Jump to content


Μονιμα disconnects στο Asseto Corsa.Παρακαλω help.Δε μπορω να παιξω!


Recommended Posts

Καλημερα και χρονια πολλα για την μερα

το προβλημα που αντιμετωπιζω οπως καποιοι γνωριζουν , ειναι στο Online gaming του Asseto Corsa, ειναι ΣΠΑΝΙΟ να ολοκληρωσω 2 γυρους η εστω να παιξω εναν αγωνα.(χθες επαιξα  τελειως κ*λοφαρδα δυο αγωνες-μεχρι που μιλησε ο Racer και με πεταξε :p )
εκει που παιζω , εξαφανιζονται τα αμαξια και μου πεταει μηνυμα connection issue.Βγαινω και ξανα μπαινω αναγκαστικα.
σε ~15λεπτα ειχα 3-4 disconnects
Να ενημερωσω οτι δεν παιζω online games και δε μπορω να γνωριζω αν συμβαινει και σε αλλα παιχνιδια.Δεν εχω την δυνατοτητα να το δοκιμασω αυτο λογω αδυναμης καρτας.
μονο ΑΟΕ2 μεσω vooble , επαιζα κανονικα για ωρες.
UT2014 μεσω epic launcher κανονικα.Ισως με ειχε πεταξει 2-3 φορες ΣΥΝΟΛΟ , αλλα πιστευω πως επειδη ειναι Prealpha να ειναι θεμα του παιχνιδιου.Παντως δεν εχω καθε 2 λεπτα disconnect οπως στο AC , αλλα 1 φορα την μερα και αααν.

 

restart router εχω κανει(δε γνωριζω τι πρεπει να κοιταξω για την συνδεση μου)

 

κοιταξα event viewer , ΔΕΝ ειδα κατι σαν error , παρα μονο στις ωρες που εφαγα τα disconnects ενα service WMI adapter μπλα μπλα..Το εκλεισα το ξανα ανοιξα , το κανα disable , manual , auto etc.τπτ.

 

 

unistall LAN ethernet και install παλι απο drivers των windows.(οταν το δοκιμασα αυτο , καταφερα και επαιξα καπακια 2 αγωνες , αλλα στο τελος εφαγα DC.στον 3ο αγωνα για δοκιμη , εφαγα απο τον πρωτο γυρο)
 

verify τα αρχεια απο το steam τα εχω κανει , μου ειχε βρει 2 αρχεια (το 1 ειναι το .ini που αλλαζω για να μπορω να παιξω με dx10 καρτα)
πολυυυ παλια δεν ειχα θεμα στο online

Δοκιμαζω να περασω το AC στο HTPC που ειναι καθαρο απο φορματ ,αλλα αμφιβαλω αν το σηκωσει το μηχανημα.
το μηχανημα μου(οχι το HTPC):

windows 7 64bit sp1
4790K
asus z97-K
16GB ram
ssd (τo game σε HDD)
geforce 280 GTX DX10
ρουτερ : tplink ΤD8960N
ote 24 adsl 

Να ξεκαθαρισω οτι το μηχανημα δεν ειναι Gaming pc (φαινεται αλλωστε απο την καρτα) και τρεχω προγραμματα 3D , σουιτες της adobe και αλλα σχεδιαστικα προγραμματα.Οποτε δεν εχω και ηλιθιες εφαρμογες εξτρα

FW / AV εννοειται δεν εχω.
windows defender , κλειστο.

Καμμια ιδεα ρε παιδια ; Τι να κοιταξω ; Αντε να μπορω να παιζω σαν ανθρωπος και εγω..

Υ.Γ να ενημερωσω οτι ειχα κανει και αυτα τα steps :  http://www.thelab.gr/topic/137510-assetto-corsa-multiplayer-racing-greek-gatherings/?p=2140772 για δοκιμη.Αλλα δε θυμαμαι αν ειχα προβληματα πριν η οχι.Νομιζω δεν ειχα ξεκινησει να παιζω τοτε AC.Τα ειχα κανει για το UT2014 που δεν ειχα καποιο προβλημα.
Ευχαριστω προκαταβολικα.

edit : να προλαβω μερικους. ιους / σκουλικια δεν εχω. τσεκαρα


να κάνω φορματ το ξεχναμε σα λύση γτ θελω 2μερες σεταρισμα για το μηχάνημα και το προτζεκ τρεχει.δεν μπαίνω στην διαδικασια αν δεν είμαι σίγουρος. Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

Απ΄ ότι διαπίστωσα είσαι πιο γρήγορος από το πισί σου οπότε η μόνη λύση είναι να επενδύσεις σε ένα assetto cosrsa pc  με μια καρτούλα γραφικών της προκοπής και ένα gaming modem router ,είμαι σίγουρος ότι τότε θα δικαιωθείς.

