Jump to content


APC τα μόνα πολύπριζα με ταυτόχρονη χρήση όλων των θυρών


Recommended Posts

γράφω αυτό το θέμα για να ενημερώσω τους συμφορουμίτες. ψάχνω εδώ και καιρό να βρώ κατάλληλα πολύπριζα . τα κοινά πολύπριζα σχεδόν όλα εκτός των APC εχουν ένα σφάλμα στο σχεδιασμό που απορώ πως οι μηχανικοί δεν το έχουν επεξεργαστεί . σχεδόν σε όλα τα πολύπριζα οι πρίζες shuko είναι τοποθετημένες υπό κλίση . με αποτέλεσμα όταν θέλεις να χρησιμοποιήσεις ταυτόχρονα όλες τις θύρες με πρίζες shuko  να μην μπορείς να  τις χρησιμοποιήσεις . χάνεις ανα δύο χρησιμοποιούμενες μια. δηλαδή στα των τρειων θέσεων έχεις δύο. στων 5 τρεις κτλ . ακόμα χειρότερα είναι όταν έχεις μετασχηματιστές που έχουν ορθογώνια κουτάκια .

από τότε που τα βρήκα ξένοιασα. σε λίγο καιρό παώ να ξαααγοράσω δυο ακόμα να έχω . στα τα επισυνάπτω για να ξέρετε ποια είναι . εάν ξέρει και άλλος παρόμοιου τύπου ας τα ποστάρει να ξέρουμε ποια είναι .  

τα υπόλοιπα ακριβά και μη , μπορείς να χρησιμοποιείς ταυτόχρονα όλες τις θύρες μόνο στις απλές λεπτές πρίζες που δεν ξέρω πως λέγονται .

ορίστε και οι κωδικοί : PF8VNT3-GR 8 θέσεων

                                   PH6T3-GR   6 θέσεων

                                   P5BT-GR 5 θέσεων

υπάρχουν και άλλα τέσσερα καινούργια αλλά βαριέμαι να τα προσθέσω . τα δύο πρώτα τα έχω στην κατοχή μου .

 

δεν είμαι πωλητής , ούτε έχω σχέση με κανένα κατάστημα , ούτε με την αντιπροσωπεία . απλά πιστεύω ότι είναι εξαιρετικά χρήσιμο να υπάρχει ένα τέτοιο θρεντ μιας και ο μέσος χρήστης πιστεύω ότι έχει τουλάχιστον δύο πολύπριζα ανά υπολογιστή .

 

όποια άλλη εμπειρία , ευπρόσδεκτη .

 

edit : έκανα μια δοκιμή σε ένα υπο κλίση φτηνό πολύπριζο και χώρεσαν και οι δύο πρίζες shuko σε δύο συνεχόμενες υποδοχές. όμως τα τραφοδοτικά με τα ορθογώνια κουτιά δεν χώρεσαν σε δύο συνεχόμενες πρίζες και χρειάστηκε να παραλείψω μια .

post-44129-0-42668300-1426456753_thumb.j

post-44129-0-46660700-1426456769_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

τελικά αγόρασα τα προαναφερόμενα πολύπριζα για τεχνικούς λόγους και πήρα και ένα καινούργιο με υποδοχές για φόρτιση usb 2.4 A . βρήκα και ένα παλιό (το είχα τέσσερα χρόνια ) οκτώ θέσεων με παρόμοια διάταξη το οποίο ήταν μάρκας BELKIN . Κοίταξα σήμερα για βελκιν ,δεν είχε το ίδιο μοντελο και κάποια απο τα καινούργια είχαν παρόμοια διάταξη.

 δυστυχώς στο οκτώ θέσεων έβαλα κάποιες πρίζες με μετασχηματιστές και έπρεπε πάλι να παραλείψω  μια θέση στην περίπτωση που έβαζα δυο μεγάλους μετασχηματιστές δίπλα δίπλα . ενας μεγάλος μετασχηματιστής και μια λεπτή πρίζα ταιριάζουνε δίπλα δίπλα  .  

