Jump to content



Ηχομόνωση


Recommended Posts

Ενδιαφέρομαι να ηχομονώσω το υπνοδωμάτιο του διαμερίσματός μου, γιατί οι από πάνω δεν κοιμούνται ΠΟΤΕ και την έχουν δει σεφ και τεχνίτες των πρωινών ωρών, ενώ κάθε βράδυ μετά τις 2 και για όλο το βράδυ ακούω την κεντρική μονάδα των από κάτω (η οποία ακούγεται σαν παλιό ψηγείο). Αναφέρομαι στην ηχομόνωση ήδη υπάρχοντων τοίχων. Βρήκα σε διάφορες εταιρείες κάτι σαν αφρώδη ρολά, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι αποτελεσματικά. Ψάχνω υλικά όσο το δυνατόν μεγαλύτερης ηχομόνωσης. πχ τύπου στούντιο ηχογράφησης.

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΟΝΙΑ χρησιμοποιούσα και έπρεπε να παίρνω άλλο ζευγάρι κάθε μέρα. Οι συγκεκριμένες είναι πολύ σκληρές. Αλλά και πάλι κόβουν μόλις 15db. Εδώ σού λέω για θόρυβο τύπου άφησε ο άλλος το φορτηγό του κάτω από το παράθυρό μου με αναμμένη τη μηχανή. Οι δε επάνω που τα ξημερώματα βαράνε πόρτες, παράθυρα, ντουλάπια, συρτάρια και τούς πέφτουν κι εγώ δεν ξέρω τι, άσε που συχνά μετακινούν έπιπλα ή κάνουν επιδιορθώσεις με ηλ.μηχανήμητα... Και νομίζεις ότι οι ωτοασπίδες κόβουν τέτοιο θόρυβο; Άσε που τα αυτιά μου ήταν μονίμως ερεθισμένα και συχνά βούιζαν. Την τελευταία φορά που έβαλα ωτοασπίδες κάποιος επιχείρησε, επιχειρούσε για την ακρίβεια γιατί ήρθε αρκετές φορές, να διαρρήξει το διαμέρισμά μου, κι εγώ τον άκουγα! Και αν δεν είχα την υποψία ότι ο θόρυβος που άκουγα δεν ήταν ιδέα μου, δε θα είχα πάει ποτέ στην εξώπορτα ν'ανάψω το φως και να την κάνει. Δυστυχώς μετά από 2-3 μέρες ξανάρθε πάλι ξημερώματα, οπότε για λόγους ασφαλείας προτιμώ να μη φωράω ωτοασπίδες. Όσο να'ναι περιορίζουν την ακοή σου και ποτέ δεν ξέρεις ποιος θα αποφασίσει να σ'επισκεφτεί το βράδυ.

Έγινε επεξεργασία από ΣτοΠαραΠεντε
Link to comment
Share on other sites

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Χρησιμοποιώ οτωασπίδες κάθε μέρα , της Howard leight max, οι οποίες κόβουν 36 db. Ωστόσο οξύς ήχους δεν τους κόβουν. Δηλαδή ένα τζάμι που σπάει,αν πέσει του απο πάνω το κινητό στο πάτωμα κλπ. Άρα πλέον κοιμάμαι , γιατι κάτι κλακμματα μωρών κλπ και μακρυνοί ήχοι δεν με επιρρεάζουν, αλλά όταν ο από πάνω κοππανάει στο πάτωμα τότε πετάγωμαι πάνω. Έχω σκεφτεί τη λύση γυψοσανίδα και από πίσω πετροβαμβακα για ηχομόνωση και θερμομόνωση μιας και ο γείτονας θερμαίνεται τσαμπα από εμένα. Μειονέκτημα το κόστος και ότι θα μικρύνει κατά 5-7 πόντους όλο το δωμάτιο. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν σπούδαζα έμενε από επάνω μια κοπέλα του Μουσικού που όλη μέρα άκουγε μουσική, τραγουδούσε (τσίριζε, δηλαδή, ή καλύτερα νιαούριζε) και έπαιζε βιολί. Πω! Όλα τα έγχορδα ακούγονταν κανονικότατα, το ίδιο και τα μπάσα. Και δυστυχώς το πάτωμα ήταν ξύλινο... Ακόμη και το αφτί που ακουμπούσε στο μαξιλάρι δεν τη γλίτωνε. Ο ήχος μεταδίδεται αρκετά καλά από στερεό σε σετρεό σώμα, δυστυχώς κι από τοίχο σε τοίχο.


Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Χρησιμοποιώ οτωασπίδες κάθε μέρα , της Howard leight max, οι οποίες κόβουν 36 db. Ωστόσο οξύς ήχους δεν τους κόβουν. Δηλαδή ένα τζάμι που σπάει,αν πέσει του απο πάνω το κινητό στο πάτωμα κλπ. Άρα πλέον κοιμάμαι , γιατι κάτι κλακμματα μωρών κλπ και μακρυνοί ήχοι δεν με επιρρεάζουν, αλλά όταν ο από πάνω κοππανάει στο πάτωμα τότε πετάγωμαι πάνω. Έχω σκεφτεί τη λύση γυψοσανίδα και από πίσω πετροβαμβακα για ηχομόνωση και θερμομόνωση μιας και ο γείτονας θερμαίνεται τσαμπα από εμένα. Μειονέκτημα το κόστος και ότι θα μικρύνει κατά 5-7 πόντους όλο το δωμάτιο. 

