Jump to content



Nvidia GTX Titan - X


Recommended Posts

ασε...για αυτο , κατεβασε την , μπες cgpeers για tutorials (ξερεις εσυ) αρχισε να την μαθαινεις γιατι θα μας λυσει τα χερια αυτο σε πολλους τομεις στο μελλον
τερμα το ΟΤ :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το gaming δεν εχει νοημα να παιξεις αναβαθμιση με τοσο μεγαλο κοστος για αυτο το gain. Αν βγει η 980ti με ιδια αποδοση και 6gb VRAM το σκεφτομαι αρκετα δυνατα! Μην ξεχνατε οτι μιλαμε για 1000 ευρα!

Ειναι πολλα τα λ7 Αρη!

 

Mωρε και η Τιταν οταν βγηκε απο την 680 40-50% πανω ηταν και ετρεξαν πολυ καμμενοι και πηραν.. και γω μεσα σε αυτους.

 

Η Τιταν Χ απευθυνεται στους καμμενους που δεν μπορουν να περιμενουν 2 μηνες για το "κομμενο" τσιπακι των 700ευρω και θελουν ΤΩΡΑ την καλυτερη καρτα γραφικων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με 1/32 στο double precision θα πουλήσει σε πολύ λιγότερο κόσμο από ότι πούλησαν οι προηγούμενοι Τιτάνες. Η Nvidia συνεχίζει να κοροϊδεύει τον κόσμο. Ξεκίνησε με τα 3,5+0,5 GB της GTX 970, συνέχισε με την 128μπιτη 950Ti που την πάσαρε ως 960 και τώρα έχουμε και μια 980Ti με 12GB μνήμη να πασάρεται και καλά ως Titan στους (ημι)επαγγελματίες. Καλά πάμε. 

 

Aκριβως, αυτο κανει το 1000αρικο στη Χ να φαινεται ακομη πιο τραβηγμενο απο τις προηγουμενες τατιανες την εποχη που λανσαριστικαν.

Προσωπικα τα double precision δεν με νοιαζουν βεβαια αλλα σχολιαζω την καρτα γενικα, η τατιαναΧ ουσιαστικα gaming καρτα ειναι καθαρα.

Η πιο σωστη λυση πιστευω για τους gamers τωρα ειναι αναμονη να ερθουν το 980ti (η οπως θα το λενε τελος παντων) και οι νεες amd(που θελω να πιστευω οτι δεν θα ειναι και αυτες σε τραβηγμενες τιμες) και πας ειτε για καινουργια amd ειτε για 980ti ειτε για μετεχειρη 980 που λογικα θα εχουν πιασει πατο οι τιμες τους τοτε.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να μου επιτραπει μια διορθωση. Οχι τους gamers. Τους enthusiast gamers. Αλοιμονο αν πιστεψουμε οτι χρεαζομαστε απαραιτητα 980,980ti, Titan X, 390,390X απλα για να παιξουμε. Και με πολυ οικονομικοτερα parts παιζεις αξιοπρεπεστατα. Αλλο το απλο καθημερινο gaming, αλλο το ocing η το ανελεητο benching η το καψιμο με high end hardware.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να μου επιτραπει μια διορθωση. Οχι τους gamers. Τους enthusiast gamers. Αλοιμονο αν πιστεψουμε οτι χρεαζομαστε απαραιτητα 980,980ti, Titan X, 390,390X απλα για να παιξουμε. Και με πολυ οικονομικοτερα parts παιζεις αξιοπρεπεστατα. Αλλο το απλο καθημερινο gaming, αλλο το ocing η το ανελεητο benching η το καψιμο με high end hardware.

 

Aυτο ειναι αυτονοητο, τετοιες καρτες δεν απευθυνονται ουτε σε περιστασιακους gamers, ουτε σε gamers που δεν τους νοιαζει αν θα παιξουν τα παιχνιδια με medium settings και οχι με ultra settings κτλ, αλλα σε gamers που θελουν να παιζουν τα παιχνιδια με maxed out settings και οσο το δυνατον υψηλοτερο framerate...

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αλλα σε gamers που θελουν να παιζουν τα παιχνιδια με maxed out settings και οσο το δυνατον υψηλοτερο framerate...

