Jump to content



Καινουργια Μνημη


Recommended Posts

Καλησπερα σημερα μολις με ηρθε μια καινουργια μνημη  Kingston Hyper X  8Gb 1866Mhz. Το προβλημα μου ειναι οτι οταν βαζω την καινουργια μνημη ανοιγω το PC κανονικα εκει που κανει Loading να μπει στην επιφανεια εργασιας με πεταει μπλε οθονη.. Με το που βαζω τις παλιες μνημες 2 x 2Gb παλι Kingston Hyper X τρεχει κανονικα.. η μητρικη ειναι GIGABYTE H55M-S2. Μπορει καποιος να με βοηθησει?
 

Link to comment
Share on other sites

Την έλεγξες και στις 2 θέσεις την μνήμη?

 

Ποια version bios έχεις περασμένη? Έλεγξε και την revision της μητρικής αν είναι η rev1.3 (το γράφει πάνω στην μητρική).

 

Η τελευταία έκδοση είναι η F4 για την rev1.3 και στην περιγραφή γράφει : Improve memory compatibility

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3509#bios

 

edit

Πως κάνεις bios update, πας εδώ http://download.gigabyte.eu/FileList/Manual/mb_manual_ga-h55m-s2_e.pdf

στην σελίδα 60 και ακολουθείς τα βήματα της ενότητας 4.2.1

 

Αν νομίζεις ότι δεν θα τα καταφέρεις βρες κάποιον φίλο σου που να γνωρίζει να το κάνει αλλιώς το πας σε κάποιον τεχνικό να στο κάνει

Έγινε επεξεργασία από idonthave
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε τι συχνότητα ''τρέχουν'' οι μνήμες, στα 1333mhz? Αν ναι ρύθμισες τες από το bios στα 1066mhz.

*Αν τις βλέπει 1600-1666mhz χαμήλωσε τες στα 1333mhz

 

**Οι μνήμες είναι οι hyperx fury?

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

τις παλιες τις βλεπει στα 1333ΜHz 
την καινουργια δεν λεει! διαβασα σχετικα με την μητρικη που εχω και λεει οτι
μπορει να αναγνωρισει μεχρι 16Gb μνημη και οτι αναγνωριζει μεχρι 1333ΜHz

θα δοκιμασω να κανω αυτο που ειπες να χαμηλωσω τα Mhz μπας και γινει τπτ αλλα
απο οτι καταλαβα πρεπει να αυξησω απο 1333 σε 1866 αλλα πως θα γινει αυτο
υπαρχει καποιος τροπος?

Έγινε επεξεργασία από Paranomic
Link to comment
Share on other sites

  1. Support for DDR3 1666 (O.C.)/1333/1066/800 MHz memory modules
  2. Support for Extreme Memory Profile (XMP) memory modules

Η μητρική σου υποστηρίζει max 1666 (O.C.) οπότε 1866mhz που λες δεν θα δουλέψει.

Αν έχεις τις Fury δεν έχουν XMP profile αλλά είναι PNP και αυτόματα ρυθμίζονται στην

μέγιστη συχνότητα που υποστηρίζει το σύστημα.

 

Όταν μπεις στο bios στην πρώτη καρτέλα ( MB Intelligent Tweaker )

δεν σου γράφει την συχνότητα?

Παρακάτω στο έχω με έντονη γραφή που μπορείς να το δεις.

 

Μ.I.T Current Status [Press Enter] 

Advanced Frequency Settings [Press Enter]

Advanced Memory Settings [Press Enter]

Advanced Voltage Settings [Press Enter]

Miscellaneous Settings [Press Enter]

 

BIOS Version E11

BCLK 133.27 MHz

CPU Frequency 3198.42 MHz

Memory Frequency 1332.80 MHz

Total Memory Size 1024 MB CPU 

....

....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Υποστηρίζει και συχνότητα στα 2200 αλλά πρέπει να κάνεις update το BIOS στο τελευταιο, το F4.

