Jump to content



Εκλογές 25/1/2015


greekfragma

Εκλογές 25/1/2015 (πρόθεση ψήφου)  

90 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Το ότι το thelab είναι το άνδρο των αριστερών, το ήξερα. Το ότι αυτοί οι (κάποιοι) αριστεροί παρουσιάζονται ως ουδέτεροι, αντικειμενικοί ή δίκαιοι είναι κάτι που προσωπικά με ενοχλεί.

 

Πραγματικά δεν ξέρω τι θα ψήφιζα. Κάτι από δεξιά πτέρυγα πιθανόν γιατί πλέον εκεί εστιάζει η ιδεολογία μου (κι επειδή θεωρώ ότι η άλλη πλευρά είναι ολίγον γτπ). Ναι υπάρχουν μαμακες παντού, αλλά αφού δεν μπορώ να βρω το τέλειο, ιδεάτο, το 100% τα-κάνω-όλα-και-συμφέρω, τότε θα προτιμήσω τον λιγότερο χειρότερο με βάση τα προσωπικά μου κριτήρια.

Αλλά το θέμα είναι ότι δεν ψηφίζω λόγω γεωγραφικής απόστασης, οπότε στα τέτοια μου

και στηρίζω ΚΚΕ+ΧΑ (μαζί) για να έχω να λέω.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι το thelab είναι το άνδρο των αριστερών, το ήξερα. Το ότι αυτοί οι (κάποιοι) αριστεροί παρουσιάζονται ως ουδέτεροι, αντικειμενικοί ή δίκαιοι είναι κάτι που προσωπικά με ενοχλεί.
 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξύ το ποτάμι έλεγε ότι οι γ.γ. να μην μπορούν να κατέβουν υποψήφιοι σε εκλογές για 4 χρόνια μετά τη λήξη της θητείας τους... Εκτός κι αν πέρασαν 4 χρόνια από τη μέρα που σουτάρανε το Θεοχάρη

Link to comment
Share on other sites

http://www.topontiki.gr/article/91737/Upopsifios-me-ti-ND-o-Pantelis-Pantelidis

 

Με σύνθημα: Χειρότερη θα είναι η κάθε μας ημέρα (?)

 

disclaimer: αμφιβόλου ποιότητας πηγή

Έγινε επεξεργασία από 3likos
Link to comment
Share on other sites

PSA 

 

αν σας ερθει κληση απο το  6944442148 μην μπειτε  στον κοπο να το σηκωσετε, ειναι απο το πολιτικο γραφειο εκεινης πρωην δημαρχινας αθηνων,  που  την πυροβολησαν και ο λακαμας  αστοχησε ..... 

Link to comment
Share on other sites

@deninho

 

Μπορεί να γίνει μια διόρθωση στο poll στην επιλογή Σχέδιο Β'?

Ανακοινώθηκε οτι θα κατέβουν με ενιαίο ψηφοδέλτιο της  ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α  ως 

ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α - ΜΕΤΩΠΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΣΥΜΠΟΡΕΥΣΗ

 

οπότε αν γίνεται να αλλάξει ο τίτλος της επιλογής. Ψάχνω να δω και την υπόλοιπη σύσταση αλλά σαν τίτλος θα είναι αυτός με τα bold.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@deninho

 

Μπορεί να γίνει μια διόρθωση στο poll στην επιλογή Σχέδιο Β'?

Ανακοινώθηκε οτι θα κατέβουν με ενιαίο ψηφοδέλτιο της  ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α  ως 

ΑΝΤ.ΑΡ.ΣΥ.Α - ΜΕΤΩΠΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΗ ΣΥΜΠΟΡΕΥΣΗ

 

οπότε αν γίνεται να αλλάξει ο τίτλος της επιλογής. Ψάχνω να δω και την υπόλοιπη σύσταση αλλά σαν τίτλος θα είναι αυτός με τα bold.

Θα κατεβούν μαζί ανταρσύα-σχεδιο β΄ αλλά κάπου διάβασα ότι ο Αλαβάνος δε θα ειναι υποψήφιος (δεν κατεβαίνει ο ίδιος απο επιλογή του αν καταλαβα, παραμένει βέβαια σχεδιο β).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και έρχομαι στην Ελλάδα στις 17 για μια βδομάδα, δυστυχώς δε θα μπορέσω να ψηφίσω. Αλλά πάρτε €0.02 μιας και το συζητάμε:

 

 

- Χαίρομαι που θα εξαφανιστεί από το πολιτικό τοπίο το ΠΑΣΟΚ και το αυτό επιθυμώ και δια την ΝΔ. Τους έχουμε φάει στη μάπα για 40 χρόνια και είναι συν-υπαίτιοι για πολλά στραβά της Ελληνικής νοοτροπίας. Δυστυχώς αυτό δεν σημαίνει ότι θα εξαφανιστούν και τα άτομα που είναι σε αυτά τα κόμματα, οπότε προσοχή στις αρπαχτές που θα ξεπηδήσουν μετά τις διαλύσεις.

