Jump to content



Νέο MacBook Pro τιμες;!;


Recommended Posts

Απο κωτσοβολο το ειχαμε παρει και νομιζω οτι ηταν τοσο.

Θα το ξανακοιταξω για τη περιεργεια και μονο

Για το Retina μιλαμε ,σωστα?

Έγινε επεξεργασία από lgalkis
Link to comment
Share on other sites

Περίμενε να το φέρουν κι αλλού. Είναι φαρμακείο εκεί που κοιτάς.

Αν έχεις τη δυνατότητα να το φέρεις από Ευρώπη με κάποιο επαγγελματικό ΑΦΜ (i.e. χωρίς VAT), ακόμα καλύτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κ εγώ στην φάση αγοράς αλλα μετά απο αυτό το άρθρο κοιτάω κ το late 2014

http://www.macrumors.com/2015/03/10/macbook-pro-2015-benchmarks/

Σε skroutz-oμαγαζιά το βρίσκεις κ με 1250€ το μοντέλο με τον 128gb...

Το trackpad force δεν με καίει κ πολυ ο επεξεργαστής επίσης δεν μονο η αναβάθμιση της κάρτας γραφικών δεν ξέρω αν κάνει την μεγάλη διαφορά...

Πάντως στα benchmark η διαφορά είναι ΜΗΔΕΝΙΚΗ κ μάλιστα υπέρ του μοντέλου 2014.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί θέλω να δοκιμάσω το MacOS και γιατί έχει ρετίνα. Αλλά πιο πολύ το MacOS.

Ξέρω ξέρω δεν είναι το ίδιο....αν έχεις χρόνο κ όρεξη όμως ρίξε μια ματιά πως να γυρίσεις σε hackintosh.Έτσι ήθελα να δω κ εγώ το mac os κ ένα χρόνο τώρα είμαι μόνο με αυτό σε desktop k laptop (dual boot με win 7)

Πχ

Εμένα το Dell N5110 τρέχει 10.10.2 πολύ ωραία με όλα λειτουργικά (εκτός HDMI k nvidia 525m)

Γενικά αυτό το μοντέλο είναι πολύ hackintosh friendly.

Link to comment
Share on other sites

To amazon δε το έχει φέρει ακόμα. Έχεις κάτι να προτείνεις;

 

Είμαι Τουρκία και τα μισά μου bookmarks δεν παίζουν..

Ζητώντας προκαταβολικά συγγνώμη από Αλέξη και Πάνο, θα έλεγα κοίτα Γερμανούς γι'αρχή (cyberport.de, notebook.de, hardwareversand.de κλπ).

Εκεί που έχει πέσει το ευρώ, μάλλον τα αγγλικά καταστήματα δε θα είναι το ίδιο ελκυστικά.

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι τιμές Σκρουτζ - ευρωπαϊκών καταστημάτων όσον αφορά τα late 2014 ειναι με μικρή απόκλιση... Για 30-50 ευρώ δεν νομίζω να αξίζει να μπλέξεις με ξένο κατάστημα...

Άποψη μου...

Επισης στο notebook.de εχει το νέο MacBook Pro 13,3 την αρχική έκδοση με 1450€ οταν στο ίδιο site αγοράζεις το late 2014 με 256gb με 1400€.

Στο idealo.de(κατι σαν το Σκρουτζ) το βρίσκεις με 1388 αρχική τιμή...

Πάντως μετα το Πάσχα θα παίζει στα 1300 πιστεύω...ένα μήνα υπομονή...

Έγινε επεξεργασία από Gagar1n
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκέψου ότι κάποιοι από εμάς έχουν τη δυνατότητα να το αγοράσουν από ευρωπαϊκά καταστήματα χωρίς ΦΠΑ, άρα ~20% κάτω.

Αντίθετα, προσωπικά π.χ. δε με συμφέρει να κόψω τιμολόγιο Ελλάδα γιατί δε θα πάρω ποτέ επιστροφή (τα τιμολόγια των εσόδων μου είναι χωρίς ΦΠΑ, για λόγους που δεν είναι της παρούσης).

 

Anyhow, προφανώς όποιος κάνει υπομονή μόνο κερδισμένος μπορεί να βγει.

 

Επίσης, μετά το παρακάτω, εγώ θα σκεφτόμουν και το νέο "απλό" Macbook:

 

:p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκέψου ότι κάποιοι από εμάς έχουν τη δυνατότητα να το αγοράσουν από ευρωπαϊκά καταστήματα χωρίς ΦΠΑ, άρα ~20% κάτω.

Αντίθετα, προσωπικά π.χ. δε με συμφέρει να κόψω τιμολόγιο Ελλάδα γιατί δε θα πάρω ποτέ επιστροφή (τα τιμολόγια των εσόδων μου είναι χωρίς ΦΠΑ, για λόγους που δεν είναι της παρούσης).

Anyhow, προφανώς όποιος κάνει υπομονή μόνο κερδισμένος μπορεί να βγει.

Επίσης, μετά το παρακάτω, εγώ θα σκεφτόμουν και το νέο "απλό" Macbook:

:p

Αυτο το χωρίς ΦΠΑ...;

Πως γινεται;

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και αν δεν έχεις hackintosh friendly hardware, αν έχεις VT-d/AMD-Vi compliant hardware (εδώ έχει μερικά μόνο: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_IOMMU-supporting_hardware), τότε μπορείς να βάλεις Linux, και με KVM Virtualization (που είναι hackintosh friendly) να αποκτήσεις VM (με passed through VGA/hardware μάλιστα). Εγώ είμαι με 3 λειτουργικά/3 κάρτες γραφικών ταυτόχρονα, στο ίδιο PC [24GB RAM βέβαια].

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στην ελληνική αγορά εμφανίστηκε με τιμές 1500+ ευρώ....

Περιμένω να δω απο τα σκρουτζομαγαζα τιμές που πιστευω θα είναι 100-150€ λιγότερα...

Έγινε επεξεργασία από Gagar1n
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.