Jump to content


HTPC - HOME CINEMA


Recommended Posts

Αρχική απάντηση από CaptainMilo

Απίστευτη αισθητική το κουτί φίλε

Από πού το πήρες και πόσο αν επιτρέπεται?

Από πλευράς ροής αέρα , χώρων πώς τα πάει?

Με έψησες άγρια , καθώς το παλιό Silverstone L17 είναι κάπως μεγάλο για το καινούργιο έπιπλο

Το κουτάκι το είχα πάρει καινούριο απο εναν φίλο, που δεν το ήθελε τελικά, 100 ευρώ.

Έχει γύρω στα 140-150 ευρώ εξω. Ειναι πολύ όμορφο, η πρόσοψη ειναι αλουμινένια, και το

μαύρο κομμάτι το μεσαίο που βλέπεις, ειναι καθρέφτης. Εγω εχω το μεσαίο. Εχει πολύ καλή κυκλοφορία αέρα, (σχεδόν ολο το κουτι είναι περφορέ :p). Με έναν 8αρη Zalman εχω 29 βαθμούς. Ωραίο κουτάκι, στο συνιστώ ανεπιφύλακτα, αρκεί να το βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 14:33]

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

απλά, έβλεπα σε όλα τα reviews ότι απαιτεί windows xp media center edition...

μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα ένα ενδιαφέρον site σχετικά με το χειριστήριο της M$. Ο τυπάς προτείνει ένα πρόγραμμα ονόματι HIP το οποίο μπορεί να προγραμματίσει το χειριστήριο να αντικαθιστά συνδιασμούς πλήκτρων σε 9 διαφορετικές εφαρμογές.

μου φαίνεται πως αύριο θα παραγγείλω το τηλεχειρηστήριο...... :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
Αρχική απάντηση από LevelOne [01-07-2007 19:09]

Το κουτάκι το είχα πάρει καινούριο απο εναν φίλο, που δεν το ήθελε τελικά, 100 ευρώ.

Έχει γύρω στα 140-150 ευρώ εξω. Ειναι πολύ όμορφο, η πρόσοψη ειναι αλουμινένια, και το

μαύρο κομμάτι το μεσαίο που βλέπεις, ειναι καθρέφτης. Εγω εχω το μεσαίο. Εχει πολύ καλή κυκλοφορία αέρα, (σχεδόν ολο το κουτι είναι περφορέ :p). Με έναν 8αρη Zalman εχω 29 βαθμούς. Ωραίο κουτάκι, στο συνιστώ ανεπιφύλακτα, αρκεί να το βρεις.

Λίγες περισσότερες πληροφορίες? Που μπορούμε να το βρούμε? Διαστάσεις? :flower:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα, νομίζω είναι το κατάλληλο σημείο για να ρωτήσω κάτι. Έχω ένα διπύρηνο 3600+ με 3 γίγα ραμ και μια HD2400. Με το powerdvd 7 (αλλά και το vlc) δεν μπορώ να κάνω το hardware acceleration να δουλέψει σωστά. Έτσι βλέποντας αρχεία με 20MB/sec σε Η264 απλά βλέπω... μια σειρά από όμορφες φωτογραφίες. Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει; Ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Λογικά δεν θα έπρεπε να είχες πρόβλημα.

Κάτι δεν πάει κάπου καλά.

Δοκίμασε το τελευταίο patch του pdvd 7 ultra (3319) και τους 7.7 drivers (οι 7.8-9 έχουν προβλήματα στα XP τους 7.10 δεν τους έχω δοκιμάσει ακόμα).

Εννοείται ότι έχεις τσεκάρει το Hardware Acceleration στο Video του PDVD.

Κάτι ακόμα: Δεν θυμάμαι αν το HA των 2400/2600 (aka UVD) παίζει κανονικά και σε απλά αρχεία και όχι BR και HD DVD. Τι αρχεία δοκίμασες να παίξεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Κάτι ακόμα: Δεν θυμάμαι αν το HA των 2400/2600 (aka UVD) παίζει κανονικά και σε απλά αρχεία και όχι BR και HD DVD. Τι αρχεία δοκίμασες να παίξεις.

στην 2600 παιζει σιγουρα. h264 (& wmv νομιζω) 1080p: cpu load γυρω στο 30% και gpu load στο 35-45% με x2 4000+, 2gb ram και 2600χτ

Link to comment
Share on other sites

Το site του powerdvd έλεγε να μην μπει το patch στην έκδοση deluxe. Εγώ το έβαλα και παίζει. Το θέμα είναι ότι είτε τσεκάρω είτε όχι το hardware acceleration η διαφορά είναι μόνο 10% στη χρήση cpu. Το πιο ζόρικο αρχείο .TS που έχω είναι με bitrate 20mbps και με τον επεξεργαστή στα 2,2 έχω 60% χρήση. Με το που μπήκε στο powerdvd το patchάκι, όλα τα προγράμματα το παίζουνε. Drivers έχω τους 7.10... Μπορώ να δω με κάποιο πρόγραμμα αν όντως χρησιμοποιείται η κάρτα; Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από haris1984

μπορεις να δεις το gpu load και απο τους catalyst στο overdrive

Ναι αλλά αυτό δεν ξέρω αν λέει κάτι επί της ουσίας.

Σε μία 1650/1950 πχ μπορεί να δεις μεγάλα νούμερα εκεί (δεν το έχω τσεκάρει υποθέτω ότι μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο) όταν στην ουσία το ξαλάφρωμα της CPU είναι μηδαμινό (της τάξης του 5-10% max) αυτό είναι τσεκαρισμένο.

