Jump to content




greekfragma

Recommended Posts

 

πριν 15 ώρες, το μέλος Stelios13 έγραψε:

Σημερα με φιλο μηχανικο συμμαζευαμε ενα παλιο ΚΑΤΑΝΑ 1100 ,Σαλλονικιωτικο :), μετατροπη με συχρονες αναρτησεις, ψαλιδι,πηρουνια ,ζαντες φρενα....Το παλιο ειναι πολυ ποιο συμμετρικο κ ζυγισμενο στο ματι, στο νεο εχουν ριξει ολο το μπουγιο μπροστα.

 

Aυτα ειναι, θα χαρω να δω φωτογραφιες απο την δουλεια του, τετοιες μετατροπες καταληγουν να ειναι εργα τεχνης καμια φορα.

3fc6ee5dfe3448d9e4051a5d76838631.jpg

Έγινε επεξεργασία από Proteas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
On 9/10/2018 at 3:12 ΜΜ, το μέλος Proteas έγραψε:

 

 

Aυτα ειναι, θα χαρω να δω φωτογραφιες απο την δουλεια του, τετοιες μετατροπες καταληγουν να ειναι εργα τεχνης καμια φορα.

3fc6ee5dfe3448d9e4051a5d76838631.jpg

 

Το συγκεκριμενο που συμαζεψαμε δεν διεκδικει τετοιες δαφνες...

Ζαντα μπρος yamaha ,πισω ψαλιδι κ ζαντα honda , αποκλιση πισω με μπρος γραναζι 4 χιλ. ,φρενα φρικη...

Ασχοληθηκαμε μονο με ζωτικα θεματα κ θεματα ασφαλειας, το εμφανισιακο ειναι καθαρα θεμα ιδιοκτητη πλεον....................

Photo-0025.jpg

Photo-0027.jpg

Photo-0028.jpg

Photo-0029.jpg

Photo-0030.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

IMG_3616.thumb.JPG.2ef4af3ca580f0a699dee6d06d0f1ff5.JPG

Πως φτιαχνεις τεποζιτο στις διαστασεις που θες....[Κοπτοραπτικη]

 

IMG_3617.thumb.JPG.e9db5e5e58187c0d0fa646b17f26b3cd.JPG

Ψαλιδι με 1 αμορτισερ σε μοτο που ειχε 2...[Η πανω βαση θελει πολλα κιλα γνωσεις για ευννοητους λογους]

 

 

IMG_3618.thumb.JPG.782c46283cce9f8c009f8f06cab2b277.JPG

Ταιριασμα αλλου ψαλιδιου σε σκελετο...

 

IMG_3619.thumb.JPG.98265856dd0252187cbc793fd792c71e.JPG

Στην αναμονη, θελει δουλιτσα ακομα...

IMG_3620.thumb.JPG.33c93da46ad7e07c3f29754dffd17bce.JPGIMG_3621.thumb.JPG.d6708a427dfed03a1f02a407879b2c48.JPG

Πισω κομματι υποπλαισιου που θα εκτελει διαφορα χρεη...[πολυμορφικο:p]. Στο χερι με υπομονη.

 

IMG_3622.thumb.JPG.7779ee9ffd60b25216efb8d20b08846c.JPG

Λαιμοι μαμα, κουτακι στο χερι!

 

IMG_3623.thumb.JPG.ffbad2f6a544baa1c202e7f8ccd5442d.JPGIMG_3625.thumb.JPG.d69258c7d1e1d9bd68aaecf18bf34318.JPG

Θεση του κατω απο το ψαλιδι, ανοιγομενο κ μελετημενο για τη συγκεκριμενη μοτο...[ καποια μεγαλυτερη ,π.χ. θα την πνιγει...]

IMG_3624.thumb.JPG.f40e6bfb7627d5b39299a1cd298a20b9.JPG

 

Καποια στιγμη θα βαλω κ τη διαταξη του εσωτερικου του σιγαστηρα,[βαριομουν να το κατεβασω κ να το ξεβιδωσω λογω κουρασης]

Το να κανεις την παραμικρη μετατροπη σε μοτο ειναι επικινδυνο κ θεμα ασφαλειας της ζωης σου...

Θελει πολλα κανταρια γνωσης ,εμπειριας κ ΤΕΧΝΗΣ ....Θελει ιδανικα να ασχολουνται 2 ''ΑΝΤΙΘΕΤΟΙ'' ανθρωποι για να βγει το σωστο αποτελεσμα....

Προς θεου μην κανετε κατι μονοι σας στο μηχανακι σας , αλλα κ μην εμπιστευεστε τον οποιονδηποτε που θα σας παραμυθυασει οτι θα βελτιωσει η θα μετατρεψει το μηχανακι σας.

Προσωπικα κ μετα απο 35 χρονια ενασχολησης με μοτο , πιστευω οτι δυσκολο να υπαρχουν πανω απο 10 ανθρωποι στην Ελλαδα σημερα που να εχουν τα προσοντα γι αυτη τη δουλεια...[ειμαι καλοπροαιρετος:)]

Αν βρητε καποιον σαν το Λεφφα , [ψαξτε, βρητε, διαβαστε γι αυτον] η εστω να εχει το 10% των γνωσεων του , εμπιστευτητε τον...[αφου ,αν μπορειτε, δειτε καποιες δουλειες του]

Επειδη εδω μεσα ασχολουμαστε μονο με τα χομπυ μας ,δεν θα βαζω συχνα τετοιες κατασκευες ουτε θα προτεινω σε κανεναν που θα κανει τι....

Να ξερετε οτι οποιαδηποτε τετοια δουλεια, για να ναι οσο το δυνατον ποιο σωστη, θελει πολυ χρονο, αρκετο χρημα , εκτος αρχικου προυπολογισμου, κ γερο στομαχι!!!!!:p

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

καπου ,καποτε ο Λεφφας ειχε το 'εργαστηριο' στα Κ.Πατησια στη Νιρβανα...

