Jump to content



Καλώς ήρθατε στο ανανεωμένο TheLab.gr!


Recommended Posts

με γειες.. πολύ ωραία η νέα πλατφόρμα , εύκολη και σιγά σιγά τα όποια μικροπροβλήματα θα διορθωθούν φαντάζομαι..

τα χρωματα με χαλάνε λίγο αλλα ειναι υποκειμενικο αυτό..:p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 332
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλορίζικο...προς το παρόν δεν τρελαίνομαι, αλλά θα το συνηθίσω...

 

Ωραία θα ήταν αν μπορούσατε να αναιρέσετε τον περιορισμό στους χαρακτήρες των άρθρων στην αρχική σελίδα...ας κοπεί το URL μετά από Χ χαρακτήρες, αλλά ας προβάλλεται ο τίτλος ολόκληρος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τρελαίνομαι.

 

Είναι αρκετά κουραστικό θα έλεγα και φαίνεται σαν δίδυμο αδερφάκι του insomnia.

 

Θα προτιμούσα την παλαιά πλατφόρμα που νομίζω πως ήταν και κορυφαία , όπως και του adslgr

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα την παλαιά πλατφόρμα που νομίζω πως ήταν και κορυφαία , όπως και του adslgr

 

Όπως ειπώθηκε και απτό Γιάννη, έμφαση στο "ήταν".

 

Δυστυχώς η παλιά "κορυφαία" πλατφόρμα μπορεί εξωτερικά να φαινόταν κορυφαία, αλλά στα παρασκήνια έπασχε σε πάρα πολλά λειτουργικά σημεία. Εξετάστηκαν όλες οι πιθανές επιλογές και καταλήξαμε ομόφωνα στην παρούσα που προσφέρει υποστήριξη για το μέλλον και πολλές νέες λειτουργίες και ευκολίες. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας καλοριζικο και κουραγιο στα παιδια που ασχολουνται να το φτιαξουν.

 

Δυστυχως κι εδω απογοητευση.

Καθημερινος επισκεπτης στο φορουμ εδω και κοντα 6 χρονια, μου την δινει που πλεον μοιαζει τοσο με το insomnia και θελω να πω την πικρα μου εστω για ανακουφιση οτι τα ειπα.

Το λατρευα οπως ηταν το προηγουμενο φορουμ, δεν μου ελειπε τιποτα ουτε σε δυνατοτητες ουτε στον αισθητικο τομεα.

Σαν χρηστης δεν αντιλαμβανομαι την αναγκη για αλλαγη, παρ'ολ'αυτα την σεβομαι και θα προσαρμοστω στα νεα δεδομενα.

 

 

Ωστοσο αναφερω καποια πραγματα που δεν μου αρεσουν σε σχεση με το παλιο, μη τυχων συμβαινει και σε αλλους και υπαρχει δυνατοτητα διορθωσης.

 

  1. Τα περιθωρια δεξια και αριστερα γιατι ειναι τοσο μεγαλα; Δεν γινεται να μικρυνουν;

    Δεν γινεται το κεντρικο φορουμ οταν υπαρχει δυνατοτητα στην οθονη του χρηστη να απλωνεται οπως η κεφαλιδα; Οπως το V2;

     

  2. Στις παραθεσεις δεν υπαρχει link που να σε παραπεμπει στο original post της παραθεσης.

     

  3. Σε οσα ποστς υπηρχαν links απο την gallery ή άλλα ποστς του lab πλεον δεν δουλευει τιποτα αφου αλλαξε η διαδρομη διευθυνσης.

    Το κακο ειναι οτι λογω παλαιοτητας δεν μπορουμε καν να τα επεξεργαστουμε για ανανεωση των links. Αυτο θα διορθωθει;

     

  4. Το χειροτερο για μενα και την χρηση μου ειναι ο τροπος που μεταχειριζεται η πλατφορμα τις συννημενες φωτογραφιες σε ποστς.Τι κλικ, τι middle κλικ, τι δεξι κλικ ολα το ιδιο τουλαχιστον στον firefox.

    Καντε να δουλευει το δεξι κλικ μενου αν γινεται ρε παιδια.