’λλο δλδ πόσο 'φορτώνει' η GPU και άλλο πόσο αποδίδει (είναι θέμα βαθμού απόδοσης δλδ).

Οι 2400/2600 έχουν UVD και δεν ξέρω και εκεί αλήθεια αν η χρήση του 'προστίθεται' στον φόρτο της GPU.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για τη χαζή ερώτηση αλλά που είναι το overdrive;

Θα κάνω δοκιμές και με το ultra και θα ποστάρω αποτελέσματα. Ίσως να γίνει καλύτερη εκμετάλευση των πόρων της κάρτας από το ultra...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Χαιρετώ την παρέα μετά από πάρα πολύ καιρό.

Έχω ήδη φτιαξει ένα μικρό σύστημα διασκέδασης στο υπνοδωμάτιό μου.

Δουλεύω με ένα pc που σιγά σιγά θα μπει σε πρόγραμμα να γίνει απλά βοηθητικό μιας και σκοπεύω σύντομα να πάω για κάτι καινούργιο.

Στην μια πλευρά λοιπόν του δωματίου έχουμε PC, Οθόνη και πανί να πέφτει από ψιλά όταν χρειάζεται και από την άλλη έναν φθηνό Projector Philips Astaire LC6281.

Το σήμα πάει από την μια στην άλλη πλευρά γύρω γύρω με ένα καλώδιο 25 μέτρων!

Εκείνο που θα ήθελα να βελτιώσω σχετικά α΄μεσα είναι η ποιότητα του ήχου μου μιας και δουλεύω με τα παλιά και αδύναμα Creative Inspire 5.1 5100.

Σκεφτόμουν να αντικαταστήσω τα ηχεία του PC με ένα μικρό και φθηνό Home Cinema.

Αυτό που με προβληματίζει είναι πως γίνεται να δουλεύουν παίρνοντας ήχο απ'ευθείας από το PC. Μέχρι τώρα ότι έχω δει έχει απλά στερεοφωνικό line-in που σημαίνει οτι ο ήχος του pc θα πάψει να είναι 5.1.

Υπάρχει κάτι για την περίπτωσή μου;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83 [Σήμερα, στις 12:28]

Χαιρετώ την παρέα μετά από πάρα πολύ καιρό.

Έχω ήδη φτιαξει ένα μικρό σύστημα διασκέδασης στο υπνοδωμάτιό μου.

Δουλεύω με ένα pc που σιγά σιγά θα μπει σε πρόγραμμα να γίνει απλά βοηθητικό μιας και σκοπεύω σύντομα να πάω για κάτι καινούργιο.

Στην μια πλευρά λοιπόν του δωματίου έχουμε PC, Οθόνη και πανί να πέφτει από ψιλά όταν χρειάζεται και από την άλλη έναν φθηνό Projector Philips Astaire LC6281.

Το σήμα πάει από την μια στην άλλη πλευρά γύρω γύρω με ένα καλώδιο 25 μέτρων!

Εκείνο που θα ήθελα να βελτιώσω σχετικά α΄μεσα είναι η ποιότητα του ήχου μου μιας και δουλεύω με τα παλιά και αδύναμα Creative Inspire 5.1 5100.

Σκεφτόμουν να αντικαταστήσω τα ηχεία του PC με ένα μικρό και φθηνό Home Cinema.

Αυτό που με προβληματίζει είναι πως γίνεται να δουλεύουν παίρνοντας ήχο απ'ευθείας από το PC. Μέχρι τώρα ότι έχω δει έχει απλά στερεοφωνικό line-in που σημαίνει οτι ο ήχος του pc θα πάψει να είναι 5.1.

Υπάρχει κάτι για την περίπτωσή μου;

Για ανεξάρτητο σύστημα home cinema με εξωτερικό ενισχυτή και ηχεία χρειάζεσαι να στείλεις το σήμα σε αυτόν ψηφιακά.

Η καλύτερη λύση είναι μέσω μιας κάρτας ήχου με optical (οπτική ίνα) ή coaxial (ομοαξωνικό καλώδιο) line-out που θα συνδεθεί στο αντίστοιχο Line-in του ενισχυτή και καθάρισες αμέσως.

Την αποκωδικοποίηση θα την κάνει ο ενισχυτής.

Αν το μπόρντ σου έχει κάτι τέτοιο δεν χρειάζεσαι ούτε την κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την Creative SoundBlaster Live! 5.1

Δεν έχει έξοδο οπτικής ίνας ωστόσο έχει πέρα από το Joystick/Midi Port κατά σειρά 5 εσοχές που είναι αντίστοιχα:

Line Out 2 (Μαύρο)

Line Out 1 (Πράσινο)

Microphone In (Ροζ)

Line In (Γαλάζιο)

Line Out 3 / Digital Out (Πορτοκαλί)

------

Εγώ θα πρέπει να συνδέσω τον ενισχυτή του Home Cinema με ένα οποιοδήποτε Line Out ή με το Digital Out?

Link to comment
Share on other sites

Το digital out που έχει η κάρτα σου κάνει αλλά δεν είναι στάνταρ καλώδιο που βρίσκεις παντού και δεν ξέρω ακριβώς τί χρειάζεται.

Νομίζω ότι μπορεί να στο φτιάξει και κάποιος σε ένα ηλεκτρονικάδικο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.