Jump to content

Recommended Posts

Nα ρωτήσω κάτι ρε παιδιά γιατι με τους ανεμιστήρες που έχει δεν παλευεται η κατάσταση. Τι θα προτείνατε για fans με γνώμονα τον θόρυβο, αλλά χωρίς να χασει σε απόδοση στην ψύξη;

Με τη σειρά που τα έχω βάλει:

1) Gentle Typhoon

2) Noiseblocker E-loop

3) ΕΚ Vardar

Με τη σειρά που τα έχω βάλει:

1) Gentle Typhoon

2) Noiseblocker E-loop

3) ΕΚ Vardar

Ευχαριστώ φίλε μου. Και μια ερώτηση. Εσυ που θα τα συνέδεες; Την αντλία στο CPU_FAN και τους ανεμιστήρες κάπου αλλου; Έχω την Asus Maximus Extreme-Z. 

Ευχαριστώ φίλε μου. Και μια ερώτηση. Εσυ που θα τα συνέδεες; Την αντλία στο CPU_FAN και τους ανεμιστήρες κάπου αλλου; Έχω την Asus Maximus Extreme-Z. 

Την αντλία στο CPU_FAN για να έχεις το PWM. btw, οι Gentle Typhoon που έχω βάλει παραπάνω, εκτός από δυσεύρετοι, δεν είναι και PWM (προς το παρόν). Τα fans πρέπει να τα βάλεις και αυτά στο CPU_FAN (αν είναι PWM) ώστε να εκμεταλλευτείς την αυτόματη αύξηση/μείωση στροφών. Σε περίπτωση που δεν είναι PWM, τα βάζεις σε όποια άλλη ελεύθερη θέση για fans της μητρικής σου.

Την αντλία στο CPU_FAN για να έχεις το PWM. btw, οι Gentle Typhoon που έχω βάλει παραπάνω, εκτός από δυσεύρετοι, δεν είναι και PWM (προς το παρόν). Τα fans πρέπει να τα βάλεις και αυτά στο CPU_FAN (αν είναι PWM) ώστε να εκμεταλλευτείς την αυτόματη αύξηση/μείωση στροφών. Σε περίπτωση που δεν είναι PWM, τα βάζεις σε όποια άλλη ελεύθερη θέση για fans της μητρικής σου.

Σκεφτομουν για τους ΕΚ, λογω της κατάστασης, δεν μπορω να αγορασω κάτι απ΄'εξω. Πως γινεται να τα τα βαλω και τα 3 στο CPU_FAN;

Καλησπέρα στη παρέα!

Για το ζήτημα που θέτεις φίλε @wesker έχει γίνει στο review μια δοκιμή με άλλους ποιο ήσυχους ανεμιστήρες:

http://www.thelab.gr/reviews/_/heatsinks-coolers-watercooling-reviews/raijintek-triton-aio-240mm-watercooling-review-r70?pg=7

(στο τέλος της σελίδας δοκιμάζονται 4 ανεμιστήρες Cooler Master Sicle Flow)

Το αποτέλεσμα που βγάζουν σε πλήρεις στροφές είναι παρόμοιο με το αποτέλεσμα που έχει η Triton με τους δικούς της ανεμιστήρες, σε low airflow!

Το ζήτημα εδώ είναι ότι μπορείς να χαμηλώσεις και άλλο τους ανεμιστήρες της CM με κάποια επιβάρυνση στις θερμοκρασίες και να μειωθεί αρκετά πιο κάτω ο θόρυβος!

Όλα είναι ζήτημα του τι θέλεις, αν οπωσδήποτε θέλεις πολύ καλή απόδοση, ανεξάρτητα με το τι φορτίο έχεις στον υπολογιστή, τότε οι λύσεις είναι πολύ περιορισμένες πρακτικά ίσως μόνο με κάποιους Noctua Industrial

θα έχεις λιγότερο θόρυβο και καλύτερες επιδόσεις (απλά γιατί έχουν πολύ μεγάλη πίεση και μπορούν να κάνουν τη δουλειά των stock ανεμιστήρων της Triton σε πιο λίγες στροφές!), αλλά πραγματικά πρέπει να σκεφτείς πόσο πραγματικά πρακτικό είναι αυτό (δεδομένης της τιμής τους! ) .

