Jump to content



Εκλογές 25/1/2015


greekfragma

Εκλογές 25/1/2015 (πρόθεση ψήφου)  

90 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Η Ισλανδία είναι εντελώς άλλη ιστορία. Είναι στην μέση του πουθενά, γύρω γύρω θάλασσα, μπορούν να ζήσουν από αλιεία και ότι τουρισμό έχουν, γράφοντας στα παλαιότερα των υποδημάτων τους τους άλλους. Είναι και μόλις 320 χιλιάδες κόσμος. Εμείς είμαστε στο κέντρο του κόσμου, ενεργειακό πέρασμα, σύνορο της Ευρωπαϊκής Ένωσης, πολιτισμικό σύνορο, θρησκευτικό σύνορο, πέρασμα προσφύγων, στρατηγικής σημασίας χώρα μαζί με την Τουρκία για ότι στέλνει η Ρωσία προς τα κάτω και δεν ξέρω πόσα άλλα. Δύσκολα θα μας αφήσουν σε χλωρό κλαρί αν πάμε κόντρα. Και δεν λέω να μην πάμε κόντρα, απλά λέω ότι δεν θα αγνοηθούμε στον βαθμό που ίσως αγνοούν τους Ισλανδούς, δεν μπορούμε να μην περιμένουμε πίεση πολλαπλάσια από αυτή που ίσως δέχτηκαν οι Ισλανδοί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάγκες το παράδειγμα με την Ισλανδία είναι πολύ κακό.

Μερικά facts επί αυτού:

1) Είχε δικό της νόμισμα όταν ξέσπασε ο παγετωνας (κρίση του '08)

2) 3 χρόνια χοντρή ύφεση, ο πληθωρισμός περίπου 20% (το peak ήταν πιο πάνω), οι μισθοί έως και 50% κάτω

3) απαγόρευσε την δυνατότητα να φύγουν οι καταθέσεις εξω

4) πληθυσμός λιγότερο από 500 χιλιάδες. Άλλη ζημιά θα υποστεις με τέτοιο πληθυσμό και άλλη με 11 εκατομμύρια (Ελλαδα)

5) πριν 2-3 χρόνια έκανε αίτηση για να γίνει full member στην ευρωπαϊκή ένωση

6) δανειστηκε ΚΑΙ από το ΔΝΤ ΚΑΙ από τις Σκανδιναβικες χώρες. Περίπου τα μισά από τον καθένα

Με μια Τουρκία δίπλα που μας χαλάσει που και που, το τελευταίο πράγμα που θέλουμε είναι να πάμε σε δραχμή και να έχουμε ολόκληρη ευρωπαϊκή ενωση εχθρό μας.

Το ότι μπορεί το ευρωνομισμα να έχει τα προβλήματα του και να χρειάζεται update, δεν σημαίνει κιόλας ότι πρέπει να πάμε σε χειρότερες καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν ΠΑΣΟΚ και ΚΙΔΗΣΟ δεν μπουν στην βουλή, μάντεψε που θα πάνε όλοι αυτοί. Θα φτάσετε άνετα 40%. :p

 

 

Πάντως ο ΓΑΠ έχει πλάκα. Δεν λές ότι δεν μας προειδοποιεί

 

ΚΙΔΗΣΟ.

ΑΚΟΥΤΕ?

ΘΑ ΣΑΣ ΚΙΔΗΣΟ ΘΕΛΕΤΕ ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ!!!!

 

Κανονικός νεκροθάφτης ο τύπος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρχικα να πω οτι εδω στο lab με θλιβει βαθυτατα το οτι η ΠΑΣΟΚαρα μας δεν εχει σταυρωσει ακομα ψηφαλακι!

Αντιθετα με χαροποιει το γεγονος οτι η σοβαρη ΧΑ ειναι πρωτο κομμα σε ψηφους! Πολλαν εχαρηκαν!

Αν δε, προστεθουν η σοβαρη και η ασοβαρη ΧΑ παμε φουλ για αυτοδυναμια!

Έγινε επεξεργασία από SLN
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, ότι έκανε η Γκερέκου κάνει και αυτή, το timing αλλάζει. Η Γκερέκου πήδηξε από το μικρό συγκυβερνών κόμμα στο μεγάλο, μετά την περίοδο συγκυβέρνησης, αυτή κάνει το ίδιο, αλλά πριν την συγκυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ ΑΝΕΛ.

Link to comment
Share on other sites

Moυ φαίνεται περισσότερο θα χαρώ αν ΠΑΣΟΚ και ΚΙΔΗΣΟ δεν μπουν στην Βουλή, παρά αν κερδίσει ο ΣΥΡΙΖΑ...