     

  5. Οταν εισαι σε πληρη επεξεργασια του ποστ δεν μπορεις να βλεπεις τα τελευταια ποστ του thread στο κατω μερος που βολευε αρκετα.

     

  6. Τα χρωματα ειναι πολυ φωτεινα. Πιο σκουρες/γκρι αποχρωσεις θα ειναι πιο ξεκουραστες.

    Ακομα και  στο background για οσους adblockαρουνε το μπλε pcb.

 

 

Τελος, μεγαλη βλακεια που χαθηκαν τα likes αλλα θα ζησουμε και χωρις αυτα.

Οι συνδρομες ομως ειναι κριμα να μην επανελθουν γιατι πολλοι τις δουλευαμε, και το κακο ειναι οτι σε threads που απλα ειχαμε συνδρομη χωρις να εχουμε συμμετασχει δεν βρισκονται ουτε απο την αναζητηση των ποστς μας στην "Ευρεση περιεχομενου".

 

Καλη συνεχεια και καλη επιτυχια στην νεα πλατφορμα. :/

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το παλιο site ηταν καλυτερο. Αν εβαζα στο παλιο 10 τοτε αυτο παει για 3. Η πρωτη σελιδα ειναι δυσαναγνωστη. Το φορουμ πολλα χρωματα, περιεργες γραμματοσειρες, ζαλιζεσαι. Κριμα, δεν μπορω να καταλαβω τι να το κανεις με νεες λειτουργιες και ευκολιες αν ο επισκεπτης δεν το διαβαζει η το διαβαζει λιγοτερο απο παλια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας καλοριζικο και κουραγιο στα παιδια που ασχολουνται να το φτιαξουν.

 

Δυστυχως κι εδω απογοητευση.

Καθημερινος επισκεπτης στο φορουμ εδω και κοντα 6 χρονια, μου την δινει που πλεον μοιαζει τοσο με το insomnia και θελω να πω την πικρα μου εστω για ανακουφιση οτι τα ειπα.

Το λατρευα οπως ηταν το προηγουμενο φορουμ, δεν μου ελειπε τιποτα ουτε σε δυνατοτητες ουτε στον αισθητικο τομεα.

Σαν χρηστης δεν αντιλαμβανομαι την αναγκη για αλλαγη, παρ'ολ'αυτα την σεβομαι και θα προσαρμοστω στα νεα δεδομενα.

 

καλησπέρα Νίκο!

Θα σου απαντήσω όσο πιο αναλυτικά μπορώ.

Aρχικά επειδή λέγεται και ξαναλέγεται το θέμα ομοιότητας με το insomnia. Είναι ένα απο τα εκατομμύρια φόρουμ που χρησιμοποιούν την IPb. Αυτό τι σημαίνει; Ότι το insomnia είναι μοναδικό; Όχι απλά και αυτό όπως και εμείς πλέον έχουμε μία κοινή βάση πάνω στην οποία επιλέγουμε τα χρώματά μας, το logo μας, τα πρόσφατα θέματά μας κλπ κλπ.

Είναι σα να μου λες όπως έχω στήσει τα win7 μου μοιάζουν με τα δικά σου :) Λογικό είναι και θεμιτό, είναι το ίδιο λειτουργικό. Απλά βάζουμε άλλη ταπετσαρία απο πίσω και κάνουμε μια αλλαγή.

 

 

  • Τα περιθωρια δεξια και αριστερα γιατι ειναι τοσο μεγαλα; Δεν γινεται να μικρυνουν;

    Δεν γινεται το κεντρικο φορουμ οταν υπαρχει δυνατοτητα στην οθονη του χρηστη να απλωνεται οπως η κεφαλιδα; Οπως το V2;

Εδώ υπάρχει θέμα προς συζήτηση και προς το παρόν δε μπορώ να σου πω παραπάνω λεπτομέριες καθώς σχεδιάζονται διάφορα.

 

 

  • Στις παραθεσεις δεν υπαρχει link που να σε παραπεμπει στο original post της παραθεσης.

     

 

Στις παραθέσεις υπάρχει κανονικά λινκ που σε πάει στο ποστ

post-33144-0-03639300-1416337211_thumb.p

 

  • Σε οσα ποστς υπηρχαν links απο την gallery ή άλλα ποστς του lab πλεον δεν δουλευει τιποτα αφου αλλαξε η διαδρομη διευθυνσης.

