Jump to content
karmen1983

Be Quiet! Silent Base 800 Case Review

Recommended Posts

Ωραίο κουτάκι, λίγο τσιμπημένη η τιμή του, αλλά απ'ότι φαίνεται κάνει τη δουλειά για την οποία προορίζεται (αθόρυβο) άριστα. Πολύ ενδιαφέρουσα επιλογή, και ουάνς αγκαίν, άριστη η παρουσίαση :T:

ΥΓ Πολύ βολικό και το μενού που προστέθηκε :D

• Like 1

Ωραίο κουτί, αλλά όπως πολύ εύστοχα γράφτηκε, υπάρχουν πιο καλά/ψαγμένα σε αυτή την τιμή!

Εξαίρετικό ριβιού, με εξαιρετικές φώτο ( :) ), ευχαριστούμε! 

Εγώ θα ήθελα να προτείνω τα κουτιά να δοκιμάζονται ΚΑΙ με όλες τις θέσεις δίσκων κατειλημμένες.

Κι ο λόγος είναι ότι η όποια εντύπωση για την ποιότητα κατασκευής / στιβαρότητα / επίδοση ηχομόνωσης μπορεί να αλλάξει άρδην όταν εγκατασταθούν 3-6 δίσκοι.

Αυτό είναι και το δικό μου προβλημα με τα περισσότερο κουτιά (αλλά και τις δοκιμές κουτιών)...

...υπήρχε μια περίοδος που κυνηγώντας την ησυχία αγόραζα κάθε "silent" κουτί που άντεχε -και δεν άντεχε- η τσέπη μου, αλλά μόλις εγκαθιστούσα τους 6+ δίσκους, όλα έτριζαν, έσκουζαν, δονούνταν χειρότερα από το Chieftec full tower κουτί που έχω, του οποίου η λαμαρίνα είναι τόσο χοντρή και ανθεκτική ώστε είναι σχεδόν αδύνατο να το ζουλήξεις....

...εν αντιθέσει με τα περισσότερα (και ακριβά ακόμη) που με το δάχτυλο πιέζεις και βλέπεις το κουτί να "φυλλορροεί", αποτελούμενο είτε από πολύ λεπτα μεταλλικά φύλλα, είτε από αλουμίνιο που θέλει 2 στρώσεις πισσόχαρτο για να κάτσει γερά και να μην πάλλεται μετατρέποντας το κουτί σε ηχείο.

Δεν είναι μόνο οι κάρτες γραφικών που προκαλούν θόρυβο, ούτε είναι όλοι οι χρήστες gamers ώστε η μόνη ανησυχία τους ως προς τον θόρυβο να είναι το φίμωμα ενός μόνο υποσυστήματος hardware.

Νομίζω πως τουλάχιστον για τα "silent" κουτιά, τούς αξίζει μια δοκιμή με όλες τις θέσεις δίσκων κατειλημμένες.

• Like 1

Ωραιο αλλα σαν το Fractal Define R5 δεν είναι... :inlove:

Ωραίο είναι, αλλά η συναρμογή του είναι για τα πανηγύρια...είδα ένα βίντεο όπου ο χρήστης είχε αφαιρέσει τα πλαϊνά από το κουτί κι έχοντας έτσι γυμνό τον σκελετό ασκούσε μικρή οριζόντια πίεση στο πάνω μέρος...σαν πύργος της Πίζας έμοιαζε το R5 καταγράφοντας γωνίες κλίσης που δεν θα ήθελε να δει κανείς από κουτί (τουλάχιστον αν το έχει πληρώσει 100+ ευρώ)

ευχαριστώ όλους αρχικά :)

Μου άρεσε που σας άρεσαν τα κουμπάκια και γενικά αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση πάνω στο θέμα χρηστικότητας της ανάγνωσης των παρουσιάσεων, είμαστε όλοι αυτιά.

