Jump to content


AMD R9 3x0Χ Καθ'οδόν!


Recommended Posts

Κανονικά δουλεύει το freesync.

 

να σουπό την αλήθεια δεν ψήνομε να παο σε Nvidia χωρια και όλας εγώ "παρακιλι" οθόνη με FREESYNC με δυο κάρτες δεν θα είμαι πολύ καλύτερος από αυτήν και όλας η όχι ? γύρο στα 350 8a την μπαρό apo amazon.it καινούρια μονο αν βρω καμια μεταχειρισμένη γύρο στα 300 να πάρο από ελλάδα

Θα είσαι καλύτερος σε ένα γενικό ποσοστό 30%,  αλλά σε γενικές γραμμές και το cf αλλά και το sli έχει τα μειονεκτηματα του. Μερικά παραδείγματα είναι η μεγάλη κατανάλωση που θα έχεις καθώς και οι θερμοκρασίες της 2ης κάρτας. Ακόμα και με tri-x να παίξεις σε αυτή την διάταξη η κάτω κάρτα θα παίζει εύκολα 90+ με αποτέλεσμα ζέστη και θόρυβο. Στο launch καινούριων τίτλων το cf-sli σε αρκετούς τίτλους ακόμα και να υποστηριζεται δεν λειτουργεί όπως πρέπει. Άποψη μου αν έχεις απαιτήσεις πας στην τοπ σε απόδοση μονοπύρηνη που κυκλοφορεί. Στη παρούσα φάση είναι η 980ti.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

Κανονικά δουλεύει το freesync.

 

Θα είσαι καλύτερος σε ένα γενικό ποσοστό 30%,  αλλά σε γενικές γραμμές και το cf αλλά και το sli έχει τα μειονεκτηματα του. Μερικά παραδείγματα είναι η μεγάλη κατανάλωση που θα έχεις καθώς και οι θερμοκρασίες της 2ης κάρτας. Ακόμα και με tri-x να παίξεις σε αυτή την διάταξη η κάτω κάρτα θα παίζει εύκολα 90+ με αποτέλεσμα ζέστη και θόρυβο. Στο launch καινούριων τίτλων το cf-sli σε αρκετούς τίτλους ακόμα και να υποστηριζεται δεν λειτουργεί όπως πρέπει. Άποψη μου αν έχεις απαιτήσεις πας στην τοπ σε απόδοση μονοπύρηνη που κυκλοφορεί. Στη παρούσα φάση είναι η 980ti.

 

 

θεμοκρασία θα βάλω πλακάκια αλλα βλέπω ανακαστικά σε 980ti eyx πολύ για την βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία δεν είμαι και πολύ τυχερός με τις GPU.

 

Μετά την προβληματική Fury τσίμπησα μια r9 290 vapor-x η οποία δεν έπαιρνε καν drivers ;p

 

Από εχτές είμαι κάτοχος μιας sapphire r9 290x Vapor-x.

 

Η κάρτα είναι τρομερά κρύα και αθόρυβη, η γκαντεμιά όμως δεν λέει να με αφήσει: το Sapphire logo που από μπλέ γίνεται κίτρινο όταν η θερμοκρασία περνάει τους 60 βαθμούς, απλά σβήνει... 

 

Ξέρει κανείς αν μπορώ με κάποιο τρόπο να λοκάρω μόνιμα αναμένο το γαλάζιο; (π.χ. μέσω bios)

 

πάμε τώρα στα σημαντικά.

 

Οι θερμοκρασίες είναι πολύ χαμηλότερες από ότι στην r9 290 tri-x που είχα. Μιλάμε για 10 βαθμούς και κάτω... Ακόμα και σε mining δεν ξεπερνά τους 73 βαθμούς, όντας αθόρυβη και με το στοκ fan προφιλ.

 

Φαίνεται πολύ καλό κομμάτι με τα 1150 -1600 να τα έχει για πλάκα. Δοκιμάζω τώρα και τι χρειάζομαι για τα 1200 στον πυρήνα.

 

 

ΣΤΟΚ

 

post-41695-0-32403600-1450360657_thumb.p

 

Ρολόγια 390Χ

 

post-41695-0-74697400-1450360685_thumb.p

 

1150/1600 (+81mv θερμοκρασίες 60-65 under load)

 

post-41695-0-44488700-1450360741_thumb.p

 

 

1200/1500

 

post-41695-0-00007200-1450360789_thumb.p

 

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Από εχτές είμαι κάτοχος μιας sapphire r9 290x Vapor-x.

