Jump to content


Σιχαμενα windows


monotis

Recommended Posts

το παραδειγμα του θετεις δεν εχει να κανει με την ηλικια του ατομου , αλλα με την βλακεια στον εγκεφαλο (μιλαω γενικα , οχι μονο για τους δικους σου ) . Οπως καποιος (λεμε τωρα ) φροντιζει να εχει το χωρο που μενει καθαρο και τακτοποιημενο , με τον ιδιο τροπο κραταει και τον υπολογιστη του .

Δεν μου κανει εντυπωση που η πλειωψηφια "κουρασμενων" υπολογιστων που εχω δει στα λιγοστα χρονια που ασχολουμε , ανηκουν σε ατομα με υψηλο δεικτη ακαταστασιας (το βλεπεις μετω που μπαινεις σπιτι τους :p )

αυτη ηταν μια δικη μου συνδεση με το χαρακτηρας user - Η/Υ

παρε SSD ομως

ο μονος λογος για να κανεις format μετα , θα ειναι επιδη θα βαριεσε να κανεις uninstall

Ξεχνάς κάτι που το βλέπω και σε ατομα που ποιο μανιακους στην οργάνωση του χώρου τους δεν ξέρω. Εγκαθιστώντας σχεδον όλα τα δωρεάν προγράμματα αν δεν προσεξεις κάθε επιλογή που έχει σου εγκαθιστουντε αλλες 2000 βλακειες.

Σε macos και Linux δεν παιζει κάτι τέτοιο. Γιατί το κυρίως target group δεν είναι γενικής χρήσεως αλλά πχ και γιατί η apple δεν αφήνει τέτοια.

Έτσι βρίσκεσαι με toolbars κλπ που εξαρχής δε τα θελεις. Ειδικα αν δεν ξέρεις αγγλικά την πατάς πανευκολα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 1/18/2015 at 6:25 PM, monotis said:

Απο τοτε που ξεκινησα την "διατριβη" με τους Η/Υ  ,παντα ειχα windows,πλεον  μετα απο 12+χρονια ,εχω φτασει σε σημειο να εχω αγανακτηση.

Οτι μηχανημα και να εχεις με οποια windows ,σημερα κανεις format ,και επειτα καθαρη εγκατασταση,και μετα απο μερικους μηνες το συστημα σερνετε,ακομη και με ελαχιστα προγραμματα,χανει τη ταχυτητα και γενικα την "smooth"αισθηση.Μικροκαθυστερυσεις,ψιλοσκαλοματακια,και αλλα τα οποια σου σπανε τα νευρα.

Καινουργιο laptop ,δυνατο,με 8.1 και μια το ενα μια το αλλο,με το ιντερνετ,ολο worms,ιοι,το youtube ψιλοσκαλωνει κτλ.

Αι σηχτηρ πια!

Πλεον δεν εχω το χρονο ουτε τη διαθεση να καθομε καθε λιγο να "μαστορευω".

Δεν με πειραζει να δωσω λιγα χρηματα παραπανω απο το να εχω ενα συστημα που να δουλευει "λαδι"για παντα.

 

Ειμαι ασχετος με mac  και ρωταω:

Αραγε ενα mac,που απο ολους ακουω οτι ειναι ανωτερα κτλ,αν μεταβει κανεις ησυχαζει?

Θα εχω ενα συστημα παντα ΟΠΩΣ την πρωτη μερα?

 

Ας μου πει καποιος την εμπειρια του,που εκανε τη μεταβαση απο pc σε mac.

 

Y.Γ.Xρηση: παιχνιδια ουτε καν,παρα μονο βαριες απαιτητικες εφαρμογες (γραφιστηκες,3d animation,μονταζ)μουσικη και φυσικα ιντερνετ.

 

Ευχαριστω.

