Jump to content


laser πολυμηχάνημα ~150€ - γνώμες - εμπειρίες - προτάσεις


Recommended Posts

Χρειάζομαι laser πολυμηχάνημα για χρήση SOHO (small office/home office).

 

Ανάγκες: φαξ, φωτοτυπικό, εκτυπωτής, σκάνερ, ethernet σύνδεση, συμβατότητα με linux

 

Η εγγύηση και η οικονομία στην εκτύπωση είναι τεράστια +

 

Θα ήταν ευπρόσδεκτη η δυνατότητα αυτόματης σάρωσης και εκτύπωσης διπλής όψης, αλλά αν δεν μου διαφεύγει κάτι, θα χρειαστεί να ανεβάσω budget τουλάχιστον 100€, οπότε δεν το συζητάμε.

 

Από την έρευνα που έκανα, καταλήγω στον Samsung SL-M2675FN@ 150-160€ που περιλαμβάνει στην συσκευασία και ένα τονερ για 1200(iso) σελίδες.

 

Έχει όλα όσα ζητάω (εκτός από αυτόματη σάρωση/εκτύπωση διπλής όψης) + τριετή εγγύηση.

 

 

Αυτό που ζητώ από τους αγαπητούς συμφορουμίτες είναι αν α) κάποιος τον έχει δουλέψει να γράψει τις εντυπώσεις του β) αν κάποιος με παρόμοιες ανάγκες με τις δικές μου, έχει να προτείνει ή δουλεύει κάποιον άλλο εκτυπωτή και είναι ευχαριστημένος.

 

Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία από gdp77
Link to comment
Share on other sites

Τον έχω πάρει για το γραφείο της αδελφής μου (μηχανικός). Οικονομικός στην εκτύπωση, γρήγορος, φαίνεται στιβαρή κατασκευή, αξιοπρεπές σκάνερ. Για συμβατότητα με linux δεν ξέρω να σου πω, στα win το μενού του είναι πλήρες. Στα συν και τα σχετικά φτηνά τονερ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω εμπειρία από άλλους μικρούς laser Samsung και από το έγχρωμο πολυμηχάνημα της HP MFP m276.

 

Θεωρώ ότι το μοντέλο αυτό είναι πολύ καλή επιλογή για τα χρήματα και τις ανάγκες σου. Πάντως αν εννοείς αυτόματη σάρωση από σελίδες Α4, νομίζω ότι την έχει το μηχάνημα που διάλεξες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω εμπειρία από άλλους μικρούς laser Samsung και από το έγχρωμο πολυμηχάνημα της HP MFP m276.

 

Θεωρώ ότι το μοντέλο αυτό είναι πολύ καλή επιλογή για τα χρήματα και τις ανάγκες σου. Πάντως αν εννοείς αυτόματη σάρωση από σελίδες Α4, νομίζω ότι την έχει το μηχάνημα που διάλεξες.

 

Έχει αυτόματη σάρωση από πολλαπλές σελίδες. Δεν έχει αυτόματη σάρωση (και εκτύπωση) μπρος-πίσω. Για μια τέτοια δυνατότητα χρειάζεται να ανέβει το budget άλλα 100 ευρώ.

 

Τον έχω πάρει για το γραφείο της αδελφής μου (μηχανικός). Οικονομικός στην εκτύπωση, γρήγορος, φαίνεται στιβαρή κατασκευή, αξιοπρεπές σκάνερ. Για συμβατότητα με linux δεν ξέρω να σου πω, στα win το μενού του είναι πλήρες. Στα συν και τα σχετικά φτηνά τονερ.

 

Ευχαριστώ. Συμβατότητα με Linux υπάρχει, όπως αναφέρει ο κατασκευαστής, οπότε και με αυτό το ζητούμενο είμαι ok. (Τώρα αν εκεί τα μενού του οδηγού είναι τρισάθλια σε σχέση με αυτά των win, μένει να το δούμε, εφόσον τον αγοράσω)

Έγινε επεξεργασία από gdp77
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω και εγω ενα τετοιο μηχάνημα σε αυτα τα χρηματα για το σπιτι.

Σχετικα με τα αναλώσιμα απο ebay/συμβατά toner κτλ υπαρχει καποιο μειονέκτημα?

Συμβατά toner κυκλοφορούν στην Ελλάδα. Για ebay δεν το έχω δει.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.