Jump to content


Απόψεις Για Τον G3258 Για Gaming.


hoakin1981

Recommended Posts

συστηματάκι

 

intel pentium g3258 @4.4GHz + 8GB RAM + Gigabyte 750 Ti 2GB

+

intel i7 920 @ 4 GHz  (HT OFF) + 12 GB RAM + Giagabyte 280x

 

και οι δύο κάρτες γραφικών χωρίς o/c

 

b0c5d53d_ss.jpeg

Έγινε επεξεργασία από ARMAGEDDON
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Τιμή για τον i5 2500 στα 100 Ευρώ. Μητρική δεν έχω υπόψην οπότε όλες οι προτάσεις ευπρόσδεκτες.

 

@Armageddon δεν είχα σκεφτεί i7 920, θα ήταν συμφέρουσα πρόταση? Δεδομένου ότι μάλλον βγαίνει φτηνότερος από τον 2500 ίσως να χρησιμοποιούσα την διαφορά για μια καλύτερη μητρική με περισσότερο "μέλλον"

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

 

 ίσως να χρησιμοποιούσα την διαφορά για μια καλύτερη μητρική με περισσότερο "μέλλον"

 

 

Τιποτα δεν εχει μελλον απο οσα αναφερθηκαν. Ουτε καν αν στραφεις σε haswell. ποσο μαλλον αν πας σε 1366.

Oλα ειναι "obsolete" που λενε και στο χωριο μου. Μονο το χ99 θα περπατησει για ενα χρονο ακομα που δε μας ενδιαφερει στη περιπτωση σου..

 

Αν πας σε 1366 παντως παρε 6-core xeon. .και οποιον και να παρεις θα πρεπει να κανεις οc κοντα στα 4γιγα (και πιο πανω ..doable με xeon) .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Τιμή για τον i5 2500 στα 100 Ευρώ. Μητρική δεν έχω υπόψην οπότε όλες οι προτάσεις ευπρόσδεκτες.

 

@Armageddon δεν είχα σκεφτεί i7 920, θα ήταν συμφέρουσα πρόταση? Δεδομένου ότι μάλλον βγαίνει φτηνότερος από τον 2500 ίσως να χρησιμοποιούσα την διαφορά για μια καλύτερη μητρική με περισσότερο "μέλλον"

 

Ευχαριστώ.

σου απαντησα στο αλλο σου -παρεμφερες- θεμα, οτι ΟΛΕΣ οι πλατφορμες απο τον επομενο χρονο θα αντικατασταθουν. αρα μελλον με την στενη εννοια του ορου, δεν εχει καμμια..!! 

 

αν θες να παρεις μια πλατφορμα, που θα αντεξει περισσοτερο, σε βαθος χρονου, αυτη ειναι η 1150.  διοτι απλα, εχεις μεγαλυτερη γκαμα επεξεργαστων, που θα μπορεις να βαλεις στο μελλον, με χαμηλο κοστος αγορας..!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γενικά μητρικές 1366 σκέτες κυκλοφορούν ελάχιστες και όσες λίγες υπάρχουν είναι πανάκριβες γιατί υπάρχει ζήτηση.

Είναι τέτοια μάλιστα η έλλειψη που έχουν φτάσει οι i7 920 να πωλούνται φτηνότερα και από q6600 και από g3258.

 

Eγώ θα συμφωνήσω με τον NTG

Μια μητρική 1150 των 50-60 με έναν g3258 στα 4,5ghz και σε δυο χρόνια μεταχειρισμένος i5 4690k.

 

Για οτιδήποτε παραπάνω υπομονή και i5 4440

Link to comment
Share on other sites

Γενικά μητρικές 1366 σκέτες κυκλοφορούν ελάχιστες και όσες λίγες υπάρχουν είναι πανάκριβες γιατί υπάρχει ζήτηση.

Είναι τέτοια μάλιστα η έλλειψη που έχουν φτάσει οι i7 920 να πωλούνται φτηνότερα και από q6600 και από g3258.

 

Eγώ θα συμφωνήσω με τον NTG

Μια μητρική 1150 των 50-60 με έναν g3258 στα 4,5ghz και σε δυο χρόνια μεταχειρισμένος i5 4690k.

 

Για οτιδήποτε παραπάνω υπομονή και i5 4440

 

Δηλαδή ο 3258 με βγάζει 2 χρόνια gaming?

 

Υ.Γ. Δεν ξέρω αν όλοι οι 3258 φτάνουν τα 4,5Ghz

Έγινε επεξεργασία από hoakin1981
Link to comment
Share on other sites

αν πηρες περυσι την 5850, για μενα δεν εκανες καλη επιλογη..!  θα μπορουσες να βρεις πιο νεας γενιας, πχ σειρας 6800 -7800..! 

 

Αυτό εξαρτάται από το πόσο την πήρα... ;)  αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχεις τοτε για τον G..

 

Ειναι σε καλυτερη μοιρα ..και λεφτα δεν υπαρχουν ουτως η αλλως..