 

- Τα αριστερά κόμματα δεν τα εμπιστεύομαι. Έχω πει πολλές φορές στο παρελθόν ότι μου θυμίζουν τοπικές αντιπροσωπίες μιας πολυεθνικής (Κομουνισμός) που έχει αποτύχει παταγωδώς κι έχει βάλει λουκέτο σε όσες χώρες κι αν δοκιμάστηκε, ενώ στην Ελλάδα ακόμα προσπαθούν να πείσουν κόσμο ότι η συνταγή μπορεί να "πιάσει".

 

- Χρυσή Αυγή: Μια από τα ίδια με τους αποπάνω. Οι ακροδεξιές παρατάξεις πάντα βρίσκανε πρόσφορο έδαφος στην αγανάκτηση του παραπληροφορημένου πολίτη, αλλά πάντα η λογική επικρατεί και οι μασκαρεμένες νεοναζιστικές θεωρίες σε κάθε χώρα, αργά ή γρήγορα επιστρέφουν στους βόθρους απ'όπου βγήκαν.

 

- Λοιπά μικρά κόμματα: κάποια είναι προφανείς απόπειρες αρπαχτής, ενώ για άλλα είναι πολύ νωρίς για κριτική/συμπεράσματα.

 

 

Αν ψήφιζα, δεν ξέρω τι θα διάλεγα. Αυτή τη στιγμή, στην πολιτική σκηνή της Ελλάδας επικρατούν οι φωνακλάδες. Κι επικρατούν γιατί και έχουν πρόσβαση στα Media, αλλά και γιατί ο Έλληνας εντυπωσιάζεται εύκολα. Πολύ λίγες εξαιρέσεις έχω εντοπίσει αξιόλογων, εύστροφων και ταπεινών πολιτικών, αλλά δυστυχώς είτε δε μπορούν να βγουν από την ρώτα του κόμματός τους, είτε παραείναι σιγανόφωνοι για τα Ελληνικά δεδομένα.

 

 

Τι πιστεύω ότι θα γίνει; Πιστεύω ότι θα βγει ο ΣΥΡΙΖΑ, όλα αυτό δείχνουν. Το χειρότερο που μπορεί να συμβεί σ'αυτή την περίπτωση, δεν είναι να χρεοκοπήσει η Ελλάδα - αυτό έχει ήδη συμβεί και οι μόνοι που ανησυχούν είναι εκείνοι που είναι βολεμένοι και επιβιώνουν υπεράνετα με το υπάρχον σύστημα. Άνθρωποι που είναι άνεργοι για 2-5-10 χρόνια και άλλοι που μετά βίας επιβιώνουν, δε νομίζω να φοβούνται ιδιαίτερα για το αν θα βάλει λουκέτο η τάδε τράπεζα.

Το χειρότερο που μπορεί να συμβεί στην Ελλάδα υπό την κυβέρνηση του ΣΥΡΙΖΑ, είναι να μην κάνει ο Τσίπρας αυτά που λέει ότι θα κάνει. Αν μπει κι αυτός στο τσεπάκι της Μέρκελ, θα έχουμε ακόμα ένα κόμμα της τάξης ΠΑΣΟΚ/ΝΔ και πολύ πιθανόν ακόμα 4+ χρόνια της ίδιας κατάστασης. Πολύ φοβάμαι ότι αυτό θα γίνει.

 

Είμαι της άποψης ότι η Ελλάδα θέλει όχι μόνο reboot, αλλά reset από το τροφοδοτικό και μετά καπάκι format, Iceland-style. Η μόνη χώρα που δεν αναγνώρισε το πλαστό χρέος των τόκων και του ανύπαρκτου χρήματος (η Ισλανδία), είναι και η μόνη που μετά από μια σχετικά σύντομη περίοδο πάτου (3 χρόνια), ύψωσε ανάστημα, έβαλε στην φυλακή τραπεζίτες και τώρα απολαμβάνει άνοδο από τις λίγες.