@vgiozo, Φαντάζομαι αντιλαμβάνεσαι τι ζητάς σωστά; Το συγκεκριμένο κουτί παίρνει επτά δίσκους. Θα έπρεπε να έχω επτά δίσκους σε μία άκρη να κάθονται και ταυτόχρονα, να μην είναι green αλλά ας πούμε black, για να του δίνουν να καταλαβαίνει από κούνημα. Επίσης, η μητρική να τους δέχεται και να μη θέλω έξτρα κάποιον controller. Δηλαδή το κόστος έχει ξεφύγει ήδη :) για να μη το πάω σε άλλα κουτιά που παίρνουν παραπάνω δίσκους. Εχω παρουσιάσει και κουτιά με 12 θέσεις.

Το θέμα κόστους θα το αφήσω στην άκρη γιατί κατα καιρούς το ξεχνάω και κάνω "τρέλες" για το καλό, οπότε κάλλιστα μπορώ να διαψευστω η ίδια. Αυτό που δεν μπορώ όμως να βάλω στην άκρη, είναι τα συγκριτικά. Δε θα μπορέσω να σου βάλω στο ίδιο διάγραμμα ένα κουτί όπως το FT05 που παίρνει max 2 δισκους μέσα, με ένα κουτί όπως το be quiet! SB800 που παίρνει επτά και ας είναι όλα τα άλλα τα ίδια.

Αλλη θερμότητα θα εκλύουν οι 7 δίσκοι και άλλη οι 2, οπότε αλλιώς θα αντιδράσει η κάρτα και αλλιώς ο επεξεργαστής. Οπότε αμέσως αμέσως χάσαμε τη σύγκριση.

• Like 3

Ωραίο το "menu" bar πάνω από τα νούμερα των σελίδων. Ήταν κάτι που έλειπε απ τα Reviews.

Όσο αφορά το review, δεν χρειάζεται να τα ξαναλέω. Just perfect! ;)

ευχαριστώ όλους αρχικά :)

Μου άρεσε που σας άρεσαν τα κουμπάκια και γενικά αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση πάνω στο θέμα χρηστικότητας της ανάγνωσης των παρουσιάσεων, είμαστε όλοι αυτιά.

@vgiozo, Φαντάζομαι αντιλαμβάνεσαι τι ζητάς σωστά; Το συγκεκριμένο κουτί παίρνει επτά δίσκους. Θα έπρεπε να έχω επτά δίσκους σε μία άκρη να κάθονται και ταυτόχρονα, να μην είναι green αλλά ας πούμε black, για να του δίνουν να καταλαβαίνει από κούνημα. Επίσης, η μητρική να τους δέχεται και να μη θέλω έξτρα κάποιον controller. Δηλαδή το κόστος έχει ξεφύγει ήδη :) για να μη το πάω σε άλλα κουτιά που παίρνουν παραπάνω δίσκους. Εχω παρουσιάσει και κουτιά με 12 θέσεις.

Το θέμα κόστους θα το αφήσω στην άκρη γιατί κατα καιρούς το ξεχνάω και κάνω "τρέλες" για το καλό, οπότε κάλλιστα μπορώ να διαψευστω η ίδια. Αυτό που δεν μπορώ όμως να βάλω στην άκρη, είναι τα συγκριτικά. Δε θα μπορέσω να σου βάλω στο ίδιο διάγραμμα ένα κουτί όπως το FT05 που παίρνει max 2 δισκους μέσα, με ένα κουτί όπως το be quiet! SB800 που παίρνει επτά και ας είναι όλα τα άλλα τα ίδια.

Αλλη θερμότητα θα εκλύουν οι 7 δίσκοι και άλλη οι 2, οπότε αλλιώς θα αντιδράσει η κάρτα και αλλιώς ο επεξεργαστής. Οπότε αμέσως αμέσως χάσαμε τη σύγκριση.

