Jump to content



Intel 4790K OC και OCCT


Recommended Posts

Στόχος είναι τα 4,7 με 4,8 ghz

Η μητρική είναι maximus vii hero, μνήμες 16gb 2400mhz kingston hyperx beast, τροφοδοτικό evga 750 g2 και ψύξη cooler master nepton 240m.

 

Με τάση 1,265 στα 4,7 βγάζει ΙΒΤ στο maximum και πολές ώρες AIDA stability test χωρίς πρόβλημα.

Το πρόβλημα είναι στο OCCT Linpack (χωρίς AVX). Βγάζει error σε κάνα 2 ώρες σε αυτήν την τάση έως και στα 1,290 συνεχίζει να βγάζει error και να σταματάει (δεν κρασάρει το pc, απλά σταματάει το OCCT). Στα 1,295 V με το ASUS LLC στο level 4 βγάζει 7 ώρες μετά πάλι error. Στο level 8 σταματάει στο 20 λεπτο. Σε οποιαδήποτε άλλο level εκτός του 4 σταματάει κάτω απο την μία ώρα.

 

Πείραξα και το cache voltage δεν είδα κάποια διαφορά. Σε voltage 1,30+ πάλι σταματάει κάτω απο την πρώτη ώρα. Το περισσότερο που έβγαλε ήταν με 1,295 και LLC level 4. Δεν έχω δοκιμάσει πάνω απο 1,31Volts δεν ξέρω αν αλλάξει κάτι αλλά δεν θεωρώ λογικό να θέλει παραπάνω απο +0,040 volts για να βγάλει OCCT απο την στιγμή που με 1,265 βγάζει IBT με AVX στο maximum και AIDA64 για 12+ ώρες...  MAX θερμοκρασία που έχω δει είναι στο IBT με 84 βαθμούς στο hottest core με 23 βαθμούς δωματίου και τα fans της ψύκτρας στο 80%

Το pc δεν έχει βγάλει ποτέ μπλε οθόνη, δεν έχει φριζάρει ποτέ, παίζει κανονικά στα games χωρίς κολήματα και κρασαρίσματα. Το μόνο πράγμα που φαιλάρει απο αυτά που έχω δοκιμάσει είναι το OCCT.  prime95 δεν δοκίμασα.

 

Έναν ι5 4690Κ που δοκίμασα φτάνει άνετα στα 4,6 Ghz με 1,270 Volts και βγάζει 30 ώρες συνεχόμενα OCCT χωρίς καν να ιδρώσει...

Link to comment
Share on other sites

Παντως δεν ειναι αναγκη να το "καις" το cpuδακι σου για να παρεις εξτρα 100-200mhz, ειδικα για 24/7 καταστασεις. Για μενα αστο στα 4.6ghz με 1.265ν και εφοσον με αυτες τις ρυθμισεις βγαζεις 12ωρο ibt δεν υπαρχει περιπτωση να σου κρασαρει ποτε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παντως δεν ειναι αναγκη να το "καις" το cpuδακι σου για να παρεις εξτρα 100-200mhz, ειδικα για 24/7 καταστασεις. Για μενα αστο στα 4.6ghz με 1.265ν και εφοσον με αυτες τις ρυθμισεις βγαζεις 12ωρο ibt δεν υπαρχει περιπτωση να σου κρασαρει ποτε!

 

ε αφού έπεσε στα χέρια μας 4790k επιβάλεται να το κάψουμε :p ξέρω οτι δεν έχει νοημα για 100-200mhz, για ψυχολογικούς λόγους γίνεται το oc. Απλά ξενέρωσα με τον συγκεκριμένο γιατί ο δικός μου 4770k πάει 4,5 με 1,232 στα ίδια temps με τα 1,3 του 4790k και φαινόταν να έχει καλό potential.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοειται!! Περι ορεξεως...

Παντως εχεις δυνατο κομματι για 4.5 να θες 1.232ν!! Ο δικος μου θελει για 4.4 1.275ν απο bios. Για 4.5 δεν μπορω να δοκιμασω γτ οι θερμοκρασιες πανε στο Θεο!

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο 4790 , @4.6  με 1.25 ειμαι.
δε ξερω για τα προγραμματα που λετε αλλα εβγαζε ωρες render στο 3DS max.
ποια ειναι η επιλογη που να ριχνει το ρευμα σε idle ?
τωρα μολις παρατηρησα οτι δε την ριχνει.

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω με fixed voltage καμια 30αρια loops στο max IBT να δω πως θα πάει.

εμενα ο 4790 , @4.6  με 1.25 ειμαι. δε ξερω για τα προγραμματα που λετε αλλα εβγαζε ωρες render στο 3DS max. ποια ειναι η επιλογη που να ριχνει το ρευμα σε idle ? τωρα μολις παρατηρησα οτι δε την ριχνει.

Απο windows τσέκαρε στα power options αν έχεις στο 5% ελαχιστες επιδόσεις στον επεξεργαστή.

Μετά έλεγξε απο το bios αν είναι enabled το speedstep και τα c-sates του επεξεργαστή.

Και τέλος βάλε adaptive mode με turbo voltage τα volt που έχεις τώρα και το offset άστο στο AUTO.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ε αφού έπεσε στα χέρια μας 4790k επιβάλεται να το κάψουμε :p ξέρω οτι δεν έχει νοημα για 100-200mhz, για ψυχολογικούς λόγους γίνεται το oc. Απλά ξενέρωσα με τον συγκεκριμένο γιατί ο δικός μου 4770k πάει 4,5 με 1,232 στα ίδια temps με τα 1,3 του 4790k και φαινόταν να έχει καλό potential.

 

Οι θερμοκρασιες σου με 1,3v vcore δεν ειναι τσιμπημενες?

Ρωταω γιατι ο δικος μου για παραδειγμα, με 1,3volt vcore αν τον στρεσαρω με intel burn test με stress level->maximum βαραει 90αρια και ειμαι και με custom watercooling.. :p

Το ξερω βεβαια οτι σε φυσιολογικη χρηση δεν προκυτε ουτε καν να πλησιασει τις θερμοκρασιες των burn tests, απλα το αναφερω γιατι γραφεις στο πρωτο σου ποστ οτι τον εχεις στρεσσαρει καμποσες ωρες με μερικα stress tests με vcore ~1.3volt και αναρωτιεμαι τι temps εχεις..

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω βεβαια οτι σε φυσιολογικη χρηση δεν προκυτε ουτε καν να πλησιασει τις θερμοκρασιες των burn tests, απλα το αναφερω γιατι γραφεις στο πρωτο σου ποστ οτι τον εχεις στρεσσαρει καμποσες ωρες με μερικα stress tests με vcore ~1.3volt και αναρωτιεμαι τι temps εχεις..

στο ΙΒΤ max έχω δει 95, στο AIDA και στο OCCT έως 85.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.