Jump to content


Recommended Posts

Χαίρεται, και καλή χρονιά. Μόλις πήρα μια msi gtx 970 για να αλλάξω την παλιά gigabyte hd5850 και αντιμετωπίζω, τυχαίες επανεκκινήσεις.

Το σύστημα είναι :

 

• WIN 7 64bit

• Intel Core I7-920

• Gigabyte GA-X58A-UD3R

• Corsair 6GB DDR3-1333 9-9-9-24

Corsair CMPSU-750TXEU 750W

• Samsung 250Gb Sata III 840 EVO

• Western Digital Caviar Green WD10EARS 1TB

• MSI GeForce GTX970 4GB Gaming (V316-001R)

 

Οι επανεκκινήσεις συμβαίνουν πάντα , όταν η κάρτα είναι idle. Ποτέ όταν δουλεύει στο full. Για την ακρίβεια, το άφησα 4 με 5 ώρες να τρέχει το heaven benchmark, σε λούπα, σταθερά στους 61 C. και δεν κόλλησε. Έπαιζα Skyrim , και sniper elite 3, κανα 2 ωρο, δεν κόλλησε. Πάω στο youtube να δω κάτι, και κάνει επανεκκίνηση.

 

Η επανεκκίνηση είναι λες , και ξαφνικά κόβεται το ρεύμα, σβήνει τελείως ο  υπολογιστής, και μετά από 3 με 5 δευτερόλεπτα, ανοίγει . Δηλαδή δεν είναι σαν να πατάς το reset πάνω στο κουτί.

 

Υποψιάζομαι το adobe flash γιατί 3 απο τις 4 επανεκκινήσεις, μέχρι στιγμής, έχουν γίνει στο youtube και μια σε radio streaming. Αλλά δεν προλαβαίνει να γράψει logs, ούτε μπλε οθόνες.

 

Υποθέτω οτι ή η κάρτα φταίει, ή το τροφοδοτικό. Όχι από άποψη παροχής άφθονης ενεργείας, αλλά σταθερής.

 

Έχετε καμιά ιδέα;

Έγινε επεξεργασία από enterprise-psi
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πιστεύετε οτι , μετά από DDU, και drive sweeper, χρειάζεται και άλλο ένα , σαν το Atiman;

Μεγαλη κουβεντα αλλά ναι, χρειαζεται ΜΟΝΟ του atiman ο uninstaller γιατι τα άλλα δυο ειναι παντελως αχρηστα σε οτι εχει να κανει με amd...anyway

 

Οσον αφορα το προβλημα σου, πρωτα θα ξεκινουσα με atiman, μετα θα κοιτουσα προς adobe πλευρα(flash) και τελος θα πηγαινα στο τροφοδοτικο...εκτος και αν επεσες σε προβληματικη καρτα...

Link to comment
Share on other sites

Λογίκα πρέπει να σου βγάζει και bsod , κάπου στις ιδιότητες των windows (εδώ) έχει όταν την βγάζει να μην κάνει επανεκίνηση. Μετά κατεβάζεις bluescreenviewer και ψάχνεις ...μου φαίνετε κάτι παίζει με τις μνήμες.Μου το έκανε και μένα  για κάποιο λόγο όταν έκανα την μετάβαση από ΑΤΙ σε Nvidia...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν βγαζει Μπλε οθονη το κοιταξα απο το even log.

Πάντα όταν εγκαθιστώ windows, απο τα 95, επιλέγω να μην κάνει επανεκκίνηση μόνο του. Μονο κατι σαν kernel power off, δεν το θυμάμαι ακριβώς γιατί είμαι στην δουλειά, αλλά βγάζει αυτό που βγάζει όταν γίνεται διακοπή ρεύματος.

 

Αυτό που λέει και ο lazy dog, θα δοκιμάσω απο software το ατιμαν, και τα flash, μετα θα μου φέρει ο gprhellas, ενα 1200watt psu να δω, και μετα πάμε για επιστροφή της κάρτας .

 

Αλλα είναι πολύ περίεργο, γιατί όταν δουλεύει φουλ, και με overclock , δεν κολλάει καθόλου.

 

Επίσης , σκέφτομαι να την βγάλω και να την βάλω σε έναν άλλον υπολογιστή που έχω στο σαλόνι. Αν κάνει τα ίδια και εκεί τότε φταίει η κάρτα, σωστά;

Έγινε επεξεργασία από enterprise-psi
Link to comment
Share on other sites

Έχω το τελευταίο, αλλά όχι beta, που βγήκε το 2011 νομίζω.

 

Εντωμεταξύ, έχει κάνα 2ωρο, μετά τον ατιμαν, χωρίς να παίζω, άπλα σερφαρω , και youtube κάργα, και δεν έχει κάνει επανεκκίνηση, εχε γούστο να ήταν αυτό!

Έγινε επεξεργασία από enterprise-psi
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δοκιμασει να δωσεις λιγο ρευμα παραπανω στην καρτα χωρις overclock?

Εμενα μου το εκανε αυτο(επαννεκκινηση στο youtube) μετα απο overclock.

Βεβαια το γυρισα στα default και μετα παλι πισω και δεν κανει τιποτα

Αυτα με μια 7950 εγω

Link to comment
Share on other sites

Εγω που ειμαι με Amd μεσα απο τους drivers εχω βαλει 12% με overclock.

Δοκιμασε ενα 3-5% εσυ,με το Afterburner ανεβασε το power limit και ενα κλικ το ρευμα στον πυρηνα,εαν σε αφηνει.

Καλο θα ηταν να δοκιμασεις βεβαια και σε μια καθαρη εγκατασταση να δεις τι γινεται.

Έγινε επεξεργασία από lgalkis
Link to comment
Share on other sites

Αλλά δεν προλαβαίνει να γράψει logs, ούτε μπλε οθόνες.

 

Σημαίνει, οτι κοίταξα τα πάντα όλα ,και στο event viewer και στο bluescreenview.

 

Ξαναλέω, οτι ο υπολογιστής δεν κάνει ακριβώς επανεκκίνηση, κλείνει λες και κόπηκε το ρεύμα, και ανοίγει μετά απο 5 δευτερόλεπτα.

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης , σκέφτομαι να την βγάλω και να την βάλω σε έναν άλλον υπολογιστή που έχω στο σαλόνι. Αν κάνει τα ίδια και εκεί τότε φταίει η κάρτα, σωστά;

αυτό.

Αν το τροφοδοτικό σηκώνει την κάρτα,δοκίμασε το να δεις.

Και γω το τροφοδοτικό υποψιάζομαι πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.