Jump to content



Σύνδεση Internet - Τι να επιλέξω και γιατί


Recommended Posts

Forthnet και είμαι υπέρ ευχαριστημένος και σε υποστήριξη και σε γραμμή , ίσα ίσα στο downloadα τον τελευταίο μήνα μου ανέβηκαν και 5 mbps , και είναι 3 και κάτι χιλιόμετρα από το κέντρο του οτε, 

Link to comment
Share on other sites

Στο παλιό μου σπίτι, είχα Forthnet. Κλείδωνε στα 16 και δεν είχα θέματα.

Ο λόγος που έφυγα, ήταν καθαρά θέμα συνεργασίας, αφού έγινε ένα λάθος με το λογαριασμό και με παίδεψαν αρκετά. Γενικά τα λογιστήρια των εταιριών είναι μπου.... και δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Αυτό ισχύει για όλους. Με τις τόσες προσφορές, εκπτώσεις, ειδικές ρυθμίσεις, κλπ, έχουν χάσει τη μπάλα.

 

Μετά τη Forthnet, πήγα στη HOL. Σταθερότατη, χωρίς προβλήματα, μια φορά μου χρειάστηκε η υποστήριξη. Αρχικά κλείδωσε στα 18, αλλά σταδιακά έφτασε τα 12. Όμως, δεν είχε πέσει η γραμμή 330 ημέρες όπως φαινόταν από τα logs του router. Μειονέκτημα τα παιχνίδια, αφού σε servers της Ευρώπης είχα 20-50ms παραπάνω από συμπαίκτες που ήταν με πΟΤΕ.

 

Στο τωρινό μου σπίτι, που είναι εκτός Αθηνών, με άφησαν 1 χρόνο χωρίς γραμμή. Έκανα αίτηση σε όλες τις εταιρίες, δε με εξυπηρέτησε καμία, ούτε ο πΟΤΕ.

Όταν κάποια στιγμή τα πήρα στο κρανίο και άρχισα τη δημόσια διαπόμπευση του πΟΤΕ στη σελίδα τους στο Fb, μέσα σε 2 ημέρες ξαφνικά λύθηκαν όλα τα προβλήματα και απέκτησα τηλέφωνο/internet.

 

Είμαι ευχαριστημένος; Όχι. Πληρώνω 31€ το μήνα για να έχω 5.5Mbits, 250' σε σταθερά, 30΄ σε κινητά και ΔΕΝ ΕΧΩ αναγνώριση κλήσεων, αφού τη χρεώνει 1.70€ επιπλέον! Έχω συχνά θέματα, 1-2 φορές την εβδομάδα, όπως το να μην έχω internet, αλλά η γραμμή να μην έχει πέσει. Συνήθως, μετά από 10-20' επανέρχεται.

 

Στο από πάνω σπίτι, που έχουν Forthnet, τον 1 χρόνο που ήμουν χωρίς, έμπαινα με Wi-fi link. Σπάνια κοβόταν, συνδέεται στα 7Μbits και γενικά δεν είχε θέματα. Πληρώνουν δε, ~20€ το μήνα από όσο γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που αντιμετοπίζεις Γιώργο λέγεται κακό ζεύγος, και interference/crosstalk ( για να μην είχαν γραμμές στην αρχή που πήγες, ήταν όλες εξαντλημένες που σημαίνει πως οι θύρες στο DSLAM και γενικότερα οι τηλ. γραμμές όλες λειτουργούσανε, οπότε και έχεις το maximum interference [ παρεμβολές από τις υπόλοιπες γραμμές ] που είναι δυνατό να έχεις :D ).

Κι εγω εδώ στα πλούσια και υπέροχα ΒΠ έχω 3 γραμμές τώρα, όλες τους ξεκίνησαν πρίν 3 χρόνια σε καλύτερη φάση ( κοντά στα 8Mbps +/- 1Mbps ) και όσο ανέβαιναν οι κάτοικοι της περιοχής και των τριγύρω περιοχών που έβαζαν internet έπεφτα κι εγω παρέα τους, αλλά δεν μας φταίει κανένας ISP.

Είναι ο τρόπος και οι κανόνες της φυσικής που διέπουν το ADSL.

Ο Forthnetάς από πάνω σου, πέραν από τα 3db μικρότερο SnR margin ( που είναι ακριβώς αυτή η διαφορά 1.5Mbps που έχετε ) έχει και καλύτερο ζεύγος χαλκού για να μην έχει καμμία αποσύνδεση και να είναι και κομπλέ στα 7Mbps.

p.s. Αν το μόντεμ σου δέχεται CLI, μπες μέσω telnet και δες στο adsl/wan configuration μήπως υποστηρίζει να κάνεις Enable το Session Drop ( sesdrop ).

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να τεκμηριώσεις με τεχνικές "αποδείξεις" τα λεγάμενά σου ?

Και εγω πιστεύω πως η Forthnet επίτηδες σου έριχνε την ταχύτητα.

Αλλά δεν είναι έτσι.

Να μιλάμε σαν παιδάκια ή φαντασιόπληκτοι ή να μιλάμε τεχνικά και με βάση τους νόμους και τους "κανόνες" που διέπουν την εν λόγω τεχνολογία ?