 

Προσοχή όμως ο συνετός επενδυτής θα πρέπει να γνωρίζει ότι πάντα για κάθε επενδυτικό προϊόν που υπάρχει στην αγορά, υπάρχουν μια σειρά από άλλα ανταγωνιστικά επενδυτικά προϊόντα τα οποία ενδέχεται να ικανοποιούν καλύτερα τις συγκεκριμένες ανάγκες του. Υπάρχουν, λοιπόν, αρκετές περιπτώσεις όπου τα assetto corsa pc δεν ενδείκνυται ως μορφή επένδυσης. :p:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

hahaha..Oλα στον καιρο τους..
μεχρι τοτε ας βρουμε τι φταιει να μπορω να γινω ακομα πιο γρηγορος :p

δε πιστευω να φταιει το ρουτερ.Η καρτα ειναι σιγουρο οχι ,για τον λογο οτι θα μου παρουσιαζε και στο single player προβλημα..
βαζω μια εικονα απο το ρουτερ.

post-30865-0-09493000-1427275177_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

μολις τεσταρα απο το HTPC και εφαγα DC απο το πρωτον γυρο.
Καθαρο φορματ και εθερνετ.
Οποτε δεν ειναι θεμα εθερνετ της καρτας μου.Ασυρματα οχι δε μπορω να δοκιμασω γιατι δεν εχω ασυρματη USB (την εχω δωσει #@$#$@#$@#)

απο οτι βλεπω στο assetto corsa forum , εχουν κιαλλοι το ιδιο προβλημα..στους πρωτους 2 γυρους να τρωνε DC (ειδικα μετα απο τα τελευταια patches) , καποιοι δεν τα εχουν λυσει ακομα και καποιοι με αλλαγη ρουτερ διορθωθηκε..ειναι πραγματα αυτα ;
παλια δεν ειχα τετοια θεματα

Link to comment
Share on other sites

Την επόμενη φορά που θα συμβεί , σήκωσε τα logs σε έναν νέο thread στο support forum του AC. Μάλιστα συνδέσου στον server του Thelab ώστε αν σου ζητήσουν τα logs του server να στα δώσει ο Γιώργος.

 

Y.Γ. 1. έχεις βάλει στο graphics.ini το DX10=1?

2. Γιατί δεν κοιτάς για μια μεταχειρισμένη 660GTX? Στις αγγελίες πάιζουν κάπου στα 120-130€

3. Αλλιώς μια τέτοια http://www.skroutz.gr/s/4693148/Sapphire-Radeon-R9-280-3GB-Dual-X-Boost-OC-11230-00-20G.html

4. Αν έχεις πρόγραμμα κινητής με πολλά GB, μπορείς να βάλεις το κινητό σου σε tethering και να μπείς από εκέι με wifi. Ετσι θα δεις αν φταίει το Pc ή η σύνδεσή σου. Ψηφίζω pc πάντως.

Έγινε επεξεργασία από liakjim
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

restart το ρουτερ οταν λες; soft ή hard;

δοκιμασε να το κλεισεις τελειως απο το ρευμα, αφησε το κανα 5λεπτο+ κλειστό και ξαναδοκιμασε.

Έγινε επεξεργασία από wolves
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδια το ειπα και Ingame..εχω παιξει 5 αγωνες των 6 laps χωρις κανενα προβλημα..
εβγαλα το switch (6 συσκευες ειχα) και συνδεσα το πισι απευθειας στο ρουτερ.μεχρι στιγμης ΚΑΝΕΝΑ προβλημα.

@liakjim Περιμενω λεφτα για 970..θελω οπωσδηποτε CUDA..

 

οσον αφορα για το πρωτο ερωτημα , αν δε πειραξω το .ini δε με αφηνει να μπω στο παιχνιδι..οποτε ναι.ειναι η πρωτη δουλεια για το .ini :p

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

@liakjim,

Σε ευχαριστω που ασχολεισαι , αλλα η μοναδικη λυση ειναι να βρω αλλη καρτα..απλο :p

στους 10-11 ατομα δεν ειχα ιδιαιτερο θεμα.
Οταν παιζω single race , παει μια χαρα.
απο 15+ και πανω ατομα  αρχιζει και κλ@νει.

post-30865-0-13353900-1427662052_thumb.j

post-30865-0-76488700-1427662060_thumb.j

post-30865-0-21805200-1427662071_thumb.j

post-30865-0-47996300-1427662081_thumb.j

post-30865-0-44140000-1427662156_thumb.j

post-30865-0-12282600-1427662163_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

προσεξε να δεις τι παρατηρησα μολις τωρα.
δεν ανεβαζει τα 3D ρολογια της καρτας μπαινοντας στο παιχνιδι.......

edit: λοιπον πρεπει να τον παιρνει γενικα με την πατεντα του dx10..Δε το διαβαζει σωστα και δουλευει οποτε του καπνισει.
μια διαβαζει σωστα τα clocks μια οχι.Οταν δουλευει σε 3D mode.σαφως παει καλυτερα αλλα και παλι κανει πολλα σπασιματα.
δοκιμασα single player me 24 cars.

Έγινε επεξεργασία από GoMaR
Link to comment
Share on other sites

μιας και αναφερθηκε παλι το θεμα των disconnects στο AC multiplayer thread, να κλεισω λεγοντας οτι τελικα ΔΕΝ εφταιγε το switch που νομιζα, αλλα το DMZ του ρουτερ.

εβαλα την IP του local Ip και ολα μια χαρα.

 

Οποτε , @ για τσεκαρε το

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.