Καλά δεν είπα ότι θα έπρεπε να αγοράσεις 7 δίσκους, αλλά για τα συγκριτικά καλό θα ήταν να γινόταν μια "συνεννόηση" (ή να "επιτάσσονται" προσωρινά :p  ) και να χρησιμοπούνται περισσότεροι.

Επίσης, όπως είπα καλό θα είναι οι δοκιμές να γίνονται ΚΑΙ με αρκετούς δίσκους εγκατεστημένους, όχι μόνο έτσι...

Ακόμη, αν και θα ήταν καλό δεν υποστήριξα καν ότι θα πρέπει να χρησιμοποιοούνται όλες οι διαθέσιμες θέσεις, αλλά 3-6 είναι πιο αντιπροσωπευτικό, τα περισσότερα κουτιά είναι εντός αυτού του φάσματος.

Κατανοώ το θέμα που θίγεις με τα κριτήρια για το συγκριτικό, που απαιτεί κάποιες "σταθερές" μεταβλητές, αλλά από την άλλη τα ίδια τα κουτιά ανάλογα με τη διαμόρφωσή τους και τη στόχευσή τους αλλάζουν αυτά τα κριτήρια.

...έτσι πχ θα μπορούσε να πει κανείς πως "ρίχνεται" ένα καλοφτιαγμένο και καλά ηχομονωμένο κουτί όταν συγκρίνεται με ένα ανοιχτό και μέτρια κατασκευασμένο, όταν τα Κριτήρια της δοκιμης είναι ένας δίσκος HDD ή ένας HDD κι ένας SSD, γιατί ο θόρυβος που παράγεται είναι αρκετά μετριασμένος, ώστε δεν καταδεικνύεται επαρκώς η διαφορά μεταξύ των δύο.

Οπότε ναι, σταθερά κριτήρια, αλλά που να καλύπτουν ένα μεγαλύτερο φάσμα χρήσεων/χρηστών, ίσως και σε αντιστοιχία με την ειδική στόχευση του κουτιού...γιατί τα κριτήρια αν δεν είναι και κάπως προσαρμοσμένα στη περίπτωση είναι ισοπεδωτικά και το αποτέλεσμα της σύγκρισης έτσι δεν είναι αντιπροσωπευτικά, σε επαρκή βαθμό.

Edited by vgiozo

καλοσχεδιασμενο αλλα κατι με χαλαει.. η τιμη του ειν λιγακι τσιμπιμενη ! 

το κουτι ειναι παρα πολυ καλο. το μονο που με προβληματίζει ειναι αν οι μπροστα ανεμιστηρες μπορουν ευκολα να ρουφηξουν αερα και δεν μπουκωνουν απο την προσοψη. απο τις φωτογραφιες φενεται σαν το φιτρο στις ακρες τις προσοψεις να ειναι πιο πολυ διπλα παρα μπροστα απο τους ανεμιστηρες.

δεν προσεξα να αναφερεται κατι σχετικο στο review.

Δίπλα είναι. Αν ήταν παραπέρα θα είχε θέμα με σκόνη το κουτί. Δε θες να φιλτράρει τη μασίφ πρόσοψη, αλλά τη διάτρητη λαμαρίνα δεξιά και αριστερά. Τώρα αν αρκούν οι οπές δεξιά και αριστερά, θεωρώ πως ναι, αν και θα τα πήγαινε λίιιιγο καλύτερα με εντελώς διάτρητη πρόσοψη. Θα χάλαγε το κόνσεπτ όμως σε αυτή τη περίπτωση της καθαρής και απλής πρόσοψης.

επειδη αλλο μπορει να λες εσυ διπλα και αλλο εγω. μια εικονα νομιζω θα βοηθησει

sml_gallery_60527_934_8726.jpg

το κουτι δεν το εχω δει απο κοντα. αλλα εαν το φιλτρο ειναι περιπου στην θεση με τα κουτακια που γραφουν "φιλτρο" τοτε υπαρχει προβλημα. αν οχι πες μου. νομιζω θα ηταν καλυτερα αν το φιλτρο ηταν στα κουτακια με το μπλε χρωμα

δε πολυ κατάλαβα. Θα επανέλθω σε λίγο που θα είμαι δίπλα στο κουτί με επιπλέον φωτογραφίες. Ισως να λέμε το ίδιο ίσως και κάτι διαφορετικό :)

Συγνώμη για τη καθυστέρηση δε σε έχω ξεχάσει απλά ο Βέγγος θα με ζήλευε αυτές τις μέρες!

