Jump to content



Θα ήθελα τα φώτα σας για ένα pc.


Recommended Posts

Ένας γνωστός μου, πουλάει το pc του γιατί θέλει να πάρει άλλο. Τα χαρακτηριστικά είναι: Μητρική GIGABYTE GA-P55A-UD3  ο επεξεργαστής είναι intel core i5 760 (core Lynnfield) ram 4gb ddr3 (2gb+2gb). Κάρτα γραφικών θα βάλω την δική μου αν των πάρω. Ο δικός μου έχει μητρική asrock g31m-gs r2.0, intel core 2 duo 2.5ghz, ram 4gb ddr2 (2gb+2gb). Μου τον δίνει 300 εύρώ και θά ήθελα την γνώμη σας. Είναι πολλά τα λεφτά, και δεύτερον θα είναι πιο γρήγορος από αυτόν που έχω;

Link to comment
Share on other sites

Η γνώμη μου είναι να κρατήσεις τα 300 € που έχεις και να μαζέψεις κάμποσα ακόμα και να φτιάξεις κάτι νέο με καλύτερη κάρτα.

 

Ενδεικτικά να κάτι πιο πρόσφατο σε cpu, ram, mobo από αυτά που σου πουλάει ο γνωστός σου.

 

http://www.skroutz.gr/s/4857199/Intel-Core-i5-4460-Box.html

http://www.skroutz.gr/s/5491640/Asrock-H97-Anniversary.html

http://www.skroutz.gr/s/4228116/G-Skill-Aegis-8GB-DDR3-1600MHz-F3-1600C11D-8GIS.html

 

 

Έγινε επεξεργασία από p55
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν ανέφερες το κουτί σου.

Η μητρική σου (Asrock G31M-GS R2.0) έχει μέγεθος micro ATX.

Η μητρική του φίλου σου (Gigabyte GA-P55A-UD3) είναι μεγέθους ATX όπως και η Asrock H97 που σου πρότειναν.

Επειδή υπάρχουν κουτιά που χωράνε εως micro ATX. Αν έχεις τέτοιο τότε δεν θα χωράει ούτε η μητρική του φίλου σου.

Όταν λες "η κάρτα γραφικών θα μπαίνει" αν εννοείς την GT630 που έχεις. Θα μπαίνει όπως και τώρα, άσχετα αν αλλάξεις μητρική.

Όταν με το καλό αλλάξεις κάρτα γραφικών τότε ψάξε το ανάλογα με το τι χωράει το κουτί σου (το υπάρχον ή το νέο).

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είσαι ο τύπος που κάθε δυο χρόνια αλλάζει pc, κάνε λίγο υπομονή και φτιάξε κάτι αξιοπρεπές.

Αυτό που έχεις είναι περίπου του 2009 και για ίντερνετ, κατέβασμα, εργασίες γραφείου και κάποια παιχνίδια είναι μια χαρά (και έχει ακόμα ζωή μπροστά του).

Αν θες να κάνεις εκπτώσεις μπορείς να πας σε B85 (έχει πολλά Micro ATX).

Πάρε και έναν ssd και κράτα το μηχανικό δίσκο που έχεις για αποθήκη,

 

Μήπως (λέω) να ανοίξεις ένα νέο θέμα αναφέροντας το πόσα διαθέτεις για νέο σύστημα;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Δες και αυτό 

 

http://www.thelab.gr/topic/142938-%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%BF-desktop/#entry2141433

 

να πάρεις μία γεύση τι κάνεις με 400-430 ευρώ σήμερα...

 

 

 

Τι κανει με 400-430€ ??

 

Aυτο που δειχνεις βγαινει 530€..(αν δεν εκανα καποιο τραγικο λαθος στις πραξεις)

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αν δεν εκανα καποιο τραγικο λαθος στις πραξεις

 

 ...510 χωρίς το κουτί αλλά ...έχει 2 δίσκους :(ssd boot drive και 2,5' 500άρη black ) μέσα το σύνολο

- καί 8gb RAM που μπορούν να γίνουν 4gb

οπότε "NTG" κάπου εκεί του "βγαίνει" 420 ευρώ 

 

...εάν "παίξεις" και με το semi modular PSU, τότε ακόμα πιό κάτω.

