Jump to content



Απόψεις Για Τον G3258 Για Gaming.


hoakin1981

Recommended Posts

Κοίτα απο το να πάρεις τον 4160+motherboard να τον κρατήσεις λίγο και μετά να ψάχνεις για I7 με τα ίδια λεφτά πέρνεις έναν 8320+motherboard τον πας στα 4.5Ghz και τον κρατάς και απλά κοιτάς για κάρτα.

 

Κατανοητή η άποψη σου αλλά έχω τις παρακάτω απορίες/ενστάσεις

 

1. Πως είναι στα ίδια λεφτά οι δύο περιπτώσεις αφού ο FX είναι ακριβότερος καινούργιος και οι μητρικές έχουν παραπλήσιο κόστος.

2. Για να φτάσει ο FX τα 4,5 δεν απαιτούνται ακριβές ψύκτρες κλπ που αυξάνουν το συνολικό κόστος?

3. Τι προοπτικές αναβάθμισης έχεις από τον 8320 και ΑΜ3+? Το 1150 δεν είναι πιο future proof αφού μετά μπορείς να πας σε όλη την γκάμα i5 & i7?

4. Με το τρέχων 500άρι τροφοδοτικό μου, δεν είναι φρονιμότερο να πάω σε Intel που έχουν χαμηλότερο TDP μήπως και χτυπήσω πιο "βαριά" GPU μετά?

 

Πρακτικά η μόνη λογική για να προχωρήσεις έτσι είναι άν πείς ότι ο 8320 με έχει καλυμμένο για πολύ περισσότερο διάστημα χωρίς πρόβλημα. Ισχύει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ξεφύγαμε από το μπάτζετ, 150 έχει ο 8320. Και στα 250 να το πάς το μπάτζετ σου μένουν 100 για mobo και μνήμη οπότε μην το σκέφτεσε.

Πληροφοριακά ο 8320 θα σε έχει καλυμμένο για ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καιρό οπότε δεν υπάρχει θέμα προοπτικής αναβάθμισης αλλά θα θές οπωσδήποτε ψύκτρα των 35-40 ευρώ τουλάχιστον κάποια στιγμή ή κάποια φτηνή υδρόψυξη, αλλά όχι απαραίτητα τώρα. Όπως και να χει βγαίνει πολύ εκτός μπάτζετ και στην ουσία είναι 30 ευρώ πιο φτηνός από ένα παρόμοιο μπάτζετ με I5. Για GPU προς το παρόν μόνο καμιά 960 ή 970 που έχουν 120w-160w κατανάλωση θα άξιζε να μπεί με το τροφοδοτικό που έχεις άσχετως αν έβαζες I5 ή 8320..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα μπει καμιά κάρτα των 150 ευρώ στο τέλος και όλη η κουβέντα για g3258 vs 860k vs i3 vs 8320 vs i5 θα πάει στον κουβά...

 

Η πρώτη απογοήτευση θα έρθει όταν θα αλλάξει τελικά ο φίλος cpu-mobo αλλά η 5850 θα παραμείνει 5850...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα μπει καμιά κάρτα των 150 ευρώ στο τέλος και όλη η κουβέντα για g3258 vs 860k vs i3 vs 8320 vs i5 θα πάει στον κουβά...

 

Η πρώτη απογοήτευση θα έρθει όταν θα αλλάξει τελικά ο φίλος cpu-mobo αλλά η 5850 θα παραμείνει 5850...

 

Με 150 Ευρώ στην αγορά των μεταχειρισμένων μπορείς να βρείς αξιοπρεπέστατες κάρτες 1-2 χρoνών. Τώρα άν εσύ αναφέρεσαι μόνο σε κάρτες 800 Ευρώ τότε πάω πάσο.

