Jump to content


HTPC - HOME CINEMA


Recommended Posts

Ναι, με προβολεα παιζω. Αλλα ειχα την εντυπωση οτι το zoom χρησιμοποιει codecs εγκατεστημενους. Του λες δηλαδη, παιξε με τον Nvidia. Θα το δοκιμασω φυσικα, αν και ουτως η αλλως, για dvd αυτη τη στιγμη, ο best decoder ειναι ο Nvidia. Γι αυτο και η 6600(και οχι 6800 στις οποιες εχει προβλημα το hardware). Πιστευω βεβαια οτι εχω αρκετο ψαξιμο για την καλυτερη εικονα, αλλα φυσικα καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Stratos

Ναι, με προβολεα παιζω. Αλλα ειχα την εντυπωση οτι το zoom χρησιμοποιει codecs εγκατεστημενους. Του λες δηλαδη, παιξε με τον Nvidia. Θα το δοκιμασω φυσικα, αν και ουτως η αλλως, για dvd αυτη τη στιγμη, ο best decoder ειναι ο Nvidia. Γι αυτο και η 6600(και οχι 6800 στις οποιες εχει προβλημα το hardware). Πιστευω βεβαια οτι εχω αρκετο ψαξιμο για την καλυτερη εικονα, αλλα φυσικα καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.;)

σωστά αυτά που λες αλλά, όπως είπε και ο Σωτήρης, κοίτα την αρχή του thread..... (zoom+ffdshow+dscaler είναι μία κλάση πάνω από windvd-nvidia κλπ)

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω ςξοπλιστει με gigaworks 7.1 περιμενω να ολοκληρωσω το pc μεσα στις επομενες δυο βδομαδες (με audigy pro 4 )και σε κανα 3μηνο ΠΡΟΤΖΕΚΤΟΡΑΣ !!!!!

και μετα που τον ειδατε τον παναη θα κανω να δω το φως του ηλιου πολυ καιρο !!!!!

αλλα με 1000 ευρα για προτζεκτορα θα βρω τιποτα της προκοπης ??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kIlGoRi

αλλα με 1000 ευρα για προτζεκτορα θα βρω τιποτα της προκοπης ??

κάτι παίρνεις αλλά φυσικά με συμβιβασμούς

βέβαια συμβιβασμούς-ξεσυμβιβασμούς στο σινεμά ''SIZE DOES MATTER''

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kIlGoRi

αυτο ξαναπεστο καμια προταση για 1024Χ768 υπαρχει

αρκετές (και σε μεγαλύτερη ανάλυση)

όταν έρθει η ώρα, αν θες το συζητάμε αναλυτικά (τα δεδομένα αλλάζουν συχνά)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kIlGoRi

οκ θα σε ενημερωσω ...

παιζει να κανουμε καμια ομαδικη σε προτζεκτορες σε καποια καλυτερη τιμη ???:hehe:

αν ανέβεις λίγο, μπορείς να πάρεις κάτι πολύ καλό. κι εγώ το ψάχνω για προτζέκτορα. μην κοιτάς μόνο την ανάλυση, διότι παίζουν κι άλλα πράγματα. ένας πολύ καλός μετά τη νέα μείωση τιμών, στα 1299$ (950ευρώ) στο αμέρικα ή 1400 στο ελλάντα είναι ο infocus 4805.

από γερμανία παίζει ο panasonic pt-ae700 και ο sanyo-plv-z3, lcd όμως.

αν δεις πουθενά benq 6100-6200-5120 πρέπει να προσέξεις πολύ αν βλέπεις rainbow. εγώ προσωπικά βλέπω και γι' αυτό δύσκολα θα παιρνα κάποιον (αν και είναι σε πολύ καλές τιμές).

strato, ο 8700 είναι πάρα πολύ καλός:T:

στο avforum στο htpc section θα βρεις αυτά που που λέμε.

στην ανάλυση του προβολέα σου (1280*720) το dscaler θα κάνει καλή δουλειά.

ελπίζω να τον έχεις με dvi;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Χθες είδα σε λειτουργία τον SONY HS50 καθώς και τον SHARP 12000 (σύνδεση στο HTPC μου) και θα έλεγα ότι μάλλον απογοητεύτηκα (σε σχέση με τον NEC HT1000 που έχω).

Κάτι δεν φαίνεται να πήγαινε καλά με την ευκρίνεια (παρόλο που οι συνδέσεις έγιναν με διαφορετικά DVI / HDMI καλώδια)

Το θέμα θα διερευνηθεί περαιτέρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν έχουν μείνει κάποια πράγματα απο το προηγούμενο pc και μιας και θα μείνουν... σκέφτηκα να κάνω ένα media pc

Προτζέκτορα μάλλον δύσκολα θα πάρω οπότε ότι βλέπω θα είναι στην τηλεόραση την 32"

Τα πράγματα που μείναν:

P4 2,4 2x256 Ram Geforce 4 ti 4200

Soundblaster Live 5.1 platinum μια mobo soltek που ακόμα ψάχνω τι μοντέλο είναι...

και για σκληρούς βλέπουμε (θα πάρω καινούργιους)

Μπορεί με αυτά να γίνει κάτι αξιοπρεπές?? Ποια προγράμματα χρειάζονται και τι άλλο απο hardware

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

τώρα εσένα το πρόβλημά σου είναι βασικά η ποιότητα του tv-out.

γενικά τα tv-out δε φημίζονται, η καλύτερη σε ποιότητα σύνδεση που θα έχεις είναι η svideo,

αλλά δε θα κερδίσεις κάτι κάνοντας scaling etc. τι εισόδους έχει η τηλεόρασή σου?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

παιδες μπορω με remote connection και με συνδεδεμενη την εξοδο TVOUT στη τηλεοραση να ελεγχω τι παιζει το πισι Β απο το πισι Α?

πχ , μεταφορα της ταινιας απο το Α στο Β μεσω δικτυου και μετα ανοιγμα με το remote connection της ταινιας στο υπολογιστη Β και μετα συνδυασμος κουμπιων και τρεξιμο ταινιας. Γινεται?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.