Το προβλημα δεν είναι η συχνότητα αλλά τα GB. Maximum 8GB στο συστημά σου που σημαίνει Maximum 4GB σε κάθε σλοτ.

Άρα κακή αγορά φίλε μου. Δηστυχώς. 

 

Στο σαιτ τη μητρική σου θα βρεις λίστα με τις υποστηριζόμενες μνήμες 

http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3509#ov

http://download.gigabyte.eu/FileList/Memory/mb_memory_ga-h55m-s2.pdf

 

Θα βρεις αυτές KHX1600C9D3K3/12GX. Όμως όπως βλέπεις είναι 12GB ενώ η μητρική έχει 2 σλοτ. Προφανώς είναι λάθος.

 

Υπάρχει πιθανότητα να σου κανουν αυτέςhttp://www.skroutz.gr/s/327118/Kingston-HyperX-Genesis-Grey-8GB-DDR3-1600MHz-KHX1600C9D3X2K2-8GX.html

 

Αλλά καλό είναι να πάρεις ένα τηλ το κατάστημα και να τους ρωτήσεις αν ξέρουν. Μην πάρεις πάλι τζάμπα μνήμες.

 

Σίγουρα όμως θα σου κάνουν αυτές http://www.e-shop.gr/kingston-khx1600c9d3k2-8gx-8gb-2x4gb-pc12800-hyperx-genesis-xmp-dual-channel-kit-p-PER.552645

 

Αλλά που να της βρεις? 

 

Τις βρίσκεις αλλά εδω http://www.amazon.co.uk/Kingston-KHX1600C9D3K2-8G-1600MHz-Non-ECC/dp/B004JO7CZO/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1429376724&sr=8-1&keywords=+KHX1600C9D3K2

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Υποστηρίζει και συχνότητα στα 2200 αλλά πρέπει να κάνεις update το BIOS στο τελευταιο, το F4.

 

Στην σελίδα που έβαλα γράφει μέχρι 1666. Μέσα στο qvl γράφει για 2200 αλλά για να φτάσεις εκεί χρειάζεται ο κατάλληλος συνδυασμός

με τον κατάλληλο επεξεργαστή

(To reach DDR3 2200 MHz and above, you are required to use with Intel Core i7/Core i5 CPU without HD Graphics and install a discrete graphics card).

 

Το προβλημα δεν είναι η συχνότητα αλλά τα GB. Maximum 8GB στο συστημά σου που σημαίνει Maximum 4GB σε κάθε σλοτ.

 

Άρα κακή αγορά φίλε μου. Δηστυχώς.

Την αγορά την έκανε, προσπαθούμε να τον βοηθήσουμε να κάνει το μηχάνημα να δουλέψει.

 

Για να δουλέψει το μηχάνημα παίζουν όλα ρόλο cpu, mb, ram (στην μνήμη και τα 2 παίζουν ρόλο, συχνότητα-gb)

 

 

 

Στο σαιτ τη μητρική σου θα βρεις λίστα με τις υποστηριζόμενες μνήμες 

Και σ'αυτό το θέμα σχετικά με το qvl που αναφέρεις (τις υποστηριζόμενες μνήμες του κάθε κατασκευαστή) στην σελίδα γράφει ο κάθε κατασκευαστείς:

για παράδειγμα στην συγκεκριμένη περίπτωση της gigabyte ->

 Due to massive memory models on the market, we can only verify some of them.

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ μπορεί να χρειαστεί συνδυασμός επεξεργαστή/μητρικής σε 2200MHZ, αλλά και πάλι μέχρι 4GB ανά slot και όχι 8GB. Για να δουλέψουν τα 8GB είναι καθαρά θέμα μητρικής. Δεν έχει να κάνει με τον επεξεργαστή. Από την στιγμή που έβαλε πάνω την μνήμη και δεν έπεξε η γνώμη μου είναι ότι δεν θα παίξει. Έχει συμβεί να παίξει αλλά σε πολύ καλές και ακριβές μητρικές.