Και μια και λέμε για Ισλανδία, είδατε τίποτα στις Ειδήσεις για την χώρα αυτή; Είχε κανένα αφιέρωμα στο Mega ή στον Ant1 για το τι κάνει αυτή η χώρα που αποτέλεσε τον 1ο Ευρωπαϊκό στόχο του IMF και της Κεντρικής Ευρωπαϊκομερκελικής Τράπεζας; Όχι ε; Αναρωτιέμαι γιατί. Γιατί μπορεί άραγε να μην θέλουν οι κυβερνήτες των Ευρωπαϊκών χωρών και τα Media τους, να μάθουν οι απλοί πολίτες της ΕΕ, πώς αποφεύγεις δεκαετίες λιτότητας με 2-3 χρόνια έξυπνων κινήσεων; Έλα μου ντε...

 

 

Καλή τύχη να έχουμε και μακάρι η επόμενη θυσία να είναι η τελευταία και να είναι αποτελεσματική. Κυρίως γιατί έχω κουραστεί να πληρώνω διπλούς λογαριασμούς σε Ιρλανδία και Ελλάδα, αλλά και γιατί δεν έχουν μείνει και πολλά πράγματα για να αισθάνομαι υπερήφανος/χαρούμενος.

 

 

 

 

http://www.theguardian.com/world/2013/oct/06/iceland-financial-recovery-banking-collapse

 

http://www.spiegel.de/international/europe/financial-recovery-of-iceland-a-case-worth-studying-a-942387.html

Έγινε επεξεργασία από Chosen
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Είμαι της άποψης ότι η Ελλάδα θέλει όχι μόνο reboot, αλλά reset από το τροφοδοτικό και μετά καπάκι format, Iceland-style. Η μόνη χώρα που δεν αναγνώρισε το πλαστό χρέος των τόκων και του ανύπαρκτου χρήματος (η Ισλανδία), είναι και η μόνη που μετά από μια σχετικά σύντομη περίοδο πάτου (3 χρόνια), ύψωσε ανάστημα, έβαλε στην φυλακή τραπεζίτες και τώρα απολαμβάνει άνοδο από τις λίγες.

Και μια και λέμε για Ισλανδία, είδατε τίποτα στις Ειδήσεις για την χώρα αυτή; Είχε κανένα αφιέρωμα στο Mega ή στον Ant1 για το τι κάνει αυτή η χώρα που αποτέλεσε τον 1ο Ευρωπαϊκό στόχο του IMF και της Κεντρικής Ευρωπαϊκομερκελικής Τράπεζας; Όχι ε; Αναρωτιέμαι γιατί. Γιατί μπορεί άραγε να μην θέλουν οι κυβερνήτες των Ευρωπαϊκών χωρών και τα Media τους, να μάθουν οι απλοί πολίτες της ΕΕ, πώς αποφεύγεις δεκαετίες λιτότητας με 2-3 χρόνια έξυπνων κινήσεων; Έλα μου ντε...

 

 

Καλή τύχη να έχουμε και μακάρι η επόμενη θυσία να είναι η τελευταία και να είναι αποτελεσματική. Κυρίως γιατί έχω κουραστεί να πληρώνω διπλούς λογαριασμούς σε Ιρλανδία και Ελλάδα, αλλά και γιατί δεν έχουν μείνει και πολλά πράγματα για να αισθάνομαι υπερήφανος/χαρούμενος.

 

 

 

 

http://www.theguardian.com/world/2013/oct/06/iceland-financial-recovery-banking-collapse

 

http://www.spiegel.de/international/europe/financial-recovery-of-iceland-a-case-worth-studying-a-942387.html

 

Τι είναι αυτά που λες βρε? πιπέρι!!

δεν αναγνώρισε το πλαστό χρέος των τόκων?

Θες να μας διώξουν από το ευρώ? με αυτούς είσαι?