πριν το '90 , σ ενα μαγαζακι που μπροστα ειχε μοστρα το πρωτοτυπο! (σασι/μηχανη ολα απο το χερι του)

λοξοδρομουσα οποτε ειχα ευκαιρια για να παρω ...ματι!

τα οφθαλμολουτρα τοτε ηταν οι βιτρινες στη Στουρναρη και οι τζαμαριες στις εκθεσεις moto....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/11/2018 at 1:50 ΜΜ, το μέλος makio έγραψε:

1984 - αλλες εποχες.....

lefas.jpg

Ολα στο χερι, ακομα κ το μοτερ...ειχε εισαγωγη μπροστα κ εξαγωγη πισω αν θυμαμαι καλα.

Κ πολλες αλλες καινοτομιες για την εποχη...το πισω μονομπρατσο κοσμημα!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Δεν ξέρω αν μπορώ να ρωτήσω για μηχανή εδώ μιας και δεν βλέπω αντίστοιχο θέμα, αλλά νομίζω για κάποιον που ξέρει η απάντηση είναι απλή.

Χθες παρατήρησα σε Βέσπα να στάζει απο μπροστά (πάνω από τον μπροστινό τροχό) ένα ροζ υγρό. Ψάχνοντας λίγο είδα ότι πρέπει κατά 99% να είναι από το ψυγείο (είδα υγρασία στο κάτω μέρος του). Για να το επιβεβαιώσω άνοιξα ένα καπάκι που είχε ένα παγούρι μέσα και δεν είδα στο Minimum να υπάρχει στάθμη. Βασικά μέχρι σήμερα το πρωι πρέπει να έχασε όλο το υγρό, μιας και βρήκα στεγνό το δάπεδο κάτω από τη βέσπα.

Με τι συμπληρώνω το ψυγείο; Είναι ψυγείο; Αν όχι τι ειναι αυτό το ροζ υγρό; Λογικά κάποιο αντιψυκτικό υγρό είναι;

Απλά θέλω να μπει υγρό μέσα μέχρι να πάει το βεσπάκι στο συνεργείο.

 

Επειδή είμαι ΑΣΧΕΤΗ σας παρακαλώ ένα λινκ ή ακριβή περιγραφή του τι ζητάω για να πεταχτώ κάπου (βενζινάδικο? ) να πάω να το πάρω.

Και επίσης αν αυτό που σκέφτομαι είναι ασφαλές. Επαναλαμβάνω έσταζε, αλλά δεν έτρεχε και το συνεργείο είναι σε 7 χιλιομετρα απόσταση.

 

Ευχαριστώ :) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος karmen1983 έγραψε:

Δεν ξέρω αν μπορώ να ρωτήσω για μηχανή εδώ μιας και δεν βλέπω αντίστοιχο θέμα, αλλά νομίζω για κάποιον που ξέρει η απάντηση είναι απλή.

Χθες παρατήρησα σε Βέσπα να στάζει απο μπροστά (πάνω από τον μπροστινό τροχό) ένα ροζ υγρό. Ψάχνοντας λίγο είδα ότι πρέπει κατά 99% να είναι από το ψυγείο (είδα υγρασία στο κάτω μέρος του). Για να το επιβεβαιώσω άνοιξα ένα καπάκι που είχε ένα παγούρι μέσα και δεν είδα στο Minimum να υπάρχει στάθμη. Βασικά μέχρι σήμερα το πρωι πρέπει να έχασε όλο το υγρό, μιας και βρήκα στεγνό το δάπεδο κάτω από τη βέσπα.

Με τι συμπληρώνω το ψυγείο; Είναι ψυγείο; Αν όχι τι ειναι αυτό το ροζ υγρό; Λογικά κάποιο αντιψυκτικό υγρό είναι;

Απλά θέλω να μπει υγρό μέσα μέχρι να πάει το βεσπάκι στο συνεργείο.

 

Επειδή είμαι ΑΣΧΕΤΗ σας παρακαλώ ένα λινκ ή ακριβή περιγραφή του τι ζητάω για να πεταχτώ κάπου (βενζινάδικο? ) να πάω να το πάρω.

Και επίσης αν αυτό που σκέφτομαι είναι ασφαλές. Επαναλαμβάνω έσταζε, αλλά δεν έτρεχε και το συνεργείο είναι σε 7 χιλιομετρα απόσταση.

 

Ευχαριστώ :) 

 

Αν δεν χάνει η μπουκάλα του   αμορτισέρ τότε είναι το μπροστινό φρένο…μην το καβαλήσεις αν δεν το φτιάξεις   

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ΓιαγκΤ said:

 

Αν δεν χάνει η μπουκάλα του   αμορτισέρ τότε είναι το μπροστινό φρένο…μην το καβαλήσεις αν δεν το φτιάξεις   

 

σιγα..τροποι υπαρχουν :p

 

 

 

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

Holy shit τοσο εξω επεσα ρε συ;

Αφηνω φωτογραφιες απο το παγουρι που δεν εχει τιποτα μεσα κ απο το ψυγειο μπροστα πανω απο τον τροχο.

 

Τερμα κατω το ψυγειο ειναι βρεγμενο κ φαινεται πιο σκουρο. Σιγουρα δεν ειναι υγρα ψυγείου; βεβαια θα μου πεις στο αμαξι ειναι πράσινα γιατι να ειναι ροζ στη βεσπα. Οκ θα φωναξω την οδικη να ερθει να την παρει. Θενξ Γιαγκο!

20190919_083143.jpg20190919_083159.jpg20190919_083217.jpg20190919_083359.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.