 

Δεν έχω αυταπάτες, γνωρίζω πολύ καλά πως μέχρι να αλλαχτεί και η GPU δεν θα δω καμία πρακτική διαφορά. Απλά θέλω πρώτα να καταλήξω σε επεξεργαστή γιατί βάση αυτού θα κινηθώ και για κάρτα γραφικών. Bottlenecking απο την όποια πλευρά δεν έχει νόημα.

 

Η κατανάλωση είναι ένα θέμα, αλλά θα το αντιμετωπίσω όταν έρθει η ώρα.

Έγινε επεξεργασία από hoakin1981
Link to comment
Share on other sites

Θα γινω λιγο κακος. Κακα τα ψεμματα, 200 ευρω για καινουρια cpu-mobo-ram και gaming δεν πανε μαζι. Και νομιζω ολα οσα εχουν γραφτει πιο πανω το αποδεικνυουν. Οτι και να διαλεξεις σε αυτα τα λεφτα θα σε βγαλει πολυ γρηγορα σε αδιεξοδο. Το pc gaming ειναι ενα ακριβο χομπι. Η κανεις υπομονη και οικονομιες για να πας σε κατι ανωτερο ωστε να εχεις και το κεφαλι σου ησυχο για ενα ευλογο χρονικο διαστημα η αλλιως playstation. Το παιρνεις με 400 ευρω και για οσο υπαρχει στην αγορα παιζεις τα παντα που θα κυκλοφορουν για την κονσολα σου.

Μια μτχ καρτα των 150 ευρω, σημερα εχει ηλικια περιπου δυο ετων. Αρα οταν θα την παρεις θα ειναι παραπανω οποτε παλι θα πεσεις σε τοιχο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θα γινω λιγο κακος. Κακα τα ψεμματα, 200 ευρω για καινουρια cpu-mobo-ram και gaming δεν πανε μαζι. Και νομιζω ολα οσα εχουν γραφτει πιο πανω το αποδεικνυουν. Οτι και να διαλεξεις σε αυτα τα λεφτα θα σε βγαλει πολυ γρηγορα σε αδιεξοδο. Το pc gaming ειναι ενα ακριβο χομπι. Η κανεις υπομονη και οικονομιες για να πας σε κατι ανωτερο ωστε να εχεις και το κεφαλι σου ησυχο για ενα ευλογο χρονικο διαστημα η αλλιως playstation. Το παιρνεις με 400 ευρω και για οσο υπαρχει στην αγορα παιζεις τα παντα που θα κυκλοφορουν για την κονσολα σου.

Μια μτχ καρτα των 150 ευρω, σημερα εχει ηλικια περιπου δυο ετων. Αρα οταν θα την παρεις θα ειναι παραπανω οποτε παλι θα πεσεις σε τοιχο.

 

 

Aντε να το φτασουμε και αυτο το θεμα 10 σελιδες..

 

Δεν γινεται -που γινεται βασικα ..σε καθε σελιδα εχει γινει- να μιλας απο τη μια για 200€ και μετα να αντιπροτεινεις λυση με 400€.

 

Συμβιβασμους μπορεις να κανεις ανα πασα ωρα και στιγμη .Το ζητημα ειναι να βρεις λυσεις στις αγορες που κανεις και να μπορεις να τις "στηριξεις" εμμεσα με επομενη αγορα πανω στις προηγουμενες. Αλλιως με 500€ μπορεις καθε μηνα να αγοραζεις μητρικη επεξεργαστη και μνημες..Αλλα ουτε καθε μηνα συμφερει εντελει η αγορα, ουτε καν εχουμε(εχει) 500€ διαθεσιμα.

 

Καρτουλες απο μια ματια ειδα καμποσες μεταχειρισμενες..απο 90€ ..εως 220€ αρκετα δελεαστικες.(ιδιως αυτη των 220).

Ολες καλυτερες απο 5850 προφανως..

 

Εις ματην βεβαια ολα οσα γραφονται..Περισσοτερο μπερδευουν τον χρηστη που ειναι σε απογνωση και δε ξερει τι να αγορασει και η μεση οδος που παει να διαλεξει (γενικα ..οχι μονο τωρα) συνηθως ειναι κακη αγορα.

