Jump to content



Προσθήκη μνήμης so-dimm σε laptop.


Recommended Posts

Έχω το Acer Extensa 5635z-442g25mn το οποίο έχει πάνω αυτή τη so-dimm:Elpida 2gb 2rx8 pc3-8500s-7-10-f1 @1066Mhz,CL7 στη μια slot και κενή την δεύτερη slot,και θέλω να του προσθέσω άλλα 2gb μνήμης.Επειδή δεν βρίσκω τις ίδιες μνήμες μπορώ να του βάλω άλλη μάρκα με διαφορετικά mhz και διαφορετικούς χρονισμούς;Και αν ναι που θα χρονίζονται και οι δύο,και σε πόσα Mhz;Να σημειώσω πως το speccy αναφέρει 2gb@398Mhz 6-6-6-15.Γιατί;

Έγινε επεξεργασία από black66.gr
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα, έχω και εγώ παρόμοια απορία, οπότε είπα να μην ανοίξω καινούριο thread. Έχω ένα toshiba satellite c855-19x με RAM Samsung 4GB DDR3 1600 MHz (δεν ξέρω ακριβώς το μοντέλο και timings). Για να προσθέσω άλλα 4 GB πρέπει να βρω RAM με ίδια χαρακτηριστικά; Είχα στο νου μου μια Kingston Hyper X Impact 4GB SODIMM DDR3 Non ECC CL10 1866MHz (HX318LS10IB/4). Από το κατάστημα μου είπαν ότι η πιθανότητα να δουλέψει είναι πολύ μικρή. Τι πιστεύετε;

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψε και ο Spyrus πιο πάνω, άνοιξε ένα cpu-z να δείς στην καρτέλα SPD το μοντέλο και τις λέπτομέρειες της μνήμης που ήδη έχεις.

 

Η μνήμη που θές να βάλεις θα δουλέψει κατά πάσα πιθανότητα, αλλά στα 1600.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το CPUZ λέει τα εξής. http://prntscr.com/71l6on. Μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο τι βλέπω; Γενικά, στις προδιαγραφές του λάπτοπ έλεγε 1600Mhz, αλλά εδω βλέπω να λέει 800... Για το CAS latency φαντάζομαι ισχύει το 11, έτσι;

 

Επίσης, για το ότι θα δουλέψει στα 1600 η RAM, αυτό θα γίνει από μόνο του ή μπορεί να χρειαστεί να πειράξω κάτι στο BIOS;

 

Σόρρυ για τις πολλές απορίες, αλλά θέλω να σιγουρευτώ ότι δε θα πετάξω λεφτά σε κάτι που μπορεί να μη δουλέψει!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ Toshiba έχω. Τα toshiba δεν έχουν πρόβλημα με τις corsair όπως έχω γράψει και πιο πάνω. Έχω κάνει σχετικό τηλ. στην αντιπροσωπεία. 

 

Οπότε πας εδώ ---> RAM CORSAIR

Δεν θα έχεις πρόβλημα. Για να σου φύγει η έννοια πάρε ένα τηλ. Δεν κάνει κόπο.

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
Link to comment
Share on other sites

Επειδη μιλαμε για DoubleDataRate (DDR) τα 800Mhz γινονται 1600Mhz.

Οτι βαλεις πρεπει να ειναι συμβατο με την υπαρχουσα Samsung, δηλαδη να μπορει να παιξει στα 1600 (800) CL11 με 1.50V

Link to comment
Share on other sites

Για laptop προσέχουμε τι παίρνουμε. Ακόμα και όλα τα specs να είναι ίδια, μπορεί να μην δουλέψει.

Για να είσαι σίγουρος πήγαινε στο site του κατασκευαστή της ram που σκέφτεσαι να αγοράσεις και δες αν υποστηρίζει το δικό σου laptop.

Παράδειγμα, για την corsair πας εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.