Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Γλυκιά πάπρικα χρησιμοποίησες;

Γλυκιά ναι. Βασικά δεν είμαι και πολύ του καυτερού γενικά :p

Για το τηγάνισμα ότι σου είπε ο acct. Στο σοτάρισμα κρέατος, εκεί δλδ που βάζεις λίγο λαδάκι για να βάλεις το κρέας ή το φιλέτο ψαριού πχ, ελαιόλαδο και μόνον χρησιμοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

Τις προάλλες επιχείρησα να κάνω καλτσόνε. Αυτήν την φορά βγήκε πολύ ωραίο και αφράτο και φούσκωσε κιόλαςpost-32692-0-07132600-1438096768_thumb.jpost-32692-0-25778400-1438096820_thumb.j

Για το τηγάνισμα ότι σου είπε ο acct. Στο σοτάρισμα κρέατος, εκεί δλδ που βάζεις λίγο λαδάκι για να βάλεις το κρέας ή το φιλέτο ψαριού πχ, ελαιόλαδο και μόνον χρησιμοποιώ.

Εξαιρετικό παρθένο ή απλό εννοείς;
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

έξτρα παρθένο ελαιόλαδο χαμηλής οξυτητας. με λίγες γραδες που έλεγε και ο παππους μου. Ανέφερα και πριν ότι παίζει ρόλο στη θερμοκρασία που ανεβαίνει.
Οταν μας περίσσευε τηγανίζαμε και με δαύτο.

 

 

edit: μιας και έπεσα πάνω του

http://www.aromadictionary.com/EVOO_blog/?p=147

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν τρία είδη ελαιολάδου:
1. Εξαιρετικό Παρθένο ελαίολαδο, το οποίο δεν έχει κανένα οργανοληπτικό ελλάτωμα (μούχλα, ταγγισμένο κτλ)
2. Παρθένο ελαιόλαδο, το οποίο έχει κάποιο οργανοληπτικό ελλάτωμα αλλά σε χαμηλή ένταση
3. Ελαιόλαδο, το οποίο έχει ένα ή περισσότερα οργανοληπτικά ελλατώματα τα οποία είναι έντονα. Χρησιμοποιείται για ραφινάρισμα ή για βιομηχανική χρήση.

 

Το εξαιρετικό το τρως ωμό ή και το χρησιμοποιείς στο μαγείρεμα, μιας και βγάζει τη καλύτερη γεύση. Το τηγάνισμα είναι άλλη κατηγορία.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ναις. οταν ξανακάνεις να ξέρεις ότι το καλύτερο μπισκότο ταρτας είναι του παρλιαρου.

 

 

edit: thank me later

 

 

 

post-45783-0-33041700-1438273227_thumb.j

 

Έγινε επεξεργασία από filthy_dwarf
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

@karmen1983, γιατί, έχει κατοχυρώσει την πατέντα; :hehe:

 

Τον είχα βάλει στον αέρα, για αυτό μου το καψάλισε επιφανειακά. Μετά του έβαλα ένα αλουμινόχαρτο από πάνω, έβαλα το ταψί να πατάει κάτω και έβαλα το φούρνο σε άλλη ρύθμιση. Δεν ξέρω ποια γιατί το κουμπί έχει ξεβάψει.

 

Ωραίο φαίνεται πάντως

 

Ηταν καλύτερο και από αγοραστό, η συνταγή είναι απίστευτη!

 

θα το επιχειρήσω σήμερα (λέω...ίσως και όχι)...

 

Προσοχή να διαβάσεις τη συνταγή ολόκληρη μια δύο φορές πριν ξεκινήσεις. Εγώ χάλασα 8 αυγά. 4 για να πάρω τα ασπράδια, αφού πέταξα τους κρόκους και άλλα 4 για τους κρόκους...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 Εγώ χάλασα 8 αυγά. 4 για να πάρω τα ασπράδια, αφού πέταξα τους κρόκους και άλλα 4 για τους κρόκους...

 

mF8cUfu.gif

ανεβασε τον υδατανθρακα να παει λιγη γλυκοζη στον  εγκεφαλο :p

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.