Η θα πρεπει να του "επιβληθει" η αγορα που θελει να κανει ή θα πρεπει να εχει λεφτα, καμποσα σε βαθμο "τα πεταω" και για μητρικη των 200€ (για ζ97)..

Και στις δυο περιπτωσεις αντιθετος ειμαι...:p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι η έννοια του "gaming" είναι κάτι το πάρα πολύ σχετικό. Άλλος θέλει να παίζει τα πάντα σε ανάλυση 5000Χ4000 όλα ultra-high και ΑΑ Χ16 κλπ κλπ, δικαιωμά του & μαγκιά του. Εγώ ποτέ μου δεν ανήκα σε αυτή τη κατηγορία οπότε και οι απαιτήσεις μου είναι σαφέστατα πολύ μικρότερες. Έχοντας αυτό στο μυαλό, προφανώς και δεν χρειάζομαι ούτε μια κάρτα των 800 Ευρώ, ούτε έναν επεξεργαστή των 500 Ευρώ γιατί προφανώς αυτά χρειάζονται για τα προαναφερθέντα π.χ. settings.

 

Σε απόγνωση φυσικά και δεν είμαι. Όσο κρατάω το χρήμα ζεστό & αυξανόμενο έχω και τον έλεγχο αλλά και όλες τις επιλογές διαθέσιμες. Αν αυτό που θέλω δεν μπορεί να γίνει με 200 Ευρώ τότε απλά θα πρέπει να περιμένω να φτάσω τα 300 π.χ. Αυτό δεν το λέω για να αλλάξω τα δεδομένα (budget) αλλά γιατί είναι η πραγματικότητα.

 

Πρίν από 15 χρόνια είχα φτιάξει από το μηδέν ένα συστηματάκι βασισμένο στους πρώτους Athlon (νομίζω) το οποίο σίγουρα δεν ήταν top of the line και εφόσον ήμουν και φοιτητής ήταν αρκετά φτηνό και με έβγαλε ασπροπρόσωπο για κάποια χρόνια.

 

Αυτό ψάχνω και τώρα, μια budget λύση για αξιοπρεπές gaming. Ξεχνώντας για 1 λεπτό την 5850 ή την όποια κάρτα γραφικών, με 200 Ευρώ πιο είναι το καλύτερο cpu+mobo combo?

 

Y.Γ. Είμαστε ακόμα στην σελίδα 4, μακάρι να φτάσουμε στην 10 μήπως βγεί καμμια άκρη ;)

Έγινε επεξεργασία από hoakin1981
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι η έννοια του "gaming" είναι κάτι το πάρα πολύ σχετικό. Άλλος θέλει να παίζει τα πάντα σε ανάλυση 5000Χ4000 όλα ultra-high και ΑΑ Χ16 κλπ κλπ, δικαιωμά του & μαγκιά του. Εγώ ποτέ μου δεν ανήκα σε αυτή τη κατηγορία οπότε και οι απαιτήσεις μου είναι σαφέστατα πολύ μικρότερες. Έχοντας αυτό στο μυαλό, προφανώς και δεν χρειάζομαι ούτε μια κάρτα των 800 Ευρώ, ούτε έναν επεξεργαστή των 500 Ευρώ γιατί προφανώς αυτά χρειάζονται για τα προαναφερθέντα π.χ. settings.

 

οπως σωστα λες, ολα ειναι και σχετικα...!!  

 

οπως.., κατα την δικη μου αποψη, οταν παιζεις παιχνιδια σε πολυ υψηλες αναλυσεις (1080Ρ και ανω, εννοω) ειναι "αχρηστα" καποια φιλτρα, π.χ. Αnti Αliasing, που παλιοτερα χρησιμοποιουνταν να εξομαλυνουν τις γωνιες, λογω χαμηλων αναλυσεων...!!   