Προσπαθώντας να καταλάβω το σχέδιο σου, μου γεννήθηκε η απορία, αν νομίζεις ότι το φίλτρο είναι διπλό και είναι στις γρίλιες που φαίνονται δεξιά και αριστερά στη πρόσοψη. Αν νομίζεις κάτι τέτοιο τότε είναι εσφαλμένη εντύπωση και ειδικά στη δεύτερη φώτο που ακολουθεί φαίνεται ότι οι γρίλιες απο μέσα είναι γυμνές.

post-33144-0-62947500-1427881388_thumb.jpost-33144-0-02603300-1427881435_thumb.j

Το κουτί στη πρόσοψη έχει ένα και μοναδικό φίλτρο, το οποίο πάει και κουμπώνει μπροστά ακριβώς από τους ανεμιστήρες.

post-33144-0-90376300-1427881467_thumb.j

Τώρα πως τροφοδοτούνται αυτοί και πως γλυτώνει το κουτί την είσοδο της σκόνης. Αρχικά είσοδο αέρα στη πρόσοψη έχεις από τις γρίλιες που είναι δεξιά και αριστερά (δες πρώτη φώτο) αλλά και απο το κάτω μέρος όπου αφιέρωσα ξεχωριστή φωτογραφία και τραβάει απο 4-5 εκατοστά ύψος αέρα απο τις γρίλιες στο πίσω μέρος (η σκάφη που έλεγα στο review)

post-33144-0-93317400-1427881588_thumb.jpost-33144-0-75560200-1427881582_thumb.j

Και για να κάνουμε και ένα σχέδιο για να γίνει καλύτερα αντιληπτό αυτό που λέω. Το κουτί έχει σαν κύριο στόχο την ησυχία. Συνεπώς οι ηχοπαγίδες βρίσκονται σε πολλά σημεία του, όπως είπαμε και στη παρουσίαση. Οπότε σκοπός είναι με αποστάσεις ανάμεσα σε ηχομονωτικά και ροή, να δημιουργηθούν παγίδες, χωρίς να έχουν άμεση επίπτωση στη ροή αέρα. Αυτό το πέτυχαν σε πολύ μεγάλο βαθμό και σε συνδυασμό με τους dead silent ανεμιστήρες το κουτί στο θέμα θορύβου παίρνει 11/10 αν μου επιτρέπετε.

To σχέδιο που ακολουθεί είναι τομή του κουτιού και κοιτάμε απο πάνω και προς τα κάτω και είναι χωρισμένο σε δύο σημεία με τη μουσταρδί διακεκομμένη γραμμή..

post-33144-0-56861100-1427881803_thumb.j

Αριστερά στο σχέδιο βλέπουμε τη ροή αέρα εισόδου και στα δεξιά βλέπουμε ότι με την απομάκρυνση της γρίλιας από τον ανεμιστήρα (αυτό το πρόβλημα έχουν κουτιά με διάτρητη πρόσοψη) επιβάλλεται στον ήχο να υποστεί κάποιες ανακλάσεις στο ηχοαπορροφιτικό υλικό και έτσι να εξασθενήσει. Με το τρόπο αυτό ο ήχος που διαφεύγει απο την γρίλια τελικά είναι λιγότερος.

Ελπίζω να έγινα κατανοητή και να σου έδωσα να καταλάβεις το πως λειτουργεί η τροφοδοσία των ανεμιστήρων στη πρόσοψη.

