Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Αυτοκτονία το κρεατάκι με τα μπαχαρικά; Τα μισά από το βίντεο είναι και άπαχα κρέατα!

 

Χειρότερα είναι να τρως μαργαρίνες, ζάχαρες και όλα τα πρόσθετα.

Σωστότατον, βέβαια η πικρή αλήθεια είναι ότι το seasoning των αμερικανών για τις bbq σάλτσες είναι τίγκα στη ζάχαρη.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

well. σαν φαν των μπαχαρικών αλλά και του κρέατος συμφωνώ αλλα εν μέρη. αν το κρέας είναι πολύ καλό ναι είναι ποιο νόστιμο χωρίς πολλά μπαχαρικά. μπορείς όμως να βάλεις λίγα. ένα τσικ. δεν χάνεις γεύση από το κρέας ίσα ίσα το βοηθάς να βγει προς τα έξω. σε αυτό που είμαι κάθετος είναι το αλάτι. για μένα δεν θέλει καθόλου

Link to comment
Share on other sites

well. σαν φαν των μπαχαρικών αλλά και του κρέατος συμφωνώ αλλα εν μέρη. αν το κρέας είναι πολύ καλό ναι είναι ποιο νόστιμο χωρίς πολλά μπαχαρικά. μπορείς όμως να βάλεις λίγα. ένα τσικ. δεν χάνεις γεύση από το κρέας ίσα ίσα το βοηθάς να βγει προς τα έξω. σε αυτό που είμαι κάθετος είναι το αλάτι. για μένα δεν θέλει καθόλου

 

Εξαρτάται από το κρέας. Αντικριστό χωρίς αράτσι δε ρέει :).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το κρέας. Αντικριστό χωρίς αράτσι δε ρέει :).

 

Για το ακριβές του πράγματος η σωστή λέξη είναι αλάτσι! :)

Το αράτσι σημαίνει στα Βλάχικα , Κρύο, παγωμένο,

Αλλά επί της ουσίας, -να πάει να "κουρεύεται" κι ο γιατρός-, το αντικριστό το θέλει το Αλάτι του και να 'ναι και χοντρό!

Αλλά θέλει τη μαστοριά του μη γίνει κι αλισάχνη !!! :T:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για πρόσεχε τι λές, γιατί προβλέπω διαδήλωση ! :D

 

Τώρα πλάκα-πλάκα, το λ πράγματι το προφέρουν διαφορετικά σε πολλά ορεινά χωρία ιδιαίτερα στα ορεινά του  Μυλοπόταμου και στα Ανώγεια.

Θα πρέπει να γράφεται αλλιώς, αλλά το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι είναι να βάλω το λ ανάποδα -όπως βάζουμε και τη γλώσσα ανάποδα στον ουρανίσκο για το προφέρουμε αυτό το ιδιότυπο λ  και την λέξη να τη γράψουμε "αγατσι", αλλά τότε δε θα θέλω να διαβάσω κείμενο σε διάλεκτο ! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω βρε παλίκαρε γιατί εγώ είμαι απο χωριό.

Αυτό το malted powder milk τι ακριβώς ειναι και που το βρίσκεις; Δεν ειναι απλή σκόνη γάλακτος υποθέτω οπότε για ρίξε τα φώτα σου

Link to comment
Share on other sites

απο ανώγια πρέπει να φάτε τα μακαρόνια σε ζωμό κρέατος... 

 

Επίσης αλάτι λέγεται αλλά ακούγετε αράτσι λόγο προφοράς 

Έγινε επεξεργασία από filthy_dwarf
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.