 

Αυτη τη στιγμη, οσον αφορα τα 1080p τουλαχιστον που παιζουμε οι περισσοτεροι, αυτα που γραφεις παραπανω γινονται και με πολυ φτηνοτερες καρτες. Για καποιους που θελουν καρτα απλα για να παιζουν ανεξαρτητων ρυθμισεων υπαρχουν καρτες ακομα και στα 150 ευρω που τους υπερκαλυπτουν. Οπως εχω ξαναπει σιγα σιγα πηγαινουμε προς την 4k εποχη παρολο που καλα καλα δεν απολαυσαμε τα 1440p. Αυτο δειχουν τοσο η Titan X οσο και οι φημες απο το στρατοπεδο της κοκκινης σε σχεση με την 390Χ.  

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη, οσον αφορα τα 1080p τουλαχιστον που παιζουμε οι περισσοτεροι, αυτα που γραφεις παραπανω γινονται και με πολυ φτηνοτερες καρτες. Για καποιους που θελουν καρτα απλα για να παιζουν ανεξαρτητων ρυθμισεων υπαρχουν καρτες ακομα και στα 150 ευρω που τους υπερκαλυπτουν. Οπως εχω ξαναπει σιγα σιγα πηγαινουμε προς την 4k εποχη παρολο που καλα καλα δεν απολαυσαμε τα 1440p. Αυτο δειχουν τοσο η Titan X οσο και οι φημες απο το στρατοπεδο της κοκκινης σε σχεση με την 390Χ.  

 

Ολα ειναι σχετικα με το τι απαιτησεις εχει ο καθενας μας.

Αυτη την στιγμη με την 290Χ που ειμαι, νιωθω οτι ειμαι καλα μεν, αλλα αν ειχα κατι αρκετα κατωτερο που λες εσυ (οταν λεω κατωτερο εννοω κατω απο 290/780/970/980) δεν θα μου εφτανε.

Παιζω σε 1080p μεν, αλλα λογο 144hz monitor κυνηγαω framerates >> 60fps παντα, οποτε σε καποιες περιπτωσεις που το game ειναι βαρυ, κανω καποιες -μικρες μεν- υποχωρησεις ακομη και σημερα για να πετυχω κατι τετοιο οσο παραξενο και αν σου ακουγεται.

Αλλα και 144hz να μην ειχα και να ειχα 60hz μονιτορ, παλι θα κυνηγουσα το "60αρι καρφωτο"(60fps minimum δηλαδη) με οσο το δυνατον υψηλοτερα graphics settings, το οποιο με κατι λιγοτερο απο 780-970-980-290-290χ παλι δεν θα το πετυχαινα σε ολους τους τιτλους παιχνιδιων.

 

Ολα εχουν να κανουν με τις απαιτησεις που εχει ο καθενας μας λοιπον.

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως. Αρα συμφωνουμε. Ουσιαστικα εχεις υψηλες απαιτησεις εσυ και πολυ καλα κανεις φυσικα, γι αυτο και ενδιαφερεσαι για τις δυνατοτητες των νεων καρτων. Εγω ομως πχ παιζω μετα βιας μια ωρα τη μερα, titanfall, cod advanced warfare, και πολυ αραια και που far cry 4 και shadow of morfor. Οσο στα shooter μπορω να εχω πανω απο 60 fps με high-ultra settings, στο μυαλο μου " εχω το καλυτερο συστημα του κοσμου"!Και πιστευω πως και με την 770 που ειχα πριν παλι θα μπορουσα να εχω αυτα που ζηταω. Γι αυτο ειπα οτι gaming γινεται και με πολυ φτηνοτερες καρτες.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως. Αρα συμφωνουμε. Ουσιαστικα εχεις υψηλες απαιτησεις εσυ και πολυ καλα κανεις φυσικα, γι αυτο και ενδιαφερεσαι για τις δυνατοτητες των νεων καρτων. Εγω ομως πχ παιζω μετα βιας μια ωρα τη μερα, titanfall, cod advanced warfare, και πολυ αραια και που far cry 4 και shadow of morfor. Οσο στα shooter μπορω να εχω πανω απο 60 fps με high-ultra settings, στο μυαλο μου " εχω το καλυτερο συστημα του κοσμου"!Και πιστευω πως και με την 770 που ειχα πριν παλι θα μπορουσα να εχω αυτα που ζηταω. Γι αυτο ειπα οτι gaming γινεται και με πολυ φτηνοτερες καρτες.