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
Link to comment
Share on other sites

Ξερω τι εχει ..απλα δεν εχει 300€..

 

 

Ουτε εγω δεν τα εκανα αυτα τις καλες εποχες..(να προτεινω χ2 σχεδον τα λεφτα).

 

 

Παντως για τον ΤΣ που ρωτησε ..οχι δεν αξιζει να παρεις αυτα που σου δινει 300€ ..ακομα και αν ειναι πληρες μηχανημα.

Link to comment
Share on other sites

τα 100Ε που προτεινουν κατα καιρους καποιοι με ευκολια μη ξεχναμε οτι ειναι 15μερες δουλεια ενος 4ωρου εργαζομενου κατω των 25.
δεν βαζω τον χρονο που θα ΠΡΕΠΕΙ να μαζεψεις αυτα τα λεφτα.
οποτε για οσους θεωρουν τα ευρω στραγαλια , ας τα δινουν κιολας
φιλικα παντα
ontopic : οχι δεν αξιζει ουτε απο μενα σε αυτο το ποσο.
με τα 300 η αν περιμενεις να μαζευτει μεγαλυτερο κομποδεμα , μπορεις να βρεις πολυ πιο τιμιο μηχανακι και καρτα γραφικων επισης.
αν πουλησεις και τα δικα σου βεβαια θα κερδισεις και κατι.

Link to comment
Share on other sites

να πάρεις μία γεύση τι κάνεις με 400-430 ευρώ σήμερα...

 

 

...να πάρει μία γεύση για καινούργιο βρέ παιδιά... 300 ετοιμάζεται να δώσει για υποδεέστερο καί μεταχειρισμένο!

 

...μαζί σας είμαι... τα ίδια λέμε σε διαφορετικές γλώσσες...

 

 

 

με τα 300 η αν περιμενεις να μαζευτει μεγαλυτερο κομποδεμα , μπορεις να βρεις πολυ πιο τιμιο μηχανακι

  :victory:  :T:  :agree:

Έγινε επεξεργασία από Spyros Mil
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ο geokal 12 πρέπει να το σκεφτεί λίγο, αφήστε τον να πάρει μια ανάσα και να αποφασίσει, 

Geokal, μην βιάζεσαι, σκέψου τι θες, υπολόγισε τι μπορείς να δώσεις από λεφτά ( στα νεοελληνικά λέγεται budjet) και πράξε αναλόγως.

Τα μηχανήματα δεν φεύγουν και πάντα βγαίνουν καινούργια με περισσότερες δυνατότητες.

Το "ρεζουμέ" της αρχικής σου ανάρτησης είναι ότι ο "φίλος σου" σου πούλαγε ακριβά ενώ με τα ίδια σχεδόν λεφτά αγοράζεις καινούργιο hardware.  

Έχε υπόψη σου ότι εκτός από mobo-cpu-ram-vga και ο δίσκος θα σου δώσει άλλη αίσθηση, ιδίως αν είναι SSD.

Τα παιδιά (αγόρια και κορίτσια) του "the lab.gr" είναι εδώ και θα σε βοηθήσουν όσο μπορούν.

Έγινε επεξεργασία από p55
Link to comment
Share on other sites

εγω κρατησα το παλιο μου μεσαιου μεγεθους κουτι μου, και με 450 ευρω εχω τελευταιας γενιας επεξεργαστη intel i5 4440 mobo gigabyte b85m-hd3 και 4gb ram kinston hyper-x στα 1600mhz ! οποτε η αποψη μου ειναι να κρατησεις τα πραγματακια σου και οτι κανει να το βαλεις πανω μεχρι να παρεις και εναν σκληρο καινουριας τεχνολογιας και εισαι μια χαρα. οσο για την τροφοδοσια,δεν χρειαζεσαι με την 630 πανω απο 500watt. ελπιζω να σε καλυψα! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.