Jump to content



Σιχαμενα windows


monotis

Recommended Posts

Απο τοτε που ξεκινησα την "διατριβη" με τους Η/Υ  ,παντα ειχα windows,πλεον  μετα απο 12+χρονια ,εχω φτασει σε σημειο να εχω αγανακτηση.

Οτι μηχανημα και να εχεις με οποια windows ,σημερα κανεις format ,και επειτα καθαρη εγκατασταση,και μετα απο μερικους μηνες το συστημα σερνετε,ακομη και με ελαχιστα προγραμματα,χανει τη ταχυτητα και γενικα την "smooth"αισθηση.Μικροκαθυστερυσεις,ψιλοσκαλοματακια,και αλλα τα οποια σου σπανε τα νευρα.

Καινουργιο laptop ,δυνατο,με 8.1 και μια το ενα μια το αλλο,με το ιντερνετ,ολο worms,ιοι,το youtube ψιλοσκαλωνει κτλ.

Αι σηχτηρ πια!

Πλεον δεν εχω το χρονο ουτε τη διαθεση να καθομε καθε λιγο να "μαστορευω".

Δεν με πειραζει να δωσω λιγα χρηματα παραπανω απο το να εχω ενα συστημα που να δουλευει "λαδι"για παντα.

 

Ειμαι ασχετος με mac  και ρωταω:

Αραγε ενα mac,που απο ολους ακουω οτι ειναι ανωτερα κτλ,αν μεταβει κανεις ησυχαζει?

Θα εχω ενα συστημα παντα ΟΠΩΣ την πρωτη μερα?

 

Ας μου πει καποιος την εμπειρια του,που εκανε τη μεταβαση απο pc σε mac.

 

Y.Γ.Xρηση: παιχνιδια ουτε καν,παρα μονο βαριες απαιτητικες εφαρμογες (γραφιστηκες,3d animation,μονταζ)μουσικη και φυσικα ιντερνετ.

 

Ευχαριστω.

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είσαι "κλειδωμένος" σε συγκεκριμένες proprietary εφαρμογές, θα σου έλεγα να δοκίμαζες linux πριν περάσεις σε mac. Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι στο linux το σύστημά σου θα είναι "όπως την πρώτη μέρα" μέχρι να χαλάσει το hardware.

Link to comment
Share on other sites

Τα θεωρώ λίγο υπερβολές όλα.

Αν στήσεις ένα σύστημα windows όπως πρέπει και δεν βάζεις 800ες μπούρδες με εφαρμογές μετά θα είναι σαν day1. Το κακό είναι οτι πολλοί βάζουν ένα κάρο βλακείες και άχρηστα προγραμμάτα και μετά γκρινιάζουν.

Επίσοις οι ίδιοι τύποι βάζουν στο android κινητό τους το clean master και ξαφνικά θυμούνται οτι το κινητό κολλάει και δε ξέρουν γιατί.

 

Κοίτα σε linux όπως είπε ο gdp77 αν δε θέλεις να μπλέξεις και πολύ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέμματα, όσο θα υπάρχει στα win το σίχαμα που λέγεται registry, θα βαραίνουν με το πέρασμα του χρόνου όσο προσεχτικός και να είσαι. Και φυσικά τα άπειρα malware που υπάρχουν και που αργά ή γρήγορα θα βρουν το δρόμο τους στο δίσκο σου...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα τι χρήση θέλεις να κάνεις. 

Πχ αν έδινα στην γυναίκα μου υπολογιστή θα τις έδινα mac, μετά pc με linux και μετά pc με windows. Αλλά η γυναίκα μου έχει χρήση facebook, φωτογραφίες και internet. 

Επειδή κάθομαι και εγώ στο μηχάνημα και δεν μου αρέσει το κλείδωμα των apple και τον περιορισμό που μου δίνει (θα δουλέψεις μόνο με τον δικό μου τρόπο) δεν τα χρεισιμοποιώ αν και τα έχω σε quad boot.

