Jump to content




greekfragma

Recommended Posts

@Thresh86,  εδω λεμε για μηχανες ....

αμα ποιασουμε το θεμα του λαδωματος θα καταληξουμε να συμφωνουμε ολοι πως τους αξιζει πισσα και πουπουλα -και εξεταστες και δασκαλους -  (φιλη μου εβγαλε αμαξι τα χριστουγεννα και της κοστισε 1100ε συνολο - ο χριστος και η παναγια δηλαδη )  

Link to comment
Share on other sites

οτι το παλικάρι,

με θείο εξεταστή,

έφυγε έχοντας περάσει επιτυχώς...

 

αυτό που εννοούσα δεν ήταν το "έχω βύσμα και με πέρασαν δίχως να δώσω"

αναφερόμουν στο φαινόμενο "αν δεν πληρώσεις φάκελο/λάδι δεν περνάς" που λίγο πολύ ανέφερε ο συμφορουμίτης

σίγουρα υπάρχουν "βύσματα/φακελάκια" παντού αλλά δεν είναι τόσο εμφανές στην επαρχία(τουλάχιστον στην δική μου) όσο στις μεγάλες πόλεις όπου όλοι οι φίλοι μου κόπηκαν τουλάχιστον μία φορά because reasons

 

και στα 2 διπλώματα που έδωσα ( αυτοκίνητο και α2) δεν λάδωσα και πέρασα με την μία χώρις κανένα πρόβλημα

αν έχω να κάνω παράπονο είναι στην μηχανή που μας είχαν στο ήλιο με χειμερινές κορντούρες κατακαλόκαιρο (αύγουστος) να βράζουμε (αν και στα 20 μέτρα αριστερά είχε σκιά κτηρίου και δεν άφηναν κανέναν να πάει ... αλλά εντάξει εδώ μιλάμε για γενική έλλειψη κοινής λογικής)

 

 

υπήρχε τύπος που έδωσε για απεριόριστο με gsxr 1000 της σχολής οδηγών με arrow πάνω(το ξέρω ότι ήταν της σχολής διότι το σχολίασε ο ίδιος) , το παλικάρι που μάλλον κανένα on off ήθελε τον βάλαν πάνω στο supersport να ταλαιπωρεί εαυτό και μηχανή

αλλός με z750 και ένας εξεταστής έσκασε με tuono v2 factory ...

 

anyway ξεφύγαμε λίγο από το thread

 

edit

1100 για αμάξι μόνο ... δηλαδή κόπηκε 5-6 φορές , έκανε κάπου 35 ώρες μαθήματα και λάδωσε?

Έγινε επεξεργασία από shattered
Link to comment
Share on other sites

@shattered

xa ..... οχι φιλε μου , καρκινος εγινε

 

πληρωσε 200 το λαδι (στα οποια παιρνει 100 ο δασκαλος και 50 ο καθε εξεταστης ) , αλλα 800 για θεωρειες - μαθηματα κτλ κτλ κτλ 

πληρωσε αλλα 50 για της βγαλουν το διπλωμα "πιο γρηγορα"  και αλλα 30 για να κανουν εκδοση του διπλωματος !!!!! 

 

αμα τα διαβασει κανεις αυτα θα σκεφτει , τις μ@λ@κιες μας λεει ο τυπος , αλλα ετσι ειναι οταν ενα κοριτσακι με τα λεφτα του μπαμπα παει να βγαλει διπλωμα 

 

και το χειροτερο ? Το μαγαζακι αυτο εχει το μεγαλυτερο ποσοστο απο την πιτα των υποψηφιων οδηγων ..... 

 

και το κερασακι ...... της προτειναν να κανουν αλλα 3-4 μαθηματα οταν παρει δικο της αμαξι 

 

 

 

αλλα τι να κανουμε , οικογενειαρχες ειναι και αυτοι , να μην στειλουν τα 3 παιδια τους στην αγγλια για σπουδες? 

Link to comment
Share on other sites

To ίδιο πράγμα λέω ρε παιδιά,

δηλαδή οτι και στην επαρχία δεν τρέχει κάστανο, το σύστημα

μια χαρά δουλεύει και με άλλους τρόπους , όχι απαραίτητα τους προβλεπόμενους.

 

Θα συμφωνήσω πάντως, να πιάσουμε την πιο ενδιαφέρουσα μεριά :

 

Yamaha R1 M 2015
http://www.asphaltandrubber.com/racing/yamaha-yzf-r1m-homologation-fim/

 

2015-Yamaha-YZF-R1M-08.jpg

Link to comment
Share on other sites

όσο "εργαλείο" και να είναι το r1m στα χέρια καλού αναβάτη και κατάληλου οδοστρώματος (πίστας της προκοπής δηλαδή)

απλά δεν μπορώ να το πάρω στα σοβαρά με αυτή τη μούρη (χίλιες φορές προτιμώ την προηγούμενη)

 

απο εκεί και πέρα,

ένα ενδιαφέρον/όμορφο video(αν και είναι διαφήμιση )

 

https://www.youtube.com/watch?v=3er5JThGA_U

Έγινε επεξεργασία από shattered
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

H αισθητική σήμερα στο χώρο αυτό , και όχι μόνο,

είναι κάτι αρκετά δύσκολο με σχεδόν ακατόρθωτο κλασικό και ομοιογενές

αποτέλεσμα ώστε να αντέξει στο χρόνο.

