Jump to content




greekfragma

Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Ε σε τι μπατζετ θες να κινηθεις;;;

Δεν το παω ετσι. Πρωτα βαζω τις αναγκες μου οποιες ειναι αυτες που αναφερω παραπανω. Βλεπω τι μου δινει το καθε μοτορι κοιταω αν μου αρεσει και αν αξιζει τα λεφτα.

Π.χ, τα naked που λεω ειναι στα 6000 με 10000 αναλλογα τα κυβικα. Υπαρχει και το indian ftr1200 που εχει 22000 ευρω, ε δεν θα δωσω τοσα, δεν τα δικαιολογει. 
 

Το tiger απο την αλλη (ADV) ειναι αλλη κατηγορια πας σε αλλα λεφτα αλλα και παλι ισχυει η ιδια φιλοσοφια. Ειναι το tiger στα 14000 το multistrada στα 17000 το fxr της bmw στα 12000 και το tracer της yamaha παλι στα ιδια. Το fxr ειναι οπτικα κακο για εμενα, το tracer ειναι ακριβο για αυτα ππυ δινει το multistrada ειναι σοβαρο εργαλειο οπως και το tiger αλλα το δευτερο ειναι 3000 κατω.

 

Οπως καταλαβαινεις δεν υπαρχει στανταρ απαντηση απο μερους μου στην ερωτηση που θετεις. 

Link to comment
Share on other sites

Νταξει, παραλογα τα οσα λες μιας και χωρις μπατζετ απλα κολυμπας σε μια θαλασσα που δε βγαζει σε στερια. Anyway.... 

Για all around κοιτα και το 790 adventure της ktm. 95 αλογα, οικονομικο, ευελικτο, με ολα τα τελευταια ηλεκτρονικα καλουδια, κανει για πολη, για ταξιδια, για ψιλοκαγκουριες, γενικα ειναι μηχανάκι για οτι σημαινει Ελλαδα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος giorgos2187 έγραψε:

Νταξει, παραλογα τα οσα λες μιας και χωρις μπατζετ απλα κολυμπας σε μια θαλασσα που δε βγαζει σε στερια. Anyway.... 

Για all around κοιτα και το 790 adventure της ktm. 95 αλογα, οικονομικο, ευελικτο, με ολα τα τελευταια ηλεκτρονικα καλουδια, κανει για πολη, για ταξιδια, για ψιλοκαγκουριες, γενικα ειναι μηχανάκι για οτι σημαινει Ελλαδα. 

Εδω μιλαμε για αγορα καινουριου, στο καινουριο οι αναγκες ειναι που παιζουν ρολο για να διαλεξεις τη σωστη κατηγορια. Με την προυποθεση, βεβαια, οτι ξερεις τι θες. Δεν παω να αγορασω μηχανη για να λεω οτι εχω μηχανη, εχω συγκεκριμενες αναγκες και αναλλογα με το ποιες απο αυτες θελω να καλυψω παω στις αντιστοιχες κατηγοριες που τιμολογιακα δεν εχουν σχεση η μια με την αλλη. Αλλες οι τιμες στα naked αλλες στα classic αλλες στα ADV. Ακομα και στα μοντελα που συμπιπτουν οι τιμες, παλι αυτο που πρεπει να δεις ειναι οι αναγκες σου για να καταληξεις στην σωστη κατηγορια.
 

Ο περισσοτερος κοσμος απλα αγοραζει τη μεγαλυτερη μηχανη που μπορει βαση του μπατζετ του. 
Γιαυτο στην πατρα εχουμε γεμισει 1200αρια Gs που απλα πανε για καφε. 

 

Το ΚΤΜ που λες ειναι ενα εξαιρετικα τιμιο εργαλειο αλλα δεν μου αρεσει ?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία και τα 3 μηχανάκια αλλά είναι 3 τελείως διαφορετικές μηχανές με διαφορετικά + και - , αναλόγως και την εμπειρία σου.

π,χ

Τo Svartpilen σαν τύπου scrambler, λόγω ελαστικών και χαμηλού βάρους, μετά τα 120-130 δεν θα αισθάνεσαι και πολύ ασφαλής.2ο άτομο , για μικρές αποστάσεις μπορεί.