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

Σε οικιακό περιβάλλον δύσκολα να σου χρειαστούν και οι 8 πρίζες. Θέμα υπάρχει όντως με μετασχηματιστές, αλλά όχι με απλά καλώδια. Υπάρχουν καλώδια τροφοδοσίας που κάνουν γωνία, αλλά υπάρχουν και άλλα που δεν κάνουν. Πάντως πριν λίγο καιρό το Tom's Hardware είχε ρίξει κράξιμο στην APC για την ποιότητα κάποιων πολυπριζών της. Η εταιρία είχε αργότερα βελτιώσει την ποιότητα αυτών, αποτέλεσμα εκείνου του άρθρου.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι τα "υπο κλιση"  , εκτος αμα εχεις 10 ηλιθιους φορτιστες κινητων που ειναι σαν πατατες .

 

(τι εχεις πανω στο pc σου και θεωρεις πως τα 2 πολυμπριζα ειναι συνηθες  ?XD )

Link to comment
Share on other sites

@ yanni το to toms hardware  θεωρείται αξιοπιστο site όπως το anandtech ???

@kpetros στο απλό πισι του μέσου χρήστη  α) πρίζα tower

                                                                       β) πρίζα οθόνης

                                                                       γ) πρίζα μόντεμ

                                                                       δ) (πρίζα switch )

                                                                       ε) πρίζα ηχείων .

 

 

αυτές είναι οι βσσικές . τώρα έχουμε κάποια έξτρα για το μέσο χρήστη :

                                                            στ) έναν εκτυπωτή

                                                           ζ) ένα σκάνερ

                                                           η) ένας φορητός εξωτερικός δίσκος

  στην περίπτωση μου  έχω               1) δύο πρίζες hi fi ηχείων

                                                           2) μια πρίζα για τον ενισχυτή ακουστικών

                                                           3) μια πρίζα για το DAC

για το μέσο χρήστη θές δηλαδή 8 πρίζες (όχι για εμενα ) . δεν θές ακόμα μια ή δυο ελεύθερες για παν ενδεχόμενο ? αν δεν τις βάλεις αυτές πες 8 μόνο . συν μια πρίζα που χάνεις από το ένα πολύπριζο για να συνδέσεις το δεύτερο . τα μέσα ποιοτικά πολύπριζα έχουν τέσσερις ή πέντε θύρες. άρα θές δύο χωρίς καμία έξτρα πρίζα για παν ενδεχόμενο .  

Link to comment
Share on other sites

Το Tom's δείχνει μια αγάπη προς τα μεγάλα πορτοφόλια, αλλά σε εκείνη την περίπτωση υπήρχαν φωτογραφίες και η αντίδραση της APC ήταν "θα το φτιάξουμε". Οπότε εκείνο το άρθρο ήταν έγκυρο. Για την ιστορία ο ίδιος οργανισμός που έχει αγοράσει το Tom's πρόσφατα αγόρασε και το Anandtech.

 

α) πρίζα tower

β) πρίζα οθόνης

γ) πρίζα μόντεμ (μπορεί να βρίσκεται σε άλλο δωμάτιο)

δ) (πρίζα switch ) (δεν χρειάζεται παρά σε ελάχιστο κόσμο ή το modem μπορεί να παίζει τον ρόλο του switch)

ε) πρίζα ηχείων

στ) έναν εκτυπωτή

ζ) ένα σκάνερ (παίζουν πολύ τα πολυμηχανήματα)

η) ένας φορητός εξωτερικός δίσκος  στην περίπτωση μου  έχω (έχω και εγώ αλλά ο πιο πολύς κόσμος παίζει με 2,5'' που δεν χρειάζεται τροφοδοσία)        

1) δύο πρίζες hi fi ηχείων (πολλά ηχεία έχεις!)

2) μια πρίζα για τον ενισχυτή ακουστικών

3) μια πρίζα για το DAC

 

Τα κόκκινα νομίζω απουσιάζουν από τα περισσότερα συστήματα. Τα μπλε είναι προαιρετικά. Από τα πράσινα άντε 1-2 να παίζουν με μετασχηματιστή στην άκρη του καλωδίου.

Link to comment
Share on other sites

Διάφορα που έχω αγοράσει κατά καιρούς. APC, MGE και απλά λευκά.