 

Για τo R1M η σχεδίαση του είναι αρκετά ιδιαίτερη αλλά παραμένει

λειτουργική, αεροδυναμική (έμφαση στη μετωπική επιφάνεια και λειτουργία ram air)

και σε σχέση με το πολύ καλό αλλά δύσκολο οπτικά S1000RR, ίσως κερδίσει.

 

Φυσικά τα παλαιότερα κέρδιζαν απο τα αποδυτήρια, μεγάλη η σχολή της,

σαφώς επηρρεασμένη και απο τις κομψοτεχνίες Tamburini  π.χ Ducati 916

αλλά και ο δικός της, φοβερός και προσφάτως αποθανών, Kenji Ekuan.

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνούμε πως τα κλασσικά σχέδια δύσκολα(εως αδύνατον είναι πλεον) θα τα ξαναδούμε

αλλά βλέπωντας το σημερινό line up απο ss (στα 1000 μόνο μην ξεφύγουμε πολύ)

 

rsv4 αρκετά όμορφο (αλλά έχει καιρό να ανανεωθεί , οπότε δεν ξέρουμε τι θα κάνουν με το νέο σχέδιό τους)

zx10-r δεν με τρελαίνει αλλά είναι αρκετά σωστό

gsxr του χρόνου αλλάζει οπότε δεν θα ασχοληθώ

cbr πάντα μου έδινε την αίσθηση ότι κάνουν κάτι λάθος στο design τους

 

panigale/s1000rr όπως τα λές, δύσκολα designs love it or hate it κατάσταση..

 

πραγματικά δεν ξέρω αν θα μου καθόταν καλύτερα το r1/r1m αν απλά τα φώτα ήταν ~ στις μπλε λεπτομέρειες κάτω απο τον καθρεύτη (με κεντρική σχετικά τοποθέτηση)

απλά αυτή η τοποθέτηση που έχουν τώρα μου θυμίζει καρτούν (βέβαια μπορεί αν το δω από κοντά να είναι πολύ πιο όμορφο/νορμαλ)

 

αλλά στο 2014+ το function/performance over beauty είναι σε υπερθετικό βαθμό

Link to comment
Share on other sites

παντως οσο περναει ο καιρος τα αυτοκινητα γινονται ολο και πιο user friendly και οι μηχανες πιο aggressive... Θυμηθειτε τα lancer evo-impreza, τις μηχανες του '80 κλπ,κλπ

Link to comment
Share on other sites

Απο τι δειχνουν τα πραγματα το νεο r1 θα μαμάει . Και μαλλον το 15ρι θα κανει μπαμ παρομοιο του ρ1 '98 που ανοιξε και την κατηγορια με τα 1000ρια .

 

Απιστευτα εξελιγμενα ηλεκτρονικα και ενα teaser , μενει να δουμε και την πραξη . 

 

 

  • 6-axis IMU with Gyro/G sensors for 3D motion data
  • Banking sensitive Traction Control/Slide Control
  • Front Lift Control and Launch Control
  • Banking sensitive Racing ABS/Unified Brake System

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να δηλωθεί μια μηχανή μεγάλου κυβισμού ως εταιρική; Μπορούμε να αγοράσουμε με δόσεις μια μεταχειρισμένη; Πώς μπορώ να καταλάβω αν μού ταιριάζει μια μηχανή με μία μόλις δοκιμή;

Έγινε επεξεργασία από ΣτοΠαραΠεντε
Link to comment
Share on other sites

1) Οι μηχανές δεν δηλώνονται υποχρεωτικά στη φορολογική δήλωση.

2) Για αγορά μηχανής μεταχειρισμένης μπορείς να βάλεις γραμμάτια σε ιδιώτη ή μέσω δανείου τραπέζης σε έμπορο. Το γιατί ΟΧΙ από έμπορο το ανέλυσα στο θέμα της αυτοκίνησης. Το ίδιο ισχύει και για τις μηχανές. Γενικά ΟΧΙ δόσεις για αγορά μηχανής. Σε περίπτωση στραβής θα κλαις άσχημα με τις συνέπειες και επίσης πολύ δύσκολα θα καταφέρεις να συμφωνήσεις τους όρους που θα σου θέσουν. ΜΑΚΡΙΑ!