τωρα δεν ειναι τοσο απαραιτητο. γιατι να το ενεργοποιεις και να επιφορτιζεις την καρτα με περισσοτερη δουλεια?  

 

 

αρα....,  στο τελος, εσυ θα σταθμισεις τις αναγκες σου σε σχεση με το μπατζετ, και θα αναλογως θα πραξεις..!

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

Ωραια.. αυτο σου λεω εγω. Οτι με 200 ευρω αυτο που θες δεν μπορει να πραγματοποιηθει ετσι ωστε να εχει και αντοχη στο χρονο. Και φυσικα δεν προτεινω να πας σε rig των 3000 ευρω. Μην πας απο το ενα ακρο στο αλλο. Αν εχεις οντως το μπατζετ ζεστο και αυξανομενο οπως λες τοτε σου συνιστω να το αυξησεις ακομα λιγο. Ωστε ν παρεις καποια parts που θα τα ευχαριστηθεις και θα σου αντεξουν. Σε ολες τις προτασεις που εχουν γινει δεν μαλεταται ποια ειναι η καλυτερη αλλα ποια ειναι η λιγοτερο κακη. Γιατι ολες κακες ειναι. I5 4460 190 ευρω συν 150-160 mobo-ram σε πανε στα 350 χοντρικα και ολες, μα ολες, οι αμφιβολιες που αναφερονται παραπανω σταματουν να σε απασχολουν. Δεν αξιζει λοιπον; Εκει οντως θα εχεις τη βαση για αξιοπρεπες (οπως τονιζεις) gaming. Χωρις θανατηφορα frame drops, ελεεινα min fps και ενα ομορφο οπτικο αποτελεσμα οταν με το καλο βαλεις και μια αλλη καρτα.

@NTG Ειναι εντελως διαφορετικο να προτεινεις αυξηση του μπατζετ σε καποιον που διαθετει ενα ηδη ικανο μπατζετ και αλλο σε καποιον που εχει μπατζετ που δεν βγαινουν τα κουκια. Ο ts ειναι στην δευτερη κατηγορια δυστυχως. Επισης τα 500αρικα καθε τρεις και λιγο για αναβαθμιση η τα 200αρικα για μητρικη τα θεωρω πεταμενα λεφτα εγω προσωπικα. Συμφωνω στο οτι στα μτχ υπαρχουν παρα πολυ καλες ευκαιριες..

Φιλοσοφια τωρα: Ορος gaming στην πραγματικοτητα δεν υπαρχει. Ειναι ενα απλο marketing trick για να σε δαγκωνουν οι εταιριες. Παρε μητρικη των 80 ευρω πχ και μητρικη gaming των 300 και αν δεις διαφορα εντος παιχνιδιου ελα να μου τρυπησεις τη μυτη! Αντε να τον δεχτω σαν ορο το "gaming" λιιιιιγο στα περιφερειακα αλλα και παλι αρνουμαι να τον πληρωσω. Και ποντικι του 20αρικου να παρεις, οταν το βολευτεις δεν θα το αλλαζεις για κανενα gaming ποντικι του κοσμου.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραια.. αυτο σου λεω εγω. Οτι με 200 ευρω αυτο που θες δεν μπορει να πραγματοποιηθει ετσι ωστε να εχει και αντοχη στο χρονο. Και φυσικα δεν προτεινω να πας σε rig των 3000 ευρω. Μην πας απο το ενα ακρο στο αλλο. Αν εχεις οντως το μπατζετ ζεστο και αυξανομενο οπως λες τοτε σου συνιστω να το αυξησεις ακομα λιγο. Ωστε ν παρεις καποια parts που θα τα ευχαριστηθεις και θα σου αντεξουν. Σε ολες τις προτασεις που εχουν γινει δεν μαλεταται ποια ειναι η καλυτερη αλλα ποια ειναι η λιγοτερο κακη. Γιατι ολες κακες ειναι. I5 4460 190 ευρω συν 150-160 mobo-ram σε πανε στα 350 χοντρικα και ολες, μα ολες, οι αμφιβολιες που αναφερονται παραπανω σταματουν να σε απασχολουν. Δεν αξιζει λοιπον; Εκει οντως θα εχεις τη βαση για αξιοπρεπες (οπως τονιζεις) gaming. Χωρις θανατηφορα frame drops, ελεεινα min fps και ενα ομορφο οπτικο αποτελεσμα οταν με το καλο βαλεις και μια αλλη καρτα.