 

Γύρω μου αυτή τη στιγμή βλέπω 2x Monitors, 1x PC, 2x NAS, 2x UPS, 2x εξωτερικoύς δίσκους, 1x HDD docking station, 1x εξωτερική κάρτα ήχου, 2x ενεργά ηχεία, 2x ενισχυτές ακουστικών, 1x 8-port switch, 1x router, 1x ADSL modem, 1x Vodafone cell, 1x τηλέφωνο, 1x πολυμηχάνημα, 1x φωτιστικό. Ίσως χάνω και τίποτα. Όλα αυτά θέλουν δική τους παροχή.

Κάποιες από τις συσκευές τροφοδοτούνται από τα UPS (x2), αλλά επιπλέον χρειάζεσαι πρίζες για τα πολύπριζα + τα UPS, καθώς και να έχεις 2-3 ελεύθερες (για laptop και διάφορα άλλα μαραφέτια).

 

Το πρόβλημα είναι ότι αναγκάζεσαι να κάνεις daisy-chain πολύπριζα (αφού οι παροχές από τον τοίχο είναι λίγες - δύο στην περίπτωσή μου), που κανονικά πρέπει να αποφεύγεται.

Έγινε επεξεργασία από Shaman
Link to comment
Share on other sites

οπα οπα 

μεσος χρηστης ? 

 

το ΜΕΣΟ pc εχει 1)τον υπολογιστη 2) την οθονη   (οι δυο αυτες πριζες ειναι σιγουρα τυπου σουκο)

                           2) ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟΣ ηχεια τα οποια πιθανον να ειναι τροφοδοτουμενα απο καποιο USB , η ακομα και ηχεια ενσωματομενα στην οθονη 

                           3) μοντεμ (για switch δεν κανω λογο , κανεις μεσος δεν εχει ) -   το οποιο ειναι πιθανο να μην βρισκεται στο ιδιο δωματιο 

                     

 

σκαννερ-φωτοτυπικο (συνηθως πολυμηχανιμα) δεν ειναι σιγουρο οτι ολοι εχουν , και πολλοι που εχουν , ειναι συχνα εκτος λειτουργειας -μην πω οτι ειναι και χωμενο σε καμια ντουλαπα

 

 

zxperm.jpg

Έγινε επεξεργασία από kpetros
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εσύ έχεις 8 πρίζες για τρεις χρήση μόνο . είσαι μέσα στην κατηγορία. τα μέσα ποιτικά έχουν 4 με 5 θέσεις.  από ότι βλέπω αριστερά τη μια πρίζα τη χάνεις . τη λεπτή . που είναι άδεια . εαν βάλεις νομίζω ένα μετασχηματιστή τέρμα αριστερά νομίζω ότι χάνεις και την δεύτερη αριστερή λεπτή . (που είναι γεμάτη τώρα ).

Link to comment
Share on other sites

Αυτη που φαινεται πως την χανω , δεν ειναι ετσι . Απλα πρεπει να μπει πρωτα το μικρο βυσμα , το οποιο θα εγκλωβιστει με την σουκο διπλα του . Λεπτομερειες οταν κατι προκειται για βασικο!

Τις υπολοιπες τις εχω για λαπτοπ + φορτιστη κινητου και ισως καποιον εξωτερικο σκληρο    

 

Το γεγονος οτι εχω 8αρι ειναι επειδη αυτο ειχα και καθοταν  :p

Θα με βολευε ενα 5αρι , αλλα σιγα μην παρω καινουργιο 

 

Οσο για το θεμα των "ποιοτικων"   , να το βρασω . Ποσο ρευμα θα τραβηξεις ? Πρεπει να ειναι ΠΟΛΥ μουφα ενα πολυπριζο για να μην αντεξει 1-2Α 

Link to comment
Share on other sites

Οσο για το θεμα των "ποιοτικων" , να το βρασω . Ποσο ρευμα θα τραβηξεις ? Πρεπει να ειναι ΠΟΛΥ μουφα ενα πολυπριζο για να μην αντεξει 1-2Α

εχω δει μουφα πολυμπριζο να βγαινουν μονα τους τα φις!! ΛοΛ.