3) Ανάλογα τι χρήση που θες να κάνεις υπάρχει ένας γενικός μπούσουλας για την επιλογή της ιδανικής. Για να διαλέξεις σωστά πρέπει πρώτα να καταλάβεις τι ακριβώς ζητάς από τη μηχανή και ύστερα να δεις τα προτεινόμενα μοντέλα και να επιλέξεις με το χέρι στη καρδιά σε αυτή που θα σου κλείσει το μάτι. Είναι άσκοπο να πάρεις κάποια που δε θα σου αρέσει. Αφού επιλέξεις ανάμεσα σε 2-3 το πολύ βρίσκεις κάποιο φίλο ή γνωστό φίλου που είναι διατεθειμένος να στη δώσει για βόλτα σε μια αλάνα ή σε ένα κλειστό πάρκινγκ. Σίγουρα με 1 βόλτα δεν μπορείς να καταλάβεις πολλά αλλά υπάρχει και η περίπτωση με το που θα την καβαλήσεις να καταλάβεις οτι αυτή είναι η μία για σένα

:)

Έγινε επεξεργασία από greekfragma
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι κάποιος που έχει 2-3 μεταχειρισμένες μηχανές και δεν τις δηλώνει θεωρείται ότι φοροδιαφεύγει, γιατί είναι τεκμήριο. Ακόμη και οι μεγάλου κυβισμού δε δηλώνονται υποχρεωτικά; 

Link to comment
Share on other sites

Καλά, η αγοραπωλησία δε δηλώνεται; Και τι γίνεται αν αγοράσεις κανούρια με δόσεις; Στα αυτοκίνητα κτλ όταν πληρώνεις με δόσεις έχει φοροαπαλλαγή, καθώς το ποσό πηγαίνει αλλού και δε μένει σε εσένα ως έσοδο που μπορεί να φορολογηθεί. Για το καλοκαίρι υπάρχει ειδικός ρουχισμός ή είναι ο ίδιος για όλες τις καιρικές συνθήκες; Νομίζω ότι υπάρχει άλλο κράνος για το κρύο και άλλο για τη ζέστη, αλλά δεν ξέρω αν το δεύτερο παρέχει την ίδια προστασία. Γενικά, πόσο κοστίζει ένας καλός εξοπλισμός; Το κράνος μόνο ξεκινά από τα 100 ευρώ και δυστυχώς πρέπει να πας μέσω αντιπροσωπείας ή καταστημάτων-καρτέλ για αξιόπιστο ρουχισμό. Αυτά που βγάζουν στα σούπερ μάρκετ τύπου Carrefour, Lidl κτλ δε με πείθουν. Δεν ξέρω αν θα μπορέσω να βρω μπότες μηχανής σε μικρό νούμερο, μάλλον μιρκότερο του 42, λόγω ύψους, εκτός κι αν κυκλοφορούν unisex μπότες σε μικρά, μεσαία και μεγάλα μεγέθη. Μάλλον θα χρειαστεί να πάρω και καλάθι ή όπως λέγεται που μπαίνει στο πίσω μέρος της μηχανής για να κλειδώνω το κράνος και το μπουφάν που θα χρειαστεί να φορώ. Και μάλλον θα πρέπει να βρω παντελόνι που βγαίνει εύκολα, αν χρειαστεί να πηγαίνω σε μέρη που δεν αρμόζει η ενδυμασία μου. Δε λέω, είναι σέξι ο ρουχισμός του μηχανόβιου, αλλά δεν είναι για όλες τις περιστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Οι απορίες σου είναι απίστευτα πολλές και χρειάζεται ψάξιμο και διάβασμα σε μοτοφόρουμ όπως το moto.gr που έχει έτοιμους οδηγούς για αρχάριους.

Όχι στο thelab.

 

Συνοπτικά

 

1)Δηλώνεται αλλά όχι απαραίτητα.

2)Το ίδιο

3)Υπάρχει ρουχισμός 4 εποχών, Καλοκαιρινός ή χειμωνιάτικος. 4 εποχών βγαίνει οικονομικότερα αλλά ίσως σε ορισμένες περιπτώσεις να μην βολέψει. Εγώ έχω Καλοκαιρινά-Χειμωνιάτικα σετ.

4) Ένας καλός μπούσουλας είναι εδώ 
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=144392&p=2560576&viewfull=1#post2560576

Νούμερα υπάρχουν. Εγώ φοράω μπότες 41.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα πρηξίματος. Είναι θέμα οτι πρέπει πρώτα να κάτσεις να διαβάσεις άρθρα από τα αρμόδια forum για να ξεκινήσεις να παίρνεις μια ιδέα. Εδώ στο TheLab υπάρχουν μέλη με μηχανές και ως ένα βαθμό θα βοηθήσουμε. Το θέμα είναι όμως να μελετήσεις αρκετά. Στο moto υπάρχουν εξαιρετικά άρθρα να σε βάλουν σωστά στο δίτροχο κόσμο. Λίγο προσοχή με ορισμένα μέλη και τον τρόπο γραφής τους βέβαια, αλλά και σε ποιο φορουμ δεν υπάρχει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Στο παρελθόν είχα εγγραφεί σε άλλο φόρουμ για μηχανόβιους και άκουγα διάφορα για το ύψος μου και την απειρία μου, τύπου "καλύτερα να πάρεις ποδήλατο" κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.