Μπορείς κι εσύ να απαιτήσεις να πιάνεις 18Mbps και ας απέχεις 3χλμ από το αστικό κέντρο :D

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έγραψα παραπάνω, πως τα λογιστήρια ολών είναι μπ@λα, δείτε και αυτό το θέμα για τον αγαπημένο σας πΟΤΕ:

http://www.thelab.gr/topic/141880-%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%BE%CE%B1%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B1%CF%80%CE%BF-%CE%BF%CF%84%CE%B5-%CF%83%CE%B5-%CE%BD%CE%B5%CE%BF-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CE%BF/

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ο καθένας έχει τη γνώμη του πάνω σε αυτό εγώ έχω άλλη άποψη και πίστεψε με τους έπρηξα πάρα πολύ με πολλά τηλέφωνα !!!

Φίλε μου ,πιο μικρός κι εγω σε τέτοιους συλλογισμούς έπεφτα αλλα δεν ειναι έτσι.

Δεν εχει η καθε φορθνετ τη δυνατότητα να σου δωσει πχ 18mbps αλλα κρατάει καβατζα .

Οτι εχουν οχι μονο στο δίνουν αλλα το ξεχειλώνουν.

Καλώς η κακως καθε διαδικασία ειτε βλάβης ,ειτε νέου βρόγχου η whatever ,περνάει απο τον Οτε.

Οποτε καταλαβαίνεις τι γινεται .

Ειναι σα να εχεις εσυ ενα μαγαζι (ονόματι ΟΤΕ ) και να έρχονται εκεί κατι ομορφονιοι ,και να σου λενε " Ξέρετε κυριε ,εχουμε σκοπο να σας κλέψουμε τους πελάτες σας ,μπορείτε παρακαλω να μου παρέχετε την υποδομή σας και άμεσο σέρβις αυτής όποτε το θέλω; χωρις να επενδύσω και πολλα πολλά; ΟΟΟχι; στο επιβάλλει ο νόμος ,χαααααχαχα χα ".

Link to comment
Share on other sites

Το ότι φουσκώνουν τα πάντα το ξέρουμε αλλά το ότι υπάρχουν περιοχές και περιοχές με συνδέσεις δικές τους και εταιρείες που 

βγάζουν καλή λειτουργία και άλλες όχι είναι μια μεγάλη αλήθεια άσε το θέμα εκμετάλευση αυτό πάει αλλού το παλικάρι μένει στη γειτονιά μου και η 

forthnet εδω έχει μεγάλο πρόβλημα !

Link to comment
Share on other sites

Καμμία εταιρία δεν έχει δικά της καλώδια Jayk1993.

Ελάχιστες περιπτώσεις ( HCN στην Θεσσαλονίκη, Forthnet σε ένα σοκάκι της νέας σμύρνης ) [ fiber to the home "beta" tests ]

Παντού τα καλώδια είναι του "ΟΤΕ" ( δεν ανήκουν στον ΟΤΕ, αυτός έχει αναλάβει όμως την συντήρησή τους, κλπ ).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

H hol ηταν  καλή εως ότου την εξαγόρασε η vodafone. Περίμενα για 4 μήνες να μου συνδέσουν τη γραμμή και ήμουν υποχρεωμένος να πληρώνω το μηνιαιο πάγιο και δε γοίνόταν κατάργηση αίτησης όπως μου λέγαν απο το τμήμα της εξυπηρέτησης  .μακρια apo vodafone....... πλεόν cosmote kai wind κινητο και με 20 ευρω το μηνα 24 mbps 2000 Mb ταχύτητα internet μέσω 3G στο κινητό απεριόριστα σταθερα!!

 

Έγινε επεξεργασία από Xena1990
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Xena1990 said:

H hol ηταν  καλή εως ότου την εξαγόρασε η vodafone. Περίμενα για 4 μήνες να μου συνδέσουν τη γραμμή και ήμουν υποχρεωμένος να πληρώνω το μηνιαιο πάγιο και δε γοίνόταν κατάργηση αίτησης όπως μου λέγαν απο το τμήμα της εξυπηρέτησης  .μακρια apo vodafone....... πλεόν cosmote kai wind κινητο και με 20 ευρω το μηνα 24 mbps 2000 Mb ταχύτητα internet μέσω 3G στο κινητό απεριόριστα σταθερα!!

 

Πάντως η Vodafone και η Wind ανήκουν στον ίδιο όμιλο. Victus.

Link to comment
Share on other sites

@trib
Η victus δεν ειναι όμιλος που εχει της εταιρίες Vodafone και Wind.
 

Αντιθέτως θα έλεγα ότι εινια μία νέα εταιρία συνεργασίας (σε συγκεκριμένους τεχνικούς τομείς) των 2 εταιρίων με μετοχους τις ίδιες εταιρίες... που ειναι ανεξαρτητες!

Link to comment
Share on other sites

@beastie

Είσαι σίγουρος ή αυτό εικάζεις;

 

Τώρα αν χρησιμοποίησα τη σωστή λέξη, τι να σου πω. Σε κάθε περίπτωση, έτυχε πρόσφατα να το συζητήσω με έναν πρώην υψηλόβαθμό εργαζόμενο της Vodafone. Η πορεία τους είναι σχετικά κοινή. 

