Jump to content



Επιλογη μητρικης


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια και καλως σας βρηκα,

Ειπα και γω να φτιαξω ενα desktop με αυτα:

gpu XFX Radeon R9 280X 3GB Double Dissipation Black Edition (R9-280X-TDBD)

cpu AMD FX-8350

psu Corsair VS Series VS550 80Plus

memory Kingston HyperX Fury Red 8GB DDR3-1866MHz

storage Western Digital Caviar Blue 1TB 3.5" SATA ΙΙΙ

 

και κολλαω στη μητρικη :p

 

Ειχα βρει την Asrock 970 Extreme4 αλλα διαβασα οτι δεν ειναι και πολυ συμβατη με την 8350.. Αν δεν κανεις overclock καλη ειναι αλλα αν θες να κανεις overclock υπαρχει θεμα.. Εχετε να προτεινετε καμια μητρικη μεχρι 105-110 € που να μπορω να κανω στο μελλον και λιγο overclock(οχι τπτ τρελο..).

Μαλλον ζηταω πολλα και θα μου προτεινετε αν θελω να κανω overclock να παω σε μια πιο ακριβη μητρικη, αλλα μηπως μπορει να γινει κατι; :p

 

Ευχαριστω για το χρονο σας 

Link to comment
Share on other sites

http://www.skroutz.gr/s/4046503/Gigabyte-970A-UD3P.html

 

8+2 power phase και μέσα στα χρήματά σου (από πλαίσιο και eshop στα 99 ευρώ). Το θέμα είναι οτι έφτιαξες ένα εξαιρετικά ενεργοβόρο σύστημα και το vs 550 δεν ξέρω τι θα κάνει αν αρχίσεις το o/c.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για το τροφοδοτικό άλλο ήθελα να στείλω.. το smart se 630w,νομίζω είναι αρκετο και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Επίσης έχετε να προτείνετε καμία άλλη αλλαγή στο σύστημα;

Έγινε επεξεργασία από D_Angelos
Link to comment
Share on other sites

Για το τροφοδοτικό άλλο ήθελα να στείλω.. το smart se 630w,νομίζω είναι αρκετο και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Επίσης έχετε να προτείνετε καμία άλλη αλλαγή στο σύστημα;

 

Νόμιζα ότι έχει αγοραστεί ήδη. Εφόσον γίνονται αλλαγές η πιο χτυπητή παραφωνία είναι ο 8350 που καλό θα ήταν να τον αλλάξεις με i5.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες για το αν μπορουν να γινουν πρεπει να μας πεις και μπατζετ!

Θα έλεγα ότι μέχρι τα 800 θα ήταν το μέγιστο..

Και για τον i5 και Γω το σκεφτόμουν αλλα είδα ότι ο 8350 έχει καλύτερη απόδοση από τους αντίστοιχους στα λεφτά του.. Μπορεί να έχει λίγο παραπάνω θόρυβο και να καεί λίγο παραπάνω αλλά βγαίνει πιο οικονομικό το pc.. Έτσι νομίζω τουλάχιστον ..

Έγινε επεξεργασία από D_Angelos
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ καλύτερη επιλογή τον 8350 από τον 4460 πχ που παίζουν στα ίδια χρήματα. Αν μπορείς να ανέβεις, υπάρχει και ο 4570 που είναι ελαφρώς καλύτερος, αλλά είναι κάνα 30ρι παραπάνω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πάντα την χρήση που θέλεις να κάνεις. Σε απόδοση single core σίγουρα τον διαλύει ο i5, αλλά σε συνολική απόδοση ο 8350 είναι καλύτερος.

Αν πχ σε ενδιαφέρει μόνο το gaming, ο i5 είναι συνήθως αρκετά καλύτερος (για αυτό πήρα έναν ωραιότατο 4690 [emoji14]) αν σε ενδιαφέρει το rendering Ο 8350 από όσα benchmark έχω δει είναι καλύτερος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ότι ο 8350 είναι συνολικά χειρότερος δε σημαίνει ότι υστερεί παντού. Απλά εκεί που κερδίζει, κερδίζει για λίγο ενώ εκεί που χάνει, χάνει για πολύ. Αν συνυπολογίσεις και ότι οι χρήσεις που κερδίζει είναι αριθμητικά πολύ λιγότερες + την κοντινή τιμή + τη συνολική ανωτερότητα της πλατφόρμας σε intel (1150), τότε δε βλέπω  να υπάρχει δίλημμα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχα Αγγελε στο μυαλο μου εισαι :p Μολις το εγραφα ! Και θα συμπληρωνα πως λογικα η λυση μετα ξεφευγει αν σε ενδιαφερουν και τα 2 αποκλειστικα, και πας σε ι7 . .

 

Νομιζω πως η ιντελ 1150 ειναι καλυτερη πλατφορμα overall. Σχεδον παντα καπου κερδιζεις καπου χανεις. Αλλα μαλλον χανεις περισσοτερα με 8350 απ'οτι με εναν ι5 που θα ειναι και η χρυση τομη για μια πιο all around λυση. Εαν η τιμη ειναι το προβλημα τοτε ειναι διλλημα, αλλιως οχι.

 

wo0t! Mε προλαβε ο trexx :D 

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα εφοσον δε σκοπευεις να κανεις O/c ετσι; Γιατι νομιζω ξεχασαμε πως οι ΝΟΝ-Κ επεξεργαστες ειναι κλειδωμενοι (αν κανω λαθος διορθωστε με). Καπου στην αρχη γραφεις για την πιθανοτητα να κανεις o/c οποτε πρεπει να πας σε επεξεργαστη με το γραμμα Κ απο διπλα (πχ 4670Κ). Και σε καποια μητρικη Ζ97 , αν και νομιζω εχεις δυνατοτητες o/c και με H81 που ειναι αρκετα φθηνοτερες. Δεν ξερω αν με 4460 εχεις δυνατοτητες ελαφριου o/c (εγω με 4590 δε δοκιμασα και δε ξερω αν μπορω- ειμαι και με στοκ ψυκτρα)

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τον 8350 με ενδιέφερε το oc Γιατί ήταν πιο αδύναμος από τον Intel οπότε με τον Intel δε νομίζω να θελήσω.. Οπότε μια χαρά Είμαι με Όχι κ επεξεργαστές ..

Γιατί 4460 με αυτή τη μητρική και όχι αυτό που έστειλα;

Έγινε επεξεργασία από D_Angelos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

H διαφορά του 4460 με τον 4570 είναι 200MHz στο turbo frequency, τρίχες δλδ, συν ότι ο 4460 είναι νεότερος (haswel refresh). Από την άλλη με την h97 (κοντά στα 90 ευρώ) έχεις υποστήριξη και για τους επόμενους επεξεργαστές της intel, έχεις περισσότερα sata, usb, ram slots και ψύξη στα vrm.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.