Jump to content



Μετρήσεις σε τροφοδοτικό, εκτός ορίων ΑΤΧ 2.2!


Recommended Posts

Έχω ένα μεταχειρισμένο Coolermaster 700w silent pro. 

 

Μου το δώσανε για έλεγχο. Οι μετρήσεις που έκανα έγιναν με ψηφιακό πολύμετρο και συμβουλεύτηκα τα specs ATX2.2

 

Παρατήρησα αυξημένο τα +12vdc, +3,3vdc και ελάχιστα το +5vsb (ΔΕΙΤΕ ΕΙΚΟΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ)

 

Βάσει των μετρήσεων, να υποθέσω πως το τροφοδοτικό είναι πλέον αναξιόπιστο και να το πετάξω?

 

 

 

post-50599-0-68977200-1426271936_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα switching τροφοδοτικά, χωρίς φορτίο, δίνουν λίγο παραπάνω. Τον φορτιστή του κινητού αν πάρεις, που λέει 5V, και τον μετρήσεις, μπορεί να δείς και 5.5V. 

Τώρα, τα 3.6V δεν είναι στην πράξη πολλά, ακόμα και αν -δεν- πέφτουν υπό φορτίο, πόσο μάλλον τα 5.3.

 

Κατά τη γνώμη μου, αρκεί να βεβαιωθείς πως τα 12V επιστρέφουν σε τιμές εντός spec, αν βάλεις φορτίο. Εκτός αν σου το έστειλαν επειδή έχει ήδη κάνει "νερά".

 

Εγώ πάντως, αν δεν καεί, δεν το πετάω. Είναι πολύ χρήσιμες συσκευές, ακόμα και αν δεν κάνουν πια για υπολογιστή. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως πολύ χαμηλό το φορτίο οπότε δεν θα πάρεις σωστές μετρήσεις. Αν κοιτάξεις και review τροφοδοτικών σε πολύ χαμηλές καταναλώσεις τόσο το pfc όσο και η ονομαστική τιμή των τάσεων πάει περίπατο. Στρώνει όμως μετα το 5-10% αν θυμάμαι καλά που είναι και ρεαλιστικό σενάριο. Υπολογιστής που καταναλώνει κάτω απο 10-20W σε desktop δεν νομίζω ότι υπάρχει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

 

Έχω άλλο ένα τροφοδοτικό thermaltake toughpower 650w, το οποίο κάτω από τις ίδιες συνθήκες -δηλ χωρίς φορτίο- παρουσιάζει τιμές φυσιολογικές εντός ορίων.

 

Θα το δοκιμάσω με φορτίο στον pentium g3258 που έχω να δω. Ελπίζω να μην προκαλέσω κάπιοα ζημια...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το δοκιμασες?

το υποπτο τροφοδοτικο τι τοκανες τελικα?

Ναι φίλε μου, το έχω βάλει στο σύστημα της υπογραφής, μέχρις ότου αντικατασταθει το corsair hx750w που έιχα και έφυγε για rma.

 

Το τροφοδοτικό δουλευει με πολύμετρο επάνω και όντως με φορτίο οι τάσεις πέφτουν μέσα στα ΑΤΧ στανταρς (πχ το 12v είναι 12,1 εως 12,4).

Έγινε επεξεργασία από cyberdyne
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.