Jump to content



greekfragma

Recommended Posts

αν ήταν για 125 καλύτερα τα πόδια ή κανένα cbf που φεύγει πιο εύκολα

 

δες .. πύραυλο δεν το λες το μηχανάκι ... θεωρώ πως σίγουρα υπάρχουν 250/200(αχμ duke200) πιο δυνατά και "σπιρτόζικα"

τώρα για το 125 με βάρος στο site του (gorgolis.gr) 140 κιλά (υποθέτω στεγνό)

δηλαδή ~155 φουλ υγρά(16lt ντεποζιτο λέει το site εγώ έχω 14) και 11 hp/8500rpm ... δεν πιστεύω να πηγαίνει και καλά ίσως τα 80 να είναι υπερβολλή αλλά σίγουρα δεν προσπερνά παπάκι με άνεση

 

αυτο που προσφέρουν είναι καλά looks(υποκειμενικό το ξέρω) , και καλό πάτημα στον δρόμο (δεν κουνάει /δεν κάνει χαζά ακόμη και αν είσαι κοντά στο όριό του)

 

το 250 (με ~90 κιλά αναβάτη)

μέχρι τα 120 πάει γρήγορα ... μετά απλά δεν έχει ιδιαίτερη δύναμη ..θα φτάσεις και τα 135+(παντα ευθεία σε κατηφόρες και με αέρα αλλάζει η ιστορία) αλλά πραγματικά δεν έχει νόημα

ακόμη και με φίλο 2κάβαλος (αλλα 90+ αυτός) οι επιδόσεις δεν έχουν πραγματικά τρελές διαφορές (σαν τελική εννοώ πάλι στα 120 θα "στεγνώσει")

όπως και να έχει ευχαριστημένος είμαι από το μηχανάκι, ο συνεπιβάτης όποτε υπάρχει κλαίει λίγο για την σέλα αλλά οκ νέα άτομα είμαστε...

 

θα ήθελα λίγο πιο σκληρό μπροστινό και καμία προφόρτιση για το πίσω αλλά well budget μηχανή είναι

 

ps. είναι κάπως από cb400sf που πήρα δίπλωμα να πηγαίνεις στο μικρό αλλά οκ αλλό κόστος χρήσης το νέο και μικρό και άλλο τα 4 carburators

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλα .... και εγω ειχα κανει μαθημα με ενα παπακι 150αρι το οποιο πανω απο 60-70 αρχιζε και ετριζε   (μας εβγαζε στην λ.αθηνων να το ανοιξουμε , οσο παει ) , μιλαμε φοβομουν παρα πολυ με τους ηχους που εκανε  :p   , ευτυχος που ο δασκαλος τα τακτοποιησε και μου εβγαλαν διπλωμα που μπορουσα να παρω και με συμπλεκτη ....

 

η μεταβαση ομως απο 400αρι σε 250αρι πρεπει να ειναι μεγαλη ξενερα , οχι τοσο απο θεμα τελικης ταχυτητας (χεστηκες ετσι και αλλιως , με 120 θα πηγαινες και με τα 2 ) αλλα αυτη η ελειψη ροπης κακοφαινεται πολυ 

 

και οπως λες , για τα λεφτα του ειναι ταμαμ 

ειναι ομορφο , ειναι γρηγορο , ειναι οικονομικο 

 

 

εγω ελπιζω την αλλη-παραλλη εβδομαδα να μου εχει επισκευαστει το δικο μου ....900 ευρο ζημια XD 

μπουκαλες - πλαστικο (ολα του μπροστινου τμηματος)  + ντεποζιτο 

 

 

εχω σιχαθει την ζωη μου με τα ΜΜΕ και οσα ωραια κολαρακια και να δω , δεν με καλυπτουν 

Link to comment
Share on other sites

αρχικά περαστικά για την τούμπα που έφαγες (αλλιώς δεν κάνεις τέτοια ζημιά) , ελπίζω να μην τραυματίστηκες σοβαρά

αλλά ασφάλεια δεν είχε αυτός που τράκαρες?

επίσης με 900 ευρώ ζημιά σε σύμφερει να το φτιάξεις?πόσο πάνε μεταχειρισμένα τα cbf?