 

 

 

(εκτος αν μετα απο 10 σελιδες παραφιλολογια φτασουμε να δουμε τι αξιζει στα 300€ εφοσον προσφερει κατι καλυτερο. Κατι μου λεει οτι το εχω ξαναδει το εργο...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου δεν υπάρχει αυτό το budget, απλά προσπαθούμε να βρούμε την καλύτερη λύση.

 

Άν υποθέσουμε ότι πάω για τον 3258 τελικά, ποια μητρική (συγκεκριμένα) θα προτείνατε?

 

Y.Γ. Ποια η διαφορά Η97 με Ζ97, γιατί η διαφορά στις τιμές είναι μεγάλη.

Έγινε επεξεργασία από hoakin1981
Link to comment
Share on other sites

Με το z97 μπορείς να κάνεις oc στους ξεκλείδωτους επεξεργαστές. Οπότε προτιμάς αυτές τις μητρικές. Και γω στην ίδια φάση με σένα ήμουν. Χτύπησα ένα G3258 και μια καλή Z97 μητρική και αργότερα θα πάρω έναν μεταχειρισμένο i5 Κ. To μοναδικό παιχνίδι που δεν παίζεται λόγω CPU είναι το watch dogs, το οποίο έχει πολύ χαμηλά fps και οι δύο πυρήνες στο 100% και η gpu στο 40-50%. Στα υπόλοιπα δεν έχω θέμα ως τώρα. πχ dying light, shadow of mordor, batman κτλ. Το σύστημα πετάει σε σχέση με τον Q6600 που είχα πριν

Link to comment
Share on other sites

Με το z97 μπορείς να κάνεις oc στους ξεκλείδωτους επεξεργαστές. Οπότε προτιμάς αυτές τις μητρικές. Και γω στην ίδια φάση με σένα ήμουν. Χτύπησα ένα G3258 και μια καλή Z97 μητρική και αργότερα θα πάρω έναν μεταχειρισμένο i5 Κ. To μοναδικό παιχνίδι που δεν παίζεται λόγω CPU είναι το watch dogs, το οποίο έχει πολύ χαμηλά fps και οι δύο πυρήνες στο 100% και η gpu στο 40-50%. Στα υπόλοιπα δεν έχω θέμα ως τώρα. πχ dying light, shadow of mordor, batman κτλ. Το σύστημα πετάει σε σχέση με τον Q6600 που είχα πριν

 

Πω ρε φίλε οι Ζ97 μητρικές είναι πανάκριβες. Δεν υπάρχει άλλη επιλογή 1150 που να κλοκάρει τον G3258?

Link to comment
Share on other sites

Πω ρε φίλε οι Ζ97 μητρικές είναι πανάκριβες. Δεν υπάρχει άλλη επιλογή 1150 που να κλοκάρει τον G3258?

Από ότι βλέπω εδώ και με H81 κάνεις δουλειά αλλά δεν ξέρω αν κάνουν όλες. Καλό review πάντως

Link to comment
Share on other sites

200 ευρώ δεν είναι το budget?

70 ο G3258, 65-70 οι πιο φτηνές μνήμες που μπορείς να βρείς πάς στα 135 με 140. Με 60-65 ευρώ για mobo δε πάς σε H97/Z97 αλλά σε H81/Β85. Μπορείς να τον κλοκάρεις και σε τέτοιες μητρικές, μέχρι τα 4,5-4,3 αν δεν είσαι άτυχος θα είσαι καλά και από θερμοκρασίες, ίσως.

 

Τώρα, με 2 cores και την 5850 καλύπτεις το μεγαλύτερο κομμάτι των games του σήμερα, όχι όμως και των επόμενων 2-3 χρόνων. Ήδη π.χ. το Far Cry 4 δε τη παλεύει με 2 cores. Επίσης όμως δεν την παλεύει και με την 5850, η λογική δλδ είναι ότι τα games που στην ουσία απαιτούν ή θα απαιτούν παραπάνω από 2 cores θα απαιτούν και καλύτερη κάρτα από την 5850. Οπότε είτε λόγω CPU είτε λόγω GPU θα έχεις σύντομα θέμα μέσα στα επόμενα 2-3 χρόνια, ενώ ήδη έχεις με κάποια games. Επίσης δεν είπες από τι άλλο αποτελείται το PC σου? PSU,HDD,SSD?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

το far cry 4 για να παίξει στον g3258 πρέπει να έχεις κατεβάσει και ένα προγραματάκι που λέγετε Extreme Injector v3

πρώτα τρέχεις το Extreme Injector v3 και μετά το far cry 4 να πω ότι το far cry στο high settings τρέχει αρκετά καλά

Aπό fraps και με σύστημα g3258 @4,4GHz  - 750 Ti - 8GB ram στο High το far cry 4 παίρνω τα εξείς αποτελέσματα με μια ματιά στα γρήγορα

Min, Max, Avg

31 ,  55  , 42.080

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.