Jump to content


τεχνικός επισκευής monitor και u2711


Recommended Posts

παίδες θέλω να επισκευάσω μια οθόνη που έχω ,μιας και έγινε λάθος και έχασα την εγγύηση .

υπάρχει κάποιος τεχνικός που να το κάνει ?? μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον ????

Link to comment
Share on other sites

είναι παλιά . όταν λεω έχασα την εγγύηση , έγινε λάθος συννενόηση και κακή εξυπηρέτηρηση και αναγκάστηκα να πάρω νέα οθόνη ,όχι ότι έχασα την απόδειξη . γνωρίζεις κανένα τεχνικό ??

Link to comment
Share on other sites

χωρίζει την οθόνη στη μέση και το μισό αριστερά το δείχνει σαν το αρνητικό του φιλμ και το μισό δεξιά είναι κανονικό . το μόνο κακό είναι ότι δεν μου το κάνει συνέχεια και όχι σε σταθερά  χρονικά

διαστήματα .

Link to comment
Share on other sites

Αν googlαρεις, θα δεις πως ναι, υπαρχουν αρκετά περιστατικα.

Επισης, εντος φορουμ, προσφατο σχετικο θεμα ειναι -%CF%83%CE%B5-%CE%BB%CE%B1%CF%80%CF%84%CE%BF%CF%80-acer">αυτο.

Αν πιανουνε τα χερια σου οπως ειπε και ο billpeppas, την ανοιγεις και τσεκαρεις στα ενδοτερα.

Θα διαπιστωσεις πως εχει 2 πλακετες, η μια τροφοδοτικό και η αλλη main/logic board.

Απο τη δευτερη φευγει το καλωδιο LVDS που οπως ειπε ο billpeppas ενδεχεται να εχει ξεκουμπωσει ή να εχει αναπτυξει διαβρωση απο υγρασια στα pins των ακρων του.

Τσεκαρε και τις 2 περιπτωσεις.

Το 2ο ακρο του καταληγει στο πάνελ και συγκεκριμενα στο T-Con board το οποιο με τη σειρα του συνδεεται με τα ενδοτερα του πανελ με 2 καλωδιοταινιες.Θα σου προτεινα να τσεκαρεις και αυτες τις 2 συνδεσεις.

Το "αρνητικο" που λες, εαν ειναι και χρωματιστο ( οχι ασπρομαυρο ) το εχω συναντησει, γενικοτερα λεγεται "solarize effect" αν ψαξεις με το μοντελο της οθονης σου μπορεις να βρεις και κανα χριστιανο ( ή και μουσουλμανο ) που να ειχε το ιδιο θεμα με σενα στο μονιτορ αυτο.

Αν δεν στρωσει και με αυτες τις ενεργειες, πολυ πιθανο το T-Con board να αποδημησε εις κυριον κατα το ήμισυ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γνωρίζεις κανέναν τεχνικό ???? που να μπορεί να το κοιτάξει ???πήρα τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία και μου ειπαν ότι δεν βγαίνουν πλεον ανταλλακτικά . αρα είναι δύσκολο να βρούμε πάνελ ανταλακτικό .

Link to comment
Share on other sites

Από αντιπροσωπεία ναι, αν έχουν σταματήσει να εισάγουν ή έχει σταματήσει η παραγωγή των συγκεκριμένων ανταλλακτικών, δεν έχεις ελπίδα να βρεις καινούριο.

 

Για μεταχειρισμένο μιλούσα, online, αλλά δε νομίζω ότι χρειάζεσαι/συμφέρει αλλαγή ολόκληρου πανελ. Οι λύσεις που δόθηκαν παραπάνω είναι απλή επανατοποθέτηση των καλωδίων και σε προχωρημένη κατάσταση, απλά πιιθανόν να χρειαστείς T-CON Board μεταχειρισμένο από ίδιο πάνελ.

 

Εάν θες, μπορείς να κάνεις ένα τηλέφωνο εδώ , από όσο γνωρίζω ασχολούνται με οθόνες/μόνιτορ παντός τύπου.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ

αυτό που μου έδωσες το τηλέφωνο είναι διαφορετικό απο το site ?γιατί στο τηλέφωνο μου είπαν ότι λεγονται screen masters .

Έγινε επεξεργασία από Γεώργιος
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ

αυτό ποθ μου έδωσε το τηλέφωνο είναι διαφορετικό απο το site ?γγιατί στο τηλέφωνο μου είπαν ότι λεγονται screen masters .

 

Με τους ίδιους ανθρώπους μιλάς, απλά δεν έψαξα καν το τηλέφωνο που έχουν ως ScreenMasters, είχα μπροστά μου κάρτα από SlackerXL όταν σου απάντησα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.