Η άλλη λύση είναι ανεμιστήρες 120χ120χ38mm , αλλά εδώ και πάλι δεν υπάρχουν και πολλές προσιτές λύσεις! (Π.χ Skythe Ultra Kaze) και σίγουρα ο θόρυβος δεν είναι το μεγάλο τους ατού!

Και πάντα φυσικά η παράμετρος του χώρου (αν χωράει δηλαδή Push Pull , ή ακόμα και αν χωράει 38ρης ανεμιστήρας), δεν έχει εξεταστεί !

Τελικά δηλαδή η λογική διέξοδος από το πρόβλημα είναι αφενός να "εκλογικευτούν"  ( :) ) οι απαιτήσεις που έχεις και δεύτερον πριν κάνεις οποιαδήποτε αλλαγή καλό θα ήταν να πάρεις έναν Fan controller  και να ελέγξεις με αυτόν τους ανεμιστήρες σου, έτσι ώστε να σου κρατάνε ένα λογικό Δθ (να δουλεύει ενδεχομένως λίγο πιο ζεστά το PC) όταν θέλεις ησυχία και να αυξάνει ο θόρυβος (και η απόδοση φυσικά) όταν η περίσταση το απαιτεί, όπου συνήθως (βλέπε παιχνίδια ) ο θόρυβος τους, θα υπερκαλύπτεται από τους ήχους της "δράσης" ! :)

Τώρα αν έχεις πολύ φορτίο χωρίς φασαρία (π.χ, επεξεργασία video) τότε μάλλον θα πρέπει να αναθεωρήσεις αρκετά πράγματα! (λέγε με, μεγάλη αερόψυκτρα ! :) )

Το radiator αυτό "δυστυχώς" δεν είναι από τα εύκολα!

Είναι πολύ πυκνό και την θέλει την πίεσή του για να αποδώσει !

Για παραπέρα πειράματα μπορείς να δοκιμάσεις και τις προτάσεις των παιδιών, αλλά να θυμάσαι το θέμα της "στατικής" πίεσης! (δες προδιαγραφές!!!)

Από θέμα σύνδεσης, αν η μητρική σου έχει fan headers που μπορούν να δώσουν 1Α, βάλτους εκεί, αρκεί να μπορεί να κάνει ρύθμιση της τάσης του header αυτού, γιατί οι ανεμιστήρες της Triton είναι V-regulated!

Κοίτα αν το CPU fan header της μητρικής σου μπορεί να υποστηρίξει και Voltage Regulation, αν μπορεί, βάλτους εκεί αρκεί να το "έχει" το 1 Αdc!

Καλή συνέχεια ! :)

• Like 1

Η μόνη τους διαφορά είναι ότι το complete έρχεται εξοπλισμένο και με τους ανεμιστήρες!

Το άλλο (core kit) που είναι λίγο πιο φτηνό, είναι χωρίς ανεμιστήρες για να βάλεις όποιους θες εσύ !

Είναι το ίδιο πράγμα! :)

Edited by Seafalco

Η μόνη τους διαφορά είναι ότι το complete έρχεται εξοπλισμένο και με τους ανεμιστήρες!

Το άλλο (core kit) που είναι λίγο πιο φτηνό, είναι χωρίς ανεμιστήρες για να βάλεις όποιους θες εσύ !

Είναι το ίδιο πράγμα! :)

Σημερα αλλαξαν την περιγραφη μεχρι εχθες και στα 2 ειχε ακριβως τα ιδια , (εγινε αφου πηρα τηλεφωνο και τους ρωτησα τι ακριβως διαφορα εχουν και στην αρχη ουτε η κοπελα ηξερε)

• Like 1

Πλήρης απογοήτευση..... Το block εκανε leak......

Εντάξει, συμβαίνει κ στους καλύτερους. Ψυχραιμία κ υπομονή μέχρι να ξανά τακτοποιηθείς.

Εντάξει, συμβαίνει κ στους καλύτερους. Ψυχραιμία κ υπομονή μέχρι να ξανά τακτοποιηθείς.

