρέχουν οι υπόλοιποι/ες.

 

@karmen1983 κάπου πήρε το μάτι μου ότι ψάχνεις αντικολλητικό. Πρόσεχε, δεν πρέπει να πηγαίνουν αυτά σε μεγάλες θερμοκρασίες, cancer alert. Από μάρκες αν δεν πας σε μαντέμι όπου παίζουν τα Lodge κι ίσως κανένα LeCreuset δες μη τυχόν σου κάνουν τα blue steel (acier ble) της DeBuyer. Σίγουρα τα τελευταία θα αρέσουν στην τσέπη σου. Πλεονέκτημα: ελαφρά, φτηνά. Μειονέκτημα: όχι ανάλογη ομοιομορφία, θέλουν «στρώσιμο» (seasoning).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Thanks γείτονα. Για κάνα Lodge Προσανατολίζομαι και συγκεκριμένα αυτό εδώ

http://www.dimtsas.eu/el/products/%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%8D%CE%B7-%CE%BC%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-lodge/%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%8D%CE%B7-%CE%BC%CE%B1%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-seasoned/%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%B3%CE%AC%CE%BD%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CE%B1%CF%80%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1/%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B9%CE%BF-%CF%84%CE%B7%CE%B3%CE%AC%CE%BD%CE%B9-lodge-30-5-%CE%B5%CE%BA-%E2%80%93-%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BF%CF%85%CF%82-5-1-%CE%B5%CE%BA

 

Είχα αλλάξει σκεύη πρόσφατα και ήμουν ανάμεσα στα κεραμικά green pan και στα Nava. Τελικά πήρα τα δεύτερα και έμεινα αρκετά ευχαριστημένη αλλά δε μπαίνουν στο φούρνο. Οπότε αυτός είναι και ο λόγος που ψάχνω κάτι ακόμα

 

εντιτ: Ξέρετε κανένα μαγαζί στην Αθήνα να τα πουλάει;

Link to comment
Share on other sites

Εκανα τη παραγγελία τελικά αλλά κατι μου λέει ότι ένας ζηλιάρης πρόλαβε και έκανε πριν απο εμένα. Ετσι και δεν έχει άλλο τηγάνι ο Δήμτσας θα σε βαρέσω με το τηγάνι που πήρες ζηλιαρόγατε :p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.