Jump to content



HTPC - HOME CINEMA


Recommended Posts

Αρχική απάντηση από iceblade

Φυσικά και μπορείς να έχεις σωστό 5.1 με τις 3 αναλογικές συνδέσεις

Σωστό αυτό αλλά με εξωτερικό ενισχυτή δεν νομίζω να υλοποιήτε αφού όλοι (όταν βέβαια διαθέτουν) ειδόσους έχουν τα κανάλια διακριτά και χρειάζονται πατέντες για τον ήχο.

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσω οτι πάω για low cost home cinema μιας και θα παίξει σε δωμάτιο.

Το Digital Out είναι όντως ένα απλό Jack.

Επειδή ότι έχω δει μέχρι τώρα έχει απλά Left- Right Line In σε Coaxial προβληματίζομαι.

Μακάρι να βρώ κάτι σαν αυτό που λέει ο YDinopoulos αλλά πραγματικά νομίζω οτι αυτά υπάρχουν μόνο σε ενισχυτές αρκετά ακριβούς...

Link to comment
Share on other sites

illias πάνε σε τριπλό στερεφωνικό καρφί να τελειώνες, εκτός αν δε το υποστηρίζει ο ενισχυτής του Home Cinema. Σε αυτή την περίπτωση πήγαινε σε optical (αλλά θα πρέπει να πάρεις και κάρτα ήχου περίπου 25 ευρώ) τότε βεβαιώσου οτι ο ενισχυτής δέχεται optical και αποκωδικοποιεί DTS/ Dolby digital κλπ

Τα creative που έχει ήδη δεν παίρνουν τρία στερεφωνικά καρφιά? Έτσι θα συνδέσεις και το home cimena αν έχει τέτοια είσοδο, αλλώς πάνε σε optical που λέω παραπάνω

Αρχική απάντηση από dpolal [Σήμερα, στις 13:46]

Σωστό αυτό αλλά με εξωτερικό ενισχυτή δεν νομίζω να υλοποιήτε αφού όλοι (όταν βέβαια διαθέτουν) ειδόσους έχουν τα κανάλια διακριτά και χρειάζονται πατέντες για τον ήχο.

Αυτό που λες όντως δεν ξέρω αν παίζει. Εγώ πάντως έχω τα logitech 5400 που έχουν τριπλή αναλογική είσοδο (έτσι τα έχω συνδέσει), coaxial και 2 optical

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

line out της κάρτας ήχου. Βασικά, κατά 99%, θες καλώδιο stereo mini jack σε rca. Το mini jack είναι το γνωστό καρφάκι που μπαίνει στην κάρτα ήχου, και τα rca μπαίνουν κάπου στην τιβί. Ψάχνεις στο manual της για audio in...

Link to comment
Share on other sites

ναι καταλαβα. εχει ενα μικρο πανελ στο μπροσινο μερος με RCA υποδοχες audio video. οποτε παιρνω εικονα απο καρτα γραφικων με scart και ηχο απο καρτα ηχου με rca, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Aκριβως. Απλα για τον ηχο σιγουρεψου οτι δεν συνδεεις την εισοδο της καρτας με την τηλεοραση αλλα την εξοδο.

ctv1lg.jpg

Eνα καλωδιο σαν το πανω ειναι οτι πρεπει. Τα 3 rca πανω σε ενα σκαρτ (και αυτο στην τηλεοραση), το svideo στην εξοδο της καρτας γραφικων και το mini din στην εξοδο της καρτας ηχου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

μια και δεν έχω καμία εμπειρία για το θέμα κάντε κανένα σχόλιο για την ακόλουθη σύνθεση.

είναι για σχετικά περιορισμένο χώρο, μόνο για ταινίες.

ευπρόσδεκτες προτάσεις για αλλαγές στη σύνθεση με όριο τα 600€

(ψύκτρα υπάρχει μανίσια από έναν C2D, και θα μπεί και ένας 500gb wd που ήδη υπάρχει)

και προτείνετε και μια κάρτα tv.

ευχαριστώ.

post-109-1416073425,5337_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

διαφωνω στην καρτα και στο player.blu-ray player me 110 eyra και 3650 με 63 eyra.α και το κουτι αν δεν εχει τηλεχειρισμο δε λεει...α επι τη ευκαιρια παιδες.εχει δοκιμασει κανεις το Lite-OnDH-4O1S Sata 4X η το Pioneer Bluray Hybr BDC-202BK (Sata, Bulk)?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εχω συνδεσει το pc μου με μια 32" samsung lcd, με dvi σε hdmi, και για τον ηχο με οπτικο καλωδιο. Το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχω ηχο στην τηλεοραση (και με απλο καλωδιο που προσπαθησα, παλι δεν ειχα) Τι μπορει να συμβαινει;

Επισης εχω προβλημα με την ποιοτητα της εικονας, μιας και με d-sub συνδεση, εχω καλυτερη εικονα απο οτι με dvi-hdmi!

Έγινε επεξεργασία από Elpis
Link to comment
Share on other sites

...

Επισης εχω προβλημα με την ποιοτητα της εικονας, μιας και με d-sub συνδεση, εχω καλυτερη εικονα απο οτι με dvi-hdmi!

Λογικα δεν υποστηριζει 1:1 pixel mapping μεσω HDMI οποτε το dsub θα ειναι καλυτερη λυση.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχην δεν εχεις ηχο με hdmi γιατι η τιβι "περιμενει" να παρει απο κει τον ηχο οταν ειναι συνδεδεμενη ετσι. Λογικα εχεις nvidia οποτε συνδεεις την ψηφιακη εξοδο του ηχου στην καρτα.

Οι περισσοτερες σαμσουνγκ εχουν επιλλογη για 1:1, ψαξε στο μενου για JustScan και θα "δεις"...

Link to comment
Share on other sites

Λογικα δεν υποστηριζει 1:1 pixel mapping μεσω HDMI οποτε το dsub θα ειναι καλυτερη λυση.

http://www.apothema.gr/Product/5-1-63-6207/Samsung/LE32S86B.html

H tv μου ειναι αυτη. Σιγουρα δεν εχει;

Κατ' αρχην δεν εχεις ηχο με hdmi γιατι η τιβι "περιμενει" να παρει απο κει τον ηχο οταν ειναι συνδεδεμενη ετσι. Λογικα εχεις nvidia οποτε συνδεεις την ψηφιακη εξοδο του ηχου στην καρτα.

Οι περισσοτερες σαμσουνγκ εχουν επιλλογη για 1:1, ψαξε στο μενου για JustScan και θα "δεις"...

Ναι με nvidia 7900gs. Τι εννοεις να συνδεσω τη ψηφιακη εξοδο με την καρτα; Θα μεταφερει με το dvi τον ηχο ετσι;

Έγινε επεξεργασία από Elpis
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχην δεν εχεις ηχο με hdmi γιατι η τιβι "περιμενει" να παρει απο κει τον ηχο οταν ειναι συνδεδεμενη ετσι. Λογικα εχεις nvidia οποτε συνδεεις την ψηφιακη εξοδο του ηχου στην καρτα.

Οι περισσοτερες σαμσουνγκ εχουν επιλλογη για 1:1, ψαξε στο μενου για JustScan και θα "δεις"...

Δεν βρηκα ρυθμιση just scan στις ρυθμισεις. Σιγουρα η tv μου εχει 1:1 ;;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.