@NTG Ειναι εντελως διαφορετικο να προτεινεις αυξηση του μπατζετ σε καποιον που διαθετει ενα ηδη ικανο μπατζετ και αλλο σε καποιον που εχει μπατζετ που δεν βγαινουν τα κουκια. Ο ts ειναι στην δευτερη κατηγορια δυστυχως. Επισης τα 500αρικα καθε τρεις και λιγο για αναβαθμιση η τα 200αρικα για μητρικη τα θεωρω πεταμενα λεφτα εγω προσωπικα. Συμφωνω στο οτι στα μτχ υπαρχουν παρα πολυ καλες ευκαιριες..

Φιλοσοφια τωρα: Ορος gaming στην πραγματικοτητα δεν υπαρχει. Ειναι ενα απλο marketing trick για να σε δαγκωνουν οι εταιριες. Παρε μητρικη των 80 ευρω πχ και μητρικη gaming των 300 και αν δεις διαφορα εντος παιχνιδιου ελα να μου τρυπησεις τη μυτη! Αντε να τον δεχτω σαν ορο το "gaming" λιιιιιγο στα περιφερειακα αλλα και παλι αρνουμαι να τον πληρωσω. Και ποντικι του 20αρικου να παρεις, οταν το βολευτεις δεν θα το αλλαζεις για κανενα gaming ποντικι του κοσμου.

 

Δυστυχώς μια αύξηση από τα 200 στα 350 δεν μπορεί να χαρακτηριστεί σαν "ακόμα λίγο". Από την άλλη το καλό είναι πως όλα παίζουν και κυρίως τα μεταχειρισμένα. Ο i5 2500 π.χ. στα 90 Ευρώ μια χαρά ίσως να ήταν και 100 Ευρώ φτηνότερος απο τον  4460 που λες. Μητρική βρίσκεις καινούργια στο 50άρι και μνήμη παίρνεις και μεταχειρισμένη αφού έχουν όλες πια lifetime εγγύηση. Το πακετάκι αυτό το οποίο είναι ένα παράδειγμα φυσικά βγαίνει στα 200 Ευρώ. 

 

Απλά μετά λες μην πάρεις π.χ. τον 2500 γιατί είναι socket 1155 άρα όχι τόσο αναβαθμίσημος αλλά πάρε π.χ τον i3-4160 που ναι μεν είναι χειρότερος αλλά είναι socket 1150 και βάζεις μετά κάτι καλύτερο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Απο το πρωτο μου ποστ σ αυτο το θεμα ειπα οτι δεν συμβαδιζουν 200 ευρω για ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ cpu mobo ram και gaming. Για λυσεις μεταχειρισμενων συμφωνησα και με τον NTG πως υπαρχουν πολλες καλες ευκαιριες. Και για αυξηση του μπατζετ μιλησες κι εσυ εως και τα 300. Για σκεψου αν ανεβεις μεχρι τα 300 σκαρτα, οτι μπορεις να παρεις και i5 3570k με mobo και 8 γκιγκα ραμ. Μεταχειρισμενα λεω.. Και μετα αντι να σκεφτεσαι να ξανα αναβαθμισεις cpu (εξτρα λεφτα λοιπον) θα εισαι ανετος να διαλεξεις μια πολυ καλη καρτα γραφικων χωρις να σε απασχολει το bottleneck... Γενικοτερα ειμαι της αποψης η αναβαθμιση που θα κανεις τωρα να ειναι και η τελευταια σε αυτα τα parts, για αρκετο καιρο ακομα. Πιο φτηνα ειναι συνολικα αν παρεις κατι καλο τωρα και μια καρτα πιο μετα, παρα να αναβαθμισεις δυο φορες cpu συν καρτα. Μην βλεπεις μονο τα λεφτα που θα δωσεις τωρα, αλλα το συνολικο ποσο που θα σου φυγει μεχρι να φτασεις στο αποτελεσμα που θεωρεις εσυ ικανοποιητικο και αξιοπρεπες gaming