Ευτυχώς που η κάρτα γραφικών εχει back plate.... Θα την παω αυριο για RMA στο e-shop και θα δω τι θα κανω. Αν με τα λεφτα που θα παρω μπορεσω να φτιαξω τπτ custom made γιατι την Triton την εχουν βγαλει και απο το site. Αρα μαλλον δεν υπαρχει για αντικατάσταση.....

post-37679-0-09867100-1437518070_thumb.j

Edited by wesker

Χίλιες φορές μία αερόψυχτρα με κάποιο πιστωτικό σε περίπτωση που δε σου δώσουν αντικατάσταση

Χίλιες φορές μία αερόψυχτρα με κάποιο πιστωτικό σε περίπτωση που δε σου δώσουν αντικατάσταση

Δεν ξερω ρε γαμωτο ειχα ενθουσιαστει με τις επιδοσεις της. Τελικα βρέθηκε ο ενοχος. Το πισω μερος του block ειχε ενα ραγισμα μεγαλο και απο εκει εσταζε το νερο. Το νερο της Triton δεν πρεπει να ειναι αγωγιμο γιατι στις επαφες της καρτας που πηγε δεν δημιουργησε καποιο προβλημα.

• Like 1

Καλημέρα!

Σπάσιμο είναι , αλλά αφού δε σου έκανε ζημιά πάλι καλά!

Αν έχει το block στο χέρι, για τράβα του μερικές φωτογραφίες να δούμε τι έγινε.

Όταν την είχες πάρει, έδειχνε τίποτε ύποπτο στο σημείο που έγινε το ρήγμα;

Δε λέω για ράγισμα, αλλά έστω κάποια υποψία "περίεργης" διάθλασης του φωτός.

Α και πόσο κοντά σε κάποιο από τα ρακόρ (ή την τάπα ) είναι ;

Καλή συνέχεια και...υπομονή ! :)

Δεν ξερω ρε γαμωτο ειχα ενθουσιαστει με τις επιδοσεις της. Τελικα βρέθηκε ο ενοχος. Το πισω μερος του block ειχε ενα ραγισμα μεγαλο και απο εκει εσταζε το νερο. Το νερο της Triton δεν πρεπει να ειναι αγωγιμο γιατι στις επαφες της καρτας που πηγε δεν δημιουργησε καποιο προβλημα.

Και εγω βρηκα μια μτχ απο διπλανο forum την πηρα και μεσα σε 10 μερες αρχισε να σταζει εγινε επιστροφη στο eshop και μου προτειναν να δωσω 30 ευρω για να παρω αυτη ,

δεν μου αρεσε και μετα απο λιγο γκρινια πηρα τα λεφτα μου πισω τελικα κατεληξα στην Alphacool Eisburg 240 απο eworld και εμεινα αρκετα ευχαριστημενος , θερμοκρασιες πρεπει να ειμαι λιγο καλυτερα με την eisburg αλλα μιλαμε για ελαχιστη διαφορα

Ενα αρνητικο της eisburg ειναι η βαση που εχουν αλλα λινεται ευκολα

Edited by evolution

Καλημέρα!

Σπάσιμο είναι , αλλά αφού δε σου έκανε ζημιά πάλι καλά!

Αν έχει το block στο χέρι, για τράβα του μερικές φωτογραφίες να δούμε τι έγινε.

Όταν την είχες πάρει, έδειχνε τίποτε ύποπτο στο σημείο που έγινε το ρήγμα;

Δε λέω για ράγισμα, αλλά έστω κάποια υποψία "περίεργης" διάθλασης του φωτός.

Α και πόσο κοντά σε κάποιο από τα ρακόρ (ή την τάπα ) είναι ;

Καλή συνέχεια και...υπομονή ! :)

Καλημέρα Στέλιο. Μόλις φύγω από το γραφείο πριν πάω στο e-Shop θα το βγάλω μια φωτογραφία να το δείτε. Όχι όταν την είχα αγοράσει δεν έδειχνε κάτι περίεργο, αν και ίσως να μην το ειχα προσέξει εγω, λόγω της θέσης που ειναι το ράγισμα, το οποιο δεν ειναι κοντα σε τάπα ή ρακόρ, αλλά στο κάτω μέρος του κύβου, ακριβώς κάτω απο την αντλια.

