Jump to content



HTPC - HOME CINEMA


Recommended Posts

Αρχική απάντηση από haris1984 [Σήμερα, στις 01:33]

μια χαρα δουλευει...τουλαχιστον εμενα δουλεψε...

Βασικα εγω αυτο που θελω ειναι ανταπτορακι που μπαινει στην DVI της καρτας γραφικων και εκει πανω θα μπαινει το HDMI καλωδιο που θα ξεκιναει απο τον προτζεκτορα...Ετσι το δουλευεις κι εσυ ή με καλωδιο που ξεκιναει με DVI απο τιν καρτα και καταλυγει σε HDMI στον προτζεκτορα?

Link to comment
Share on other sites

δανεικα ηταν δεν τα εχω τωρα...

νομιζω ηταν ανταπτορακι που εμπενε στην καρτα γραφικων σαν αυτα που απο dvi μετετρεπαν σε dsub αλλα εβγαζε θυλικο hdmi και απο εκει και περα πηγαινε καλωδιο hdmi...

θα τσεκαρω να σιγουρευτω αυριο καποια στιγμη...αλλα ειμαι 99% σιγουρος οτι ετσι ηταν...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από haris1984 [Σήμερα, στις 01:57]

νομιζω ηταν ανταπτορακι που εμπενε στην καρτα γραφικων σαν αυτα που απο dvi μετετρεπαν σε dsub αλλα εβγαζε θυλικο hdmi και απο εκει και περα πηγαινε καλωδιο hdmi...

Τετοιο ακριβως βρηκα κι εγω...Αν μπορεις τσεκαρε το κι εσυ αυριο και αφου λες οτι σου δουλεψε να το δοκιμασω κι εγω....Να εισαι καλα:T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 10:31]

@ vazelos:

Αν διαβάσεις αυτά που γράφω παραπάνω, θα σου λυθεί η απορία.

Φιλε μου τα εχω διαβασει αλλα ισως να μην εχω προσεξει κατι:o

Θες να μου πεις που αναφερεσαι???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vazelos

Φιλε μου τα εχω διαβασει αλλα ισως να μην εχω προσεξει κατι:o

Θες να μου πεις που αναφερεσαι???

Αρχική απάντηση από spc

Η μετατροπή DVI - > HDMI και τούμπαλιν είναι pin to pin που σημαίνει πρακτικά 0 απώλειες (δεν γίνεται καμία μετατροπή σήματος).

Ένα ανταπτοράκι των 10 θα κάνει την δουλειά ενώ αν θες (για ψυχολογικούς λόγους κατά βάση :p) κάτι καλύτερο πας στα 30-40 .

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνοι!!!Και το λογικο ειναι αυτο που λες εσυ....Το προβλημα μου το δημιουργησε αυτος στο μαγαζι που μου ειπε οτι δεν δουλευει....Γι'αυτο και ξαναρωτησα!!!

Τελικα αποφασισα να παρω ενα ανταπτορακι να το δοκιμασω...

Ρωτησα και στο μαγαζι που aγορασα τον προβολεα και μου ειπε οτι θα παιξει μια χαρα και οτι η εικονα απο τον υπολογιστη μου θα ειναι 100% καλυτερη απο του DVD....Ισχυει κατι τετοιο ή ειναι υπερβολη???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vazelos

η εικονα απο τον υπολογιστη μου θα ειναι 100% καλυτερη απο του DVD....Ισχυει κατι τετοιο ή ειναι υπερβολη???

Και αυτό το απαντήσαμε νωρίτερα....

Αρχική απάντηση από spc

Το HTPC με software όπως Zoom Player + FFDShow απογειώνει την ποιότητα σε ότι αφορά την θέαση DVD.

Αυτό όμως φαίνεται κατά βάση σε μεγάλες TV (32 και πάνω) και φυσικά σε προβολείς.

Αν ψάξεις το thread πιο πίσω θα βρεις αναλυτικότερες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vazelos

Tωρα που το αναφερεις τι ακριβως ειναι-κανουν αυτα τα δυο Zoom Player + FFDShow???

Δεν το ανέφερα τώρα αλλά αρκετά post πριν.

Επίσης ανέφερα και το ότι αν πας πιο πίσω στο thread θα βρεις more info.

Μην τα θέλετε όλα στο πιάτο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 19:44]

Δεν το ανέφερα τώρα αλλά αρκετά post πριν.

Επίσης ανέφερα και το ότι αν πας πιο πίσω στο thread θα βρεις more info.

Μην τα θέλετε όλα στο πιάτο.