 Επίσης, αν έχεις εντοιχισμένες ντουλάπες ή φτάνουν ως το ταβάνι υπάρχει θέμα. Δεν ξέρω αν οι καινούριες πολυκατοικίες περιλαμβάνουν ειδικά ηχοθερμομονωτικά υλικά. Αυξάνουν μεν το κόστος κατασκευής, μειώνουν δε την απώλεια και σπατάλη ενέργειας. Και ποιος δε θέλει να έχει ησυχία; Έτσι και πάρτι μπορείς να κάνεις άνετα και δε σε ενοχλούν οι άλλοι γύρω σου, εντός κι εκτός πολυκατοικίας. Σκεφτείτε πόσο ενοχλητικό είναι να διανυκτερεύσετε σε ξονοδοχείο που φιλοξενεί σχολική εκδρομή, γλετζέδες, φιλάθλους, τουρίστες κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, στο στρατό δεν ξέρω πως θα την παλέψετε.

Το αυτό απο άνθρωπο με αρκετά ευαίσθητη ακοή επίσης.

 

Ποια 15 db ? ΟΠΛΟ και μετα βιας το άκουγες, που το κρουστικό-ηχητικό κύμα ήταν πολύ δυνατό.

 

Οι λύσεις που προτείνετε θέλουν μελέτη απο μηχανικό και χρήμα μπόλικο με αμφίβολα αποτελέσματα,

πόσο μάλλον ΟΝΤΩΣ για την ασφάλεια ενός στο σπίτι.

 

Επιμείνετε σε κάτι πιο λογικό.

 

TIP : όλα τα λεφτά στον ύπνο, είναι ο συντονισμός με την προσωπική αναπνοή.

         Αυτό βοηθούν άμεσα  οι ωτοασπίδες.

 

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Ο 5άρης πετροβάμβακας ή υαλοβάμβακας με γυψοσανίδα θα κάνει αρκετά καλή δουλειά στην ηχομόνωση και πολύ καλή στην θερμομόνωση, αλλά μη νομίζεις ότι θα λύσει και το πρόβλημά σου.

 

Όσον αφορά τον ύπνο στο στρατό, έχω κοιμηθεί στο παγκάκι του steyer με δυο σειρές μου στο απέναντι παγκάκι να παίζουν τάβλι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποιες ωτοασπίδες παρέχουν την καλύτερη ηχομόνωση στην καλύτερη τιμή; Χρόνια χρησιμοποιούσα τις Ohropax, αλλά έδινα στην καλύτερη 1 ευρώ (http://www.pharm16.gr/gr/el/products/ohropax-otoaspmalako-sfoygfakelzeyg#.VRHNpfyUfmc) και ήταν μέτριας ηχομόνωσης. Την 1η μέρα ήταν ΣΧΕΤΙΚΑ καλά, αλλά έτσι και τις ξαναχρησιμοποιούσα για 2η, 3η κτλ η απόδοσή τους μειωνόταν αισθητά.

 

http://www.pharm16.gr/gr/el/products/3m-zeygos-otoaspides-pp-01-002#.VRHNofyUfmc

 

Οι εν λόγω της 3Μ χρησιμοποιούνται κατά κόρον από τεχνίτες (χειριστές ηλ.μηχανημάτων) και ασθενείς που εξετάζονται στο μαγνητικό τομογράφο. Είναι φθηνές μεν, σκληρές δε. Τις χρησιμοποιούσα όταν είχα οικονομική στενότητα. Δεν είναι και πολύ βολικές.

 

Οι σιλοκόνης είναι Ο,ΤΙ χειρότερο.

 

Εδώ βρήκα ωτοασπίδες σε καλές τιμές:

 

http://www.medicoshop.gr/products/Earplugs/

Έγινε επεξεργασία από ΣτοΠαραΠεντε
Link to comment
Share on other sites

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Χρησιμοποιώ οτωασπίδες κάθε μέρα , της Howard leight max, οι οποίες κόβουν 36 db. Ωστόσο οξύς ήχους δεν τους κόβουν. Δηλαδή ένα τζάμι που σπάει,αν πέσει του απο πάνω το κινητό στο πάτωμα κλπ. Άρα πλέον κοιμάμαι , γιατι κάτι κλακμματα μωρών κλπ και μακρυνοί ήχοι δεν με επιρρεάζουν, αλλά όταν ο από πάνω κοππανάει στο πάτωμα τότε πετάγωμαι πάνω. Έχω σκεφτεί τη λύση γυψοσανίδα και από πίσω πετροβαμβακα για ηχομόνωση και θερμομόνωση μιας και ο γείτονας θερμαίνεται τσαμπα από εμένα. Μειονέκτημα το κόστος και ότι θα μικρύνει κατά 5-7 πόντους όλο το δωμάτιο. 

 

Πού μπορώ να βρω τις ωτοασπίδες της Howard Leight; Στο googleμε παραπέμπει σε ξένες ιστοσελίδες, άρα δεν πωλείται στην Ελλάδα. Στο Amazon κάνουν 3 λίρες τα 20 ζεύγη, αλλά είναι για αποστολή εντός ΗΒ.

 

http://www.amazon.co.uk/Pairs-Howard-Leight-MAX-Plugs/dp/B0026IR2SM

 

Υπάρχουν και σε 200αδα! http://www.amazon.co.uk/dp/B00U03HYQU?psc=1

Έγινε επεξεργασία από ΣτοΠαραΠεντε
Link to comment
Share on other sites

αν αγορασεις ηχομονωτικο υλικο αυτο που θα πρεπει να δωσεις σημασια ειναι ο συντελεστή ηχοαπορρόφησης. google it και θα καταλαβεις ;)

 

επισης καλο ειναι να μονωσεις και το κρεβατι απο το πατομα (με πλαστικες - λαστιχενιες πατουρες)

Έγινε επεξεργασία από eleozz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.