Και εγω βρηκα μια μτχ απο διπλανο forum την πηρα και μεσα σε 10 μερες αρχισε να σταζει εγινε επιστροφη στο eshop και μου προτειναν να δωσω 30 ευρω για να παρω αυτη ,

δεν μου αρεσε και μετα απο λιγο γκρινια πηρα τα λεφτα μου πισω τελικα κατεληξα στην Alphacool Eisburg 240 απο eworld και εμεινα αρκετα ευχαριστημενος , θερμοκρασιες πρεπει να ειμαι λιγο καλυτερα με την eisburg αλλα μιλαμε για ελαχιστη διαφορα

Ενα αρνητικο της eisburg ειναι η βαση που εχουν αλλα λινεται ευκολα

Ευχαριστώ φίλε μου, αν και με λίγο ψάξιμο ειδα οτι έχουν πολλοί προβλήματα με ραγίσματα. Τωρα οι επιλογες που σκέφτομαι ειναι 2:

1) Η να παρω πιστωτικο απο το e-shop και να αγορασω ενα radiator και ενα tank και να παω σε custom W/C ή

2) Να παρω τα χρηματα μου πίσω και να παω σε κατι άλλο.

Καλημέρα Στέλιο. Μόλις φύγω από το γραφείο πριν πάω στο e-Shop θα το βγάλω μια φωτογραφία να το δείτε. Όχι όταν την είχα αγοράσει δεν έδειχνε κάτι περίεργο, αν και ίσως να μην το ειχα προσέξει εγω, λόγω της θέσης που ειναι το ράγισμα, το οποιο δεν ειναι κοντα σε τάπα ή ρακόρ, αλλά στο κάτω μέρος του κύβου, ακριβώς κάτω απο την αντλια.

Ευχαριστώ φίλε μου, αν και με λίγο ψάξιμο ειδα οτι έχουν πολλοί προβλήματα με ραγίσματα. Τωρα οι επιλογες που σκέφτομαι ειναι 2:

1) Η να παρω πιστωτικο απο το e-shop και να αγορασω ενα radiator και ενα tank και να παω σε custom W/C ή

2) Να παρω τα χρηματα μου πίσω και να παω σε κατι άλλο.

οτιδηποτε σε custom θα ξεφυγει αρκετα σε λεφτα (εκτος αν εχεις ηδη αλλα κομματια , για αυτο προτεινα την Eisburg ειναι παρομοια με την triton (με αρκετα δυνατη αντλια που μπορει να σηκωσει και αλλα πραγματα (http://www.overclock.net/t/1423039/cooler-master-alphacool-eisberg-owners-club/10)

οτιδηποτε σε custom θα ξεφυγει αρκετα σε λεφτα (εκτος αν εχεις ηδη αλλα κομματια , για αυτο προτεινα την Eisburg ειναι παρομοια με την triton (με αρκετα δυνατη αντλια που μπορει να σηκωσει και αλλα πραγματα (http://www.overclock.net/t/1423039/cooler-master-alphacool-eisberg-owners-club/10)

Εκτος αν με το πιστωτικο αγορασω radiator με tank/pump και μου μεινει μονο η αγορα σωλήνων, block και fittings.

Εκτος αν με το πιστωτικο αγορασω radiator με tank/pump και μου μεινει μονο η αγορα σωλήνων, block και fittings.

Αν παρεις μια ddc η d5 αντιλια φευγεις αρκετα με μια γρηγορη ματια στο Εshop αντλια και ψυγειο (διπλο) παμε στα 150  ευρω βαζοντας ρακορ σωληνες υγρα και γενικα οτι χρειαστης θα πιασεις τα 300 πριν το καταλαβεις

Και οπως σας είπα σας βάζω φωτογραφια απο το ράγισμα εδω. Το ράγισμα αχνοφαίνεται στον κύκλο.

post-37679-0-66997000-1437625735_thumb.j