Link to comment
Share on other sites

Απο το πρωτο μου ποστ σ αυτο το θεμα ειπα οτι δεν συμβαδιζουν 200 ευρω για ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ cpu mobo ram και gaming. Για λυσεις μεταχειρισμενων συμφωνησα και με τον NTG πως υπαρχουν πολλες καλες ευκαιριες. Και για αυξηση του μπατζετ μιλησες κι εσυ εως και τα 300. Για σκεψου αν ανεβεις μεχρι τα 300 σκαρτα, οτι μπορεις να παρεις και i5 3570k με mobo και 8 γκιγκα ραμ. Μεταχειρισμενα λεω.. Και μετα αντι να σκεφτεσαι να ξανα αναβαθμισεις cpu (εξτρα λεφτα λοιπον) θα εισαι ανετος να διαλεξεις μια πολυ καλη καρτα γραφικων χωρις να σε απασχολει το bottleneck... Γενικοτερα ειμαι της αποψης η αναβαθμιση που θα κανεις τωρα να ειναι και η τελευταια σε αυτα τα parts, για αρκετο καιρο ακομα. Πιο φτηνα ειναι συνολικα αν παρεις κατι καλο τωρα και μια καρτα πιο μετα, παρα να αναβαθμισεις δυο φορες cpu συν καρτα. Μην βλεπεις μονο τα λεφτα που θα δωσεις τωρα, αλλα το συνολικο ποσο που θα σου φυγει μεχρι να φτασεις στο αποτελεσμα που θεωρεις εσυ ικανοποιητικο και αξιοπρεπες gaming

 

Σε αυτή τη φράση σου είναι το ζουμί. Άρα ανεξαρτήτου budget μάλλον όλοι συμφωνούμε στο ότι για να είμαι κομπλέ για τουλάχιστον 3 χρονάκια ακόμα θέλω έναν 4-πύρηνο i5  

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα με pentium παντως δεν θα εισαι κομπλε.. Γι αυτο και επιμενω με ασχημο ισως τροπο..

 

Ο Pentium είναι εκτός συναγωνισμού. Όσο φοβερός και αν είναι με 2 μόνο πυρήνες, χωρίς hyperthreading και με ήδη παιχνίδια να μην τρέχουν καθόλου με αυτόν παραείναι ρίσκο για αγορά όσο φτηνός και αν είναι. Άλλωστε είπαμε i5-2500 μεταχ. με 20 Ευρώ ακόμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παλι εγινε AMD vs Intel για 3 σελιδες, για αυτο γουσταρω αυτο το forum :D

 

Επισης αυτο που λεει ο giorgo2187 ειναι η πικρη αληθεια.

 

Βασικα μεχρι τα τελευταια releases που ειδαμε οτι ξαφνικα αλλαξαν απαιτησεις αποτομα..FC4/DA:I και 1-2 ακομα game αλλαξε και το πως θεωρειτε ενα gaming PC εστω για τα medium.

 

Ενας ι3 και μια 750 Τι μια χαρα ηταν για τον οποιδηποτε ηθελε να παιξει/δει το παιχνιδι λιγο, αυτα τερμα , τωρα περιμενουμε skylake/επομενη σειρα καρτων να δουμε αν θα ειναι το κλασικο +30% να γυρισουμε παλι σε εκαστοτε πραγματα, για την ωρα δυσκολα εισαι σε 1080p.

