Jump to content



HTPC - HOME CINEMA


Recommended Posts

Επειδή έχει usb θύρα την οποία μπορείς να ελέγξεις από το λειτουργικό και γράφοντας κώδικα σε C... η τρούπα του ps3 είναι ότι μπορείς να του προκαλέσεις ένα buffer overflow, δημιουργώντας ένα εικονικό usb hub, στο οποίο συνδέονται και αποσυνδέονται αρκετές συσκευές... σε κάποια φάση, προσπαθώντας το ps3 να βρει μνήμη για όλες τις συσκευές, κάνει overflow και στέλνει τον instruction pointer (που δείχνει το επόμενο op-code που θα εκτελεστεί) της cpu κάπου τυχαία μέσα σε ένα block μνήμης που έχει δημιουργήσει για τα usb... επομένως κάνοντας ένα jump μέσα σε αυτό το block σε μια γνωστή διεύθυνση, παίρνουν τον έλεγχο και τρέχουν τον δικό τους κώδικα...

Με το n900 και επειδή το linux που τρέχει παρέχει την ευκολία και την δυνατότητα, δημιουργούν αυτό το usb hub...

Περίπου έτσι έχουν τα πράγματα, αλλά στην πραγματικότητα, είναι αρκετά πιο σύνθετα... επειδή το έψαξα λίγο, μου κάνει για inside job, γιατί με προηγούμενα fw αυτό το exploit δεν παίζει και όλες οι malloc γίνονται σωστά... αλλά για κάποιο λόγο στο 3.41 εισάγεται αυτό το bug και το βρίσκουν αμέσως (???)...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχει usb θύρα την οποία μπορείς να ελέγξεις από το λειτουργικό και γράφοντας κώδικα σε C... η τρούπα του ps3 είναι ότι μπορείς να του προκαλέσεις ένα buffer overflow, δημιουργώντας ένα εικονικό usb hub, στο οποίο συνδέονται και αποσυνδέονται αρκετές συσκευές... σε κάποια φάση, προσπαθώντας το ps3 να βρει μνήμη για όλες τις συσκευές, κάνει overflow και στέλνει τον instruction pointer (που δείχνει το επόμενο op-code που θα εκτελεστεί) της cpu κάπου τυχαία μέσα σε ένα block μνήμης που έχει δημιουργήσει για τα usb... επομένως κάνοντας ένα jump μέσα σε αυτό το block σε μια γνωστή διεύθυνση, παίρνουν τον έλεγχο και τρέχουν τον δικό τους κώδικα...

Με το n900 και επειδή το linux που τρέχει παρέχει την ευκολία και την δυνατότητα, δημιουργούν αυτό το usb hub...

Περίπου έτσι έχουν τα πράγματα, αλλά στην πραγματικότητα, είναι αρκετά πιο σύνθετα... επειδή το έψαξα λίγο, μου κάνει για inside job, γιατί με προηγούμενα fw αυτό το exploit δεν παίζει και όλες οι malloc γίνονται σωστά... αλλά για κάποιο λόγο στο 3.41 εισάγεται αυτό το bug και το βρίσκουν αμέσως (???)...

Πολύ πολύ περιληπτικά, ο Geohot χρησιμοποιώντας Hardware έδινε παλμούς στο PS3 που αποσυντόνισαν τον HyperVisor και του έδωσαν πλήρη πρόσβαση στην μνήμη.

Χρησιμοποιώντας αυτό το "exploit" κάποιοι άλλοι devs είδανε το handshake (auth code) του Jig, που είναι το στικακι της sony που φέρνει την κονσόλα σε Debug Mode, και το χρησιμοποιήσανε για να κάνουνε την κονσόλα να νομίζει ότι όντως μπήκε τέτοιο στικάκι ( σε συνδυασμό με όλα όσα λες από πάνω).

Δεν ήτανε leak εν ολίγοις όσο επέκταση των προσπαθειών του Geohot.

