Jump to content



HTPC - HOME CINEMA


Recommended Posts

Πήρα την leadtek pvr2000.

Θα δουλέυει σε HTPC που θα στέλνει εικόνα σε τβ 32" (μέσω s-video της κάρτας γραφικών) η οποία τβ έχει 2 δέκτες.

Να ρωτήσω κάτι: Συμφέρει καλύτερα για να γράφω τηλεοπτικό σήμα, να βάλω διακλαδωτήρα στην πρίζα που έρχεται η κεραία και να χρησιμοποιώ τον δέκτη της 2000 ή μήπως καλύτερα να παίρνω έξοδο απο την τβ μέσω svideo ή composite και να στέλνω το σήμα στην είσοδο της 2000;

Εννοώ πότε παίρνω καλύτερη εικόνα; Οταν δουλευει ο δέκτης της κάρτας και γράφει ταυτόχρονα ή μήπως όταν μόνο γράφει το σήμα που παίρνει μέσω s-video or composite;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fonzi

ή μήπως καλύτερα να παίρνω έξοδο απο την τβ μέσω svideo ή composite και να στέλνω το σήμα στην είσοδο της 2000;

έχει ΕΞΟΔΟ svideo/comp η TV σου?????

σε κάθε περίπτωση η καλύτερη λύση είναι η 1η, με δεδομένο ότι θα έχεις κλειστή την τηλεόραση κατά την διάρκεια εγγραφής στο PC (καθώς αλλιώς πέφτει η ποιότητα του σήματος και στους 2 δέκτες)

Link to comment
Share on other sites

Ναι μου δίνει μια έξοδο με τηλεοπτικό σήμα (νομίζω μάλιστα ότι επιλέγω το ποιού δέκτη απο τους 2 σήμα θα πάρω).

Ακόμα και μια απλή σονυ 29" 100ρα το κάνει αυτό σε ένα απο τα rgb scart που έχει.

Με ενδιαφέρει η περίπτωση που θα είναι ανοικτή η τβ και θέλω να γράψω τηλεοπτικό σήμα. Προφανώς τότε θα συμφέρει να παίρνω σήμα απο την τβ προς την κάρτα αν γραφω ακριβώς αυτό που βλέπω και στην τβ. Σωστό;

Αν όμως θέλω να γράφω άλλο κανάλι μήπως συμφέρει και πάλι μέσω της τβ; Διότι έτσι η κεραία που έρχεται στο σπίτι δεν θα διακλαδώνεται στα 2 (στο πσ και στην τβ) αλλά θα πηγαίνει μόνο στην τβ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fonzi

Ναι μου δίνει μια έξοδο με τηλεοπτικό σήμα (νομίζω μάλιστα ότι επιλέγω το ποιού δέκτη απο τους 2 σήμα θα πάρω).

Ακόμα και μια απλή σονυ 29" 100ρα το κάνει αυτό σε ένα απο τα rgb scart που έχει.

Με ενδιαφέρει η περίπτωση που θα είναι ανοικτή η τβ και θέλω να γράψω τηλεοπτικό σήμα. Προφανώς τότε θα συμφέρει να παίρνω σήμα απο την τβ προς την κάρτα αν γραφω ακριβώς αυτό που βλέπω και στην τβ. Σωστό;

Αν όμως θέλω να γράφω άλλο κανάλι μήπως συμφέρει και πάλι μέσω της τβ; Διότι έτσι η κεραία που έρχεται στο σπίτι δεν θα διακλαδώνεται στα 2 (στο πσ και στην τβ) αλλά θα πηγαίνει μόνο στην τβ.

εξαρτάται βέβαια και από τα ηλεκτρονικά της τηλεόρασης αλλά γενικά μιλώντας, ναι αυτά που λες είναι σωστά (δλδ να αποφύγεις την διακλάδωση)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω ένα πρόβλημα κια θα ήθελα να με βοηθήσετε. Εχω φτιάξει ένα ΗΤΡC εχω συνδέση την τηλεώραση (25'' Philips 100 Hz Matchline, CRT) με το S-video της κάρτας γραφικών (ΑΤΙ Radeon 9500 ) αλλά η απικόνιση στην τηλεώραση είναι θολη και δεν είναι ευκρινείς, σε κατάσταση λειτουργικού γιατί μια ταινία DVD την παίζει μια χαρά.Εχω κάνει ότι ρύθμιση υπάρχει αλλά τίποτε, επίσης έχω πάρει και την κάρτα encorder της creative DXR2, πάλι τίποτε βέβαια μετ την κάρτα αυτή δεν εχω πολύ ασχοληθεί, υπάρχει περίπτωση να βοηθήσει???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnnyBoy

Εχω ένα πρόβλημα κια θα ήθελα να με βοηθήσετε. Εχω φτιάξει ένα ΗΤΡC εχω συνδέση την τηλεώραση (25'' Philips 100 Hz Matchline, CRT) με το S-video της κάρτας γραφικών (ΑΤΙ Radeon 9500 ) αλλά η απικόνιση στην τηλεώραση είναι θολη και δεν είναι ευκρινείς, σε κατάσταση λειτουργικού γιατί μια ταινία DVD την παίζει μια χαρά.Εχω κάνει ότι ρύθμιση υπάρχει αλλά τίποτε, επίσης έχω πάρει και την κάρτα encorder της creative DXR2, πάλι τίποτε βέβαια μετ την κάρτα αυτή δεν εχω πολύ ασχοληθεί, υπάρχει περίπτωση να βοηθήσει???