ακομα χειροτερα οι γειωσεις δεν κανουν καλη επαφη με την κεντρικη λαμα εσωτερικα του πολυμπριζου, επισεις εχω συναντησει με φαινομενικα χοντρο καλωδιο και μεσα εχει 0.5mm'' !!

επικυνδινα δηλαδη! προσοχη λοιπον στα φτηνιαρικα

Link to comment
Share on other sites

Αυτη που φαινεται πως την χανω , δεν ειναι ετσι . Απλα πρεπει να μπει πρωτα το μικρο βυσμα , το οποιο θα εγκλωβιστει με την σουκο διπλα του . Λεπτομερειες οταν κατι προκειται για βασικο!

Τις υπολοιπες τις εχω για λαπτοπ + φορτιστη κινητου και ισως καποιον εξωτερικο σκληρο    

 

Το γεγονος οτι εχω 8αρι ειναι επειδη αυτο ειχα και καθοταν   :p

Θα με βολευε ενα 5αρι , αλλα σιγα μην παρω καινουργιο 

 

Οσο για το θεμα των "ποιοτικων"   , να το βρασω . Ποσο ρευμα θα τραβηξεις ? Πρεπει να ειναι ΠΟΛΥ μουφα ενα πολυπριζο για να μην αντεξει 1-2Α 

2,4  ampere δίνει η θύρα φόρτισης usb του πολύπριζου που είναι πολύ απλή  . η shuko δεν τραβάει περισσότερα ?

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

@Γεώργιος

 

το USB δινει 5V  , ενω η πριζα σου ειναι στα 230V 

μια πριζα σουκο-με ενισχυμενη στο σπιτι στα χαρτια θεωρουμε δεδομενο πως αντεχει ισχυ της ταξεως των 500W  (αρα 500W/230V = περιπου 2,3Α)

Κατα τον HD384 ενα καλωδιο 1,5mm^2 αντεχει εως 13Α , αρα ενα καλωδιο παχους 0,5mm^2 ειναι αρκετο να αντεξει τα 1-2Α του πολυπριζου 

(βεβαια γνωστος μου εχει βρει πολυπριζο οπου το καλωδιο μεσα του ηταν απλα μερικα μουστακια ) 

Link to comment
Share on other sites

@kpetros νόμιζα ότι το usb είναι πολύ αδύναμο . νομίζω ότι το usb 3.1 δέχεται περισσότερο. επίσης έιχα ρωτήσει  και μου είπαν ότι η πρίζα του σπιτιού στον τοίχο αντέχει 2,4 kwatt  (2400watt).

είπες ότι το καθε shuko του πολύπριζου αντέχει 800 watt ?? δηλαδή σύνολο 8χ 800 = 6400 watt (6.4KW) ?? νομίζω ότι 800 watt  είναι λίγα . έχει και προστασία υπέρτασης που λογικά δίνει πολύ περισσότερες αντοχές .

Link to comment
Share on other sites

@Γεώργιος

Στην πριζα σου φτανουν 16Α  (3680W)   , το οποιο ειναι πληρως εκμεταλλευσιμο με ασφαλεια μονο απο τις ενισχυμενες πριζες 

Ομως οι πριζες του 3-4ευρου (συχνα και αγνωστων προδιαγραφων ) ποσο θα αντεξουν ? 

 

Δεν ειπα πως καθε σουκο του πολυπριζου εχει 800W , αμα ισχυε αυτο θα ειχα παρει φωτια XD 

 

Το πιο σωστο θα λεγα πως ειναι οτι  "Το πολυπριζο σουκο εχει ΧΧΧΧ ισχυ που μπορει να διανεμει στις επιμερους πριζες του "    

     ΧΧΧΧ η ισχυς αναλογα με την ποιοτητα της πριζας οπου συνδεεται 

 

 

Ξεφυγαμε βεβαια .... στην περιπτωση των υπολογιστων δεν προκειται να φτασεις μεγαλες τιμες οσα περιφερειακα να βαλεις  (εκτος αμα εισαι κατοχος 2-3 καρτων 295Χ2   :p ), οποτε δεν θα πρεπε να σε νοιαζουν και τετοιες λεπτομεριες 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.