Link to comment
Share on other sites

Είναι στάνταρ bug του mencoder, από μια έκδοση και μετά... απλά στο site του mplayer δεν μπορώ να βρω παλιότερα sources, μόνο binaries και επίσης δεν θέλω να κατεβάσω ολόκληρο το svn, να δω αν έχει προηγούμενες versions... κάπου πρέπει να παίζουν και παλιότερα sources για build...

Κάποιες παλιότερες εκδόσεις του PMS μπορείς να βρεις εδώ:

http://code.google.com/p/ps3mediaserver/downloads/list?can=1&q=&colspec=Filename+Summary+Uploaded+Size+DownloadCount

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο πρόβλημα που ακόμα δεν έχω λύσει είναι ότι με το dlna server (psm), δεν μπορώ να παίξω ταινίες με υπότιτλους... για κάποιο λόγο τελευταία έκδοση του mencoder, που χρησιμοποιεί το psm, όταν πάει να κάνει encode τους υπότιτλους μέσα στο stream το ps3 βγάζει σφάλμα και λέει "corrupted data"... απο windows δεν έχει τέτοιο θέμα, αλλά το θέλω σε linux...

έψαξα να βρω κάποιο παλιότερο build, αλλά δεν βρίσκω... αν τρέχει κάποιος το psm στο linux και ο mencoder παίζει σωστά, ας μου πει ποιο build έχει και αν μπορεί ας μου πει από που μπορώ να το κατεβάσω...

Δοκιμασε απο Transcoding Settings>MEncoder να κλεισεις την επιλογη ASS/SSA Subtitles.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πρόβλημα της version του pms, ούτε κάποιο settings του mencoder... είναι πρόβλημα που παρουσιάστηκε από ένα build του mencoder και μετά... πχ...

Άπλα πρέπει να βρω το build SVN-r30659-4.1.2 του mencoder... τελικά δεν το γλυτώνω το svn, τέλος πάντων...

jadas, θα το δοκιμάσω και αυτό που λες, αν και νομίζω είχα παίξει με όλα τα settings όταν το είχα στήσει, αλλά χωρίς αποτέλεσμα και είχα καταλήξει στο ότι είναι πρόβλημα του mencoder...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

μπορει καποιος να μου προτεινει την πιο φτηνη συνθεση για ενα HTPC(without case) για να αναπαραγω τα mkv μου στην νεα μου τηλεοραση..

προφανως η συνδεση θα γινει με hdmi οπότε ψαχνω μητρικη με αντιστοιχες εξοδους...

αν το κοστος φτανει σε συγκρισημα μεγεθη με τιμες ps3,θα προτιμησω την παιχνιδομηχανη,αλλιως το συζηταμε..

φανταζομαι υπαρχει και η ΅γυφτικη΅ και φτηνη λυση του 5μετρου hdmi και να δωσω εικονα κ ηχο απο το υπαρχον πισι απο το διπλα δωματιο...

Έγινε επεξεργασία από sofix
Link to comment
Share on other sites

Πάρε ps3 .&- (το πιο φθηνό που βρεις από skroutz όχι motion και μπούρδες)

Αν από την άλλη είσαι pc-holic, ψάξε για κάποιο mini-itx mobo με ION+Atom που είναι φθηνά, μικρά, καίνε λίγο και παίζουν mkv άνετα...

Υπόψη με το ps3, θες και ένα pc ανοιχτό να σου κάνει το streaming, όταν θες να δεις ταινία...

Έγινε επεξεργασία από Jaco
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

επανερχομαι..

βρηκα ενα τετοιο στην αποθηκη..

Documentation

ειναι σαν και αυτο

ειναι μικρο,μαζεμενο,πληρως λειτουργικο και αθορυβο..κρυβεται ανετα στο επιπλο TV..υπαρχει και ενα usb τηλεκοντρολ και μπηκα σε σκεψεις..