 

περί διπλώματος δεν είχα τέτοια θέματα ... επαρχια δεν έχει κίνηση (αν και στα μαθήματα κόντεψα να φάω τούμπα επειδή είχε λίγα λάδια στην "πίστα" που κάναμε τα χρονομετρημένα...not a good feeling σε απότομο φρενάρισμα να κλειδώνει μπροστινό και το τιμόνι να τερματίζει αριστερά μιας και το cb δεν ήταν ιδιαίτερα ίσιο αλλά γκάζι είχε ωραίο)

 

ευτυχώς η αλλαγή δεν μου φάνηκε τόσο γιατί έβγαλα δίπλωμα σεπτεμβρη και μηχανή πήρα την επόμενη χρονιά αρχες καλοκαιριού οπότε δεν μπορώ να πω ότι θυμώμουν και πολλά

αλλά όπως και να το κάνεις (τρέφω μια αντιπάθεια στα μικρά μονοκύλινδρα, μου θυμίζουν παπάκια που δεν τα γουστάρω καθόλου)το cb ήταν μεγάλο στα όλα της (και βάρος ... και ήχος και πολλά άλλα)

 

anyway όντως αν καλομάθεις με δικό σου όχημα τα μμε είναι σκέτη βαρεμάρα

Link to comment
Share on other sites

ειναι μοντελο του 2009 , γιατι να τα παρω ιμιτασιον απο την στιγμη που μπορω να τα παρω του κουτιου -ετσι και αλλιως η ασφαλεια θα τα πληρωσει- (ασε που απο μεταχειρισμενα αποτι ειδα σχεδον ολα εχουν τις γρατζουνιες τους κλπ)  (φαντασου στο car τα εχουν σχεδον 40ευρο ....καινουργια δεν βρηκα τιμες )

 

Οσο απο τραυματισμο .... ειχα το χερι (δεικτι δεξιου χεριου) δεμενο 1 μηνα . Πλεον το κουναω κανονικα αν και ακομα και ποναει σε ορισμενες κινησεις , και στο δεξι ποδι ημουν μελανιασμενος 40μερες  , επιδη ο πονος ομως παρεμεινε πηγα σε γιατρους , εκανα μαγνητικη τομογραφια και βρηκαν ενα μικρο θεματακι στην μερια του μυνησκου  , η συμβουλη του γιατρου ειναι να περιμενω μεχρι το τελος αυτου του μηνα για να δει πως θα εξελιχθει  , αλλιως κοψε ραψε .....

 

Οταν λες τα χρονομετρημενα εννοεις την ασκηση που σε εχει σε μια ευθεια και πρεπει να πας με μικρη ταχυτητα ? 

Το μοναδικο πραμα που θα πρεπε να σου θυμιζει παπακι , ειναι η αθλια μπανανα που εχουν για τιμονι   :p

Link to comment
Share on other sites

αφου πληρώνει η ασφάλεια δεν έχεις θέμα (απλά είπες 900 έτσι και νόμιζα πως έπρεπε να τα βγάλεις από την τσέπη σου)

 

περί τραυματισμού .. άουτς , μακάρι να μην χρειαστεί κόψε-ράψε

 

χρονομετρημένα(τουλάχιστον στο α2) δεν είναι μόνο το πάνε ευθεία αργά(το πιο σπαστικό)

είναι

(1) μεγαλύτερη στενή ευθεία(ίδια με την αργή) επιταχύνοντας(γελείο ακουμπάς το γκάζι και η μηχανή πάει ευθεία αν κοπείς εδώ εε τί να πω)

(2)το αργό που ανέφερες (πρώτη ρελαντί με 200 κιλά ανάμεσα στα πόδια not fun τις πρώτες φορές)

(3)8ρακια/slalom

(4)ξεκινάς από στάση, επιταχύνεις στα ~60-70 αρκετά σκληρά(το πατάς γενικά) και στο ένα κάνεις ελιγμό και φρενάρεις(και καλά αποφυγή εμποδίου) ,(5) ενώ στο άλλο φρενάρεις απότομα(και καλά φρενάρισμα πανικού όπου την πάτησα εγώ με τα λάδια)

 

περί τιμονιού όταν έψαχνα wolf έκατσα και σε μηχανή με original τιμόνι ...και ήταν πραγματικά απαράδεκτο ούτε για scrap δεν άξιζε

αυτό, όπως το πήρα μεταχειρισμένο, είχε άλλο τιμόνι ας το πούμε "ανοιχτό" που είναι πολύ άνετο και κυρίως δίνει σωστή θέση στα χέρια

Link to comment
Share on other sites

τα 900 απο την τσεπη μου τα βαζω ..... τα 400δικα μου , 500 δανεικα , και ο θεος βοηθος   (που να τους παρει ο διαολος ολους με την γραφειοκρατεια τους )

το ποτε θα τα παρω πισω , ειναι αλουνου παπα ευαγγελιο ....