 

Το Street Twin έχει 900 κυβικά , χαλαρά μεν αλλά αν κάνεις συχνό commuting θα σε ψήσει η ζέστη στα πόδια.Γυμνό επίσης άρα μετά τα 120 , νιώθεις πολλά.

 

Το Tiger σαν on-off με έμφαση στο δρόμο , ζυγίζει 198 κιλά στεγνό (άρα +20 τουλ ) ,  με ανεβασμένο κέντρο βάρους.

Που σημαίνει οτι για χαλαρή βόλτα, λίγο χώμα και αυτοκινητόδρομο μια χαρά αλλά στην πόλη , ιδιαίτερα σε μποτιλιάρισμα θα βλαστημάς.

 

Εσύ ο ίδιος μπορείς να κρίνεις τι γουστάρεις να καβαλήσεις , γιατί το ρίσκο που παίρνεις με μηχανή -> δεδομένο , άρα κοιτάμε

να οδηγάμε τουλάχιστον αυτό που μας κάνει κλικ.

 

Για 6-10 , θα είχα στα υπόψη μου 

 

Benelli Leoncino 500 (απίθανό ήχο) Suzuki SV650X , Yamaha MT-09 ,XSR 700 , Honda CB650R ή και CBR650R , Husky Vitpilen 701 (είχε προσφορά) , KTM 390/790 Adv

Τα BMW (F900R) δεν θα βιαζόμουν να τα απορρίψω.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος Thresh86 έγραψε:

Πολύ ωραία και τα 3 μηχανάκια αλλά είναι 3 τελείως διαφορετικές μηχανές με διαφορετικά + και - , αναλόγως και την εμπειρία σου.

π,χ

Τo Svartpilen σαν τύπου scrambler, λόγω ελαστικών και χαμηλού βάρους, μετά τα 120-130 δεν θα αισθάνεσαι και πολύ ασφαλής.2ο άτομο , για μικρές αποστάσεις μπορεί.

 

Το Street Twin έχει 900 κυβικά , χαλαρά μεν αλλά αν κάνεις συχνό commuting θα σε ψήσει η ζέστη στα πόδια.Γυμνό επίσης άρα μετά τα 120 , νιώθεις πολλά.

 

Το Tiger σαν on-off με έμφαση στο δρόμο , ζυγίζει 198 κιλά στεγνό (άρα +20 τουλ ) ,  με ανεβασμένο κέντρο βάρους.

Που σημαίνει οτι για χαλαρή βόλτα, λίγο χώμα και αυτοκινητόδρομο μια χαρά αλλά στην πόλη , ιδιαίτερα σε μποτιλιάρισμα θα βλαστημάς.

 

Εσύ ο ίδιος μπορείς να κρίνεις τι γουστάρεις να καβαλήσεις , γιατί το ρίσκο που παίρνεις με μηχανή -> δεδομένο , άρα κοιτάμε

να οδηγάμε τουλάχιστον αυτό που μας κάνει κλικ.

 

Για 6-10 , θα είχα στα υπόψη μου 

 

Benelli Leoncino 500 (απίθανό ήχο) Suzuki SV650X , Yamaha MT-09 ,XSR 700 , Honda CB650R ή και CBR650R , Husky Vitpilen 701 (είχε προσφορά) , KTM 390/790 Adv

Τα BMW (F900R) δεν θα βιαζόμουν να τα απορρίψω.

 

 

Σωστος, περισσοτερο τις κατηγοριες πρεπει να δεις, τι σου δινει η παιρνει η καθε μια και αφου καταληξεις στο τι σε βολευει βαση της χρησης που θα κανεις τοτε να δεις τα υπολοιπα. Για το bmw δεν λεω το f900R αλλα το f900XR.

Τα μονα naked που μου αρεσουν ειναι το svartpilen 401-701, τα Ducati cafe racer/full throtle, moto guzzi v7 stone και τα triumph street-speed twin.

Ολα τα αλλα δεν ειναι του στυλ μου. Κανονικα η χρηση που κανω ειναι για αυτο τον τυπο, σουλατσαρισμα δεξια αριστερα καθε μερα και κανα μπανιο σε αποσταση 50-60 χιλιομετρα απο πατρα. Μιλαμε για 1 ωρα οδηγηση max.