 

Το μόνο που μπορεί να τον σώσει είναι να κάνει Update το BIOS στο F4 αν δεν είναι ήδη ενημερωμένο. Αυτό το update λυνει υποτίθεται προβλήματα συμβατότητας.

Τώρα τι διορθώνει είναι άγνωστο. Ίσως να παίξει και με το BIOS με τα XMP και τα volt. To XMP απο οτι βλεπω είναι εξ ορισμου disabled. Αν το ενεργοποιήσει και κάνει διάφορα παιχνίδια ίσως κάτι βγει. Αλλά η συγκεκριμένη μνήμη νομίζω όι δεν είναι XMP

 

Και μήπως έδωσα την αίσθηση ότι δεν ήθελα να τον βοηθήσω. Τι έκανα δηλαδή. Την αλήθεια είπα. Η μητρική δέχεται μόνο 4GB ανά slot και μάλιστα λίγες μνήμες. Πόσο μάλιστα να δεχτεί 8GB.

Δυστηχώς αυτές είναι οι δυνατότητες της μητρικής.

 

Δεν ξέρω πόσα προβλήματα συμβατότητας μνημών έχεις δει. Εμένα τα ματάκια μου έχουν δει πολλά. 

 

Γι αυτο και πάντα προτείνω μνήμες που προτείνει και η εκάστοτε μητρική. Έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Απλά πράγματα. 

 

Δες παρακάτω ένα πρόσφατο παρόμοιο πρόβλημα 

 

http://www.thelab.gr/topic/143425-corsair-2x4gb-cmz8gx3m2a1600c9-vengeance-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CE%B7%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE-asrock-p45de3/

 

Και ένα ακόμα θέμα

 

http://www.thelab.gr/topic/143306-%CE%BD%CE%AD%CE%B5%CF%82-%CE%BC%CE%BD%CE%AE%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%8758-%CF%83%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B7%CE%BC%CE%B1/

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Το παλικάρι που άνοιξε το θέμα είναι άφαντο κοντά στις 20 μέρες από το τελευταίο του post, δεν έχει ενημερώσει αν έχει λύσει το πρόβλημα του.

Έκανε την αγορά του και μετά ρώτησε... 

 

Δεν ανέφερα κάπου ότι δεν βοηθάς. Το να στηριχθείς μόνο στην λίστα του κατασκευαστή, εδώ η gigabyte βαριέται να ενημερώσει για την συχνότητα

που υποστηρίζει στα specs της κεντρικής σελίδας  της, και θα στηριχθώ στην λίστα που μου δίνει με τις συμβατές μνήμες, σε μια παλιά μητρική.

Επίσης δεν ανέφερα ότι είσαι λάθος στα gb για το κάθε slot.

 

Αυτό που σου λέω για την λίστα που αναφέρεις το είδες και μόνος σου, σε κάποιο σημείο γράφεις το παρακάτω

''Θα βρεις αυτές KHX1600C9D3K3/12GX. Όμως όπως βλέπεις είναι 12GB ενώ η μητρική έχει 2 σλοτ. Προφανώς είναι λάθος.''

 

Οπότε όπως βλέπεις ούτε ο κατασκευαστής δεν ξέρει τι του γίνετε.

 

 

Δεν έχει να κάνει με τον επεξεργαστή. 

 

Για παράδειγμα αν έχει αυτό το cpu  G6960 (δεν έχει αναφέρει ποιον έχει) ο οποίος υποστηρίζει 1066mhz, αν οι μνήμες που έχει είναι παραπάνω

απ'αυτήν την συχνότητα στις ρυθμίσεις, το μηχάνημα δεν θα δουλέψει.

 

 

Δεν ξέρω πόσα προβλήματα συμβατότητας μνημών έχεις δει. Εμένα τα ματάκια μου έχουν δει πολλά. 