????? OK:sorry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελικα αγορασα εναν ανταπτορα της oelbach

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.751756

ΑΛΛΑ συμβαινει το εξης περιεργο:οταν ανοιγω τον υπολογιστη (υπογραφη) ξεκιναει κανονικα,δειχνει την πρωτη οθονη που διαβαζει το συστημα,δειχνει την οθονη Loading Windows και οταν παει στην οθωνη welcome to windows ξαφνικα χανεται η εικονα απο τον προτζεκτορα (benq 7700) και δεν επανερχεται ποτε:(

Ξερει κανεις το γιατι???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vazelos

ΑΛΛΑ συμβαινει το εξης περιεργο:οταν ανοιγω τον υπολογιστη (υπογραφη) ξεκιναει κανονικα,δειχνει την πρωτη οθονη που διαβαζει το συστημα,δειχνει την οθονη Loading Windows και οταν παει στην οθωνη welcome to windows ξαφνικα χανεται η εικονα απο τον προτζεκτορα (benq 7700) και δεν επανερχεται ποτε:(

Ξερει κανεις το γιατι???

Δεν ''κλειδώνει'' ο προβολές με την VGA.

Δοκίμασε να μπεις σε safe mode και να ρυθμίσεις ανάλυση και refresh rate < από αυτά του προβολέα σου (λογικά 800*600@60 θα είναι ΟΚ).

Μετά restart, μπαίνεις win κανονικά, τσεκάρεις αν βλέπει κανονικά τον προβολέα σαν TFT panel με την max ανάλυσή του και ρυθμίζεις την ακριβή ανάλυση του panel του προβολέα στην VGA.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 20:53]

Δεν ''κλειδώνει'' ο προβολές με την VGA.

Δοκίμασε να μπεις σε safe mode και να ρυθμίσεις ανάλυση και refresh rate < από αυτά του προβολέα σου (λογικά 800*600@60 θα είναι ΟΚ).

Μετά restart, μπαίνεις win κανονικά, τσεκάρεις αν βλέπει κανονικά τον προβολέα σαν TFT panel με την max ανάλυσή του και ρυθμίζεις την ακριβή ανάλυση του panel του προβολέα στην VGA.

Ευχαριστω φιλε spc....Ελπιζω να ειναι αυτο...Θα το δοκιμασω (λογικα μετα το champions league) :whistling

Και ελπιζω να δουλεψει...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σε safe mode μπαινει κανικα (βλεπω στον προβολεα δηλαδη).Η αναλυση στο safe mode ειναι η μικροτερη δυνατη και το refresh rate ειναι default.Δεν αλλαζει κατι...

Εγω εβαλα την οθονη μου και ρυθμισα την αναλυση 800*600@60 εκανε ρεσταρτ,εκλεισα τον υπολογιστη και συνδεσα παλι τον προβολεα αλλα δεν εγινε τιποτα...Εξακολουθει να χανεται η εικονα μετα την boot screen των ΧΡ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνέδεσε ταυτόχρονα οθόνη και προβολέα (dsub - dvi/hdmi αντίστοιχα), bootαρε (λογικά θα είσαι ΟΚ στην οθόνη) και παίξε λίγο με τις ρυθμίσεις dual view από τον driver της ATI (πχ βάλε μία χαμηλή ανάλυση που σηκώνει σίγουρα ο προβολέας - αλήθεια ποια είναι η ανάλυση του panel του; ).

Link to comment
Share on other sites

Εχει 1280x720.

Καλα μιλαμε τα εχω παιξει γιατι το home cinema ειναι στη σοφιτα (το εχω σε ξεχωριστο χωρο) και ειμαι με το κουτι στην πλατη ολη την ωρα...

Θα ανεβασω μια οθονη να τσεκαρω και αυτο που λες και βλεπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Τι μήκος έχει το καλώδιο DVI/HDMI που χρησιμοποιείς;

Το λέω γιατί από τα 7-8 m και πάνω ενδέχεται να έχεις πρόβλημα συγχρονισμού (αυτό εξαρτάται βέβαια από πολλούς παράγοντες όπως ποιότητα καλωδίου κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Το καλωδιο ειναι 9-10 μετρα!!!Ειναι ομως αρκετα καλο καλωδιο της oelbach...

Εβαλα και οθονη και εβαλα τον προβολεα στη αλλη DVI της καρτας...Αλλα δεν βλεπει με τιποτα το δευτρο monitor (τον προβολεα δηλαδη)...Πειραξα τις ρυθμισεις αλλα παλι τιποτα.Λες να ειναιτο καλωδιο το προβλημα???

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.