 

 

 Ειμαι σχεδον σιγουρος ( ποτε μην λες ποτε ομως ) οτι το πασοκ δεν μπαινει με τπτ . Ο χοντρος εχει μεινει με την καιλη , επισης τωρα που δεν εχει  εξουσια πλεον (βλεπε συγκηβερνηση ) φευγουν ο ενας μετα τον αλλον τα στελεχη . Για το κιδησο θα μας απογοητεύσω καθώς πολλές τοπικές οργανώσεις του πασοκ ( οσοι ειχαν μεινει δλδ γιατι πολλοι ειχαν φυγει για συριζα απο το 12 ) μεταπηδησαν κυριολεκτικα στον γιωργακη . Το σοκ ομως ηταν οταν πηγα μια βολτα απο τα φεισμπουκς του πασοκ-κιδησο και διαβασα ( αρκετα) σχολια του τυπου επιτελους τωρα μπορουμε να ξαναψηφισουμε πασοκ ( κιδησο) και αλλα πανεμορφα πχ . Σηκω ανδρεα να δεις το παιδι της αλλαγης . Γιωργο αλλαξε τα ολα κλπ . 

 

 Ειδωμεν.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, ότι έκανε η Γκερέκου κάνει και αυτή, το timing αλλάζει. Η Γκερέκου πήδηξε από το μικρό συγκυβερνών κόμμα στο μεγάλο, μετά την περίοδο συγκυβέρνησης, αυτή κάνει το ίδιο, αλλά πριν την συγκυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ ΑΝΕΛ.

 

Αυτό ήταν το 3ο ποστ που αφορά μεταγραφές. Το προηγούμενο ήταν της Γκερέκου, και το προ-προηγούμενο του Θεοχάρη ->ποτάμι. Δεν κάνω διακρίσεις. Απολαμβάνω τη θέα της σήψης που τους διακατέχει, και του πανικού τους προκειμένου να βρούν δίοδο προς τα βουλευτικά έδρανα, γράφοντας μην πώ που την ιδεολογία τους.

 

Αλλά αυτό που μου προκαλεί περισσότερο γέλιο είναι τα μούτρα τόσο των ψηφοφόρων τους, όσο και των ψηφοφόρων των συνδυασμών που δέχονται στους κόλπους τους πρώην πολιτικούς αντίπαλους. Priceless στον υπερθετικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, ότι έκανε η Γκερέκου κάνει και αυτή, το timing αλλάζει. Η Γκερέκου πήδηξε από το μικρό συγκυβερνών κόμμα στο μεγάλο, μετά την περίοδο συγκυβέρνησης, αυτή κάνει το ίδιο, αλλά πριν την συγκυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ ΑΝΕΛ.

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν με ενθουσιάζει η μεταγραφή της Μακρή, αλλά ούτε με θλίβει και ιδιαίτερα. Άλλα ονόματα με θλίβουν στα ψηφοδέλτια..

 

Μετά από αυτό, να σου πω ότι απλά είσαι λάθος σε 3 σημεία.

1) Οι δημοσκοπήσεις δείχνουν τους Αν.Ελ. να μην μπαίνουν, άρα για ποια συγκηβέρνηση μιλάς? Βέβαια, δημοσκοπήσεις είναι αυτές, ας μην τις πάρουμε πολύ υπόψιν μας.

2) Η Μακρή δεν βγήκε πριν 2-3 μέρες να λέει "Γι’ αυτό και δεν θα μπορούσα παρά να συνεχίσω όπως ακριβώς ξεκίνησα αυτή τη διαδρομή, ως υποψήφια των Αν.Ελ. στην Κοζάνη. Έχω χρέος να τιμήσω την Παράταξη που με ανέδειξε [...]"

3) Δεδομένου όσων είχαν γίνει από την ΕΡΤ και μετά δεν νομίζω πως έπεσε κανείς από τα σύννεφα, δεν ήταν κάτι το ξαφνικό.

Έγινε επεξεργασία από Myralis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο χοντρος εχει μεινει με την καιλη.

Αυτό δεν ακούγεται και τόσο άσχημο. :hehe:

 

 

 

 

 

 

 

 

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν με ενθουσιάζει η μεταγραφή της Μακρή, αλλά ούτε με θλίβει και ιδιαίτερα. Άλλα ονόματα με θλίβουν στα ψηφοδέλτια..

Απλά έβαλα bold στο σημαντικό κομμάτι.

 

1) Οι δημοσκοπήσεις δείχνουν τους Αν.Ελ. να μην μπαίνουν, άρα για ποια συγκηβέρνηση μιλάς? Βέβαια, δημοσκοπήσεις είναι αυτές, ας μην τις πάρουμε πολύ υπόψιν μας.

