Jump to content



HTPC - HOME CINEMA


Recommended Posts

  • 4 months later...

Έχω μια απορία... Έχω την 4870 και βλέπω σε full HD και με ήχο τις ταινίες στην τηλεόρασή μου μέσω HDMI.Απλά θέλω να αγοράσω ένα home cinema και δεν ξέρω πως να μεταφέρω την εικόνα στην τηλεόραση και τον ήχο στο Home cinema:tomato:. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα με το HDMI μόνο ή θα πρέπει να μεταφέρω τον ήχο με διαφορετικό καλώδιο στο Home cinema?

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια απορία... Έχω την 4870 και βλέπω σε full HD και με ήχο τις ταινίες στην τηλεόρασή μου μέσω HDMI.Απλά θέλω να αγοράσω ένα home cinema και δεν ξέρω πως να μεταφέρω την εικόνα στην τηλεόραση και τον ήχο στο Home cinema:tomato:. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα με το HDMI μόνο ή θα πρέπει να μεταφέρω τον ήχο με διαφορετικό καλώδιο στο Home cinema?

Εαν η TV σου εχει optical out ή οπιαδηποτε αλλη εξοδο ηχου.....απλα μπορεις να συνδεσεις εκει το home cinema ;)

Link to comment
Share on other sites

Εαν η TV σου εχει optical out ή οπιαδηποτε αλλη εξοδο ηχου.....απλα μπορεις να συνδεσεις εκει το home cinema ;)

Απ' ότι είδα έχει optical out (δεν είχε περάσει από το μυαλό μου) .Ευχαριστώ για την βοήθεια:T:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

καλησπερα εχω μια απορια.

ένα home cinema κλασσικό 5.1,μπορούμε να το συνδέσουμε htpc και την tv ? ή τα ηχεία του home cinema είναι μόνο για το dvd player?

Έγινε επεξεργασία από greekboy
Link to comment
Share on other sites

kalispera exo mia aporia.

ena home cinema klasiko 5.1,mporoume na to sindesoume me to htpc kai tin tv ? i ta ixeia tou home cinema ine mono gia to dvd player?

greekboy nickname αλλα δεν γραφεις με Ελληνικα.διορθωσε το σε παρακαλω.:shifty:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

μετα απο μηνες ειμαι αυτος που επαναφερει ξανα το τοπικ(αναγκαστικα 2χπoστ :rolleyes: )

λοιπον εχω το Altec ido silver htpc,και οπως ισως μερικοι ηδη ξερετε για να βαλω καρτα γραφικων της αρεσκιας μου(γιατι αυτη που εχει ενσωματομενη δεν την πολυπαλευει) θα χρειαστω riser,μηπως ξερει κανεις πιο ΑΚΡΙΒΩΣ χρειαζομαι?ενα λινκ για αγορα εστω και απο ebay θα υπερβοηθουσε,καθως υπαρχουν καμποσα και δεν ξερω πιο μου κανει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ας ξεθάψω κι εγώ το topic..

Ψάχνω για ενα απλό και φτηνό κουτάκι για htpc..και πολλά αλλα μιας και τα έχω λιγάκι μπερδεμένα στο μυαλό μου.

Τα υλικά που έχω και θέλω την γνώμη σας αν κάνουν την δουλειά που θέλω είναι τα εξής.

Mobo ASUS P5KPL-AM SE

Ram 2gb

τροφοδοτικό 400w

σκληρό δίσκο 250αρι

τα βασικά τώρα..

αυτη την στιγμή έχω εαν P4 3GHZ

και 2κάρτες γραφικών 8600gt - 2600xt

με αυτον τον συνδιασμό βλέπω full HD 1080p εικόνα χωρίς προβλήματα; ή πρέπει να σκάσω λεφτά για επεξεργαστή;

ΜΗΠΩΣ να πάω σε AMD λύση που απο τι βλέπω οι επεξεργαστές της είναι πάμφθηνοι;

για παράδειγμα ASROCK A780GM-LE που έχει την 3200 ATI HD αυτη άραγε τραβάει για HD videο;

και επεξεργαστή AMD PHENOM X3 8400 2.1GHZ TRIPLE-CORE TRAY και με 100 περιπου ευρώ είμαι έτοιμος.

