Jump to content



Θέμα με δίσκο στα καλα καθουμενα


Recommended Posts

Καλημέρα.

Μόλις μου πεταξε αυτό το μήνυμα http://prntscr.com/6n27yf στο PC μου ... τον εχω αδειασει ηδη και τωρα που μιλαμε είμαι στη διαδικασια format....Μετα τι κανω? Σκαναρισμα με το hdsentinel?? Επισης ξερει κανενας πως μπορω να ξανα εμφανίσω αυτό το μήνυμα?? .... βεβαια θα με ρωτήσετε γιατι.... ο λογος είναι ότι επειδή στο συγκεκριμένο μήνυμα επέλεξα την τριτη επιλογή, θελω να δω αν μετα το format θα μου το βγαζει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Τρεξε ενα διαγνωστικο,οπως πολυ σωστα ειπες και τσεκαρε για bad sectors.

Απο κει και περα βλεπεις τι bad sectors ειναι αυτα και αν ειναι ικανα να στειλουν τον δισκο σου εν τοπω χλοερω.Σε τετοια περιπτωση  η δημιουργια αντιγραφων ασφαλειας ειναι απαραιτητη.

Παρολαυτα κατι παρεμφερες(δεν θυμαμαι αν ηταν ακριβως το ιδιο μνμ) το ειχα συναντησει καπου και τελικα ηταν μια χαρα ο δισκος.Bug των windows η δεν ξερω και γω τι.

Link to comment
Share on other sites

Οριστε τα αποτελέσματα του hdsentinel μετα από το format.....

Προβλέπεται βλάβη - Απόδοση: 5 Reallocated Sectors Count, Αριθμος τομέων που μετακινήθηκαν σε εφεδρική περιοχή. Δείχνει ότι υπάρχει πρόβλημα στην επιφάνεια του δίσκου ή στις κεφαλές ανάγνωσης/εγγραφής.

Υπάρχουν 1404 κατεστραμένοι τομείς στην επιφάνεια του δίσκου. Τα περιεχόμενα αυτών των τομέων μετακινήθηκαν σε εφεδρική περιοχή.

Προβλήματα προέκυψαν κατά τη διάρκεια του spin up του δίσκου. Αυτό μπορεί να οφείλεται στον ίδιο το δίσκο ή σε τεράστια φόρτωση ενέργειας (αδύναμη παροχή ενέργειας).

811 errors occured during data transfer. This may indicate problem of the device or with data/power cables. It is recommended to examine and replace the cables if possible.

Αντικαταστήστε το σκληρό δίσκο αμέσως.

Προτείνεται να πάρετε αμέσως ένα αντίγραφο ασφαλείας για να προλάβετε απώλεια δεδομένων.

Τι κανω τωρα? Τον ξεφορτώνομαι?? Θα ηθελα ακομη όμως να μου πει καποιος αν ξερει πως μπορω να κανω να ξανα εμφανηστει το μήνυμα που ανεφερα στο προηγουμενο post.

Έγινε επεξεργασία από skepasti21
Link to comment
Share on other sites

Τον δίσκο τον ξεφορτώνεσαι. Αν έχεις κάποιο έπιπλο που δεν πατάει καλά, τον βάζεις στο λειψό πόδι κι ετσι βρήκες καινούρια χρήση για το δίσκο.

 

Πέρα από την πλάκα, για να βγείς στο Windows Backup, ακολούθησε τη διαδικασία εδώ

Link to comment
Share on other sites

Τον δίσκο τον ξεφορτώνεσαι. Αν έχεις κάποιο έπιπλο που δεν πατάει καλά, τον βάζεις στο λειψό πόδι κι ετσι βρήκες καινούρια χρήση για το δίσκο.

 

Πέρα από την πλάκα, για να βγείς στο Windows Backup, ακολούθησε τη διαδικασία εδώ

oxi ΟΚ τα τραβηξα σε εξωτερικο... αλλα είμαι για να σκασω ..πως μπορω να ξαναβγαλω το προειδοποιητικο μήνυμα?? ειχα επιλεξη την 3η επιλογή για να μην ξανα εμφανιστεί.http://prntscr.com/6n27yf

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.