Jump to content



GreyOS - Το Free και Open Source Browser-based O/S


Recommended Posts

@qtgeo, Σιγά μη σου δώσουν και ΑΦΜ και ΔΟΥ.

Λοιπόν επειδή δεν είμαι και στα καλά μου (ως συνήθως) αν θέλεις να συνεχίσει να έχει υπόσταση το θέμα σου, απάντησε στις ερωτήσεις, πχ του @deninho. Αν δεν θες αλλά θες στοιχεία χρηστών, πετάς χαρακτηρισμούς κλπ είναι ένα κλικ το κλείδωμα μακριά.

Προς τους υπόλοιπους κρατήστε το καθαρό και μη μου δένετε τα χέρια... If you know what I mean.

Link to comment
Share on other sites

Στο fakefb έχεις κάνει ενα απλό πρόγραμμα με javascript που ελέγχει αν ενα προφίλ εχει cover page, φίλους αρκετους και activity στο timeline τους. Αν δεν πληρη τις προδιαγραφές τις παραπάνω το χαρακτηρίζεις σαν FAKE. Δηλαδή κάνεις εναν έλεγχο που κάποιος με το μάτι θα μπορούσε να καταλάβει ( και φυσικά ενας κακόβουλος χρήστης θα έβαζε και προφίλ εικόνα, θα εκανε και εικονικά post, θα έβρισκε΄και φίλους). Παρόλα αυτά το χαρακτηρίζεις το fakefb Artificial Intelligent software!

 

Απλούστατο βέβαια ναι... όπως και ότι άλλο έχω κάνει ή θα κάνω με βαρυά λογάκια και τα λοιπα και μεγαλομανία και λίγο τυρί από πάνω...

 

 

ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΠΙΚΡΗΤΗ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ, ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΚΑΦΕ ΠΑΤΕ.

 

ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ?

 

Επιπλέον επειδή ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΕΣΥ πως ξέρεις να ξεχωρίζεις τα ψεύτικα προφίλ μπράβο σου και μαγκιά σου. Το παιδάκι του γείτονα ή η μάνα σου όμως δε ξέρει άρα φοβάται για περίεργους φίλους και για ΠΑΙΔΕΡΕΣ για το παιδί της.

 

Οπότε ΞΕΚΟΛΑ από την άθλια κακεντρεχή ζωή σου και το ΜΙΣΟΣ σου και ΣΩΠΑ μια φορά και άκου και κανένα άλλο που έκανε ΚΑΤΙ Δ Ω Ρ Ε Α Ν για να βοηθήσει κόσμο όταν εσύ επαιζεις μπάλα.

 

Κατάλαβες αγόρι μου? Είσαι ΝΗΠΙΟ, ΘΡΑΣΥΔΙΛΟΣ και ΜΙΣΗΤΟΣ.

Έγινε επεξεργασία από qtgeo
Link to comment
Share on other sites

Απλούστατο βέβαια ναι... όπως και ότι άλλο έχω κάνει ή θα κάνω με βαρυά λογάκια και τα λοιπα και μεγαλομανία και λίγο τυρί από πάνω...

 

 

ΚΑΝΕΝΑΝ ΕΠΙΚΡΗΤΗ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ, ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΚΑΦΕ ΠΑΤΕ.

 

ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ?

 

Επιπλέον επειδή ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΕΣΥ πως ξέρεις να ξεχωρίζεις τα ψεύτικα προφίλ μπράβο σου και μαγκιά σου. Το παιδάκι του γείτονα ή η μάνα σου όμως δε ξέρει άρα φοβάται για περίεργους φίλους και για ΠΑΙΔΕΡΕΣ για το παιδί της.

 

Οπότε ΞΕΚΟΛΑ από την άθλια κακεντρεχή ζωή σου και το ΜΙΣΟΣ σου και ΣΩΠΑ μια φορά και άκου και κανένα άλλο που έκανε ΚΑΤΙ Δ Ω Ρ Ε Α Ν για να βοηθήσει κόσμο όταν εσύ επαιζεις μπάλα.

 

Κατάλαβες αγόρι μου? Είσαι ΝΗΠΙΟ, ΘΡΑΣΥΔΙΛΟΣ και ΜΙΣΗΤΟΣ.

Σε παρακαλω μην βρίζεις.

 

Και φυσικα εχεις δικαίωμα να κανεις οτι θες και να ανακοινώνεις οτι θες.

 

Εγω απλα σου ειπα οταν κάποιος σου πει ρε φίλε Γιώργο ξερεις κάτι δεν δουλευει ετσι οπως περιγ΄ραφεις το fakefb, ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ οτι θελει να σου κανει κακο!!