προτείνετε κι εσείς εναν καλό συνδιασμό κυρίος MOBO CPU αυτα με ενδιαφέρουν πολύ τα άλλα θα τα βρώ..το ιδανικό θα ηταν μια mobo με onboard κάρτα γραφικών που να παίζει HD 1080 p αριστα..αραγε υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

τα βασικά τώρα..

αυτη την στιγμή έχω εαν P4 3GHZ

και 2κάρτες γραφικών 8600gt - 2600xt

με αυτον τον συνδιασμό βλέπω full HD 1080p εικόνα χωρίς προβλήματα; ή πρέπει να σκάσω λεφτά για επεξεργαστή;

Αν η 8600gt υποστηρίζει cuda είσαι εντάξει με coreavc, αλλιώς μόνο όσες ταινίες είναι με dxva για 1080p.

ΜΗΠΩΣ να πάω σε AMD λύση που απο τι βλέπω οι επεξεργαστές της είναι πάμφθηνοι;

για παράδειγμα ASROCK A780GM-LE που έχει την 3200 ATI HD αυτη άραγε τραβάει για HD videο;

και επεξεργαστή AMD PHENOM X3 8400 2.1GHZ TRIPLE-CORE TRAY και με 100 περιπου ευρώ είμαι έτοιμος.

προτείνετε κι εσείς εναν καλό συνδιασμό κυρίος MOBO CPU αυτα με ενδιαφέρουν πολύ τα άλλα θα τα βρώ..το ιδανικό θα ηταν μια mobo με onboard κάρτα γραφικών που να παίζει HD 1080 p αριστα..αραγε υπάρχει;

μητιρκή με 780g και από διπύρηνο AMD ΑΜ2 (εγώ έχω τον 4850e) δεν θα έχεις πρόβλημα, είτε με hardware αποκωδικοποίηση (σε dxva ταινίες πάντα) είτε με επεξεργαστή (εμένα πιάνει ~40% cpu σε 1080p αν θυμάμαι καλά)

Έγινε επεξεργασία από Spanaks
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε παιδία, δεν μπορεί να πετάξει πάνω απλά ένα cpu? Ένα 21χ0, 3χχχ, 4χ00, μια χαρά θα κάνει δουλεία και θα την βγάλει με κάτω από 50άρικο...

κι εγώ κατι τέτοιο σκέφτομαι αλλά που θα βρώ..θα ψάξω καμια αγγελία μήπως και πουλάει κανείς..

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως οταν ανοιγω shaders ζοριζεται ακομα και με τον phenom και την 2870:boxed:

Λογικο.

Ποια shader ανοιγεις ?(μηπως υπαρχει αλλος τροπος για να καταφερεις το ιδιο αποτελεσμα χωρις αυτα)

Link to comment
Share on other sites

Για ριχτε λιγο τα φωτα σας περικαλω, εχω μια sony bravia 40W4000 στο σαλονι και την εχω συνδεσει μεσω καλωδιου dvi -> hdmi 5M με την gtx260 στο pc μεσα στο υπνοδωματιο, εικονα εχω ηχο ομως οχι, εχω περασει καλωδιο minijack 3.5mm απτην αναλογικη εξοδο της x-fi στην αναλογικη εισοδο της τηλεορασης διπλα στην HDMI2 που ειναι συνδεδεμενη η καρτα ( http://www.hdtvtest.co.uk/image/hdtv/Sony-KDL40W4000/rear-connections.jpg )

Αμα βγαλω το minijack απ'την εισοδο της TV και το βαλω σε καποια αλλη συσκευη ο ηχος παιζει κανονικα, το γκουκλαρα και αποτι φαινεται για το προβλημα μου ευθυνεται το κλειδωμα του HDCP ( http://www.avforums.com/forums/8810357-post12.html )

Ξερετε κανενα κολπο να απενεργοποιησω HDCP απ'τους forceware ? δοκιμασα το enableovercompensate.exe αλλα δεν λειτουργει καθολου (μαλλον επειδη δεν εχω ουτε 8800 ουτε παλιους drivers ) μια αλλη λυση θα ητανε να το απενεργοποιουσα απτο service menu της bravia αλλα δεν βρηκα καμια σχετικη ρυθμιση εκει λιγο που εψαξα.

Ηχεια να βαλω διπλα στην TV δεν παιζει προς το παρων .....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.