Jump to content


HTPC - HOME CINEMA


Recommended Posts

με το serviio εάν πας να στα δείξει ανά φάκελο (επιλογή folders) βλέπεις ακριβώς τα περιεχόμενα των φακέλων που έχεις κάνει share. ποιες σειρές δεν σου αναγνωρίζει;

για να τα παρουμε απτην αρχη αυτο που λες που το κανω στον Media της tv γιατι στην 'κονσολα' του servvio δεν εχει κατι...και btw τωρα δεν εχω προσβαση στην tv γιατι εχει καλεσει κοσμο η μανα μου :p γιαυτο δε μπορω να ελενξω:p

Link to comment
Share on other sites

ωραια, το βρηκα αυτο σχετικα με τους folders, αλλα τωρα για καποιο λογω δεν βλεπει η tv το δικτυο ή το δικτυο τη tv αναθεμα το powerline.ενωσ το powerline αναβουν σωστα ολα τα λαμπακια, δεν παιρνει ip η tv χωρις να εχω πειραξει τπτ.

Και χειροκινιτα βαζω ip,dns κτλπ και δεν περναει το τεστ ping πυλης.

Πφφφφ, και μεθαυριο γυρναω στον εβρο και θελω να το εχω κανει να λειτουργει.:help1:

edit: ενταξει το εφτιαξα ολα οκ.Τελεια μια χαρα και με τις σειρες και ολα.

το μονο που με στεναχωρει πως τα 720 τα τρεχει κανονικα, στα 1080 εχουμε προβλημα.

Υπαρχει περιπτωση με αλλαγη media server να τρεξει κανονικα?

Έγινε επεξεργασία από artyom
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 years later...

Να ξανα ζωντανέψω λίγο το θέμα.

 

Καμιά πρόταση για media players devices?

Το τωρινό build στο σπίτι έχει τα εξής. 

 

Έχω 2 τηλεοράσεις όχι smart tv και καμία δεν παίρνει plex πάνω της. Έχουν HDMI σύνδεση.

Η μία είναι στο σαλόνι και η άλλη στην κρεββατοκάμαρά μου.

 

Μέχρι τώρα είχα ένα miti-itx κάτω από την τηλεόραση στο σαλόνι και δούλευα με Kodi. Έκανε και χρέη download pc.

Στο συγκεκριμένο μηχάνημα έβαλα xpenology με transimission και τώρα ψάχνομαι τι να στήσω περαιτέρω.

Παίζει τριγύρω και ένα Tronsmart MK2 android stick αλλά δεν έπαιζε καλά με Kodi ειδικά 1080p άσε που το firmware του το έκανε και σερνόταν.

Έχω και ένα netbook Acer One 722 με AMD C60 επεξεργαστή.

 

Οι απαιτήσεις είναι Youtube και αναπαραγωγή από το Xpenology όλα τα format. Σύνδεση ασύρματη.

Υπάρχουν usb remotes αλλά θέλω και remote από android mobile.

Επίσης θα ήθελα και remote πρόσβαση για να μπορώ να βάλω να παίξει όταν είμαι στη δουλειά, αλλά αυτό είναι δευτερεύον.

 

Στο netbook παίζω τα πάντα με Kodi και πρόσβαση με Samba από το NAS. Αν ψάχνομαι ακόμα τι λειτουργικό να βάλω. Με kodibuntu έπαιζε 100% cpu το hdmi audio και ζεσταινόταν πάρα πολύ.

Με Win 8.1 το netbook σέρνετε σχεδόν σε όλα.

Θα δοκιμάσω και Openelec σε λίγο μπας και παίξει καλύτερα απ` ότι kodibuntu. (Openelec δεν παίζει με το Atheros AR5B125 wifi άρα τρώει άκυρο)

 

Σε plex που δοκίμασα δε παίζει το youtube plugin καθόλου καλά.

 

Καμιά ιδέα, πρόταση;

Έγινε επεξεργασία από swatoner
Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που εχω προς το παρων,ειναι ενα rasberry με kodi πανω του.

Το εχω βαλει σε usb της τηλεορασης και αναβει κ σβηνει μαζι της.

Επισης το χειριζομαι απο remote της τηλεορασης λογο CEC οποτε ειναι πενα.

