Jump to content



Σύνθεση PC με υπάρχοντα μέρη


Recommended Posts

Καλησπέρα, ψάχνω να φτιάξω ένα νέο pc με διάφορα μέρη hardware που μου έχουν ξεμείνει.

Έχω ότι φαίνεται στην υπογραφή μου (2ο pc) εκτός από την μητρική που κάηκε και διαθέτω και μια μνήμη DDR3 Kingston 8GB 1600Mhz.

Θα προτιμούσα να πάω σε λύση micro-atx γιατί δεν έχω φτιάξει ποτέ και ψήνομαι να πάρω κουτάκι carbide air 240.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν βρίσκω κάτι αξιόπιστο σε microatx και η AMD έχει παγώσει εδώ και χρόνια την υποστήριξη στο AM3 socket και ως AMDακιας δεν θα ήθελα να πάω σε INTEL (θα μου μείνει και ο επεξεργαστής εξάλλου).

Ακούω γνώμες...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ cabdik για την απάντηση, δυστυχώς η συγκεκριμένη δεν υποστηρίζει sata III.

Βασικά απ' όσο έψαξα μόνο 2 AM3+ μητρικές micro-atx υποστηρίζουν Sata 3 και USB 3: η ASrock 960GM/U3S3 FX και η MSI 760GMA-P34 FX.

Για UEFI BIOS ούτε λόγος αφού όλα βασίζονται στο αρχαίο 760G chipset.

Το σκέφτομαι πλέον σοβαρά για λύση atx και μητρική 990XA-UD3. Θα χρειαστεί βέβαια και κάρτα γραφικών ανεβάζοντας το κόστος...

Link to comment
Share on other sites

Micro ATX με 970-990 chip και onboard VGA, μην ψαχνεις αδικα, ΔΕΝ υπαρχει..!!!!  

 

αρα.., \

1, ειτε πας σε ATX μητρικη και στηνεις το πισι, με τα κομματια που εχεις, + καρτα γραφικων, ή

2. πουλας ο,τι μπορεις, και πας σε FM2+ πλατφορμα, που θα βρεις πολυ καλες μητρικες, αλλα και APU με ενσωματωμενα τα γραφικα...!! 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ανέφερα ότι ψάχνω 970-990 chipset με onboard vga... Μου έχει κάτσει όμως το κουτάκι της Corsair άσχημα!

Να πουλήσω τον 960Τ και να πάω σε FM2+; Ένα 60αρικο το πιάνει; Αυτή η λύση θα κοστίσει 80 μητρική + 100 επεξεργαστής - 60 πώληση Phenom = 120 ευρώ.

Ενώ αν κρατήσω τον Phenom, θα μου πάει γύρω στο 60αρικο, μισή τιμή. Απ' την άλλη θα έχω καλύτερη υποστήριξη με ένα FM2+ σύστημα.

Έγινε επεξεργασία από dragonfighter
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.