Το linux είναι ποιο πολύ command line και με εκνευρίζει λίγο γιατί δεν μπορώ να γράφω τα commands και τα path Case Sensitive (Και στα windows server έχουν βγάλει commands αλλά εκεί υπάρχει ένα φοβερό tool το Powershell ISE. Κρατάς σε αρχείο τα commands που θές με comments κάνεις select ότι θέλεις δεξί click και run selected. Αν έχεις φτιάξει 20-30 έτοιμα files ανάλογα τι θέλεις να κάνεις είναι ακόμα ποιο γρήγορο απο GUI πχ. Όχι ότι είμαι fan βέβαια). Λόγο και δουλειάς δουλεύω αρκετά windows και ελάχιστα έως καθόλου unix.

 

Κανένα απο τα δύο λειτουργικά παραπάνω δεν είναι για gaming. Εκτός απο κάποια παιχνίδια που είναι και για mac και αρκετά free platform generic παιχνίδια για linux μεγάλοι τίτλοι δεν παίζουν σε unix. Και το wine δεν είναι επιλογή.

 

 

Για να πάρεις μια απόφαση πρέπει να δείς τι εφαρμογές και γενικά τι κάνεις στον υπολογιστή. Αν δείς οτι αυτά που θες κάνουν μετά επιλέγεις με την τσέπη σου. Εφόσον έχεις υπολογιστή και δεν θέλεις να δώσεις μία βάζεις Linux. Αν διαθέτεις χρήματα και θέλεις και μηχάνημα παίρνεις Mac.

Its your choice, it's your life, it's your pocket after all

Link to comment
Share on other sites

Απο τοτε που ξεκινησα την "διατριβη" με τους Η/Υ  ,παντα ειχα windows,πλεον  μετα απο 12+χρονια ,εχω φτασει σε σημειο να εχω αγανακτηση.

Οτι μηχανημα και να εχεις με οποια windows ,σημερα κανεις format ,και επειτα καθαρη εγκατασταση,και μετα απο μερικους μηνες το συστημα σερνετε,ακομη και με ελαχιστα προγραμματα,χανει τη ταχυτητα και γενικα την "smooth"αισθηση.Μικροκαθυστερυσεις,ψιλοσκαλοματακια,και αλλα τα οποια σου σπανε τα νευρα.

Καινουργιο laptop ,δυνατο,με 8.1 και μια το ενα μια το αλλο,με το ιντερνετ,ολο worms,ιοι,το youtube ψιλοσκαλωνει κτλ.

Αι σηχτηρ πια!

Πλεον δεν εχω το χρονο ουτε τη διαθεση να καθομε καθε λιγο να "μαστορευω".

Δεν με πειραζει να δωσω λιγα χρηματα παραπανω απο το να εχω ενα συστημα που να δουλευει "λαδι"για παντα.

 

Ειμαι ασχετος με mac  και ρωταω:

Αραγε ενα mac,που απο ολους ακουω οτι ειναι ανωτερα κτλ,αν μεταβει κανεις ησυχαζει?

Θα εχω ενα συστημα παντα ΟΠΩΣ την πρωτη μερα?

 

Ας μου πει καποιος την εμπειρια του,που εκανε τη μεταβαση απο pc σε mac.

 

Y.Γ.Xρηση: παιχνιδια ουτε καν,παρα μονο βαριες απαιτητικες εφαρμογες (γραφιστηκες,3d animation,μονταζ)μουσικη και φυσικα ιντερνετ.

 

Ευχαριστω.