Δεν είναι θέμα ρύθμισης αλλά εγγενές ''πρόβλημα'' λόγω της ιδιαίτερα χαμηλής ανάλυσης των crt τηλεοράσεων.

Απλώς, όσο πιο καλό είναι το s-video out της vga τόσο το καλύτερο.

Σε καμία περίπτωση όμως μην περιμένεις σε 25αρα crt να δουλέψεις άνετα λειτουργικό παρά μόνο ταινίες (όπως και εσύ διαπίστωσες άλλωστε).

Για λειτουργικό βάλε την ανάλυση στα 800*600 για να βλέπεις όσο καλύτερα γίνεται.

Την DXR2 της Creative ξέχνα την. Δεν κάνει τίποτα άλλα εκτός από DVD Decoding και μάλιστα χειροτερεύει την ποιότητα εικόνας (σε έξοδο vga) λόγω του vga bypass. Είχε νόημα πριν αρκετά χρόνια όταν τα pc δεν ήταν δυνατά για να αποκωδικοποιήσουν DVD. Τώρα πλέον δεν έχει κανένα νόημα η χρήση της.

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό ρώτησα και εγώ για την ανάλυση...

Ετσι είναι, όπως τα λέει ο spc.

Βάλε 800*600 και πες μας πως τα βλέπεις

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν πρέπει να πειράζεις τίποτα εκεί που λέει για "overlay" ώστε να έχεις καθαρότερη εικόνα στις ταινίες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fonzi

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν πρέπει να πειράζεις τίποτα εκεί που λέει για "overlay" ώστε να έχεις καθαρότερη εικόνα στις ταινίες.

Όχι, δεν υπάρχει λόγος να πειράξει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

την καλύτερη ποιότητα λογικά θα την έχεις αν μπορείς να βάλεις 720*576 την κάρτα γραφικών. μπορείς να δοκιμάσεις το προγραμματάκι powerstrip να δεις αν κάνει δουλειά.

αλλιώς ή 640*480 ή 800*600.

Link to comment
Share on other sites

1024x768 έβαλα πριν λίγο και παίζει τζάμι στην λαμπάτη 32" τβ μου τουλάχιστον σε live tv από τον δέκτη του πσ. Καλύτερα απο τον δέκτη της ίδιας της τβ!

Σε dvd δεν δοκίμασα αλλά προφανώς εκεί 720χ576 θα παίζει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

My turn..

Case: Silverstone Lc-01 (black)

Mobo Epox 865

Cpu P4 3.0

Ram : Mushkin pc3500 Level one

Sound: Audigy2

Video : Ati 9600pro

Dvdr- Nec 3500

2 x samsung 160gb

Skystar2

Smc Gigalan

Remote Imon inside

Mouse&keyboard&monitor ειναι κοινα μεσω kvm με το server

Tv-out composite.

Frontends: multimedian and myHTPC

Εγω τα εχω και παιρνανε ολα απο το sony 1040 που μειραζει στη 29αρα wega

kai ολο το σπιτη με line για ηχο και rg58 για εικονα.

Φυσικα εχω και remote extender για να δουλευω το μηχανημα απο αλλα δωματια.

Το ανω ειναι ολο υδροψυχτο (cpu kai vga)και στην ουσια αθορυβο με τη χρηση antartica cpu block-asetek vga block- blackice micro 2x80 kai L20 me asetek res.

Μεσο frontend εχω χωρισμενα σε κατηγοριες περιπου 900 (divx,xvid,avi..etc.) εργα, 10.000 mp3 στους δισκους

και αφου ειναι συνδεμενο με το κεντρικο μηχανημα με λαν ανανεωνω συνεχος με τα καλουδια που κατεβαζω.. ;)

Players εχω δοκιμασει πολλα αλλα το μονο που παιζει τα παντα ειναι το mediaplayer classic φυσικα με ενα πακετακι κοντεξ..

remote συνιστω το imon inside or vdf version (εχει και δωρο το Multimedian που ειναι μια καλη αρχη για αρχαριους)

frontend σχετικα τελειο ειναι ο αναδοχος του myHTPC ....to Meedio..... HERE

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Pioneer shows Blu-ray DVD burner for PC

’ντε σιγά-σιγά να πηγαίνουμε στο επόμενο στάδιο ποιότητας αναπαραγωγής στα HTPC μας (και ας αφήσουμε τους άλλους να σκάνε χιλιαρικάκια για επιτραπέζιες συσκευές με κλάσεις χειρότερη εικόνα - αν και με την έλευση του hi-def το χάσμα μάλλον θα μειωθεί).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια να κανω μια ερωτηση σχετικα με τα Media Center και το remote control Imon inside. Το συγκεκριμενο remote περα απο το δικο του software μπορει να χρησιμοποιηθει κ με τα Media Center η μόνο με το MultiMedian ?

Ευχαριστω

:flower:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από aliendna51

Good.. Ερωτήσεις.. Έχεις προβολέα? Χρησιμοποιείς overlay ή vmr και γιατί? Τι επεξεργαστή έχεις στο HTPC? Μάλλον κι εσύ με ενισχυτή κάνεις την αποκωδικοποιήση του ήχου ε? Θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε πως τα πάνε και στην αποκωδικοποιήση του ήχου τα διάφορα προγράμματα..

Προβολέας με P4 830 και αποκωδικόποιηση στον ενισχυτή.

Αναφορικά με τον ήχο, πέραν του σωστού συγχρονισμού, δεν νομίζω ότι υπάρχουν και πολλά - πολλά να δούμε....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.