 

 

οταν ειχα δωσει μου ειχαν κανει 

8αρακια

το αργο 

επιταχυνση - αλλαγη ταχυτητας- φρεναρισμα - με 2καβαλο 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Αυτό πρέπει να είναι φαβορί για το πιο άσχημο μηχανάκι παγκοσμίως. http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/1975349/

 

μπαινει στην ιδια λιστα με το fiat multipla ΧD

παντος μαρεσει η ιδεα του ντεποζιτου πισω και μπροστα οι χωροι  (βεβαια κατι παρομοιο εχουν κανει και στο NC700X)

Link to comment
Share on other sites

Ας καταθέσω κι εγώ το δίκυκλο βιογραφικό μου!

 

Πρώτο μηχανάκι το 2007

DSCF1100_zpsb09c985b.jpg

 

Δεύτερο μηχανάκι, όσο απολαυστικό ήταν σε πίστα και δρόμο άλλα τόσα χρήματα μου έφαγε καθώς κόλλησε 2 φορές, τη πρώτη γυρνώντας

απο Σούνιο και τη Δεύτερη σε trackday στα Μέγαρα.

Εδώ παρέα με το Mito φίλου.

DSCN0605_zpsb45b32ca.jpg

 

Λίγο γυάλισμα ήθελε μόνο :p

DSCN1247_zpsc86fe674.jpg

 

Φοιτητής με αυτό στη Λαμία

IMG_20120912_172546_zpsabbbb0a8.jpg

 

Μετά το 2ο κόλλημα του RS 1μιση χρόνο χωρίς μηχανή και ακολούθησε το SV, άψογο, εκδρομές, πίστα, ήταν ότι χρειαζόμουν...

327185_263076687050185_2166161_o_zps34f8

 

 

Το '13 στρατός οπότε έφυγε το SV και απο Δεκέμβρη '13 πήρα το SH 150 της sis 

IMG_20141206_153243_zps33557708.jpg

 

Αν όλα πάνε καλά Σεπτέμβρη-Οκτώβρη θα πάρω κάποιο 600αρι ss, έχοντας βέβαια στο μυαλό μου και αρκετά cafe racers.

Έγινε επεξεργασία από Tomahawk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για αρχάριο τι είναι καλό; 125, 250 ή παραπάνω; Και τι παίζει με το ύψος του αναβάτη και της σέλας; Προσωπικά, έχω κόλλημα με τη Honda DN-01, αν και δεν παράγεται πλέον, και τη Hayabusa. Αλλά με τόσα λεφτά που θέλουν και το χαμηλό ανάστημά μου (1.60) ούτε καν.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες αρχάριος τι εννοείς; Πότε πήρες δίπλωμα και ποιές κατηγορίες καλύπτει, και πόσο χρονών είσαι για να ξέρουμε τι γίνεται εγκεφαλικά και τη σχέση σου με το γκάζι και τη γλύκα του :)

Link to comment
Share on other sites

τα 125 καλα ειναι , ομως θα το μαθεις πολυ γρηγορα και θα σου φαινεται σαν ποδηλατο μετα . Για αυτο καλυτερα 250αρι , αυτη η εξτρα ροπη θα κανει την διαφορα και ετσι και αλλιως ιδια καταναλωση εχουν πανω κατω. 