 

τι δισκο εχεις? ssd η hdd?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την άλλη χρόνια χρησιμοποιούσα WIN σε PC αλλά και σε laptop... Έχει ένα χρόνο που αγόρασα ένα MacBook Pro late 13 και όχι είμαι απλά υπερ ευχαριστημένος, το μηχανάκι έκλεισε ένα χρόνο πριν από λίγες βδομάδες χωρίς restor και με bootcamp WINDOWS OS για να παίζω κανα game. Κανένα πρόβλημα, σε MAC OS ούτε μια φορά crash σε οποιαδήποτε εφαρμογή, να σου δώσω ένα παραδειγμα 3 μήνες δούλευε 12 ωρα 7/7 σε beach bar με 40 βαθμούς και δεν crashare ούτε μια φορα με multi tasking etc (και με 10 GB ελευθερο χώρο στο δίσκο)... Να σου πω πως στο ίδιο laptop με το bootcamp σε WIN 7 έχει crasharei ακόμα και στον explorer απειρες φορές, μην μιλήσω για crash σε games. Anyway, κατ εμού τα Mac αξίζουν αλλά κυρίως αν τα θες για επαγγελματική χρήση γιατι δεν λέει να δώσεις 2.5κ Euro για να μην σου κολλάει το youtube.

Link to comment
Share on other sites

hdd

 

Αυτην ειναι η πηγη του προβληματος σου.

 

Βαλε εναν ssd και θα παθεις πολιτισμικο σοκ.

 

Εχω καινουργιο laptop(μοντελο 2014) με hdd με ι7 με 8gb ram χωρις καθολου προγραμματα φορτωμενα(τον εχω στην δουλεια) και πραγματικα νιωθω οτι σερνεται μπροστα στο pc που εχω στο σπιτι (ι7 τετραετιας 6gb ram φορτωμενα απειρα προγραμματα και φορματ απο το 2010).

 

Πριν περασεις σε mac δοκιμασε το.

Έγινε επεξεργασία από amartolos
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι θέμα παραμετροποίησης και ρυθμίσεων. Σε διαβεβαιώ φίλε monotis ότι σε ένα σωστά στημένο σύστημα με ορθά κλειδώματα 

και ρυθμίσεις στα Windows δεν συμβαίνει τίποτα από όλα όσα αναφέρεις και μπορείς να διατηρείς τα συστήματα σε άριστη κατάσταση για

πολλά χρόνια κάνοντας απλά μια ετήσια συντήρηση 10 λεπτών.

 

Εντάξει η τεχνογνωσία αυτή δεν είναι κοινή και δεν την κατέχει ο απλός χρήστης, εάν απευθυνθείς σε κάποιον επαγγελματία που γνωρίζει

το αντικείμενο των Windows και του ζητήσεις ένα σύστημα που να μην χαλάει σε βάθος χρόνου θα στο κάνει.

 

Απλά μην περιμένεις αυτό να το ξέρει να το στήνει πχ το συνοικιακό μαγαζί που κάνει φορμάτ με 10 ευρώ, όλα είναι θέματα σωστού

συνεργάτη.

 

Το να μπλέξεις με Mac/Linux θα σου δημιουργήσει απείρως περισσότερα προβλήματα απολύτως εφιαλτικά για τον απλό χρήστη καθότι

τα εν λόγω λειτουργικά δεν απευθύνονται στον καθένα παρά μόνο σε γνώστες του αντικειμένου και χομπίστες καθώς και σε συγκεκριμένους

επαγγελματίες.

 

Όπως και να έχεις Mac/Linux αποτελούνε το 1-5% της αγοράς οπότε θα είναι απείρως δυσκολότερο να βρεις τεχνική υποστήριξη και 

βοήθεια, για αυτό σου συστήνω Windows και μόνο Windows με ότι τόνισα παραπάνω.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Χωρις να μπλεκω με εγκαταστασεις και linux,απλα με την αγορα ενος  imac ή ενος macbook ,πιστευει καποιος οτι θα λυσω ολα αυτα που γραφει ακριβως απο πανω ο gdp77

 Ναι. Σε mac δεν θα έχεις το 99% των προβλημάτων που αντιμετωπίζεις στα win. Πριν τα "σκάσεις"¨για mac σιγουρέψου ότι το λογισμικό που χρησιμοποιείς θα το βρεις σε mac (εκτός αν δεν έχεις πρόβλημα να αλλάξεις κάποιες εφαρμογές).