 

Η κάρτα είναι τρομερά κρύα και αθόρυβη, η γκαντεμιά όμως δεν λέει να με αφήσει: το Sapphire logo που από μπλέ γίνεται κίτρινο όταν η θερμοκρασία περνάει τους 60 βαθμούς, απλά σβήνει... 

Κάτι παίζει με τις Vapor-x. Τα ίδια κάνει και αυτή από την οποία σου έστελνα τα διάφορα benchmarks. Αλλά το κάνει από τους 75 και μετά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1150-1650 σταθερό τεσταρισμένο στα +81mv

 

1200-1650 σταθερό προς το παρόν με +162mv θερμοκρασίες BF4 κάτω από 75 και το fan στο 55% μη ακουγόμενο πάνω από τους 12αριδες του κουτιού.

 

Είμαι εντυπωσιασμένος από το σύστημα ψύξης.

 

εδώ ένα firestrike με 1200-1650

 

post-41695-0-36286400-1450472920_thumb.p

 

 

1225-1650

 

Σπάσαμε και το 12.000αρο

 

post-41695-0-30402100-1450472943_thumb.p

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κάτι παίζει με τις Vapor-x. Τα ίδια κάνει και αυτή από την οποία σου έστελνα τα διάφορα benchmarks. Αλλά το κάνει από τους 75 και μετά...

 

Απλά εσένα δεν δουλεύει το κόκκινο φωτάκι και εμένα δεν δουλεύει το κίτρινο. Το επιβεβαίωσα γιατί όταν πλησιαζει τους 80 ανάβει το κόκκινο σε εμένα.

 

Αναγκάστηκα να κατεβάσω τις μνήμες στα 1600 μετά από κάτι black screens και ανεβάζω σιγά σιγά το voltage στα 1150/1600 γιατί μου φάνηκε πως είδα artifact σκακιερα.

 

Γενικά σύμφωνα με την εμπειρία μου από Hawaii (και tahiti).

 

Black Screen - Lockup = VRAM

 

Artifact (πολύγωνο, σκακιέρα, flares) = GPU CORE (θέλει voltage ή μείωση συχνότητας)

 

Driver unresponsive & reset χωρίς black screen Lockup (που επανέρχετε μόνος του ο driver) = GPU CORE (θέλει voltage ή μείωση συχνότητας)

 

μπορεί να βοηθήσουν κάποιους.

 

 

 

Τέλος θέλω την γνώμη σας για το VSR.

 

Το δοκιμάζω σε 1080p αυτή τη στιγμή στο mad max (1440p) και μου φαίνεται οτι βλέπω διαφορά στην ποιότητα των textures και στα jaggies.

 

Τι γνώμη έχετε, βελτιώνει την ποιότητα ή είναι gimmick;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Τέλος θέλω την γνώμη σας για το VSR.

 

Το δοκιμάζω σε 1080p αυτή τη στιγμή στο mad max (1440p) και μου φαίνεται οτι βλέπω διαφορά στην ποιότητα των textures και στα jaggies.

 

Τι γνώμη έχετε, βελτιώνει την ποιότητα ή είναι gimmick;

 

Μεγαλη μουφα....

 

Ακου φτιαξε ενα sweetfx με τσιμπημένο λιγο το Lumasharpen και full screen SMAA και τέλος! Θα παρεις εικονα απο αλλο πλανητη....

 

Παντως ρε Λεπιδα, ακομα με τα σαπια παιζεις! ....2016 προ των πυλών και αγορασες το μουσειο! 

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη μουφα....

 

Ακου φτιαξε ενα sweetfx με τσιμπημένο λιγο το Lumasharpen και full screen SMAA και τέλος! Θα παρεις εικονα απο αλλο πλανητη....

 

Παντως ρε Λεπιδα, ακομα με τα σαπια παιζεις! ....2016 προ των πυλών και αγορασες το μουσειο! 

 

μια χαρά είναι το μουσείο σου λέω, αλλωστε οι AMD  είναι σαν το παλιό καλό κρασί, εδώ η 7950 μου κοντεύει να περάσει την 780ti :p

 

 

Εγώ πάντως με τα 28nm καθάρισα. Αναμένουμε 16/14nm.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση πως τεστάρουμε το Freesync να δούμε αν δουλεύει η όχι (ώστε να μπορώ να κράζω μετά όσο θέλω) :p ?

edit

βρήκα τον ανεμόμηλο

https://www.asus.com/support/FAQ/1011625/

https://www.asuswebstorage.com/navigate/s/2B197749034A48E1B00E4B3B5EDFFC66Y

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.