    Το κακο ειναι οτι λογω παλαιοτητας δεν μπορουμε καν να τα επεξεργαστουμε για ανανεωση των links. Αυτο θα διορθωθει;

     

Αυτό έχει απαντηθεί πιο πριν απο τον Κώστα αν δεν κάνω λάθος.

 

  • Το χειροτερο για μενα και την χρηση μου ειναι ο τροπος που μεταχειριζεται η πλατφορμα τις συννημενες φωτογραφιες σε ποστς.Τι κλικ, τι middle κλικ, τι δεξι κλικ ολα το ιδιο τουλαχιστον στον firefox.

    Καντε να δουλευει το δεξι κλικ μενου αν γινεται ρε παιδια.

     

 

Εδώ δε κατάλαβα τι εννοείς για να είμαι ειλικρινής. Δε σου ανοίγουν με κλικ; Με ff είμαι και εγώ και δεν αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα.

 

  • Οταν εισαι σε πληρη επεξεργασια του ποστ δεν μπορεις να βλεπεις τα τελευταια ποστ του thread στο κατω μερος που βολευε αρκετα.

     

Ισως να φτιάχνει αυτό αλλά πλέον όσο γράφεις μπορείς να δεις αν πήγε και πόσταρε κάποιος στο ενδιάμεσο το οποίο είναι πολύ καλό χαρακτηριστικό.

 

 

  • Τα χρωματα ειναι πολυ φωτεινα. Πιο σκουρες/γκρι αποχρωσεις θα ειναι πιο ξεκουραστες.

    Ακομα και  στο background για οσους adblockαρουνε το μπλε pcb.

Τελος, μεγαλη βλακεια που χαθηκαν τα likes αλλα θα ζησουμε και χωρις αυτα.

Οι συνδρομες ομως ειναι κριμα να μην επανελθουν γιατι πολλοι τις δουλευαμε, και το κακο ειναι οτι σε threads που απλα ειχαμε συνδρομη χωρις να εχουμε συμμετασχει δεν βρισκονται ουτε απο την αναζητηση των ποστς μας στην "Ευρεση περιεχομενου".

 

Καλη συνεχεια και καλη επιτυχια στην νεα πλατφορμα. :/

Τα χρώματα είναι κάτι υποκειμενικό φαντάζομαι. Προσωπικά δε με ενοχλούν είναι τα χρώματα του Λάμπη. Μπλέ και πορτοκαλί. Ισως να σε ενοχλεί το λευκό δε ξέρω. Αλλά το λευκό είναι πλέον γενικό "κακό". Δες amazon, δες ebay κλπ. Ισως χρειαστεί κάποιο theme θα το δούμε και αυτό. :)

 

 

Τέλος, για το θέμα της vb και του παλιού Site. Μπορεί να μας άρεσε και να το είχαμε μάθει να το διαχειριζόμαστε με κλειστά μάτια ενώ εδώ να ψαχνόμαστε, αλλά όταν δεν μπορεί να πάρει μία αναβάθμιση πχ ο editor των reviews και έχει μείνει σε ένα version προ 5ετιας και ο reviewer κατεβάζει τόσα καντήλια και το σπίτι του να μπορει άνετα να χαρακτηριστεί ως η πόλη του φωτός, μέχρι να γράψει ένα review, δεν είναι και ότι πιο λειτουργικό. Και αυτό είναι ένα απλό παράδειγμα, για να μη το πάω παρακάτω, όπου τώρα τελευταία είχαμε τρελά bugs και κανένα update για να λυθούν. Όλα αυτά βέβαια δεν επηρέαζαν εσάς απαραίτητα αλλά για την ΔΟ ήταν σοβαρά προβλήματα. Ενα site δεν είναι μόνο οι εικόνες και τα φρου φρου, για να είναι λειτουργικό τρέχουν απο πίσω πολλά πράγματα.