 

 

Το να μπλέξεις με Mac/Linux θα σου δημιουργήσει απείρως περισσότερα προβλήματα απολύτως εφιαλτικά για τον απλό χρήστη καθότι

τα εν λόγω λειτουργικά δεν απευθύνονται στον καθένα παρά μόνο σε γνώστες του αντικειμένου και χομπίστες καθώς και σε συγκεκριμένους

επαγγελματίες.

 Περίεργο... Ο πεθερός μου 75 ετών στη Θεσ/νίκη δεν έχει κανένα πρόβλημα να χρησιμοποιεί εδώ και 4 χρόνια το απαρχαιωμένο laptop μου δεκαετίας... Αν θυμάμαι καλά του έχω περάσει ubuntu 10.04LTS... Linux δεν είναι αυτό;

 

 

Όπως και να έχεις Mac/Linux αποτελούνε το 1-5% της αγοράς οπότε θα είναι απείρως δυσκολότερο να βρεις τεχνική υποστήριξη και 

βοήθεια, για αυτό σου συστήνω Windows και μόνο Windows με ότι τόνισα παραπάνω.

 

Μια χαρά θα βρεις υποστήριξη για ό,τι θες και στο mac και στο linux. Είδαμε και την υποστήριξη στα win από την κάθε κουτσή μαρία.... Εξάλλου πηγαίνοντας σε αυτές τις πλατφόρμες, θα μηδενίσεις τα προβλήματα που θα έχεις ούτως ή άλλως. Βέβαια αν είσαι εντελώς άσχετος θα χρειαστείς χρόνο εκμάθησης του λειτουργικού.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

@gdp77 ας είμεθα ρεαλιστές, μπορεί ο πεθερός σου να χρησιμοποιεί Linux γιατί προφανώς πέρασες κάποιες ώρες στο να του το μάθεις, μπορεί να υπάρχουνε κάποιες μετρημένες στα δάχτυλά του ενός χεριού εταιρίες που παρέχουνε (πιστοποιημένη) υποστήριξη σε Linux αλλά αν πάρεις έναν μέσο απλό χρήστη 40+ ετών που χρησιμοποιεί Windows μια ζωή και του πετάξεις ένα Linux κατά 99% θα σε μουτζώσει και τον έχασες και από πελάτη, αυτή είναι η αντικειμενική πραγματικότητα και για αυτό είναι ουτοπική η περαιτέρω διάδοση του λειτουργικού.

 

Μιλάω πάντα για τον απλό χρήστη και δεν νομίζω να υπάρχει ούτε ένας επαγγελματίας του χώρου που να διαφωνεί με την παραπάνω δήλωση.

 

Εξαίρεση φυσικά αποτελεί το γεγονός του να φας και μερικές δεκάδες ώρες στο να τον εκπαιδεύσεις τις οποίες όμως κανείς δεν πρόκειται να στις πληρώσει οπότε

γιατί να ασχοληθείς??

 

Το λειτουργικό Linux σαν λειτουργικό μπορεί να έχει τα πλεονεκτήματά του αλλά είναι και πάντα θα είναι περιορισμένο σε τέτοια ποσοστά χρήσης λόγω της πάγιας και απόλυτης κυριαρχίας των ανταγωνιστών του, εάν δεν θέλουμε να το δεχθούμε απλά εθελοτυφλούμε.

 

Και εγώ ας πούμε έχω χρησιμοποιήσει κάποιες παραλλαγές Linux για συγκεκριμένα έργα πληροφορικής και όχι λίγες φορές, αλλά ποτέ δεν θα το έδινα

στον απλό καθημερινό πελάτη για everyday desktop εργασία.

Έγινε επεξεργασία από SirGeorge
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μια γρηγορη απαντηση στο ερωτημα σου ειναι, ΟΧΙ

Και το OSX θα αρχισει τις καθυστερησεις καποια στιγμη, και θα bootαρει πιο αργα, και θα γεμιζει η ραμ, και θα αρχισεις τα χριστοκαντηλα.

