Jump to content

Recommended Posts

Μάλλον οι "επιστήμονες" απέτυχαν να σου εξηγήσουν σωστά :p

Δεν ανακυκλώνει κανένα αέρα το κουτί. Απο έξω τραβάει (απο τα δύο πλάγια της πρόσοψης και απο το πίσω μέρος "σκάφη")

Οπότε πως να ανακυκλώσει αέρα;

@geatle

Καλά, από το χαρακτηρισμό σου πολύ απέχουμε, αντίθετα με τους Κινέζους που είπαν ότι "Μια εικόνα ισοδυναμεί με χίλιες λέξεις! "

gallery_33151_779_38717.png

Όπως βλέπεις δεν είναι όλο το air flow, και ούτε όλοι οι ανεμιστήρες, αλλά περιγράφει -ελπίζω καλά :)- το τι γίνεται !

Δεν ανακυκλώνεται ο αέρας του κουτιού, οι δύο σκάφες  έχουν επαφή με το περιβάλλον μόνο στο πίσω μέρος του κουτιού, οπότε -όπως είπε η Αγάπη- ρουφάνε (η κάτω) η στέλνουν  (η πάνω) αέρα από / προς τα έξω! :)

Edit:

Όσο για το θόρυβο που μπορεί να προκληθεί από το μικρό διάκενο από το οποίο απορροφά ο ανεμιστήρας αέρα, το αν θα δημιουργηθεί θόρυβος είναι συνάρτηση τόσο του διακένου , όσο και της παροχής  (CFM) του ανεμιστήρα.

Οι συγκεκριμένοι έχουν μικρή παροχή και σχεδίαση χαμηλού θορύβου.συνεπώς δεν υπάρχει περίπτωση η αύξηση του θορύβου που προκαλείται να είναι αισθητή.

τα πράγματα βέβαια αλλάζουν  πολύ αν στη θέση τους βάλουμε ανεμιστήρα με μεγάλη παροχή και ιδιαίτερα αν είναι σχεδιασμένος για μεγάλη στατική πίεση, τότε σίγουρα δεν είναι καλό να τον εξαναγκάζεις να ρουφάει αέρα από ένα μικρό διάκενο.

Ωραίο κουτί, για αυτούς που θέλουν να κάνουν την έκπληξη και σε αυτήν την την τιμή δεν πάρουν το R5.  : P

To Nanoxia Deep Silence 1 είναι επίσης μεγάλος ανταγωνιστής θα έλεγα.

τουλάχιστον σε σχέση με το R5 στο φινίρισμα (βαφή πλαστικά μέταλλο, "κενά") υστερεί αρκετά. 

Με ένα google search σε εικόνες καλής ανάλυσης θα το δεις εύκολα. 

Το NZXT H440 παραμένει ανταγωνιστής κυρίως για αυτούς που θέλουν AIO.

To R5 μπορεί να υπερτερεί σε compatibility σε AIO αλλά αν βγουν τα καπάκια πάνω χάνεις το silent της υπόθεσης και δεν έχεις πάνω dust filters. Οπότε η αμέσως επόμενη λογική κίνηση είναι να το βάλεις μπροστά. Το H440 βγαίνει μόνο παράθυρο στο πλαϊνό που για silent case δεν είναι και τόσο καλή ιδέα.

Με air cooler το R5 και 2 fans μπροστά, imo δεν θα έχει αντίπαλο όσο αναφορά ησυχία/ airflow/ ποιότητα.      

Καλησπερα παιδια,

Εχω αυτο στο καινουργιο μου συστημα και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος. Εχω τοποθετησει ολους τους ανεμιστηρες που μπορει να παρει το κουτι και παρατηρω οτι το airflow ειναι πολυ καλο και οι θερμοκρασιες ειναι αρκετα καλες οχι μονο σε idle αλλα παιζοντας και παιχνιδια οπως το  Dragon Age: Inquisition δεν βλεπω θεματα με την θερμοκρασια. Επισης οπως αναφερεται και στο review το κουτι ειναι ταφος! Απλα δεν καταλαβαινεις οτι ειναι ανοιχτο. Απο εκει περα πραγματικα τα φιλτρα που εχει κανουν δουλεια. Για μενα αυτο κουτι ειναι πολυ καλη λυση για οποιον θελει εναν αθορυβο υπολογιστη.

Μπραβο στην karmen για το review και στον seafalco για τα υπερ αναλυτικα του σχολια!

• Like 1

τουλάχιστον σε σχέση με το R5 στο φινίρισμα (βαφή πλαστικά μέταλλο, "κενά") υστερεί αρκετά. 

Με ένα google search σε εικόνες καλής ανάλυσης θα το δεις εύκολα. 

Το NZXT H440 παραμένει ανταγωνιστής κυρίως για αυτούς που θέλουν AIO.

To R5 μπορεί να υπερτερεί σε compatibility σε AIO αλλά αν βγουν τα καπάκια πάνω χάνεις το silent της υπόθεσης και δεν έχεις πάνω dust filters. Οπότε η αμέσως επόμενη λογική κίνηση είναι να το βάλεις μπροστά. Το H440 βγαίνει μόνο παράθυρο στο πλαϊνό που για silent case δεν είναι και τόσο καλή ιδέα.

Με air cooler το R5 και 2 fans μπροστά, imo δεν θα έχει αντίπαλο όσο αναφορά ησυχία/ airflow/ ποιότητα.      

To Define (και δυστυχώς γενικότερα κάπως τα κουτιά της Fractal Design) έχει αρκετά λεπτά μεταλλικό φύλλα / μικρού πάχους και μέτρια συναρμογή. Όπως είπα παραπάνω το είδα σε δοκιμή R5 με γυμνό σκελετό να είναι ιδιαίτερα ευάλωτο σε άσκηση και μικρής ακόμη πίεσης.

Αν έχει κανείς πολλούς δίσκους, όπως εγώ, τότε οι όποιες δομικές αδυναμίες καθίστανται ιδιαίτερα εμφανείς και μπορούν να ανατρέψουν και το "ήσυχο" προφίλ ενός κουτιού...

...γι αυτό έχω "κολλήσει" με το full tower Chieftec που έχω τώρα, επειδή είναι τόσο γερό και κατά συνέπεια αντιστέκεται σε δονήσεις, σε αντίθεση με "ήσυχα" κουτιά που έχω δοκιμάσει (από Lian Li μέχρι Fractal Design & Coolermaster) που μόλις μπουν 6 δίσκοι μέσα θυμίζουν περισσότερο ηχείο.

Το ότι το Nanoxia έχει ευπαθή βαφή το έχω διαβάσει, αλλά το θεωρώ μικρότερης τάξης πρόβλημα από εκείνο της δομικής αδυναμίας.

• 7 months later...