Είναι ωραίο το παλιό, αλλά το νέο θα το δείτε και στη πορεία θα είναι πιο φιλικό προς εσάς. Κάντε υπομονή και δώστε του χρόνο. Και σε αυτό αλλά και σε εμάς μέχρι να τ οπροσαρμούσουμε :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Aρχικά επειδή λέγεται και ξαναλέγεται το θέμα ομοιότητας με το insomnia. Είναι ένα απο τα εκατομμύρια φόρουμ που χρησιμοποιούν την IPb. Αυτό τι σημαίνει; Ότι το insomnia είναι μοναδικό;

 

Με ενοχλει που πλεον μοιαζει με το ινσομνια επειδη ουτε το ινσομνια μου αρεσει σαν πλατφορμα.

Αυτη με αποξενωσε απο το ινσομνια.

Αλλα ειπαμε, θα προσαρμοστουμε.

 

 

 

Στις παραθέσεις υπάρχει κανονικά λινκ που σε πάει στο ποστ

 

Οντως δικο μου λαθος, αν το εχει και κανενας αλλος, το adblock φταιει, για καποιο λογο ειχε μπλοκαρει το εικονιδιο.

 

 

 

 

Εδώ δε κατάλαβα τι εννοείς για να είμαι ειλικρινής. Δε σου ανοίγουν με κλικ; Με ff είμαι και εγώ και δεν αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα

 

Ανοιγουν κανονικα με οποιο κλικ και να κλικαρεις πανω τους.

Δεν δουλευει το δεξι κλικ ομως, κατ επεκταση και το μενου του δεξι κλικ πανω σε εικονες.

(για να εχεις τις επιλογες "View image only" ή να κανεις zoom in/out στο image ή οτιδηποτε αλλο extension σχετικο με images εχεις εγκατεστημενο)

 

 

 

 

Τα χρώματα είναι κάτι υποκειμενικό φαντάζομαι. Προσωπικά δε με ενοχλούν είναι τα χρώματα του Λάμπη. Μπλέ και πορτοκαλί. Ισως να σε ενοχλεί το λευκό δε ξέρω

 

Οχι δεν εννοω το μπλε/πορτοκαλι. Τα σπαει!

Το οτι ειναι πολυ φωτεινο το φορουμ και κουραζει στο διαβασμα.

Το λευκο που λες.

 

 

 

Τελος πως εκανες τις πολλαπλες παραθεσεις στο προηγουμενο ποστ γιατι μου βγηκε το λαδι να το κανω και δουλευα με 3 tabs στην ιδια σελιδα. :D

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και από μένα και μεγειές. Απλά, να προσθέσω ότι και εμένα προσωπικά με κουράζει πάρα πολύ το λευκό φόντο στο διάβασμα κ.λπ. Δεν είναι παράπονο ή αρνητικό (υποκειμενικό εξάλλου), απλά είδα ότι πολλοί το ανέφεραν και εξέφρασαν και την δική μου δυσκολία. 

Link to comment
Share on other sites

Με ενοχλει που πλεον μοιαζει με το ινσομνια επειδη ουτε το ινσομνια μου αρεσει σαν πλατφορμα.

Αυτη με αποξενωσε απο το ινσομνια.

Αλλα ειπαμε, θα προσαρμοστουμε.

Οντως δικο μου λαθος, αν το εχει και κανενας αλλος, το adblock φταιει, για καποιο λογο ειχε μπλοκαρει το εικονιδιο.

Ανοιγουν κανονικα με οποιο κλικ και να κλικαρεις πανω τους.

Δεν δουλευει το δεξι κλικ ομως, κατ επεκταση και το μενου του δεξι κλικ πανω σε εικονες.

(για να εχεις τις επιλογες "View image only" ή να κανεις zoom in/out στο image ή οτιδηποτε αλλο extension σχετικο με images εχεις εγκατεστημενο)

Οχι δεν εννοω το μπλε/πορτοκαλι. Τα σπαει!

Το οτι ειναι πολυ φωτεινο το φορουμ και κουραζει στο διαβασμα.

Το λευκο που λες.

Τελος πως εκανες τις πολλαπλες παραθεσεις στο προηγουμενο ποστ γιατι μου βγηκε το λαδι να το κανω και δουλευα με 3 tabs στην ιδια σελιδα. :D

Ειμαι αο κινητο οποτε συντομα. Πατα παραθεση και μεσα στο κειμενο της παραθεσης μερικα εντερ και θα νιωσει ο εντιτορ και θα το σπασει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.