Jump to content



AMD R9 3x0Χ Καθ'οδόν!


Recommended Posts

Τις αργήσανε τις κάρτες. Φεύγει ο χειμώνας και δεν υπάρχει ανάγκη για ηλεκτρικές σόμπες.

 

Καλά σοβαρά αντί να πέφτει το TDP έχει ανέβει στο Θεό από AMD και θα παρουσιάσουν rebranded πυρήνες;!!!!

Επί της ουσίας κανένα από τα δύο στρατόπεδα δεν έχει δώσει σωστή λύση. Η 970 ήταν καλή κίνηση αν δεν είχε γίνει και το φιάσκο με τα 3,5+0,5.

 

Νομίζω ότι θα πάρω την κουρτίνα 3 και θα περιμένω μέχρι να βγάλουν τίποτα της προκοπής είτε η κόκκινη είτε η πράσινη.

Έγινε επεξεργασία από vagsk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αυτο τι ειναι τωρα...για αναλυστε το λιγο.

πως η 380χ(rebranded 290x) θα περασει με ανεβασμενα ρολογια την 980???

 

http://www.guru3d.com/news-story/amd-radeon-r300-grenada-is-380xfiji-is-390x-and-bermuda-is-395x2.html

 

Για να γινει αυτο θα πρεπει να παιζει η 290Χ κανενα 1150αρι στο πυρηνα.. που και παλι δεν θα την περναει αλλα θα ειναι μια ή αλλη με την 980. 

 

Το πως τωρα θα γινει αυτο με ηδη 300w tdp ειμαι περιεργος να το δω.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά έκανα λάθος κι εγώ και του απάντησα για τις 390/390x.

Θεωρώ πως αφού τα στοιχεία του chip θα'ναι ίδια, μάλλον απλά θα ανεβάσουν τα ρολόγια κ είναι σίγουροι πως δεν θα έχουν θέμα με τις θερμοκρασίες. Στην ουσία, μπορούν αν κάνουν επανέκδοση του chip, να το κάνουν κ λίγο πιο μεγάλο, ώστε να ψύχεται καλύτερα. Έτσι και το tdp θα πέσει και η κατανάλωση θα πέσει ελάχιστα, μια και θα ψύχεται με το νερό. Εκτός αν μπει νερό μόνο στα Fiji and Bermuda (Radeon R9 390 & 390X & 395x2) κι όχι και στο Grenada (Radeon R9 380 & 380X).

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλύτερος πυρήνας σημαίνει λιγότερα κομμάτια ανα waffer. Δεν νομίζω να γίνει για οικονομικούς λόγους. Μπορεί να δούμε καμιά official υδρόψυξη όμως με κανένα από αυτα τα μοντέλλα.

Link to comment
Share on other sites

Για να γινει αυτο θα πρεπει να παιζει η 290Χ κανενα 1150αρι στο πυρηνα.. που και παλι δεν θα την περναει αλλα θα ειναι μια ή αλλη με την 980. 

 

Το πως τωρα θα γινει αυτο με ηδη 300w tdp ειμαι περιεργος να το δω.

Στα 1150 η 290χ κοντραρεται με 980?λιγα μου φαινονται

με 1200 θα χτυπιεται με reference 980 πιστευω..αλλα θελω να δω τι κανανε εκει στην εηεμντι(αν ισχυουν αυτα που λεει το αρθρο)και βαζουν την 290-290x κοντρα σε 970-980.

ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να είναι φτηνές?
Εδώ στα πέρνουν χοντρά οι κουτσές πρασινούλες!
Μην τρελαίνεστε η AMD δεν είναι Nvidia στις τιμές... αλλά φτηνές δεν θα είναι με την έννοια που το νομίζουν μερικοί.
Εξάλλου θα ανήκουν σε "άλλη" κατηγορία επιδόσεων. Λογικό τους πρώτους μήνες ειδικά να είναι τσιμπημένες. Τις προσεχείς 2-3 εβδομάδες λογικά θα βγούν στην επιφάνεια αρκετά στοιχεία. Λίγο υπομονή ακόμα :D

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το μόνο που είδα είναι τις 970 αντί να πέφτουν, να παίρνουν και ένα 20αρικο πάνω! Ακου να δείς φίλε μου!  :eek:

Έγινε επεξεργασία από cyberdyne
Link to comment
Share on other sites

Aν η 980 συνεχισει να πωλειται οταν θα βγει η 390Χ το Μαιο μεταξυ 550-600 ευρω, τοτε η 390Χ θα κατσει στο 700αρι ανετα.

 

Το ιδιο εργο με την 680gtx οταν βγηκε το 780gtx θα εχεις και εδω... 

 

980gtx 4gb -> 450 ευρω

980gtx 8gb -> 550 ευρω

980Τι 6gb -> 650 ευρω 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

XFX Radeon R9 370 leaks out, Radeon 300 series launch in April?

 

 

AMD Radeon R9 370 is supposedly equipped with Trinidad PRO processor. XFX is working on R9 370 Core Edition (R9-370A-ENF) equipped with 2GB and 4GB GDDR5 memory across 256-bit interface. The card will be powered by single 6-pin power connector and will require 110W to 130W. XFX R9 370 Core Edition will be equipped with two Dual-DVI ports, HDMI and DisplayPort.

That said, Trinidad is Curacao (Pitcairn) replacement. Radeon R9 370X will most likely feature Trinidad XT, whilst R9 370 will feature PRO variant according to this leak.

Most importantly, R9 370 launch is currently planned for early April, which means it either is, or will soon enter mass production.

 

 

 

Here’s my updated prediction:

LGoogGC.png

 
Έγινε επεξεργασία από Delijohn
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Έτσι έτσι...! Να "σφαxτούνε" θέλω! Τιμές θέλω να δω όμως... εκεί φοβάμε οτι θα γίνει μαμακία! :p

Τιτάνας με 12GB χιλιάρικο χαλαρά.. "καλό το ανέκδοτο πάλι"... βέβαια και η κόκκινη πολύ πιθανόν με αυτό το "όπλο" θα ανέβει σε τιμή σε "νέα" για αυτήν επίπεδα! Έχει και τρελή ανάγκη απο ρευστό.. άρα!!

Ετοιμάστε τα πορτοφόλια κύριοι! :hehe:

Έγινε επεξεργασία από Dj_ALeX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.