 

 

Ελάχιστα, το 95% των μνημών που δουλεύω είναι της kingston και το υπόλοιπο gskill.

 

Τα έχω δει τα θέματα, στο έχω γράψει και στο παραπάνω post μου

Και σ'αυτό το θέμα σχετικά με το qvl που αναφέρεις (τις υποστηριζόμενες μνήμες του κάθε κατασκευαστή) στην σελίδα γράφει ο κάθε κατασκευαστείς:

για παράδειγμα στην συγκεκριμένη περίπτωση της gigabyte ->

 Due to massive memory models on the marketwe can only verify some of them.

 

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για τον συγκεκριμένο επεξεργαστή τον G6960. Μιλάω γενικά.

Στο s1150 όλοι οι επεξεργαστές υποστηρίζουν DDR3 1333/1600. Στην πράξη .ομως αυτό πως ισχύει αφού οι μητρικές υποστηρίζουν μνήμες ακόμα και στα 3300MHZ?

Και πράγματι υποστηρίζουν. 

Γι αυτό σου λέω ότι το θέμα είναι μεταξύ μητρικής και μνήμης. Ο επεξεργαστής εμπλέκεται σε λίγες περιρπώσεις.

 

Τελοσπάντων κάνουμε μια κουβέντα και το παλικάρι όπως είπες είναι άφαντο. Αλλά λογικό είναι και εγω τα νεύρα μου έχω όταν κάτι δεν υπολογίζω καλά. Και μου έχει συμβεί ουκ ολίγες φορές

Link to comment
Share on other sites

Οι μικροί επεξεργαστές κατηγορίας pentium g3220 g3240 και κάποιοι άλλοι υποστηρίζουν μέχρι 1333mhz σε s1150. Αν ρυθμίσεις στα 1600 δεν θα σου δουλέψει. 

 

Στην πράξη .ομως αυτό πως ισχύει αφού οι μητρικές υποστηρίζουν μνήμες ακόμα και στα 3300MHZ?

 

Εδώ αναφέρεσαι σε z97/z87 μητρικές.

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν αναφέρομαι σε μικρούς επεξεργαστές. Είναι γνωστό ότι αυτοί έχουν περιορισμούς.

Για σένα, για μένα, για κάποιον που γνωρίζει και ασχολείται, ξέρει τους περιορισμούς/διαφορές μεταξύ των chipset σε μητρικές

και των cpu (για την συχνότητα των μνημών).

Αυτό που γράφεις παραπάνω ότι όλοι οι cpu σε s1150 υποστηρίζουν 1333/1600 δεν ισχύει.  Και οι ''μικροί'' επεξεργαστές είναι στην αγορά.

To διευκρινίζω αυτό επειδή κάποιος που δεν γνωρίζει και διαβάζει το forum να μην μπερδευτεί

 

Οπότε προτού προβεί κάποιος στην αγορά μνήμης θέλει ψάξιμο (συνδυασμός cpu-mb-ram).

Έγινε επεξεργασία από idonthave
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι ακριβώς. Νομίζω σε Ζ97 ήταν.
 

Αυτό σου λέω παραπάνω. Στο z97 μπορείς να πειράξεις τις μνήμες, αν για παράδειγμα είναι στα 2133mhz θα μπορείς να τις ορίσεις σ'αυτήν την ταχύτητα ή

και παραπάνω χωρίς πρόβλημα. Στα υπόλοιπα chipset H81/B85/H87/H97 μπορείς να ορίσεις μέχρι και 1600mhz.  Υπάρχουν οι ''χ'' cpu με 1333mhz και οι ''ψ'  με 1333/1600mhz.

Σ'αυτά τα chipset H81/B85/H87/H97 αν κουμπώσεις τους ''χ'' cpu και ορίσεις την ram του συστήματος πάνω από 1333 δεν θα μπουτάρει ο Η/Υ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.