 

Α! εγώ δεν ξέρω τίποτα. Ο Καμμένος διάλεγε υπουργεία μετά την τρίτη ψηφοφορία για τον Πρόεδρο. Αν δεν είναι φαντασιόπληκτος, κάτι παραπάνω από εσένα θα ξέρει. Επιπλέον το σχόλιό σου βασίζεται στο ότι δεν μπαίνει. Αν μπει; ή δεν βολεύει να σχολιάσουμε αυτό το ενδεχόμενο;

 

2) Η Μακρή δεν βγήκε πριν 2-3 μέρες να λέει "Γι’ αυτό και δεν θα μπορούσα παρά να συνεχίσω όπως ακριβώς ξεκίνησα αυτή τη διαδρομή, ως υποψήφια των Αν.Ελ. στην Κοζάνη. Έχω χρέος να τιμήσω την Παράταξη που με ανέδειξε [...]"

Ναι, το timing μας μάρανε.

 

3) Δεδομένου όσων είχαν γίνει από την ΕΡΤ και μετά δεν νομίζω πως έπεσε κανείς από τα σύννεφα, δεν ήταν κάτι το ξαφνικό.

Μιας και ανέφερες την ΕΡΤ, διδάσκετε ελευθερία του τύπου έτσι; Σε αντίθεση με τους άλλους. Για αυτό και ο διευθυντής της Αυγής είναι υποψήφιος με τον ΣΥΡΙΖΑ :haha:

 

 

 

 

Υ.Γ. Εννοείται ότι σε έναν βαθμό σε τσιγκλάω, μην γράψεις σεντόνι. :hehe:

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για να rebootάρει η οικονομία της Ισλανδίας, μεγαλύτερο από το 50% του ποσού που δανείστηκε προήλθε από τις υπόλοιπες Σκανδιναβικές χώρες, όπου για τα 5 πρώτα χρόνια πλήρωνε μόνο τόκο και όχι δόσεις - εμείς από ποιον θα ζητήσουμε, Αλβανία, Κύπρο;  :p

 

Φάνη μιας και το ανέφερες. Η Ελλάδα τι ακριβώς πληρώνει at the moment? Τι ποσοστό του ΑΕΠ της Ισλανδίας σε ταμειακή βάση πήγαινε στην εξυπηρέτηση χρέους (έστω και έτσι όπως την περιγράφεις) και τι ποσοστό του ΑΕΠ της Ελλάδας πηγαίνει στον ίδιο σκοπό;

 

 

Και μιας και μιλάμε για εξυπηρέτηση χρέους ερώτηση προς τους φωστήρες (αν και ξέρω ότι θα πάρω απάντηση ανάλογη με αυτή που είχα πάρει σε προηγούμενη μου, κοινώς καμία).

Αν κατάλαβα καλά, ο πατέρας του Ερνέστου Ορφέα (αυτος ντε που είναι τόσο άθεος που δε βάφτισε το γιο του (μαγκιά του) αλλά θεώρησε σωστό και να κάτσει να τα πει μόνος του με την εικόνα του Άξιον Εστί, και να αμολήσει το περιστέρι προχτές) είπε ότι τα χρέη προς ιδιώτες και το χρέος προς το ΔΝΤ δεν κινδυνεύουν.

 

ΟΚ αλλά μπερδεύτηκα. Το χρέος λέμε θα το διαγράψουμε γιατί είναι επαχθές. ΟΚ μόνο που το χρέος προς ιδιώτες και το χρέος προς το ΔΝΤ έχει πολύ μεγαλύτερο επιτόκιο απο αυτό που μας δανείζουν μεσοσταθμικά οι εταίροι μας. Άρα πως είναι επαχθές το φτηνότερο (με βάση το επιτόκιο χρέος). Και επίσης πως δικαιολογεί το αριστερό μενταλιτέ του αριστερού ψηφοφόρου το ότι θα διαγράψουμε διακρατικά χρέη (τα οποια θα κληθούν να αναπληρώσουν οι φορολογούμενοι των χωρών που μας δάνεισαν) και να αφήσουμε κάτσε να δεις πως το λένε "τους διεθνείς τοκογλύφους να συνεχίσουν να πίνουν το αίμα του Ελληνικού λαού";

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να χωνεψω το κιδησο, τους υποστηρικτές του, και την επιστροφή του George.

Τι σου είναι τελικά η πολιτική...

Χρειάζεται την βουλευτική ασυλία ο "στοχαστής"ίσως και οι αδερφοί του την κομματική βιτρίνα για τις μπίζνες.
Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Εννοείται ότι σε έναν βαθμό σε τσιγκλάω, μην γράψεις σεντόνι.

Μολις εχασα την γιαγιά μου, για λίγο καιρό δεν θα κάθομαι να μαλώνω με κανέναν.

Ή καταλαβαίνετε τι γράφω, ή απλά αδυνατείτε και δεν πρόκειτε να το καταλάβετε ότι και να γράψω.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.