 

αυτο με το υψος δεν το καταλαβαινω ..... εφοσον τα ποδια σου φτανουν για να στηριχθεις .... ισως να επηρεαζει και λιγο το κεντρο βαρους κατα την στροφη , αλλα κλαιν 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν πατάω με τις μύτες και με το ένα πόδι, τι γίνεται; Υπόψιν ότι οι μεγάλου κυβισμού είναι βαριές. Όσο για την ηλικία μου είμαι 28, αλλά δεν απλώθηκα ποτέ να βγάλω δίπλωμα για μηναχή λόγω ύψους. Εξάλλου περίμενα να γίνω 21 για να δώσω και για μηχανή μεγάλου κυβισμού, αλλά τότε δεν είχα την οικονομική άνεση και ήθελα να βγάλω δίπλωμα για μεγάλου κυβισμού. Να μην αναφερθώ στα φακελάκια που πρέπει να δώσεις. Για το αυτοκίνητο ήταν 200 κι αυτό γιατί ο δάσκαλός μου ήταν γνωστός μου και δε ζήτησε τα 100 ευρώ. Πάντως με 50άρες επιτηρήτριες... ήταν ό,τι χειρότερο. Να παίρνεις κανονικότατα την αριστερή στροφή και να σού λένε να την ξανακάνεις γιατί θα σε κόψουν, ενώ οι δυο τους μιλούσαν για τα ψώνια τους :angry: . Ελπίζω για το δίπλωμα μηχανής να μην έχω πάλι γυναίκες εξετάστριες. Ήμαρτον! Ποια είναι η διαδικασία; Πρέπει να κάνω θεωρητικά σε φροντιστήριο, όπως μας υποχρεώνουν για του αυτοκινήτου; Και πού δίνουμε εξετάσεις θεωρητικά και πρακτικά; Πάντως ο καθηγητής για τα θεωρητικά στο φροντιστήριο ήταν και δάσκαλος μηχανής και είχε μόνο παπάκια, σκουτεράκια και τύπου on-off ή enduro στη σχολή του. Τσόπερ, υπερμηχανές, ταξιδιάρες κ.α. δεν έχουν; Δε θυμάμαι να έχω δει σε όσα τρέιλερ σχολών μηχανών πέτυχα στη Θεσσαλονίκη. Μόνο on-off/enduro και παπάκια. Για ανωμάλου δρόμου/enduro, τι μπορώ να καβαλήσω; Μιλάμε για ύψος 1.60. Και αυτές απαιτούν τουλάχιστον 1.80. Να πάω σε παιδικές/εφηβικές εκδόσεις; Οι γυναίκες τι καβαλάνε; Μήπως να βγάλουν μπότες στιλέτο για κοντούς μηχανόβιους άρρενες; :lol:  

 

Οι on-off μπορούν να μετατραπούν σε τύπου enduro ώστε να κυκλοφορούν στην άσφαλτο; Οι δε enduro μπορούν να χρησιμοποιηθούν και σε αγώνες ανωμάλου δρόμου;

Έγινε επεξεργασία από ΣτοΠαραΠεντε
Link to comment
Share on other sites

περι φακέλου δεν έχω ιδέα τι παίζει ...

έδωσα επαρχία που τέτοια φαινόμενα απλά δεν υπάρχουν

 

το να πατάς με το ένα πόδι οριακά είναι απλά θέμα ασφάλειας , λίγο κάτι να γίνει χάνεις την ισορροπία σου και η μηχανή είναι στο έδαφος

η ουσιαστική μέτρηση είναι ύψος σέλας (seat height) για να δεις αν μπορείς να πατήσεις με ασφάλεια

 

απο εκεί και πέρα για το δίπλωμα

 

1) θα χρειαστεί κάποια θεωρητικά μαθήματα (που τυπικά πρέπει να τα κάνεις και να τα πληρώσεις) .Είναι 10 ερωτήσεις εξέταση όπως στο αυτοκίνητο

2) μιας και προφανώς θα πας για απεριόριστο το πιο πιθανό είναι να κάνεις μάθημα με κάποιο street 600+cc και ~80-110 hp που είναι πολλά για πρώτη φορά (honda hornet , suzuki gsr , suzuki sv650 κλπ) Αν και σαν απεριόριστο μπορεί να κάνεις μάθημα σε οποιοδήποτε μηχανάκι με ισχύ μεγαλύτερη των 35kW (~48hp)

3) η εξέταση μοτοσυκλέτας κανονικά (συμφωνα με τα νέα διπλώματα που ισχύουν απο το 2013) έχει 2 σκέλη

το πρώτο είναι σε "πίστα" (επι της ουσίας είναι χρονομετρημένες δοκιμασίες σε ένα κομμάτι άσφαλτου που δεν υπάρχει καθόλου κίνηση)