Και τοτε θα κανεις ενα fresh install και Ω ΘΑΥΜΑ!...ειναι παλι γρηγορο σαν την πρωτη μερα.

 

Αν εισαι "τσαπατσουλης" θα βιωσεις το ιδιο πραγμα. Αυτο που μπορω να σου εγγυηθω ειναι οτι το καθε install στο OSX θα εχει τη φρεσκαδα του καινουριου για πιο πολυ καιρο απο windows. Αυτο το συμπερασμα καθαρα απο προσωπικη εμπειρια και χωρις να εχω καποια δεδομενα οργανωμενα που να το υποδεικνυουν ρητα. Ξεκινησα απο windows, μετα πηγα σε mac και τωρα χρησιμοποιω windows, mac, linux, το καθενα για τη δουλεια του.

 

Σε φιλους τσαπατσουληδες που παντοτε παραπονιουνταν για windows και μετεβησαν σε mac... Μια απο τα ιδια, 30-40 εικονιδια στο tray και 30 sec παραπανω η εκκινηση και 1 λεπτο μεχρι το desktop να ειναι πραγματικα usable. 

 

Δυο ειναι οι ευκολες λυσεις να προτεινω:

ssd (οπωσδηποτε!)

φιλτραρισμα σε τί εφαρμογες εγκαθιστας, να αφαιρεις οποιο feature τους δε χρειαζεσαι (ειδικα οσα τρεχουν σε strartup, tray, autoupdate, etc) και γενικως "ξηλωμα" οταν κατι σου βρωμαει

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@sirgeorge. Απλά του το έστησα και του έδειξα πού είναι τα εικονίδια των εφαρμογών που χρησιμοποιεί (skype, browser, office). Σημειωτέον ότι είχε σχεδόν μηδενική σχέση με Η/Υ, γι' αυτό ήταν και τόσο εύκολο. Το σημαντικό δεν είναι η απλότητά του, αλλά ότι δεν μπορεί να διαλύσει το σύστημα, όσο και αν προσπαθήσει!

Συμφωνώ ότι στους επαγγελματίες αλλάζει το πράγμα, αλλά εφόσον θέλουν να πληρώνουν proprietary λογισμικό, πρόβλημά τους.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά πριν κανα 6μηνο έκανα μια δοκιμή-πείραμα.

Έχω ένα παλιό laptop που έπαιζε στο σαλόνι για την γυναίκα μου και τους φιλοξενούμενούς μου (κουνιάδους). 

Οι οποίοι χρήστες έχουν αρκετά εμπειρία απο android & ios απο τα κινητά τους αναλόγως και λίγη εμπειρία απο windows που έχω στο δικό μου μηχάνημα.

Εμπειρία απο υπολογιστή δεν είχαν γιατί ποτέ δεν είχαν πριν με γνωρισούν.

Λοιπόν αρχικά για τα windows τα ψιλοσκίζαν με βλακείες προγράματα για youtube 2 mp3 εφαρμογές και κάτι itools για το iphone κ τέτοιες μπούρδιες το σκίζαν λίγο το μηχάνημα. Η χρήση τους είναι καθαρά facebook και youtube κατά 90% άντε και κανα skype.

Λοιπόν έβαλα για αρχή ubuntu. Στο μήνα πάνω μου είπαν να το αλλάξω γιατί δεν μπορούσαν. Έβαλα μετά mint, δεν έκλεισε και αυτό μήνα. Έβαλα win 8 ούτε αυτό έκλεισε μήνα. 

Έβαλα Win 7 και μηνιαίως συντήρηση απο εμένα γιατί 1 φορά το μήνα που καθόμουν στο laptop μου εσπαγε τα νεύρα να βλέπω banners κλπ και toolbars.

Μέχρι τώρα με win 7 είναι και δουλεύει το laptop.