 

 

 

 

 

 

Αν μετα απο 12 χρονια δεν εμαθες οτι δεν προκειται να κερδισεις αι φον οταν τελειωσεις το γαματο αυτο survey η να μην ανοιγεις .exe κατεβασμενα απο την γαλερα του καπεταν ανδρεα ζεπο τοτε εφυγες καρφι για mac,τι λινουξ του λετε μωρε.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

     Θα συμφωνήσω 100% με τον SirGeorge .  Εγω το μόνο που έχω παρατηρήσει με το πέρασμα των χρόνων έιναι οτι αν θέσουμε σαν βάση έναν χρήστη windows που ξέρει να φυλάσσεται απο κακοτοπιές ( malware κ.τλ) ,όσο  ποιο καινούργιες εκδόσεις windows έχεις π.χ 8.1 , 10  και με ένα συγχρονο μηχάνημα ( τελευταίας 3τίας)  , τόσο ποιο σταθερό και problem free σύστημα έχεις . Παλιά σε windows xp και 7 , κάθε 10 μήνες βαριά έκανες και ένα format . Τωρα με windows 10 , όσο και να το σκίσεις , αντέχει και τρέχει smooth . Ο μόνος φυσικός σου εχθρός είναι η ίδια η microsoft που θα βγάλει κανα update και ξαφνικά όλο το σύστημα τα παίζει .

      Τωρα άν περισσεύουν και 2500 χιλιαρικάκια για κανα macbook , καλοδεχούμενο .....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 4 Δεκεμβρίου 2016 at 11:09 ΠΜ, το μέλος dpolal έγραψε:

Όπου νά'ναι κλείνει 2 χρόνια, λέτε ακόμα να ψάχνεται  τί θα αγοράσει

 

Παιδια ειμαι πλεον ,χρηστης mac(συγκεκριμενα imac5k).Πλεον τι να λεμε,κλασεις ανωτερα .Δεν ξαναγυρνας  windows.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

 Ποια ποζερια ρε φιλε?ποζερια στο γραφειο του σπιτιου σου που δεν σε βλεπει ανθρωπος.(να μιλάγαμε για  iPhone,macbook,παει και ερχετε).

"οσα δεν φτανει η αλεπου..."εγω αυτό εχω να πω τελικα.

Link to comment
Share on other sites

On 23/01/2017 at 5:49 PM, monotis said:

Παιδια ειμαι πλεον ,χρηστης mac(συγκεκριμενα imac5k).Πλεον τι να λεμε,κλασεις ανωτερα .Δεν ξαναγυρνας  windows.

 

άσε εμάς τους άσχετους με τα παράθυρα και εσάς τους advanced χρήστες με τα μακ 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αν έδινα 2 και χιλιάρικα και δεν είχε ναρκαλιευτη θα το έσπαγα... :p Νομίζω ότι τα mac απευθύνονται σε κοινό που δεν θέλει να ασχοληθεί η δεν ξέρει να ασχοληθεί με το πώς δουλεύει ένας υπολογιστής και πως να τον σκαλίσει και απλά θέλουν να κάνουν την δουλειά τους απροβλημάτιστα. Ως συνήθως τον χρησιμοποιούν για δουλειές γραφιστικής

Link to comment
Share on other sites

αυτό το πράγμα με τη γραφιστική δε το καταλαβαίνω...κανένας δε μου έχει δώσει ξεκάθαρη απάντηση(Ίσως γιατί δεν υπάρχει) και το αστείο είναι ότι στη δουλειά μου, ακούω τους γραφίστες κατά καιρούς να λένε "κόλλησε"

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, GoMaR said:

αυτό το πράγμα με τη γραφιστική δε το καταλαβαίνω...κανένας δε μου έχει δώσει ξεκάθαρη απάντηση(Ίσως γιατί δεν υπάρχει) και το αστείο είναι ότι στη δουλειά μου, ακούω τους γραφίστες κατά καιρούς να λένε "κόλλησε"

 

 

 

Κι εγώ γραφίστας είμαι κι έχω δει τόσες τάσεις να σπάσουνε τα mac τους όσες κι εγώ με τα windows.
Απλά με τα mac δεν ασχολείσαι με το λειτουργικό.Σιγά μη σκάσω 2000 για mac.Μια χαρά βγαίνουν τα σχέδιά μου και απροβλημάτιστα στα παραθύρια.Ειδικά με 8.1 και ακόμη καλύτερα με τα 10άρια.

Για να μη μιλήσω για μουσική.Φίλος έφτιαξε στούντιο με 4 mac(πριν από 6-7 χρόνια) και έκλαιγε τα λεφτά του με τα προβλήματα που είχε.Τελικά το γύρισε σε pc και σώθηκε.Κατάφερε επιτέλους να δουλέψει.
Προς Θεού.Δεν θέλω να τα βγάλω άχρηστα.Απλά κατά τη γνώμη μου είναι άκρως υπερτιμημένα και το μεγαλύτερο ποσοστό που τα παίρνει δεν ξέρει καν το λόγο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.