Είναι μια παρατήρηση απο κάποιον που ασχολείτε με αυτά που δημοσιέυεις και μάλιστα στα περισότερα ζητάς και γνώμες.

Link to comment
Share on other sites

Το ύφος σου άλλο έδειξε και μάλιστα συνεχίζεις χωρίς όνομα. Είσαι αδαής και νήπιο.

 

Δεν πρόκειται να εξγήσω κάτι άλλο. Είμαι ξεκάθαρος για όσους γράφουν κώδικα και γνωρίζουν τα βασικά γύρω από τους υπολογιστές.

Link to comment
Share on other sites

Το ύφος σου άλλο έδειξε και μάλιστα συνεχίζεις χωρίς όνομα. Είσαι αδαής και νήπιο.

 

Δεν πρόκειται να εξγήσω κάτι άλλο. Είμαι ξεκάθαρος για όσους γράφουν κώδικα και γνωρίζουν τα βασικά γύρω από τους υπολογιστές.

 

Οκ αγαπητε Γιώργο.

 

Ξερω τα βασικά γύρω από τον προγραματισμό. Πες μου κανει κατι περισσότερο το fakefb απο αυτά που περιέγραψα παραπάνω ?

Έγινε επεξεργασία από Airforce1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ασχολούμαι με αυτό. Να κάτσεις και να διαβάσεις.

 

Έδωσα και δίνω στο κόσμο τα φώτα μου και εκατομμύρια γραμμές κώδικα για να ξεστραβωθείτε όλοι οι "Ειδήμωνες" και να μάθετε πράγματα και να ΚΑΝΕΤΕ κατι και να ξεκουνηθείτε. Το έκανα και με το GreyOS  και να τι πέρνω.

 

ΜΙΣΟΣ, ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ και κακία. Κανένα σχόλιο προς συζήτηση που να είναi constructive.

 

ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΕΒΑΣΜΟΣ - Το θέμα είναι το GreyOS. Κάλεσα για συζήτηση και άτομα να ασχοληθούν. Δε ζήτησα τίποτα άλλο. Αλλά η χαζομάρα του κόσμου στα Post είναι αστείρευτη.

Έγινε επεξεργασία από qtgeo
Link to comment
Share on other sites

Στο fakefb έχεις κάνει ενα απλό πρόγραμμα με javascript που ελέγχει αν ενα προφίλ εχει cover page, φίλους αρκετους και activity στο timeline τους. Αν δεν πληρη τις προδιαγραφές τις παραπάνω το χαρακτηρίζεις σαν FAKE. Δηλαδή κάνεις εναν έλεγχο που κάποιος με το μάτι θα μπορούσε να καταλάβει ( και φυσικά ενας κακόβουλος χρήστης θα έβαζε και προφίλ εικόνα, θα εκανε και εικονικά post, θα έβρισκε΄και φίλους). Παρόλα αυτά το χαρακτηρίζεις το fakefb Artificial Intelligent software!

 

 

Να προσθέσω ότι τουλάχιστον σε μια προηγούμενη "version" που ισχύουν ακριβώς όσα λες, έβγαζε fake τα private profiles, γιατί φυσικά αν ο άλλος δεν θέλει να είναι χύμα το timeline του, εε κατά πάσα πιθανότητα είναι παιδεραστής και Taliban ταυτόχρονα :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι τουλάχιστον σε μια προηγούμενη "version" που ισχύουν ακριβώς όσα λες, έβγαζε fake τα private profiles, γιατί φυσικά αν ο άλλος δεν θέλει να είναι χύμα το timeline του, εε κατά πάσα πιθανότητα είναι παιδεραστής και Taliban ταυτόχρονα :D

 

Καμία σχέση τα όσα παιδαριώδη λες αλλά ΟΚ ας το προσπεράσουμε. Το ποστ είναι άσχετο με τα θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκω την έλλειψη επιχειρημάτων σου και την άρνηση του διαλόγου ενοχλητική. Αν θες να συνεχίσεις να είσαι μέρος της παρέας μας, τότε θα σε συμβούλευα να προσπαθήσεις να είσαι λίγο συνεργάσιμος, αλλιώς με αυτή τη συμπεριφορά σε βλέπω να σου απαγορεύεται η πρόσβαση σε όλα τα ελληνικά φόρα, μιας και εδώ βασικό συστατικό είναι ο διάλογος και η ανταλλαγή απόψεων και όχι μονόλογος με εκτόξευση χαρακτηρισμών.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλά σοβαρομιλάς τώρα? Ποια επιχειρήματα με τί κοινό? Χαχαχαα

 

Κάνε ότι θες. Δεν έχω να συζητήσω κάτι άλλο? Εϊσαι και εσύ μέρος του συστήματος εξάλου. Βγες από το μιρκόκοσμό μου γατάκι και άντε στο καλό.