Οταν τρεχω το pulsar λιγο ζοριζεται ,αλλα ενταξει,δεν εχω απαιτησεις.

Απο δικτυο τρεχει τα παντα 1080p και δεν κανει κιχ.

Ιδανικο θεωρω πως θα ειναι ενα rasberry2

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που εχω προς το παρων,ειναι ενα rasberry με kodi πανω του.

Το εχω βαλει σε usb της τηλεορασης και αναβει κ σβηνει μαζι της.

Επισης το χειριζομαι απο remote της τηλεορασης λογο CEC οποτε ειναι πενα.

Οταν τρεχω το pulsar λιγο ζοριζεται ,αλλα ενταξει,δεν εχω απαιτησεις.

Απο δικτυο τρεχει τα παντα 1080p και δεν κανει κιχ.

Ιδανικο θεωρω πως θα ειναι ενα rasberry2

Wifi παίζει; Έχω ένα θέμα στην μία tv μπορώ να παίξω με powerline στην άλλη όχι όμως. γιαυτό ψάχνω αν μπορώ να αποφύγω και το powerline γιατί δεν πιάνω και τρελές ταχύτητες λόγο καλωδίωσης.

Άσε που θέλω και καινούργια powerline γιατί κάθε 2 βδομάδες θέλουν restart τα tp-link powerline μου. Και αν πώ οτι δίνω 50€ για pi και άλλα 70€ για powerline ξεφεύγω πολύ σε κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι παιρνει usb wifi αλλα θα πρεπει να ειναι καποιο συμβατο.

Εγω το εχω με ethernet οποτε δεν ξερω να σου πω πως παιζει στο ασυρματο.

Εγω γενικα ομως το αποφευγω το ασυρματο,θεωρω πως κανει μονο για light browsing και μεχρι εκει.

Εκτος αν πας σε 5ghz μπαντα με ακριβο ρουτερ να εχει bandwidth και λοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που εχω προς το παρων,ειναι ενα rasberry με kodi πανω του.

Το εχω βαλει σε usb της τηλεορασης και αναβει κ σβηνει μαζι της.

Επισης το χειριζομαι απο remote της τηλεορασης λογο CEC οποτε ειναι πενα.

Οταν τρεχω το pulsar λιγο ζοριζεται ,αλλα ενταξει,δεν εχω απαιτησεις.

Απο δικτυο τρεχει τα παντα 1080p και δεν κανει κιχ.

Ιδανικο θεωρω πως θα ειναι ενα rasberry2

 

Αυτο το remote τηλεόρασης λόγω CEC μπορείς να το εξηγήσεις λίγο? Με ενδιαφέρει. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Πώ πω σπάσιμο. Το Kodi ωραίο και χρυσό αλλά πρέπει να έχεις αλλού τα tv shows και αλλού τα movies.

Έχω στήσει transmission και παίρνει από το dropbox τα torrent files. Τα πετάει μέσα στο ίδιο folder όλα. 

 

Το Kodi όμως απο τον ίδιο φάκελο μπορεί να πάρει μόνο τα movies είτε μόνο τα TV Shows.

 

O Plex ώρες ώρες δε παίζει τα πάντα. Τρώει σκάλωμα και σε κανα 2 αρχεία δε μου τα έπαιξε. Από άλλο laptop μέσω chrome μου έπαιξε κανονικά το ίδιο αρχείο την ίδια ώρα ακριβώς. 

Επίσης το youtube plugin του είναι για τα μπάζα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το remote τηλεόρασης λόγω CEC μπορείς να το εξηγήσεις λίγο? Με ενδιαφέρει. Ευχαριστώ!

 

Εχω Sony bravia kdl42w705b ,και μεσω του bravia sync ,ελεγχεις το rpi μεσω του κοντρολ της τηλεορασης.

Ειναι λειτουργια που περναει μεσω hdmi.Το Cec ειναι προτυπο οποτε λογικα το υποστηριζουν και αλλες μαρκες

Πώ πω σπάσιμο. Το Kodi ωραίο και χρυσό αλλά πρέπει να έχεις αλλού τα tv shows και αλλού τα movies.

Έχω στήσει transmission και παίρνει από το dropbox τα torrent files. Τα πετάει μέσα στο ίδιο folder όλα. 

 

Το Kodi όμως απο τον ίδιο φάκελο μπορεί να πάρει μόνο τα movies είτε μόνο τα TV Shows.

