Jump to content



Official ΦαγητοThread v2.0


astrolabos

Recommended Posts

Θυμάμαι μια φορά στο σχολείο είχε θέμα ο πατέρας μου με ένα παιδί.. έβαλαν στοίχημα 2 βλαμμένα να φάνε όσα πιο πολλά γκοφρετάκια μπορούν, κι όποιος έτρωγε τα πιο πολλά, θα πλήρωνε του άλλου..  :slap:

ο ένας κατέληξε νοσοκομείο και τον έτρεχε ο πατέρας μου (λυκειάρχης τότε) 

 

amaretti_45%20gr21.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στη Ρόδο υπήρχε ( νομίζω έχει κλείσει ) ένα σαντουιτσάδικο που λεγόταν Cheese Steak (απέναντι από το Hondos Center, δίπλα από το PIzza Hut)...

 

Από όσο θυμάμαι το είχε μια οικογένεια επαναπατρισμένων εξ Αμερικής Ελλήνων, το οποίο κρατούσαν και οικογενειακώς...

 

Από όλα τα burgers που είχαμε φάει, για κάποιο λόγο είχα σκαλώσει στο  Philly  (εκ του Philadephia) CheeseSteak, εκ του οποίου και το όνομα του μαγαζιού.... 

 

Για όσους δεν ξέρουν έιναι ένα σάντουιτς σε Ιταλικού τύπου μπαγκέτα ( roll ) με γέμιση από σωτέ κρεμμύδι, πιπεριά, μανιτάρια και

 

ψιλοκομμένο μοσχαρίσιο κρέας (λεπτές φέτες από rib-eye συνήθως) με τυρί προβολόνε (παλιότερα, πλέον και με "American Cheese" όπως το λένε, ή και τυρί κρέμα π.χ. Cheese-Wiz)

 

Τα μανιτάρια,οι πιπεριές και το κρεμμύδι εναλλάξ, μπορεί να μην υπάρχουν κατα τόπους/μαγαζιά/συνταγές, ή αλλού μπορούν να προσθέτουν και ketchup, οπότε προφανώς μπορεί να είναι custom ανάλογα με τις προτιμήσεις του καθενός....

 

Στην Αθήνα, χρόνια το ονειρευόμουν, καθώς ήταν χορταστικό, εύγευστο και ζουμερό, αλλά αν εξαιρέσουμε  αυτό από το New York Sandwiches που έφαγα ( πιο στεγνό από αυτό που είχα δοκιμάσει και με διαφορετικό ψωμάκι ), δεν βρήκα κάπου αλλού αντίστοιχο....

 

Το Juicy Burger στο Χολαργό το φτιάχνει και αυτό διαφορετικά (με στρογγυλό bagel ψωμάκι)...

 

 

....οπότε η λύση ήταν μία....να φτιάξω μόνος μου...

 

 

Δεδομένου ότι τέτοιες ιδέες μου έρχονται πάντα ξαφνικά και στις πιο άκυρες ώρες...μοσχάρι δεν υπήρχε στο σπίτι, αλλά δεν πτοήθηκα...είπα να δοκιμάσω με κοτόπουλο...

 

...διαφορά μεγάλη στη γεύση, αλλά θα ακολουθήσουν και άλλα revisions, μιας και ακόμη είμαι στο beta....

 

 

Το μόνο που έλειπε ήταν ένα φωμάκι και το κοντινότερο που μπορούσα να βρώ, άμεσα και γρήγορα ήταν μια μπαγκέτα, που ευτυχώς δεν ήταν θεόσκληρη και εσωτερικά ήταν αφράτη...

 

Το τυρί επίσης που χρησιμοποίησα ήταν κάτι κοντινό στο μετσοβόνε ( το δικό μας προβολόνε ), ημίσκληρο καπνιστό Βερμίου...next time θα είμαι συνεπής στην συνταγή, αν δεν μου ταιριάξει στη γεύση...

 

 

 

Οπότε κάπου εδώ θα σταματήσω τα λόγια, για να σας παρουσιάσω step-by-step την εκτέλεση του Athens Cheese-Chicken (βαφτίστηκε κιόλας...)

 

( γιαυτούς που πεινάνε πολύ, με κλίκ παίζει μεγαλύτερη φωτό που έχει μυρωδιά και γεύση επίσης....  :gyro:  )

 

PhillyCheeseChicken01-th_zpsd8d7bf02.png

 

PhillyCheeseChicken02-th_zps7828ccd8.png

 

PhillyCheeseChicken03-th_zps456242db.png

 

PhillyCheeseChicken04-th_zps82fef1f1.png

 

PhillyCheeseChicken05-th_zps29409b05.png

 

PhillyCheeseChicken06-th_zps35efd7a3.png

 

PhillyCheeseChicken07-th_zps4233f8e6.png

 

PhillyCheeseChicken08-th_zps759b5703.png

 

PhillyCheeseChicken09-th_zps88f49f42.png

 

PhillyCheeseChicken10-th_zps95889bfc.png

 

 

 

'Αντε και καλή μας όρεξη....

 

 

 

@Dolly, @LevelOne,@jax7480,@astrolabos,@karmen1983, @ΝTG

Τι μου κανεις τωρα...

Ζηλεψα.

Παω να σε αντιγραψω.???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Philly Cheese Steak

Νο, Νο, Νο! Σοβαρά τώρα, από τα αγαπημένα μου σάντουιτς, γι αυτό δε φτουράει ποτέ αρκετά για φωτογραφία. ;) Στη δική μου εκδοχή κάνω μερικά πράγματα διαφορετικά όμως:

1. Κρέας: ΔΕΝ το ψιλοκόβω πριν το τηγάνι, EVER, παρότι μάλλον το απαιτεί η "αυθεντική" συνταγή. Προχτές το έκανα κι εγώ με κοτόπουλο φιλέτο, αλλά ισχύει το ίδιο για το μοσχάρι. Ολόκληρο μένει πολύ πιο ζουμερό μέσα, το κόβεις λεπτές φέτες ακριβώς πριν το βάλεις στο ψωμί και είναι αμβροσία. Για παραπάνω γεύση στο κοτόπουλο προτείνω σύντομο μαρινάρισμα με λιωμένο σκόρδο, πελτέ, καυτερή πιπεριά και ελάχιστο λάδι για να γίνει πάστα. Ενδιαφέρουσα παραλλαγή γίνεται και με pulled pork.

2. Συνοδευτικά: Γενικά απεχθάνομαι την πιπεριά με μένος, αλλά ειδικά εδώ ένα παραπάνω. :p Βέβαια, περί ορέξεως! Από τυριά δεν πάνε καθόλου άσχημα και πικάντικα ώριμα κεφαλοτύρια.

Α, και 11/10 για την παρουσίαση. :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

....

 

 

Για το Cheesteak-house Σίγουρα από τα καλύτερα σάντουιτς που μπορεί κανείς να φάει. Τα τελευταία 2χρόνια όμως παραπαίει για άλλους λόγους που δε μπορώ να αναφερθώ.

Εν πάσει περιπτώσει αν θες να φάς κάτι αντίστοιχο σου προτείνω το Johny's στον Αγ.Αντώνιο. Κανονίζουμε και με PetrosD που είναι κι αυτός γειτονάκι ένα βράδυ να ανεβάσουμε φωτογραφικό υλικό να επανέλθει το θέμα στη φυσιολογική afterhours ροή.

http://johnnysoriginal.gr/

 

Δε βάζω φωτογραφίες, γιατί το ban παραμονεύει :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.