 

Βέβαια τελευταίο μήνα βγάλαν το laptop στην άκρη και χρεισιμοποιούν το pc μου με win 8.1 και classic shell αλλά ο λόγος είναι οτι δε βόλευε το laptop μέσα στο σαλόνι μετά τις αλλαγές του χώρου απο την γυναίκα μου.

Κανείς απο τους παραπάνω δεν είναι άνω των 27 ετών και δεν έχει χρόνια χρήση απο υπολογιστές

Link to comment
Share on other sites

Εγω με την σειρα μου θα πω!!!καλο ειναι και το osx ειμαι χρηστης osx και win παραληλα εδω και 5 χρονια!!βεβαια εχω χωρισει τις εργασιες που κανω!στο macbook pro μουσικη παραγωγη και στο σταθερο που εχει win μονο σερφαρισμα και κανα παιχνιδι

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά πριν κανα 6μηνο έκανα μια δοκιμή-πείραμα.

Έχω ένα παλιό laptop που έπαιζε στο σαλόνι για την γυναίκα μου και τους φιλοξενούμενούς μου (κουνιάδους). 

Οι οποίοι χρήστες έχουν αρκετά εμπειρία απο android & ios απο τα κινητά τους αναλόγως και λίγη εμπειρία απο windows που έχω στο δικό μου μηχάνημα.

Εμπειρία απο υπολογιστή δεν είχαν γιατί ποτέ δεν είχαν πριν με γνωρισούν.

Λοιπόν αρχικά για τα windows τα ψιλοσκίζαν με βλακείες προγράματα για youtube 2 mp3 εφαρμογές και κάτι itools για το iphone κ τέτοιες μπούρδιες το σκίζαν λίγο το μηχάνημα. Η χρήση τους είναι καθαρά facebook και youtube κατά 90% άντε και κανα skype.

Λοιπόν έβαλα για αρχή ubuntu. Στο μήνα πάνω μου είπαν να το αλλάξω γιατί δεν μπορούσαν. Έβαλα μετά mint, δεν έκλεισε και αυτό μήνα. Έβαλα win 8 ούτε αυτό έκλεισε μήνα. 

Έβαλα Win 7 και μηνιαίως συντήρηση απο εμένα γιατί 1 φορά το μήνα που καθόμουν στο laptop μου εσπαγε τα νεύρα να βλέπω banners κλπ και toolbars.

Μέχρι τώρα με win 7 είναι και δουλεύει το laptop.

 

Βέβαια τελευταίο μήνα βγάλαν το laptop στην άκρη και χρεισιμοποιούν το pc μου με win 8.1 και classic shell αλλά ο λόγος είναι οτι δε βόλευε το laptop μέσα στο σαλόνι μετά τις αλλαγές του χώρου απο την γυναίκα μου.

Κανείς απο τους παραπάνω δεν είναι άνω των 27 ετών και δεν έχει χρόνια χρήση απο υπολογιστές

 

 

το παραδειγμα του θετεις δεν εχει να κανει με την ηλικια του ατομου , αλλα με την βλακεια στον εγκεφαλο (μιλαω γενικα , οχι μονο για τους δικους σου ) . Οπως καποιος (λεμε τωρα ) φροντιζει να εχει το χωρο που μενει καθαρο και τακτοποιημενο , με τον ιδιο τροπο κραταει και τον υπολογιστη του . 

 

Δεν μου κανει εντυπωση που η πλειωψηφια  "κουρασμενων" υπολογιστων που εχω δει στα λιγοστα χρονια που ασχολουμε , ανηκουν σε ατομα με υψηλο δεικτη ακαταστασιας  (το βλεπεις μετω που μπαινεις σπιτι τους :p

 

αυτη ηταν μια δικη μου συνδεση με το   χαρακτηρας user - Η/Υ 

παρε SSD ομως 

 

 

ο μονος λογος για να κανεις format μετα , θα ειναι επιδη θα βαριεσε να κανεις uninstall

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.