Link to comment
Share on other sites

Για να rebootάρει η οικονομία της Ισλανδίας, μεγαλύτερο από το 50% του ποσού που δανείστηκε προήλθε από τις υπόλοιπες Σκανδιναβικές χώρες, όπου για τα 5 πρώτα χρόνια πλήρωνε μόνο τόκο και όχι δόσεις - εμείς από ποιον θα ζητήσουμε, Αλβανία, Κύπρο;  :p

Link to comment
Share on other sites

Πάμε συνέχεια στο #31mines25meres

 

Ημέρα 6η (Δεκέμβριος 2012):

 

Ημέρα 7η (Ιανουάριος 2013):

 

Οι 5 πρώτες ημέρες (6 μήνες, από Ιούνιο έως και Νοέμβριο) βρίσκονται στην αρχή αυτού του ποστ μου. Πλέον θα ποστάρω ανά 2-3 μέρες γιατί δεν μπαίνουν πλάι πλάι τα tweets, και γίνεται πολύ μεγάλο το post.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μωρέ θα τους μαυρίσω μέχρι να μου τελειώσει το μελάνι. Μας φάγαν την ψυχή οι αλήτες τόσα χρόνια!

 

Και εμείς τα μσχάρια, τα δουλικά, οι ραγιάδες, μαααααλιστα Κ. Υπουργέ, Βουλευτά, Νομάρχα, Νοματάρχα..... Βρε τούτος ο τόπος θέλει ξεθεμέλιασμα και φωτιά για να συνέλθει!!! Μόνο την πάρτη μας κοιτάμε όλοι!!! Ε αυτοί μας αξίζουν!

 

Και από δω και μπρός ΞΥΛΟ!

Έκλεψες? ΞΥΛΟ!

Λάδωσες? ΞΥΛΟ!

Είπες ψέμματα? ΞΥΛΟ!

Ζήτησες ρουσφέτι? ΞΥΛΟ κι ΕΣΥ!

ΞΥΛΟ ΣΕ ΕΜΑΣ, ΞΥΛΟ Κ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ!! ΚΙ ΑΝ ΘΕΣ ΞΑΝΑΚΑΝΤΟ!

 

Προσωπικά δεν θα νιώσω δικαίωση, ανεξαρτήτου αποτελέσματος, εαν δεν δω κρεμάλες μπροστά από το μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη...

 

ΥΓ: Και αν πλήγωσα τα Δημοκρατικά συναισθήματα κανενός, λυπάμαι αλλά στα παπάκια μου....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δήμος Καλαμαριάς

Υποψήφιος ο νυν δήμαρχος, Θεοδόσης Μπακογλίδης, με τη στήριξη του ΠΑΣΟΚ. Ανακοίνωσαν υποψηφιότητα και ζητούν τη στήριξη από τη Ν.Δ, ο νομαρχιακός σύμβουλοςΓιάννης Χαραλαμπίδης, αλλά και ο γνωστός ηθοποιός Χάρρυ Κλυνν, ο οποίος είχε υποστηριχθεί και στις προηγούμενες εκλογές.

 

http://www.eklogika.gr/page/ypopsifioi_perif-dimarxoi/Ypopsifioi_Kentrikis_Makedonias

 

παταμε  λιγο το κουμπι του  fast forward  και ..... > http://www.parapolitika.gr/parapolitikablog/%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1/%CE%BF-%CF%87%CE%B1%CF%81%CF%81%CF%85-%CE%BA%CE%BB%CF%85%CE%BD%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B2-%CE%B8%CE%B5%CF%83%CF%83%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%B7%CF%82-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CF%83%CF%85%CF%81%CE%B9%CE%B6%CE%B1

 

γελαει ο κοσμος λεμε. 

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Χάρυ Κλυνν  που είναι γνωστός υποστηρικτής του ΚΚΕ και είχε ζητήσει παλαιότερα την στήριξη της ΝΔ, βάζει υποψηφιότητα με τον ΣΥΡΙΖΑ. Η πλάκα είναι ότι αν μιλάγαμε για ποδόσφαιρο τα λεγόμενα ΟΡΚ της εξέδρας θα συμπεριφέρονταν με περισσότερη ωριμότητα από αυτούς που θα πάνε να ψηφίσουν τους Τιραμόλλες της πολιτικής.

 

Αφού χτύπησε όλες τις πόρτες

Τρίβουν τα μάτια τους στο ΠΑΣΟΚ με τον Βασίλη Οικονόμου

τελικά κατέληξε στην

Στο Επικρατείας της ΝΔ ο βουλευτής Βασίλης Οικονόμου

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η Ισλανδία (παρόλο που συμφωνώ με αυτό που έγινε) δεν είναι πανάκεια.. Σε θέματα παιδικής φτώχιας βρίσκεται στο πάτο (οκ πάνω από την Ελλάδα, η Ελλάδα είναι στον πάτο). Όλα έχουν και δεύτερη όψη, απλά πρέπει να τις βλέπουμε όλες.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.