• Like 5

Το κουτί είναι χάρμα οφθαλμών ! :)
Το όλο consept  της διακριτικής αλλά αισθητής παρουσίας, εξυπηρετείται τέλεια, ιδιαίτερα στην "πορτοκαλί" έκδοση, τόσο έξω , όσο και μέσα (!) στο κουτί.
Πράγμα που το αναδεικνύει και η φωτογραφική παρουσίασή του! (Αγάπη το κουτί σου έκανε όλα τα χατίρια ! ! ! :T: )

Επί της ουσίας τώρα και μιλώντας πάντα για ένα κουτί που στοχεύει πρωτίστως στην ηχητική διακριτικότητα.

1. Το κουτί έχει πολλές ευκολίες και μοναδικό "μελανό" σημείο είναι ότι δεν δίνει την δυνατότητα να μετακινηθεί η βάση των HDD Cages.
Αλλά από την πλευρά του χρήστη (με την οποία δεν μπορεί να καταπιαστεί το review), το πρόβλημα αυτό λύνεται πολύ εύκολα, συνεπώς το αντιπαρέρχομαι.

2. Το δεύτερο ζήτημα είναι οι θερμοκρασίες, όπου η συμπεριφορά του με τον παρεχόμενο αριθμό ανεμιστήρων, όπως πολύ σωστά υπογραμμίστηκε στο review, δεν το ευνοεί!
Αλλά η κατάσταση αυτή μπορεί να αλλάξει άρδην με την τοποθέτηση τριών ακόμα ανεμιστήρων (δύο στην οροφή και έναν στο κάτω μέρος)  που δεν το θεωρώ σοβαρό κόστος από την πλευρά του χρήστη, που θα διαθέσει αρκετά περισσότερα για να στήσει ένα καλό σύστημα στο κουτί .
Η πίεση θα πάψει να είναι εξαιρετικά θετική, πολύ πιθανόν να καταλήξει σε ελαφρά αρνητική, και οπωσδήποτε θα έχει αρκετά περιθώρια ρύθμισης πλέον, για να την προσαρμόσουμε κατά πως θέλουμε εμείς.

Αυτό που μου άρεσε ήταν οι κρυφοί ανεμιστήρες σε οροφή και πάτο και τα κανάλια που εξασφαλίζουν την αναπνοή τους, αν και εδώ νομίζω , ότι μια διαφορετική, πιο αεροδυναμική σχεδίαση στις γρίλιες αλλά και στα εσωτερικά στηρίγματα των "σκαφών"  -που θα τις/τα έστριβε κατά 90 μοίρες, έτσι ώστε να έρθουν παράλληλα με την ροή του εισερχόμενου /εξερχόμενου αέρα και όχι κάθετες όπως είναι τώρα- , θα έδινε πιο εύκολη αναπνοή στο κουτί.  Και αυτό λαμβάνοντας υπόψη τις πολύ καλές και έξυπνα τοποθετημένες παθητικές και δυναμικές(!)  ηχομονώσεις (ηχοαποροφητικά παντού και ηχοπαγίδες σε κάθε άνοιγμα), η προσθήκη των ανεμιστήρων δεν πρόκειται να αλλάξει την ηχητική υπογραφή του κουτιού.

Και πάλι... "τάφος" θα είναι ! :)

Πέρα από αυτό, και πάντα έχοντας υπόψη ότι μιλάμε για ένα κουτί χαμηλού air flow, πιστεύω ότι τα φίλτρα της πρόσοψης επαρκούν για την ικανότητα των ανεμιστήρων πίσω από αυτήν.
Και η διευκρίνηση που δόθηκε ακριβώς από πάνω δίνει τέλεια (:T:) το σχήμα του airflow του κουτιού.
Ίσως μόνο στην περίπτωση που μπεί στον πάτο ανεμιστήρας (που θα κλέβει τον "κάτω αέρα" από τους εμπρός ανεμιστήρες), θα έχουν αυτοί κάποια δυσκολία, αλλά και πάλι αυτό είναι πράγμα που πρέπει να δοκιμαστεί.