Το θεμα ομως ειναι οτι το δουλευω και το χειμωνα και αμα βρεχει τα μαζευεις ολα με τα γυμνα. Στα ADV τουλαχιστον γλυτωνεις το θωρακα.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα ποιο BMW έλεγες άλλα έγραψα εσκεμμένα το 900R, ταιριάζει πιο πολύ ως προς το naked αλλά βλέπω οτι σε ενδιαφέρει το classic /retro στοιχείο. Το άλλο είναι κατηγορία Tracer , αλλά δε σε έκοψα για προς τα εκεί (btw πολύ καλό μηχανάκι για all around χρήση,τόσο το 700 όσο και το 900)

 

Ducati Scrambler με τα 800 κυβικά αερόψυκτο, έχω οδηγήσει σε βόλτα, back 2 back με το 821, πολύ νερόβραστο μου φάνηκε

αλλά ίσως έφταιγε το Monster γι'αυτό  ?

Έχει στυλ , έχει άποψη, είναι πιο μαλακό απο το 821, επιτρέπει καγκουριές.

 

Triumph Street Twin, 900 ροπάτα κυβικά, γεμάτος ήχος αλλά όχι δυνατός,φρένα ικανοποιητικά , σταθερή αλλά μάλλον όχι στριφτερή.

Η Bonnie μου είχε αρέσει λίγο περισσότερο ως κλασική μοτοσυκλέτα, η Thruxton R , είναι η μεγαλύτερη μου απογοήτευση μέχρι σήμερα,

άλλο περιμένεις απο την εκπληκτική εικόνα άλλο εισπράττεις.

 

Guzzi δεν έχω οδηγήσει , έχουν πολύ ωραίο ήχο και παρουσία , βεβαιώσου ότι έχεις αντιπρόσωπο κοντά , νομίζω οτι η αξιοπιστία είναι λίγο λαχείο.

 

Πολύ ωραίες επιλογές έχεις , νομίζω οτι η Street Twin και ίσως ένα Scrambler είναι πιο κοντά σε αυτά που ψάχνεις.

Βάζεις και ένα μασκάκι / μικρό fairing για τα 50-60 χλμ αν βαριέσαι τον αέρα (θες καλό αεροδυναμικά κράνος σε γυμνό)

Σαν outsider το πολεμικό Vitpilen 701 και η πολύ καλή  τετρακύλινδρη Honda CB650R , που έχει ποιότητα  και τεχνολογία.

 

ένα πολύ ωραίο φιλμάκι για τα pilen και ιδιαίτερα το 701 ,γιατί αυτό το design και αυτή η φιλοσοφία , είναι έρωτας

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα εχω δει ολα σε βιντεο-review. 
Εχω βρει και ενα street twin  του 2016 με ολα αυτα τα εξτρα που λες(μαυρο μασκακι, καθρεφτες στην ακρη και εξατμιση vanes&hines) σε τιμη ταμαμ. Το εχω στα υποψην μεχρι να βρω χρονο να δοκιμασω το tiger.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι καταλαβαίνεις ότι οι ανάγκες σου είναι για γυμνό κάτω από 750 κυβικά και οτι κοιτάς Adventure για το χειμώνα; Για τις βροχές;

Δηλαδή πόσες βροχές θα φας στην Ελλάδα, που το adventure θα σε προστατεύσει απ`ότι το γυμνό.

Που είμαστε στην Αγγλία;

Μήπως να δείς και το 1200GS αφού έτσι και αλλιώς τι για καφέ τι να γυρνάς μέσα στην πόλη το ίδιο είναι.

 

Τώρα σοβαρά, κοίτα κάτι σε γυμνό γιατί κανένα μηχανάκι μέσα στην πόλη δε θα σε προστατέψει. Ειδικά μέσα στην Πάτρα που δε τρώτε και τις ώρες της κίνησης. Αν σε πιάσει η βροχή σε 15 λεπτά έχεις φτάσει ή κάνεις λίγο δεξιά να κόψει το πολύ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος swatoner έγραψε:

Υποθέτω ότι καταλαβαίνεις ότι οι ανάγκες σου είναι για γυμνό κάτω από 750 κυβικά και οτι κοιτάς Adventure για το χειμώνα; Για τις βροχές;

Δηλαδή πόσες βροχές θα φας στην Ελλάδα, που το adventure θα σε προστατεύσει απ`ότι το γυμνό.