εχει νοημα να του βαλω μια agp vga που να εχει δυνατοτητα DXVA και να αναπαραγει ταινιες με αποκλειστικη χρηση καρτας γραφικων;

αν ναι τι επιλογες εχω απο καρτες;

θα μπορουσε να αποτελεσει βαση για ενα htpc;

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Πήρα το ps3 bluray remote control + bluetooth usb dongle και το έστεισα με το eventghost για έλεγχο των windows/xbmc. Άψογο. Πολύ καλή ποιότητα, πολλαααά κουμπιά για πλήρη παραμετροποίηση, αλλά ακριβούτσικο (25ε το χειριστήριο και ένα δεκάρικο το bluetooth dongle).

Ένα από τα καλά του ότι δε χρειάζεται οπτική επαφή (κοτσάρεις το dongle σε μία πίσω usb και είναι τελείως stealthed). Το μόνο που μένει είναι να δω τι μπαταρία τραβάει, και όταν είναι συνδεδεμένο άμα καταναλώνει κανονικά ρεύμα ή μόνο όταν πατάς κάποιο κουμπί.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το ps3 bluray remote control + bluetooth usb dongle και το έστεισα με το eventghost για έλεγχο των windows/xbmc. Άψογο. Πολύ καλή ποιότητα, πολλαααά κουμπιά για πλήρη παραμετροποίηση, αλλά ακριβούτσικο (25ε το χειριστήριο και ένα δεκάρικο το bluetooth dongle).

Ένα από τα καλά του ότι δε χρειάζεται οπτική επαφή (κοτσάρεις το dongle σε μία πίσω usb και είναι τελείως stealthed). Το μόνο που μένει είναι να δω τι μπαταρία τραβάει, και όταν είναι συνδεδεμένο άμα καταναλώνει κανονικά ρεύμα ή μόνο όταν πατάς κάποιο κουμπί.

Μπαταρία τραβάει πολύ λίγη, κρατάει μήνες. Έχει μάλλον ένα sleep mode, αλλά όταν πατάς κουμπί αμέσως ενεργοποιείται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μπαταρία τραβάει πολύ λίγη, κρατάει μήνες. Έχει μάλλον ένα sleep mode, αλλά όταν πατάς κουμπί αμέσως ενεργοποιείται.

Εμένα 8 μέρες βάσταξε η μπαταρία...μήπως μπορείς να μου πεις με τι παίζεις; (eventghost + ποιο plugin) ή άμα έχεις βάλει κάποιο προγραμματάκι; Είναι τραγικά λίγο κάθε μια βδομάδα μπαταρίες, έχω την εντύπωση ότι δεν έμπαινε σε sleep..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα 8 μέρες βάσταξε η μπαταρία...μήπως μπορείς να μου πεις με τι παίζεις; (eventghost + ποιο plugin) ή άμα έχεις βάλει κάποιο προγραμματάκι; Είναι τραγικά λίγο κάθε μια βδομάδα μπαταρίες, έχω την εντύπωση ότι δεν έμπαινε σε sleep..

Εγώ το παίζω με το PS3... 8 μέρες είναι όντως τραγικά τραγικά λίγο. Μήπως το ps3 στέλνει κάποιο σήμα sleep όταν σβήνει που δεν το στέλνει ο οδηγός που χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

λοιπον το δικο μου αποτελειται απο:

CASE:Thermaltakeusa*»*Chassis*»*Mid Tower*»*V Series*»*V9 Gaming Case : V9 Gaming Case VJ40001W2Z

PSU:LC-POWER LC6600 600W PSU - - E-SHOP.GR

Tο ξερω δεν ειναι και οτι ποιο ποιοτικο αλλα με την κριση τι να κανουμε.

M/B:GIGABYTE - Motherboard - Socket 775 - GA-EP45-UD3LR (rev. 1.1)

CPU:Intel

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

λοιπον παιδες θελω βοηθεια.