Ο λόγος μου είναι λόγος μου. Οχι ΚΩΛΟΣ μου σαν τον δικό σας.

 

Η απάντηση ειναι απλή. Ότι λέω εγώ το κάνω ενώ εσείς αερολογείτε και κατακρίνεται με ΜΗΔΕΝΙΚΗ εμπειρία.

 

Άντε στο καλό τότε και καλό μέλλον. Αν και πολύ φοβάμαι ότι όλα σας θα είστε ΑΝΕΡΓΑ μαντρόσκυλα.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά βλέπω και γράφονται, αλλά μια πιο τεχνική απάντηση στις αντιρρήσεις όπως πχ το ποστ του eloydark δεν είδα, παρότι αναφέρει σαφή τεχνικά θέματα που υπάρχουν, ενώ το GreyOS είναι όλο στο θα, να, και, θα κτλ. Επίσης δεν εξυπηρετεί ούτε τις ανάγκες του thin client, καθώς θέλει OS & browser από πίσω, τα οποία από μόνα τους θέλουν επεξεργαστή, μνήμη και αποθηκευτικό χώρο. To native js παίζει να είναι το πιο βαρύγδουπο και άκυρο buzzword που έχω ακούσει, καθώς πριν μάθεις να χρησιμοποιείς ενα js framework, μάλλον πρέπει να ξέρεις  "native" js, functions και αντίστοιχες προγραμματιστικές έννοιες όπως αυτές υλοποιούνται στην js.

 

Αν θές thin clients, φτιάξε κάτι που κάνει compile σε πραγματικό native κώδικα(LLVM bytecode για ευκολότερο multiplatform η ακόμα και asm, την higher level language την αφήνω στην επιλογή σου, η LOLCODE φαίνεται καλή), και δες πως θα στήσεις ένα server να κάνει τα πάντα και τα κοάλα και να λύσεις τα προβλήματα που ο υπόλοιπος κόσμος ακόμα παιδεύεται.

 

Το BULL μπορεί να είναι ταχύτατο, αλλά κάνει τίποτα χρήσιμο? Έχει νόημα να το χρησιμοποιήσει κανείς ή μπορεί να κάνει την ίδια δουλειά και με το χέρι? Μήπως τα μεγάλα και βαριά frameworks προσφέρουν και κάποια λειτουργικότητα στα δεδομένα που διαχειρίζονται που να αξίζει τη θυσία της ταχύτατας? Δεν ασχολούμαι με web dev, οπότε οι ερωτήσεις μου είναι ανοιχτές για όλους. Επίσης κανένα από τα τεστ δεν τρέχει στο jsperf για λόγο που δεν θα κάτσω να ψάξω.

 

Επίσης το γεγονός και μόνο οτι ξεπέφτεις σε ad hominem, αφαιρεί ένα τεράστιο μέρος από την αξιοπιστία των όσων παρουσιαζεις.

 

Παρεπιμπτόντως, τα σχεδιάκια για το καλά coding practices, είναι τόσο γενικά, που άνετα θα μπορούσαν να έχουν έρθει από κανένα Programming 101, καθώς για την ίδια τη λειτουργικότητα δε φαίνεται να προσφέρουν και πολλά.

 

Πάω τώρα γιατί το φαΐ ψήθηκε και πεινάω.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Καλά σοβαρομιλάς τώρα? Ποια επιχειρήματα με τί κοινό? Χαχαχαα   Κάνε ότι θες. Δεν έχω να συζητήσω κάτι άλλο? Εϊσαι και εσύ μέρος του συστήματος εξάλου. Βγες από το μιρκόκοσμό μου γατάκι και άντε στο καλό. Ο λόγος μου είναι λόγος μου. Οχι ΚΩΛΟΣ μου σαν τον δικό σας.   Η απάντηση ειναι απλή. Ότι λέω εγώ το κάνω ενώ εσείς αερολογείτε και κατακρίνεται με ΜΗΔΕΝΙΚΗ εμπειρία.   Άντε στο καλό τότε και καλό μέλλον. Αν και πολύ φοβάμαι ότι όλα σας θα είστε ΑΝΕΡΓΑ μαντρόσκυλα.

 Ώρα καλή στη πρύμνη σου. Όχι εδώ πάντως.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.