Jump to content


Recommended Posts

αφού πιάσαμε τους ενισχυτές, για κιθάρα ποιά είναι η ποιο vfm επιλογή tube ενισχυτή?

δεν θέλω κάτι μεγάλο και δυνατό αρκεί να βγάζει καλό τόνο και καθαρό φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Τον θέλεις για ροκ; Μέταλ; Μπλούζ; γυφτολαικοτσιφτετελοπόπ; (αν το θες γιαυτό, δεν θα σου απαντήσω :p ) Κάποιο αγαπημένο κιθαρίστα που θές να έχει κλίση ο ήχος σου;

Έγινε επεξεργασία από Yonah
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μέταλ και γενικά distorted ήχο .

Τώρα έχω τον micro cube. Σαν μέγεθος και volume με καλύπτει αλλά ηχιτικα θελω κάτι καλύτερο. Βέβαια αμα πάω σε tube amp θα πρεπει να επενδυσω σε πεταλακια αλλά δεν με χαλάει .

Κοντα στον τόνο του randy rhoads θα ηταν ιδανικό.

Έγινε επεξεργασία από haris013
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να πάς στον VHT Special 6 combo ultra στα 300 ευρώ, και μιας και έχει και 12ιντσο μεγάφωνο θα ακούγεται φοβερά. Έχει και το ultra ποτενσιόμετρο για βρώμα, το οποίο είναι περι ορέξεως, προσωπικά απο ελάχιστα που τον έπαιξα το καθαρό του μου άρεσε πολύ, το βρώμικο meh, ειμαι πιο πολύ του modern gain. Είναι πεταλομηχανή όμως, άνετα χτίζεις ήχο σε χαμηλές εντάσεις.

 

Μια άλλη πρόταση είναι ο Laney cub 12r, δεν τον έχω ακούσει απο κοντά. Αλλά έχει 12αρι μεγάφωνο που είναι σημαντικό, και παραδοσιακά η laney έχει ωραίο καθαρο για να χτίσεις ήχο πάνω του.

 

Γενικά γνώμη μου θα ήταν να κοιτάξεις να έχει καλό καθαρό κανάλι για να χτίσεις ήχο σιγα σιγα, σε αυτά τα χρήματα, εάν ανεβάσεις budget μπορείς να κάνεις και παπάδες, αλλα με το ανάλογο αντίτιμο :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν βγάζει καλό clean με σωστα πετάλια θα είναι ποιοτικό το αποτέλεσμα?

Η αλλη λύση είναι να πάω σε κάνα koch που τους ξέρω αλλά θα παει πανω απο 500 το μαλλί και δεν μπορω να τα διαθεσω :p

Link to comment
Share on other sites

Άμα μπορείς να πας σε Koch, ΠΑΝΤΑ να πας σε koch :p . Δεν ειναι μόνο ποσο καλό καθαρό βγάζει, αλλα πόσο συνεργάζεται με τα πετάλια γιαυτό και η συμβουλή μου είναι ΜΟΝΟΝ 12αρια μεγάφωνα για να μπορεί να αποδώσει και να μην κλάνει :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άμα μπορείς να πας σε Koch, ΠΑΝΤΑ να πας σε koch :p . Δεν ειναι μόνο ποσο καλό καθαρό βγάζει, αλλα πόσο συνεργάζεται με τα πετάλια γιαυτό και η συμβουλή μου είναι ΜΟΝΟΝ 12αρια μεγάφωνα για να μπορεί να αποδώσει και να μην κλάνει :lol:

Αχ ερωτας είναι τα kochακια αλλά φοιτητής με part time job θα περάσει καιρός μέχρι να πάρω έναν :p

Μάλλον στον Laney θα πάω ,έχει εξαιρετικά reviews και retro style :D

Link to comment
Share on other sites

Αχ ερωτας είναι τα kochακια αλλά φοιτητής με part time job θα περάσει καιρός μέχρι να πάρω έναν :p

Μάλλον στον Laney θα πάω ,έχει εξαιρετικά reviews και retro style :D

Ότι και να πάρεις, καλοδούλευτος και να τον κατευχαριστηθείς! Η εξερεύνηση ενος νέου ενισχυτή είναι το καλύτερο πράγμα :D

 

btw και εγώ θέλω κααααααποια στιγμή στην ζωή μου να πάρω εναν Boogie Mark V, αλλα πολλά τα λευτά (χ)Άρη :p

Έγινε επεξεργασία από Yonah
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς 1/6 δεν θα μπορώ να κάνω την αγορά στο thomann. Το AC που ήθελα να πάρω έχει σταματήσει και το inventor ξεκινάει από 400. Ευτυχώς κλιματιστικό μιαφορά βάζεις στη ζωή σου :p

 

Στις 1/7 όμως είναι σίγουρο ότι θα κάνω την αγορά από το thomann γιατί περιμένω μέσα στον Ιούνιο χρήματα πέρα της δουλειάς ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

up

 

3/7 θα προχωρήσω σε αγορά, όποιος θέλει από thomann ενημερώνει εδώ για να ξέρω πόσους θα έχω.

Έχω προσπεράσει τα 300Ευρώ από μόνος μου btw :p

 

θελω ενα ζευγαρι superlux εγω, αλλα δεν εχω αποφασισει ακομα ποια..... μαλλον τα 668b...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο καλό και δοκιμασμένο ζευγάρι ακουστικών TV; Δλδ να έχει μεγάλο καλώδιο και ρυθμιστή της έντασης επάνω στο καλώδιο. Εάν υπάρχει κάποιο από Thomann , συμμετέχω και εγώ στην αγορά .

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο καλό και δοκιμασμένο ζευγάρι ακουστικών TV; Δλδ να έχει μεγάλο καλώδιο και ρυθμιστή της έντασης επάνω στο καλώδιο. Εάν υπάρχει κάποιο από Thomann , συμμετέχω και εγώ στην αγορά .

Πάρε αυτό με adaptor και καλώδιο. Την ένταση την αλλάζεις από το κοντρόλ της τηλεόρασης :p

To Audio jack(το μικρό) περιορίζεται στα 5 μέτρα το πολύ, μετά έχεις βόμβο.

Έγινε επεξεργασία από Pokemon640
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.