Που είμαστε στην Αγγλία;

Μήπως να δείς και το 1200GS αφού έτσι και αλλιώς τι για καφέ τι να γυρνάς μέσα στην πόλη το ίδιο είναι.

 

Τώρα σοβαρά, κοίτα κάτι σε γυμνό γιατί κανένα μηχανάκι μέσα στην πόλη δε θα σε προστατέψει. Ειδικά μέσα στην Πάτρα που δε τρώτε και τις ώρες της κίνησης. Αν σε πιάσει η βροχή σε 15 λεπτά έχεις φτάσει ή κάνεις λίγο δεξιά να κόψει το πολύ.

Ισχυει. Κατα 70% εκει θα παω αλλα θελω να το δω για να μου φυγει η ιδεα. Στα κυβικα δεν εχω θεμα και το svartpilen 401 η αντιστοιχο μια χαρα θα ειναι. Αν πεσω στην περιπτωση του 30% και παω για ADV θα παω για το tiger. Bmw δεν... καλα χρυσα αλλα εγω οχι...


Για την βροχη δεν εχεις δικιο. Στη δουλεια εχω φαει αλλες βροχες. Ειμαι 2 με 3 ωρες την ημερα πανω σε σελα και υπαρχουν μερες στην πατρα που ξεκιναει να βρεχει κατα τις 11:30 με 12 το πρωι και ξεχναει να σταματησει. Με φερινγκ μπροστα πας μια χαρα, αλλιως θα εισαι σαν να βγηκες απο την θαλασσα και θα εχεις κανει μονο μια αποσταση ψηλα αλωνια - πλατεια γεωργιου σε τρια λεπτα... και μονο που το σκεφτομαι στραβωνω. Βεβαια φταιει γιατι μου συμβαινει στη δουλεια και μου σπαει τα νευρα. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τότε δε σου κάνει κανένα από αυτά. 
Πάρε ένα scooter για μέσα στην πόλη. Το χειμώνα βάζεις και κουβέρτα  και πάρε και ένα ότι γουστάρεις να κάνεις το κέφι σου.

Μία λύση για όλα δεν υπάρχει δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος swatoner έγραψε:

Τότε δε σου κάνει κανένα από αυτά. 
Πάρε ένα scooter για μέσα στην πόλη. Το χειμώνα βάζεις και κουβέρτα  και πάρε και ένα ότι γουστάρεις να κάνεις το κέφι σου.

Μία λύση για όλα δεν υπάρχει δυστυχώς.

Ετσι θα γινει, σκουτερ εχω ηδη για τη δουλεια και τα χοντρα μεσα στην πολη. Αυτοκινητο δεν δουλευω, το πολυ 3000 χιλιομετρα το χρονο να κανω και αυτο μονο για μπανιο και διακοπες το καλοκαιρι η κανα σαββατοκυριακο ΑΝ τυχει να παω πουθενα. 
 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αυτοκίνητα-μοτοσικλέτες-ΙΝΤΙΜΕ-960x600.j
WWW.KATHIMERINI.GR

Ο κάτοχος διπλώματος οδήγησης αυτοκινήτου κατηγορίας Β μπορεί να...

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

έτσι είναι και στις άλλες χώρες αλλά έχουν ένα δίκιο και οι εκπαιδευτές , θα πρέπει να γίνονται έστω 1-2 βασικά μαθήματα

 

δεν είναι θέμα νομιμότητας δηλαδή αλλά ουσίας

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

apergia-kinisi-athina-mesa-mazikis-metaf
WWW.IEFIMERIDA.GR

Διευκρινίσεις για τις πληροφορίες περί δυνατότητας χρήσης μοτοσικλετών μικρού κυβισμού με δίπλωμα οδήγησης ΙΧ εξέδωσε το...

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.