 

O Plex ώρες ώρες δε παίζει τα πάντα. Τρώει σκάλωμα και σε κανα 2 αρχεία δε μου τα έπαιξε. Από άλλο laptop μέσω chrome μου έπαιξε κανονικά το ίδιο αρχείο την ίδια ώρα ακριβώς. 

Επίσης το youtube plugin του είναι για τα μπάζα.

 

 

Το Transmission εχει αυτο το θεμα οταν χρησιμοποιεις το default web gui.

Αν το ελεγχει μεσω δικτυου,κατεβασεις στο pc σου αυτο και απο εκει μπορεις να τα στειλεις σε ξεχωριστους φακελους

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Πάνω που είπα να στήσω ένα 4Κ home cinema setup ανακάλυψα ότι το παλιο workstation που χρησιμοποιούσα ως htpc (Turbo-X Flexwork με G1840+6 GB RAM πάνω σε μια MSI H81M-E33) αδυνατεί να αναπαράγει 4Κ video.

 

Δεδομένου ότι το παρόν στο εσωτερικό του είναι οριακά (αμφιβάλλω αν χωράει μεγαλύτερη ψύκτρα από αυτή που έχει ήδη), και τελικά θέλω να έχω ένα μηχάνημα που εκτελεί χρέη NAS+κατεβαστήρι+media player (άρα θα δουλεύει 24/7), θα προτείνατε:

1) Να αντικαταστήσω τον επεξεργαστή με ένα πιο δυνατό (με άγνωστο το πώς θα συμπεριφέρεται θερμικά και πώς θα ανταποκριθεί το τροφοδοτικο);

2) Να πάω σε μια άλλη, ολοκληρωμένη λύση με ανώτερα χαρακτηριστικα (πχ κάποιο μεταχειρισμένο και σχετικά ήσυχο gaming pc);

3) Να βρώ κανένα laptop που να μπορεί να ανταποκριθεί στο ρόλο που το θέλω;

 

Το θέμα του αποθηκευτικού χώρου μάλλον θα το αντιμετωπίσω με το storage spaces των Windows, είτε με τους δίσκους μέσα στο κουτί, είτε με εξωτερικές θήκες. Σαφώς και η επιλογή των δίσκων, μέσα στο κουτί είναι προτιμότερη.

Link to comment
Share on other sites

Θα το κοιταξω αμεσα.

Γενικα, για αθορυβα συστηματα αξιζει να κοιταξω; Θα ειναι γυρω στα 3.5-4 m μακρια απο τον καναπε. 

 

Update:

Δυστυχώς για να γίνει επαρκής χώρος θα πρέπει να προχωρήσω σε αλλαγές στο κουτί, και θα προτιμύσα να μην μπω σε αυτή τη διαδικασία...

Έγινε επεξεργασία από ronin13
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ronin13 said:

Θα το κοιταξω αμεσα.

Γενικα, για αθορυβα συστηματα αξιζει να κοιταξω; Θα ειναι γυρω στα 3.5-4 m μακρια απο τον καναπε. 

 

Update:

Δυστυχώς για να γίνει επαρκής χώρος θα πρέπει να προχωρήσω σε αλλαγές στο κουτί, και θα προτιμύσα να μην μπω σε αυτή τη διαδικασία...

Αν αφήσεις το συγκεκριμένο μηχάνημα μόνο για χρέη NAS και να προχωρήσεις σε αγορά ενός media box/streamer όπως το nvidia shield;

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Larry said:

Αν αφήσεις το συγκεκριμένο μηχάνημα μόνο για χρέη NAS και να προχωρήσεις σε αγορά ενός media box/streamer όπως το nvidia shield;

 

Θα προτιμουσα να μη μπλεξω με πολλες συσκευες, ειδικα αν με αντιστοιχο κοστος μπορω να κανω ολες τις δουλειες μου με μια...

 

4 hours ago, GeorgeVasil said:

Ψαξε να στησεις emby server με nvidia καρτα.. το χρησιμοποιουν αρκετοι δεν εχω προλαβει να δοκιμασω ακομα!

Ωραία ιδέα, θα το κοιταξω, αλλα νομιζω δε μου λύνει το προβλημα με τους περιορισμους στις δυνατοτητες του hardware..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.