 

update: Κοινοπραξία. Να, αυτή είναι η σωστή λέξη. Κάπου βρήκα και τον ορισμό.

 

[ η κοινοπραξία αποτελεί έναν χαλαρό δεσμό επιχειρηματικής δραστηριότητας και οπωσδήποτε άτυπο. Καθένα από τα μετέχοντα σ' αυτήν πρόσωπα(φυσικά ή νομικά) διατηρεί την αυτοτέλεια αυτού και τη νομική προσωπικότητά του. ]

 

Άρα ναι, στα χαρτιά είναι ανεξάρτητες, κυρίως λόγω ανταγωνισμού/μονοπωλίου. Κάτω από τα χαρτιά...ποιος ξέρει. Άλλωστε γι'αυτό και δεν έγινε και η εξαγορά λόγω του ότι θα είχαν ποσοστό 50% και βάλε.

Έγινε επεξεργασία από trib
Link to comment
Share on other sites

https://www.victus.gr/
 

Our shareholders

VICTUS Networks emerged in the telecoms market in 2014 through a ground breaking deal between  Vodafone Greece and Wind Hellas, two of Greece’s recognizable and innovative mobile operators.

VICTUS Networks is a Mobile Network Sharing Company created by the joint venture of Vodafone Greece and Wind Hellas (with 50:50 participation).The company’s main objective is to manage the Radio Access and Transport Networks (RAN) of its parent companies and, in parallel, implement a partial active radio network sharing (MORAN) for the 2G & 3G & 4G technologies mostly in rural and in selected urban areas of Greece.

VICTUS Networks is a non-market facing company providing services exclusively to its shareholders (Vodafone Greece and Wind Hellas).

Being an equally owned joint venture means that everything we do we do equally and with both Vodafone’s and Wind’s invidivual interest.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, beastie said:

https://www.victus.gr/
 

Our shareholders

VICTUS Networks emerged in the telecoms market in 2014 through a ground breaking deal between  Vodafone Greece and Wind Hellas, two of Greece’s recognizable and innovative mobile operators.

VICTUS Networks is a Mobile Network Sharing Company created by the joint venture of Vodafone Greece and Wind Hellas (with 50:50 participation).The company’s main objective is to manage the Radio Access and Transport Networks (RAN) of its parent companies and, in parallel, implement a partial active radio network sharing (MORAN) for the 2G & 3G & 4G technologies mostly in rural and in selected urban areas of Greece.

VICTUS Networks is a non-market facing company providing services exclusively to its shareholders (Vodafone Greece and Wind Hellas).

Being an equally owned joint venture means that everything we do we do equally and with both Vodafone’s and Wind’s invidivual interest.

Διάβασε λίγο παραπάνω, έκανα edit. 

 

Δεν γίνεται άλλωστε να σου πει ότι συμπορεύονται οικονομικά. Λόγω κανόνων ανταγωνισμού και μονοπωλίου. Οπότε στα χαρτιά είναι κοινοπραξία.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος trib έγραψε:

@beastie

Είσαι σίγουρος ή αυτό εικάζεις;

 

Τώρα αν χρησιμοποίησα τη σωστή λέξη, τι να σου πω. Σε κάθε περίπτωση, έτυχε πρόσφατα να το συζητήσω με έναν πρώην υψηλόβαθμό εργαζόμενο της Vodafone. Η πορεία τους είναι σχετικά κοινή. 

 

update: Κοινοπραξία. Να, αυτή είναι η σωστή λέξη. Κάπου βρήκα και τον ορισμό.

 

[ η κοινοπραξία αποτελεί έναν χαλαρό δεσμό επιχειρηματικής δραστηριότητας και οπωσδήποτε άτυπο. Καθένα από τα μετέχοντα σ' αυτήν πρόσωπα(φυσικά ή νομικά) διατηρεί την αυτοτέλεια αυτού και τη νομική προσωπικότητά του. ]

 

Άρα ναι, στα χαρτιά είναι ανεξάρτητες, κυρίως λόγω ανταγωνισμού/μονοπωλίου. Κάτω από τα χαρτιά...ποιος ξέρει. Άλλωστε γι'αυτό και δεν έγινε και η εξαγορά λόγω του ότι θα είχαν ποσοστό 50% και βάλε.

 

 

άρα προωθέις την Vodafone, εγώ ξέρω για πολύ μεγάλες και αναιτιολόγητες χρεώσεις στην vodafone...και οτι έγιναν μία εταιρεια δε το γνώριζα άρα αποχαιρετώ και την Wind...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
1 hour ago, honda22 said:

Ξέρει κανείς αν η Vodafone δίνει IP τηλεφωνία; Σκέφτομαι την αλλαγή από τον ΟΤΕ.

 

Σε εταιρικές συνδέσεις δίνουν και VoIP, αλλά δεν ξέρω αν δίνουν κωδικούς για να το ρυθμίσεις σε δικό σου εξοπλισμό.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.