 

Εγινε το jump στις engine/απαιτησεις τερμα τα budget PC για τα βαρια/new games μεχρι να βγει επομενη σειρα..Οχι οτι δεν παιζουν αλλα δεν θα παιζουν ικανοποιητικα, και του χρονου θα κλαταρει το PC και ποτε δεν προτεινω σε κανεναν PC για 1-2 χρονια..

 

Το λιγοτερο τωρα για "gaming PC" για ολα τα ειδη game με την εννοια "να παιζει καλα" και οχι συγκεκριμενα πραγματα ειναι ι5 4460 και αυτος με μιση καρδια με το turbo mode που εχει..και καρτες που βγαινουν τωρα, αντε αντε τπτ 280Χ που ειναι σε προσφορες και ειναι αρκετα τουμπανο για την τιμη τους ακομα και αυτο μονο γιατι εχουν 3GΒ VRAM μεχρι και 960 με τα 2GB σε μερικες περιπτωσεις δεν αλλα extreme/χαζα πραγματα τοτε ετσι πως πηγαινουν.

 

Παντα τα ιδια ειναι,τωρα θα αλλαξει?

Έγινε επεξεργασία από potis
Link to comment
Share on other sites

Ο Pentium είναι εκτός συναγωνισμού. Όσο φοβερός και αν είναι με 2 μόνο πυρήνες, χωρίς hyperthreading και με ήδη παιχνίδια να μην τρέχουν καθόλου με αυτόν παραείναι ρίσκο για αγορά όσο φτηνός και αν είναι. Άλλωστε είπαμε i5-2500 μεταχ. με 20 Ευρώ ακόμα.

 

Θα διαφωνησω εν μερη..

 

http://pclab.pl/art57691-3.html

 

Και μιλαμε για μια αγορα που βγαινει περιπου 120€ για μητρικη-επεξεργαστη. Δεν ειναι η βελτιστη..αλλα για 120€ μητρικη-επεξεργαστη ειναι.

 

Σαφως και ολες οι αλλες λυσεις παιζουν..πχ και 8320 που προταθηκε ..αλλα για αυτον, μητρικη και ψυκτρα θα πλησιασεις τα 300€....οπου εκει απλα με 320€ παιρνεις "ι7"+μητρικη..ή 4690Κ+μητρικη για ενα oc οσο παει απο ψυξη.

 

 

Bottom line τα λεφτα καθοριζουν τη "βελτιστη" αγορα οχι τα προιοντα και τι θα κανεις με αυτα.

 

υ.γ

Το "εν μερη" παει στο οτι αν δεν κανει oc σε καποιες επιλογες..τοτε δεν αξιζει η αγορα τους.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

 

Σαφως και ολες οι αλλες λυσεις παιζουν..πχ και 8320 που προταθηκε ..αλλα για αυτον, μητρικη και ψυκτρα θα πλησιασεις τα 300€....οπου εκει απλα με 320€ παιρνεις "ι7"+μητρικη..ή 4690Κ+μητρικη για ενα oc οσο παει απο ψυξη.

μισο λεπτο... 250€ εχει μονο ο 4690Κ...!! πως τα εβγαλες 300, με CPU + MOBO..?  H81 εννοεις να μπει μητρικη? κριμα ειναι.....!!!!! 

Έγινε επεξεργασία από cabdik
Link to comment
Share on other sites

κριμα ξεκριμα ενα oc μεχρι τα 4.4 ειναι way to easy ακομα και με αυτην..(και η δικια σου μπορει) ..εχοντας στην ακρη του μυαλου μας οτι λεφτα δεν υπαρχουν..αλλα και στην πραξη δεν θα χρειαστει κατι αλλο απο μια αλλη με διπλασια-τριπλασια λεφτα..

 

 

 

υ.γ

Οσο για τον "ι7...¨ο γνωστος πλεον xeon e3 1231-v3 στα 270€ που δεν κανει οc ουτως η αλλως.

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.