Jump to content


Νέο PC 500-600ευρώ


Recommended Posts

Καλησπέρα, μετά απο πολλά χρόνια, νομίζω είναι καιρός να αλλάξω το PC μου. Απο το παλιό έχω διαθέσιμα :

-τροφοδοτικό(850W coolermaster)

-Κουτί Corsair

-SSD samsung 830 128Gb

-Σκληρό 2TB

 

Δηλαδή βασικά ψάχνω για CPU-MB-RAM-GPU

Τον υπολογιστή τον χρησιμοποιώ κυρίως για σερφάρισμα ταινίες, εφαρμογές γραφείου, όμως μπορεί και κανα πρόγραμμα της σχολής, και που και που κανα παιχνιδι.

Στο μπάτζετ μου 500-600ευρώ, τι είναι καλύτερα να κοιτάξω?

Link to comment
Share on other sites

RAM ναι έλεγα να πάω σε 16GB γιατί μόνιμα εχω ανοιχτά πολλά tabs και πολλά προγράμματα. Για επεξεργαστή-MB έχεις κανα συγκεκριμένο λινκ?Έχω καιρό να ασχοληθώ και δεν έχω ιδέα τι παιζουν.

Link to comment
Share on other sites

Για επεξεργαστή μητρική Intel, θα αναμένεις να μπει κάποιος Ιντελάς μέσα να σου πει μιας και εγώ ασχολούμαι μόνο με την AMD πλατφόρμα. Απλά η Intel πλατφόρμα είναι πλέον πιο φρέσκια τεχνολογικά και για τα προγράμματά σου δεν νομίζω να έχει να προσφέρει κάτι παραπάνω ο FX με τα 8 threads. Αν πάντως ήταν να προτείνω εναλλακτική από AMD θα πρότεινα τον FX 8320 ή τον FX 6300, με μια μητρική όπως η Asrock 970 Pro3 R2.0.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Γνώμη δικιά μου, φυσικά περίμενε και άλλους:

 

Intel Core i5-4460 (τιμή από 190 μέχρι 205 σε γνωστά μαγαζιά)

Gigabyte H97-HD3 (τιμή περίπου 100€)

Kingston HyperX Fury Black 16GB DDR3-1600MHz (τιμή 140€)

Sapphire Radeon R9 270 OC Dual-X 2GB GDDR5 (τιμή 175€)

 

όλα αυτά βγαίνουν περίπου στα 600 με 610€

 

Μπορείς να πάρεις 260x αντί για 270 και γλυτώνεις περίπου 40 ευρώ, αλλά θεωρώ καλύτερη την 270 μιας και αρκετές x έχουν θέμα με  artifacts. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άσε τα 16gb και πάρε 8, με τα ρέστα πάρε μια Nvidia 960. Τα 8 gb είναι υπεραρκετα, 100 παράθυρα και 100 tab να ανοίξεις. Αργότερα αν χρειαστείς τα βάζεις, η 960 όμως θα σε βγάλει λίγο παραπάνω καιρό από μια 270.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.