το δεύτερο μέρος είναι κίνηση μέσα στην πόλη ...λογικά θα έχεις κάποιο είδος walkie talkie για να σου δίνουν οδηγίες ο/οι εξεταστές από το αμάξι(σχολής οδηγών) που είναι πίσω σου

4) με βάση τα νέα διπλώματα κανονικά πρέπει να δώσεις για δίπλωμα με full ενδυμασία προστασίας (είχε η σχολή μου ή καλύτερα χωρούσα σε αυτά του καθηγητή)

το πρόβλημα εδώ ήταν ότι κατακαλόκαιρο με αναγκάσανε να φοράω χειμερινή προστασία(και καλά οι καλοκαιρινές προστασίες δεν είναι τόσο ασφαλείς) που ήταν  μπουφάν / παντελόνι / γαντια /κράνος , μποτάκια δικά μου και κόντεψα να βράσω από την ζέστη

αν πλεον έχουν χαλαρώσει οι απαιτήσεις(αν και δεν νομίζω) δεν έχω ιδέα

 

 

τέλος έχεις λίγο μπερδέψει τις κατηγορίες

ON off θα λέγαμε μία μοτοσυκλέτα όπως suzuki v-strom , husqvarna tr650 strada

on OFF θα λέγαμε μια μοτοσυκλέτα όπως husqvarna tr650terra

enduro θα λέγαμε μια μοτοσυκλέτα όπως όλη η κατηγορία enduro στο site της ktm

mx θα λέγαμε μια μοτοσυκλέτα όπως όλη η κατηγορία mx στο site της ktm

 

ps. τα αναφερόμενα μοντέλλα είναι ενδεικτικά και υπάρχουν αντιστοιχα απο άλλους κατασκευαστές

Link to comment
Share on other sites

Έχεις μπερδέψει πολύ της κατηγορίες κάνε ένα καλύτερο ψάξιμο. Αν δόσεις τώρα για Α θα οδηγήσεις για την εξέταση μεγάλη μοτό 600cc CBF/GSR 600.

 

Αφού πάρεις το δίπλωμα όμως καλύτερα να ξεκινήσεις με ένα street 250 (CBF πχ.) που είναι και χαμηλά, με το ύψος έχεις πολλές επιλογές χαμηλώματος, μπορείς να αλλάξεις την σέλα αλλά υπάρχουν και πολλά κιτ χαμηλώματος που χαμηλώνει 3-4cm (αλλά πρέπει να γίνει σωστά γιατί αλλάζει και η γεωμετρία).

 

Δες http://cycle-ergo.com/  βάλε πια μοτό θες και τα μέτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=48455

 

Ναι, μπέρδεψα τις enduro με τις naked και με την κατηγορία on-off (ανεξαρτήτως λειτουργίας/χρήσης). Ξέχασα ότι οι Naked είναι για ανώμαλο δρόμο. Στις μεγάλου κυβισμού τύπου supermoto από 500 και άνω μπορώ να χαμηλώσω τη σέλα και αν ναι, μέχρι πόσο; Δε θα υπάρχει θέμα με το κέντρο βάρους; Για τις enduro ή on-off δεν είναι δυνατή η προσαρμογή του ύψους; Για τις γυμνές, τι παίζει με το ύψος; Να πάω σε χαμηλού κυβισμού και ηλικίας αναβάτη;

Έγινε επεξεργασία από ΣτοΠαραΠεντε
Link to comment
Share on other sites

 

έδωσα επαρχία που τέτοια φαινόμενα απλά δεν υπάρχουν

 

 

Χαριτωμένο.

 

Σκηνικό για το δίπλωμα που έδινα, ως απεριόριστα κυβικά.

 

Έρχεται παλικάρι, με CBR600RR, στο χώρο εξέτασης.

Απορημένοι οι περισσότεροι υποψήφιοι, lord of coolness ο τυπάς.

 

(Προς τους εξεταστές)

- Τι καφεδάκι πίνουμε?

- (συμπληρώνουν μια παραγγελία 3-4 καφεδάκια)

Σε 10 λεπτά επιστρέφει με τους καφέδες,τους δίνει  και μετά δεν τον ξαναείδαμε.

 

Έμαθα απο τον εκπαιδευτή μου οτι το παλικάρι,

με θείο εξεταστή,

έφυγε έχοντας περάσει επιτυχώς...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.