στο σαλονι εχω μια led samsung tv η οποια παιρνει usb οποτε συνδεα εκει τον ex. hdd εβλεπα κανονικα ταινιες αλλα καθε φορα τον μετεφερα απο pc στην tv και το αναποδο.και αποφασισα να τον κανω τον δισκο δικυτακο.Δεν ηθελα ασυρματα, γιατι παντα ειχα περιεργα προβληματα με το wireless streaming οποτε ειπα θα το κανω ενσυρματα.

Για αρχη γενικα παντοτε σκεφτομουν ενα htpc αλλα ποτε δε μου εκανε κλικ ωστε να αρχιζω να ψαχνομαι για htpc.

η tv εχει δικτυακη θυρα οποτε λεω θα την κοτσαρω στο δικτυο.Πως να το κανω ομως αφου ειναι μακρια απο τον ρουτερ...αγοραζω ενα powerline kit της tp link στα 200mbps.(btw φοβομουν παρα πολυ κυριως επειδη τα διαβαζα οτι δε θα λειτουργει πανω απο πολυμπριζα κτλπ, αλλα μολις το συνδεσα, απευθειας συνδεθηκαν).Οποτε κανονικα βλεπει το ρουτερ τη tv.Ε τοτε λεω ας κατεβαζω τον official media server της sasmung τον allshare, το δοκιμασα, διαβασα κιολας οτι ηταν γενικα κακος media server οποτε τον εβγαλα.Ψαχνω για αλλον.Δοκιμαζω τον xbmc απο τους καλυτερους γενικα που λενε, αλλα για καποιο περιεργο λογω, ενω εχω διαμοιρασει τον δισκο μεσω του xbmc στην tv συνδεομαι στον media server αλλα δεν βλεπω τον δισκο, οποτε λεω ας ψαξω για κατι αλλο.Πεφτω πανω στον serviio , το δοκιμαζω και βλεπω οτι δουλευει γαντι.Βαζει και εξωφυλλα & ημερομηνιες στις ταινιες, τις κατηγοριποιει (:p) μονο του αλλα δεν αναγνωριζει σωστα τις σειρες, και επισης δε μπορω να βρω να μην εχει το δικο του view αλλα να τα βλεπω ετσι οπως ειναι μεσα στο δισκο.Με τις δικες μου κατηγοριες.καμια βοηθεια.

Δοκιμασα και τον plex αλλα δεν.

Link to comment
Share on other sites

με το serviio εάν πας να στα δείξει ανά φάκελο (επιλογή folders) βλέπεις ακριβώς τα περιεχόμενα των φακέλων που έχεις κάνει share. ποιες σειρές δεν σου αναγνωρίζει;

Κοιτα, πχ τα walking dead οταν τα ξεχωριζει αυτο σε κατηγοριες και τα φτιαχνει, το walkind dead το βλεπει σαν μια ταινια του 1940 :p αλλα οκ θα δοκιμασω αυτο που μου ειπες.

κατι αλλο εχω αυτο το μοντελο http://www.samsung.com/ph/consumer/tv-audio-video/tv/led-tv/UA40C5000QRXXP

και εχω την απορια αν με καποιο media server καταφερω να τα βλεπω ετσι στην οθονη

και οχι με τον media player της tv.original.jpg

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ επειδή δεν βλέπω walking dead δεν μπορώ να σου πω τι παίζει... πάντως μου έχει τύχει σε παλιές ταινίες ή καρτούν να τα βγάζει άλλα αντί άλλων.

όποιον media server και να βάλεις, το γραφικό περιβάλλον του player της τηλεόρασης θα είναι το ίδιο. αυτό στην εικόνα είναι xbmc και θες τον ανάλογο player / htpc

edit: τα filenames τα έχεις στην μορφή The.Walking.Dead.S03E09.HDTV.x264-2HD.mp4 ??

Έγινε επεξεργασία από GriGas
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.