 

Μα απο την αρχη αυτο λεω βρε, ολα απο τις απαιτησεις που εχει ο καθενας μας εξαρτωνται, καποιος που δεν εχει απαιτησεις δεν θα παει να δωσει 300-400-500-600+ ευρω για καρτα εξυπακούεται αυτο..

 

Y.Γ 770 εμενα για παραδειγμα που αναφερεις δεν με καλυπτει με την καμια, ειχα τετοια καρτα.

680sli ειχα για την ακριβεια που ουσιαστικα μια 680 oc ειναι σε παρομμοια επιπεδα με την 770, rebrand της 680 ειναι η 770 που αναφερεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευρωπαικες τιμουλες κοιταξε κανενας?

 

Στα φθηνα γερμανικα μαγαζακια παιζει 1150-1250 και μιλαμε για inno3d pny gainward zotac msi gigabyte και asus ολες δηλαδη.

https://geizhals.de/eu/?fs=TITAN+X&in=

Έγινε επεξεργασία από Helly
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ήδη από τις τιμές της 960 μπορούσε κάποιος να φανταστεί πως θα παίξουν οι τιμές και με τον Τιτάνα. Τα 199 δολάρια δεν μεταφράστηκαν ποτέ σε 199 ευρώ, οπότε λογικό τα 999 δολάρια επίσης να μην μεταφραστούν σε 999 ευρό. Αυτό κουτσά στραβά το βλέπαμε με το ευρώ στο 1.40, τώρα με το ευρώ στο 1.08, θα ήταν υπέρ αισιόδοξο ένα νούμερο κοντά στα 1000 ευρώ. Οπότε και η 390Χ μάλλον πάει για 1000άρικο, αν ισχύει το πάνω από 700 δολάρια(αλλά λογικά κάτω από 800, αλλιώς θα διαβάζαμε 800+).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω το ειπα δυστυχως θα φτασουμε να παιζουμε πολυ με μεταχειρισμενα SLI για top επιδοσεις.Αλλα δε μου κανει εντυπωση και στα αυτοκινητα αυτο γινεται τα τελευταια χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Μας τσάκισε η ισοτημία. Μπήκα στον 4ο χρόνο με την 6790 και με βλέπω να πάω και για 5ο  :p

 

ε ναι, γιατί μετά από την 6790, ήταν φυσιολογικό να χτυπήσεις μια titan x αν ήταν φθηνή.  :rolleyes:

 

Παιδιά δεν είναι ΜΟΝΟ η ισοτιμία. Όπως και να το κάνουμε, το ότι πουλάει κάτι στα 999$ στην Αμερική, δε σημαίνει ότι θα πουληθεί με τον ίδιο τρόπο και στην Ελλάδα. Η σύγκριση είναι τουλάχιστον αστεία. Είναι σαν κάτι ειδήσεις τύπου ξεπούλησε το νέο Iphone. Ε ναι, αφού είχα δεχτεί 2000 παραγγελίες κι έφεραν 2100 σαν πρώτη δόση, ξεπούλησαν. Βάλε κι 100 εταιρικά κ για βιτρίνες κ δώσαμεεεε.

Αν το amazon πουλήσει την titan x στα 999$, θα'χει πάρει 10.000 κάρτες και θα τις δώσει σ'ένα δύο βδομάδες. Κι ίσως λέω λίγες.

Ο καημένος ο πλαίσιος κι ο κάθε πλαίσιος (τυχαία επιλογή) στη ψωροκώσταινα, για να πουλήσει μια titan x, πρέπει να πάρει τον εισαγωγέα και να ζητήσει μια τιμή για 2-3 κάρτες. Ο εισαγωγέας θα ζητήσει απ'έξω 10-15 κάρτες κι αυτές για μαγαζιά που θα'χουν ήδη ζητήσει την κάρτα κι απλά θα την είχαν με διαθεσιμότητα 4-7 ημερών. Βάλε ισοτιμία, βάλε μεταφορικά, βάλε και ένα λογικό κέρδος εισαγωγέα και μαγαζιού, για να πουλήσουν 10 κάρτες κι όχι 10.000 του amazon και θα φτάσουμε στην τιμή που θα'χει εδώ. Κλέφτες να γίνουν κι οι ντόπιοι; Δεν τους δικαιολογώ.. απλά μη περιμένουμε τις τιμές της Αμερικής εδώ. Οι σύγκριση ζήτησης και πληθυσμού είναι αστεία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.