Πέρα από αυτό υπάρχει και η δυνατότητα της αξιοποίησης του πλευρικού "κρυφού" ανοίγματος.

Πιστεύω πως ένα ιδιαίτερα "ελεύθερης ροής" ψυγείο, εξοπλισμένο με ανεμιστήρες αθόρυβους (βλέπε BeQuiet :) ) δεν θα έχει αξιοσημείωτο  πρόβλημα με την φραγμένη άνω επιφάνεια (θα βοηθήσουν και οι γρίλιες που υπάρχουν στην πίσω της πλευρά.).

Οπότε μπορείς να έχεις ένα σε -λογικά επίπεδα :hehe:- "τούμπανο" σύστημα και αυτό χωρίς να το πληρώσουν τα αυτιά σου, αλλά -αν πάμε σε ΑΙΟ υδρόψυξη με αραιόφυλο radiator- ούτε και η τσέπη σου!

Συνεπώς, "διαβάζοντας ανάμεσα στις γραμμές", και έχοντας υπόψιν τους αναγκαστικούς περιορισμούς που έχει ο reviewer, στην επί του παραδοτέου προϊόντος κρίση του, νομίζω ότι επαφίεται στον αναγνώστη να κάνει και εκείνος το... "καθήκον" (;) ) και να δει τις δυνατότητες που έχει το όποιο προϊόν και εν προκειμένω, το κουτί έχει πολλές και κρίσιμες, ακόμα να "ξεδιπλώσει"!

Όσο για το review αυτό καθ' αυτό, αλλά και για τις επεξηγήσεις(!), τι να πω που να μην έχει ήδη ειπωθεί! :)

Αγάπη, για μια ακόμα φορά το "ξεκοκάλισες", σου άρεσε και από ότι φαίνεται στις εξαιρετικές φωτό,... του "άρεσες και εκείνου" !

Ένα ευχαριστώ είναι λίγο για το κόπο που έκανες για να μας χαρίσεις ένα ακόμα εξαιρετικό review ουσίας ! :T:

Να 'σαι καλά και πάντα με κέφια! :D

Ένα ευχαριστώ είναι λίγο για το κόπο σου! :T:

• Like 2

Επειδη εχω στησει 2 pc ηδη με αυτο το κουτι, θα συμφωνησω ανετα με οσα εχει πει η Αγαπη.

Δεν παρελειψε τιποτα και δεν χαριστικε πουθενα. Αυτο που με χαλασε εμενα πολυ ηταν η ελειψη

των σημειων στο πισω μερος για δεματικα. Σε non modular psus υπαρχει σοβαρο θεμα και θα 

πρεπει να πατεντιασετε. Κατα τα αλλα, ειναι πραγματικα αθορυβο με οτι και να του βαλετε μεσα

πραγματικα αν η οθονη ειναι μαυρη δεν θα ξερετε αν ειναι αναμμενο ή οχι.

Αν δεν υπηρχε το Enthoo Pro ηταν η αμεσως 2η επιλογη μου (χωρις να υπαρχει 3η).

• Like 1

Όταν μιλάτε για ησυχία, αναφέρετε και τα υποσυστήματα (κάρτες γραφικών, δίσκους) και ανεμιστήρες. Γενικά διατυπωμένο δεν είναι συγκρίσιμο μέγεθος.

karmen και seafalco απο εμενα πλεον θεωρηστε επιστημονες :D

gallery_60527_934_97101.jpg

εγω αναφερομαι μονο σε αυτες τις γραμμες. και εχω την εξης απορια: επειδη ο ανεμιστηρας δεν εχει ελευθερο χωρο μπροστα του και τραβαει αερα απο διπλα, δεν μειωνεται η αποδοση του και δημιουργει περισσοτερο θόρυβο ?

επισης ετσι ειναι σαν να ανακυκλωνει συνεχεια τον ιδιο αερα.